Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΙΚΕΑ συρταριέρα. Ο πάτος του συρταριού πάντως δεν έχει μπει σωστά. Θα έπρεπε η λευκή πλευρά να είναι μπροστά. Για λόγους αισθητικής βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα συμφωνουμε οτι οφειλειται σε χαλαρωση της ροδας και 'τζογου'' , δηλαδη ψιλομαπα εφαρμογη  , της ραγας που κινειται πανω στην ροδα.Με πρωτο υποπτο την ροδα απου στραβωνει ευκολα και μετα παιρνουν ολα δρομο.Η μαλλον με πρωτο υποπτο την βιδα της ροδας, η οποια αναγκαστικα ειναι ψιλομαπα αφου και τα πλαινα τοιχωματα ειναι μελαμινες της πλακας

Ενταξει , οχι βιδα , πριτσινωτο παπαρακι πρεπει να ειναι στην ραγα.Δηλαδη ραγα απο υλικο της πλακας , κατασκευη της πλακας με ροδες και  τζογους , βιδωμενη σε μελαμινες της πλακας.

 

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς και οι μηχανισμοί να είναι της πλάκας.Ότι πληρώσεις παίρνεις σε αυτές τις κατασκευές.Δεν είναι σαν τα γάλατα που όλα είναι ίδια.:P

Έχω συρταριέρα από ΙΚΕΑ άλλου τύπου με πλατιά συρτάρια και δουλεύει άψογα.Επίσης τα συρτάρια της ντουλάπας που είχαν χαλάσει οι μηχανισμοί λόγω παλαιότητας (σαν και μένα):D και τους άλλαξα δεν έχω πρόβλημα.

Το πιο πιθανό οι μηχανισμοί όταν βγαίνει το συρτάρι δεν κλειδώνουν καλά στο τέρμα ή δεν είναι στην ίδια ευθεία οπότε στο έναν παλαντζάρει το ροδάκι με αποτέλεσμα να κουνιέται το συρτάρι.Για κοίτα δεξιά αριστερά το μέρος του μηχανισμού που βιδώνει στα πλάγια της ντουλάπας είναι στην ίδια ευθεία μετρώντας την απόσταση από τη δεξιά και την αριστερή γωνία της νουλάπας;;;; Επίσης οι άλλοι έχουν βιδωθεί να εφάπτονται ακριβώς στη γωνία του συρταριού;;;;Μήπως κάποιος είναι πιο μέσα ή πιο έξω;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που βρικες αυτήν την φώτο; 

Προφανώς αυτός που την ανέβασε ήθελε να δείξει τι μλκιες έχει κάνει ο μάστορας(οχι το ΚΑΛΟ συρτάρι) το συρτάρι είναι λάθος τοποθετημένο και βρίσκει στον πάνω μηχανισμό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αφαιρεθεί από τη θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ την τράβηξα τη φωτό, είναι δουλειά ενός μάστορα σε σπίτι φίλου.

#NikosKallithea το συρτάρι αφαιρείται χωρίς να βρίσκει πάντως

#papous1 είναι σωστά τοποθετημένοι οι μηχανισμοί εκατέρωθεν στο κουτί! ;)

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εξώπορτα αλουμινένια, θέλω να βάλω ματάκι όμως δεν ξέρω ούτε πως να το ψάξω το θέμα αλλά ούτε κ πως να εγκαταστήςω το εν λόγω ματάκι! Δηλαδή, πως θα υπολογιστεί το βάθος της πόρτας, ώστε με τη σειρά του να ζητήσω κ το αντίστοιχο σε πάχος ματάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως το "ματάκι" αποτελείται από δυο κομμάτια. Το ένα πάει απ' έξω, το άλλο από μέσα και βιδώνονται το ένα μες το άλλο μέχρι να δέσουν καλά στη πόρτα. Το πάχος που καλύπτουν δεν είναι μόνο ένα. Υπολόγισε χονδρικά το πάχος της πόρτας και πάρε ένα που θα το καλύπτει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλουμινίου δεν έχουν πάχος αλλά συνήθως αποτελούνται από ένα φυλαράκι αλουμινίου οπότε πως θα το τοποθετήσεις που το ματάκι θέλει κάποιους πόντους πάχος;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Οι αλουμινίου δεν έχουν πάχος αλλά συνήθως αποτελούνται από ένα φυλαράκι αλουμινίου οπότε πως θα το τοποθετήσεις που το ματάκι θέλει κάποιους πόντους πάχος;;;;

Ναι δεν είναι σαν τις πόρτες ασφαλείας όσον αφορά το πάχος. Δεν εχω ιδέα εαν γίνεται κ πως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ata1983 είπε

Ρωτά έναν αλουμινά ποσο κοστίζει με την τοποθέτηση .. Εναλλακτικά έναν κλειδαρά

Ρώτα εκεί πουλάνε ματάκια.Σίγουρα υπάρχουν ματάκια και για αυτές τις πόρτες.Το πιο πιθανό θα έχει ένα εξόγκωμα από τη μέσα μεριά της πόρτας ώστε το γυαλί μέσα στο ματάκι να έχει το πάχος που χρειάζεται ή να πουλιέται με κάποια ειδική βάση να τη βάλεις στη μέσα μεριά.

Edit.Και για να έχουμε και ολοκληρωμένη απάντηση εγώ αν δεν έβρισκα θα έφτιαχνα μόνος ή θα πήγαινε σε ένα μαραγκό να έφτιαχνα μία ξύλινη στρογγυλή βάση σε κωνικό μάλλον σχήμα για να είναι και όμορφη θα την έβαφα στο χρώμα της πόρτας και θα την έβαζα στη μέσα μεριά ώστε να βιδώσω το ματάκι.:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρει.. Πρόσφατα μου έτυχε καινούργια εξώπορτα αλουμινίου ο αλουμίνας έβαλε ματάκι μετά την τοποθέτηση. Εγώ πάντως δεν θα το δοκίμαζα μόνος μου αν δεν ήξερα τι έκανα ακριβώς. Αν κάτι πάει λάθος θα το βλέπεις μια ζωή και θα είναι και στο ύψος του ματιού σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπαίνει το ματάκι μετά την τοποθέτηση της πόρτας 

 

Εμένα όταν μου έβαλαν ασφαλείας πόρτα,το έβαλε ο μάστορας μετά στο ύψος μου κατάλληλα.

 

 

 

Btw το θέμα μου τελικά έγινε pinned?

 

Καλή φάση!!

 

Εύχομαι να βοηθαμε τον κόσμο εδώ μέσα (όσοι γνωρίζουμε μερικά  πράγματα παραπάνω)και να μοιραζόμαστε ιδέες και λύσεις για το σπίτι και γενικά τον χώρο μας ✌️💪🛠️🔧

 

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...