Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Συμφωνώ και εγώ. Το αλλάζεις και αν θες παρε με βανακι που γυρίζει με το χέρι.

Το έχω πάθει και μάλιστα έμενα έσταζε κιόλας. Το άλλαξα μόνος μου, δεν είναι εύκολο αν δεν πιάνουν τα χεριά σου έστω στα άπλα υδραυλικά

Εχουν ενα ονομα αυτα αλλα δεν το θυμάμαι, εγω το έβγαλα φώτο και πηγα στα υδραυλικά να το παρω.

Με νερο στο κυκλωμα και χειμωνα δυσκολο να αλλαξει το βανακι....αν και εχω κλέισει την κεντρικη βανα πριν τα κολεκτερ, το νερο απ'οτι φαινεται περναει~

Ισως προσπαθησω να διερυνω την τρυπα προσεκτικα με τρυπανι (μυτοτσιμπηδο που εχω δεν χωραει καν), ισως φωναξω υδραυλικο~

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για Μπάνιο:

 

1. Καζανάκι : Geberit η κάποιο άλλο ?

2. Πορσελάνη (λεκάνη + νιπτήρα) : Villeroy & Boch η κάποια άλλη?

3. Βρύση : Κάποια επώνυμη ιταλική η Grohe(αγνωστου προελευσεως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Για Μπάνιο:

1. Καζανάκι : Geberit η κάποιο άλλο ?

2. Πορσελάνη (λεκάνη + νιπτήρα) : Villeroy & Boch η κάποια άλλη?

3. Βρύση : Κάποια επώνυμη ιταλική η Grohe(αγνωστου προελευσεως)

1 καζανακι geberit είναι εντοιχισμενα, αλλιώς πάρε ideal standard

2 καλή μάρκα. (και εδω τσέκαρε ideal standard) 

3 βρύση ιταλική fiore για εμένα, αλλιώς η Grohe που λες δεν είναι αγνωστου προελευσεως, λίγο ακριβές και βέβαια καλής ποιότητας (όχι όπως παλιά αλλά ακόμα καλές) 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, stelios18120 said:

1 καζανακι geberit είναι εντοιχισμενα, αλλιώς πάρε ideal standard

2 καλές και οι 2 μάρκες. 

3 βρύση ιταλική fiore αλλιώς η Grohe που λες δεν είναι ανγωστου προελευσεως αλλά πολυ ακριβές και άριστης ποιότητας. 

1.  εντοιχισμένο θελω , παραλειψη μου  

2. ποια ειναι η δευτερη καλυτερη?

3.εντοιχισμενη δεν εχω ακουσει για fiore εδω στη Θεσσαλονικη τουλαχιστον.

grohe ειναι (σχετικά) προσιτες για επωνυμες ,φοβαμαι μηπως  αυτο συμβαινει ,γιατι φτιαχνονται πλεον στην ασια(?)

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostakiss είπε

1.  εντοιχισμένο θελω , παραλειψη μου  

2. ποια ειναι η δευτερη καλυτερη?

3.εντοιχισμενη δεν εχω ακουσει για fiore εδω στη Θεσσαλονικη τουλαχιστον.

grohe ειναι πολυ προσιτες ,και φοβαμαι μηπως ,αυτο συμβαινει γιατι φτιαχνονται πλεον στην ασια(?)

Εφόσον θέλεις εντοιχισμενα πάρε geberit (δεν μου το είπες πριν) 

Bauclassic grohe αξίζει για εντοιχισμένη εφόσον θέλεις εντοιχισμενα. ( και η Mara της ideal standard αξίζει) 

Grohe ειναι προσιτες πλέον γιατί άλλαξαν επειδή τα έσπασαν και άνοιξαν ξεχωριστές εταιρίες. Παλιά να πάρεις groher έδινες νεφρό 😋

(grohe-Hans grohe) 😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, stelios18120 said:

Εφόσον θέλεις εντοιχισμενα πάρε geberit (δεν μου το είπες πριν) 

Bauclassic grohe αξίζει για εντοιχισμένη εφόσον θέλεις εντοιχισμενα. ( και η Mara της ideal standard αξίζει) 

Grohe ειναι προσιτες πλέον γιατί άλλαξαν επειδή τα έσπασαν και άνοιξαν ξεχωριστές εταιρίες. Παλιά να πάρεις grohe έδινες νεφρό 😋

άρα για βρυση να μη δω ιταλική ?(la torre,eurama,teorema κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, kostakiss είπε

άρα για βρυση να μη δω ιταλική ?(la torre,eurama,teorema κτλ)

Καλες και αυτες που λες και στυλατες (και γενικά οι Ιταλοί βγάζουν καλες βρύσες και αξιόπιστες) 

Απλά είναι ανάλογα και τι €€€ θέλεις να δωσεις 😉

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, stelios18120 said:

Καλες και αυτες που λες και στυλατες (και γενικά οι Ιταλοί βγάζουν καλες βρύσες και αξιόπιστες) 

Απλά είναι ανάλογα και τι €€€ θέλεις να δωσεις 😉

πανω κατω για το σχεδιο που ψαχνω ειναι ιδια λεφτα,ισως η grohe να ειναι πιο χαμηλα σε τιμη.

μιλαμε για προσιτες διαφορες ομως.

 

ποια ειναι η ιεραρχια στις ιταλικες?

πιο πολυ με ενδιαφερει το aftersales service(αν γινει κατι να εχω καπου να παρω ανταλλακτικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Για Μπάνιο:

1. Καζανάκι : Geberit η κάποιο άλλο ?

2. Πορσελάνη (λεκάνη + νιπτήρα) : Villeroy & Boch η κάποια άλλη?

3. Βρύση : Κάποια επώνυμη ιταλική η Grohe(αγνωστου προελευσεως)

Geberit πάρε που τα ξέρουν οι υδραυλικοί και κινουνται στην ελλάδα. Υπάρχουν άπειρες μάρκες λιγοτερο γνωστες. Μερικοι υδραυλικοί δε θα θέλουν να βάλεις εντιχοισμένο πάντως.

Villeroy & Boch ειναι πολυ καλά , έχει μερικά μοντέλα που εχουν φοβερη επιστρωση ακομα και concealed υπερχυλιση. Ideal Standard προσωπικα δε μου αρέσουν καθολου και οσα έχω δει αλλα και στο πατρικο μου εχουν με τα χρονια ψιλοχαλάσει. Βεβαια πληρωνεις το design και οχι μονο 100-200 ευρω παραπανω στη v&b. Το ιδιο και σε αλλες designer brands πχ duravit που ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ

Υπάρχουν πολλες και πανακριβες με πολλες χιλιάδες ευρώ, axor και hansgrohe που ειχα δει ειχαν φοβερη αισθηση

Επεξ/σία από ParhsG
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ParhsG said:

Geberit πάρε που τα ξέρουν οι υδραυλικοί και κινουνται στην ελλάδα. Υπάρχουν άπειρες μάρκες λιγοτερο γνωστες. Μερικοι υδραυλικοί δε θα θέλουν να βάλεις εντιχοισμένο πάντως.

Villeroy & Boch ειναι πολυ καλά , έχει μερικά μοντέλα που εχουν φοβερη επιστρωση ακομα και concealed υπερχυλιση. Ideal Standard προσωπικα δε μου αρέσουν καθολου και οσα έχω δει αλλα και στο πατρικο μου εχουν με τα χρονια ψιλοχαλάσει. Βεβαια πληρωνεις το design και οχι μονο 100-200 ευρω παραπανω .

Υπάρχουν πολλες και πανακριβες με πολλες χιλιάδες ευρώ, axor και hansgrohe που ειχα δει ειχαν φοβερη αισθηση

επειδη κανω αρκετη ερευνα,πολλοι προσπαθουν να πουλησουν άλλα προιοντα για εντιχοισμενα καζανακια,πχ απο ideal η grohe η ενα ιταλικο ,δε θυμαμαι ονομα μποκι (καπως ετσι) με τη δικαιολογια οτι ειναι 50% κατω και το φτιαχνεις μονος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kostakiss είπε

επειδη κανω αρκετη ερευνα,πολλοι προσπαθουν να πουλησουν άλλα προιοντα για εντιχοισμενα καζανακια,πχ απο ideal η grohe η ενα ιταλικο ,δε θυμαμαι ονομα μποκι (καπως ετσι) με τη δικαιολογια οτι ειναι 50% κατω και το φτιαχνεις μονος σου

Βγαζουν πολλοι καζανακια και πιο στιβαρα ισως αλλα geberit βρισκεις ανταλλακτικά ευκολα.. οκ και σιγα ας δωσεις 20 ευρω σε 5 χρονια κλαιν.
Ελπιζω να εχεις υδραυλικο για να στο βαλει. Δεν ειναι τοσο ακριβο μπροστα στα αλλα και ειναι κατι που θα το παντρευτεις για πολλα χρονια δε θες να γινει κατι και να σπασει πχ

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostakiss είπε

πανω κατω για το σχεδιο που ψαχνω ειναι ιδια λεφτα,ισως η grohe να ειναι πιο χαμηλα σε τιμη.

μιλαμε για προσιτες διαφορες ομως.

ποια ειναι η ιεραρχια στις ιταλικες?

πιο πολυ με ενδιαφερει το aftersales service(αν γινει κατι να εχω καπου να παρω ανταλλακτικα)

Κοίτα, το θέμα στις βρύσες αυτές, είναι εκεί που θα στις πουλήσουν να έχουν και τα ανταλλακτικά, ώστε αν πάθει κάτι να μην τρέχεις να ψάχνεις σε αντιπροσωπεία κτλπ κτλπ. (οποτε πρέπει να δεις αν σε συμφέρει και είναι κοντά σου σε θέμα απόστασης) 

 

Για εμένα μην πάρεις άγνωστες μάρκες, γιατί μεθαύριο που θα παθει κάτι (γιατί όσο και να κοστίζει κάτι θα πάθει τα επόμενα χρόνια) ο μάστορας που θα έρθει να μην ψάξει όλη την Ελλάδα να βρει το ανταλλακτικό 😁 (η έστω εσύ να ψάξεις παντού να πάρεις ένα ανταλλακτικό αν σου πει) 

 

Παρε κάτι σε grohe, hansgrohe, geberit, ideal, και λοιπές γνωστές μάρκες που "δουλευονται" εδώ στην Ελλάδα. Μην προτιμήσεις κάτι λιγότερο γνωστό, και επισεις να το πεις απο πριν στον εγκαταστατη σου ότι θα βάλεις εντοιχισμενα να το γνωρίζει. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, stelios18120 said:

Κοίτα, το θέμα στις βρύσες αυτές, είναι εκεί που θα στις πουλήσουν να έχουν και τα ανταλλακτικά, ώστε αν πάθει κάτι να μην τρέχεις να ψάχνεις σε αντιπροσωπεία κτλπ κτλπ. (οποτε πρέπει να δεις αν σε συμφέρει και είναι κοντά σου σε θέμα απόστασης) 

Για εμένα μην πάρεις άγνωστες μάρκες, γιατί μεθαύριο που θα παθει κάτι (γιατί όσο και να κοστίζει κάτι θα πάθει τα επόμενα χρόνια) ο μάστορας που θα έρθει να μην ψάξει όλη την Ελλάδα να βρει το ανταλλακτικό 😁 (η έστω εσύ να ψάξεις παντού να πάρεις ένα ανταλλακτικό αν σου πει) 

Παρε κάτι σε grohe, hansgrohe, geberit, ideal, και λοιπές γνωστές μάρκες που "δουλευονται" εδώ στην Ελλάδα. Μην προτιμήσεις κάτι λιγότερο γνωστο.

σε ιταλικες βρυσες ποιο ειναι το αντιστοιχο για ευκολα ανταλλακτικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...