Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kostakiss είπε

εχω παει σε 5-6 καταστηματα,δεν είχα πρόταση για τις παραπανω.

Σε ποια πηγές; 

Καλά κάθε κατάστημα και υπάλληλος προσπαθεί να σπρώξει αυτά που θέλει να σπρώξει (τα πιο ακριβά, αυτά που δεν φεύγουν εύκολα κτλπ) 

Οι μάρκες που σου είπα, είναι οι πιο γνωστές στον χώρο. Παντού βρίσκεις ανταλλακτικα για πλάκα. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, kostakiss είπε

σε μεγαλα στην ανατολικη Θεσσαλονικη. 

μη τους κανουμε και διαφημιση 😛

Εφόσον θέλεις εντοιχισμενα, πηγαινε για τις μάρκες που σου είπα πιο πριν και θα είσαι οκ. 

Μην πας σε άγνωστες μάρκες, οι μάρκες που δεν "δουλευονται" στην αγορά γιατί μπορει να εχεις θέμα ανταλλακτικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, stelios18120 said:

Εφόσον θέλεις εντοιχισμενα, πηγαινε για τις μάρκες που σου είπα πιο πριν και θα είσαι οκ. 

Μην πας σε άγνωστες μάρκες, οι μάρκες που δεν "δουλευονται" στην αγορά γιατί μπορει να εχεις θέμα ανταλλακτικών. 

εκτος απο τις 2 ιταλικες που προτεινες ,μπορεις να μου πεις μερικες ακομα να ξερω τι να αποριψω και τι οχι. 

θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostakiss είπε

εκτος απο τις 2 ιταλικες που προτεινες ,μπορεις να μου πεις μερικες ακομα να ξερω τι να αποριψω και τι οχι. 

θενξ

Πάντα σε εντοιχισμενα μιλάμε;

Αν ναι τσέκαρε και vitruvit βγάζει ωραία κομμάτια. 

Παρε ιδέες και βάζεις ότι σου αρέσει. Απλά μην πας σε άγνωστες μάρκες. 

Καλή συνεχεια 👍👍

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ασχοληθεί κανεις με υγρομονωση σε μπάνιο/ντους;

https://sikaceram.com/en/systems/wet-rooms.html

Γενικά οι περισσότερες εταιρίες έχουν παρόμοια λυση με τσιμεντοειδες στεγανωτικό.

Βεβαια τα 20kg ειναι πανακριβα 45€ και θεωρητικα βγάζουν μονο 5,5 τετραγωνικά οταν θες μαζι με τους τοιχους πολλά ή έστω το χωρο της ντουσιέρας και το πάτωμα.αρμους άνετα πας 500ευρω για 2 μπανια με μονο τα στεγανωτικα και αστάρι χωρια που το αν θα τοποθετηθουν σωστα ειναι άλλη ιστορια.

https://www.isomat.gr/solution/στεγάνωση-υγρών-χώρων/

Σκέφτομαι ως πιο οικονομικη τη λυση της isomat με aquamat (δεν ειναι ελαστικο οπως της sika) με ελαστικο στους αρμους/γωνιες. Στη τσιμετοκονια και στους τοιχους θα βαλω revinex για αστάρι πρωτου μπουν αυτά.. Τι πιστευετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, divo said:

προσωπικα εχω grohe 30 χρονια χωρις να εχει παθει τιποτα αι εχουν μεγαλωσει και 2 παιδια με οτι αυτο σημαινει αλλα και μια ideal που εχω στο μπανιο παλι δεν εχει παθει κατι. 

τα καταστηματα θα κοιταξουν να σου πουλησουν αυτο που εχουν και θα ειαι το τελειο. και οι υδραυλικοι θα σου πουν γι αυτο που βγαζουν τα περισσοτερα απο το μαγαζι που ψωνιζουν😎

+1 !!

ελαχιστοι μου ειπαν την αληθεια,απλα ολα οσα ακουσα τα φιλτραρα και νομιζω εχω βγαλει καποια συμπερασματα πλεον.

 

δυστηχως ομως οι εταιρειες δεν ειναι οπως τοτε.

 

απλα ηθελα να ακουσω και την αντικειμενικη γνωμη των ινσομνιακ :D

Επεξ/σία από kostakiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostakiss είπε

σε μεγαλα στην ανατολικη Θεσσαλονικη. 

μη τους κανουμε και διαφημιση 😛

Έκανα ανακαίνιση στο μπάνιο μου πριν 6 μήνες. Όσα μαγαζιά κι αν γύρισα στην πόλη, οι περισσότεροι πωλητές με κούρασαν με το ύφος expert που είχαν και την διάθεση για δάγκωμα. Οι περισσότερες τιμές που μου έδιναν ήταν με μεγάλο καπέλο σε σχέση με αυτές που έβλεπες στο internet.

Το μόνο που θα άλλαζα από όσα έβαλα, ήταν η μπαταρία νιπτήρα που ήταν μια φθηνής σειράς Grohe. Θόρυβος και κακά παρελκόμενα (υλικά, βαλβίδα κτλ.).

Εντοιχιζόμενο καζανάκι Geberit δαγκωτό, θα βρίσκεις ανταλλακτικά για 50 χρόνια. Ότι θα πάρεις εντοιχιζόμενο να φροντίσεις να είναι επώνυμο και ποιοτικό γιατί η αντικατάσταση του είναι σύνθετη.

Αν θέλεις κάτι να ρωτήσεις, στην διάθεση σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, stelakis1914 said:

Έκανα ανακαίνιση στο μπάνιο μου πριν 6 μήνες. Όσα μαγαζιά κι αν γύρισα στην πόλη, οι περισσότεροι πωλητές με κούρασαν με το ύφος expert που είχαν και την διάθεση για δάγκωμα. Οι περισσότερες τιμές που μου έδιναν ήταν με μεγάλο καπέλο σε σχέση με αυτές που έβλεπες στο internet.

Το μόνο που θα άλλαζα από όσα έβαλα, ήταν η μπαταρία νιπτήρα που ήταν μια φθηνής σειράς Grohe. Θόρυβος και κακά παρελκόμενα (υλικά, βαλβίδα κτλ.).

Εντοιχιζόμενο καζανάκι Geberit δαγκωτό, θα βρίσκεις ανταλλακτικά για 50 χρόνια. Ότι θα πάρεις εντοιχιζόμενο να φροντίσεις να είναι επώνυμο και ποιοτικό γιατί η αντικατάσταση του είναι σύνθετη.

Αν θέλεις κάτι να ρωτήσεις, στην διάθεση σου. 

χαχαχα,

ιδιο ακριβως συναισθημα. ο καθένας προτείνει τα δικά του σαν καλύτερα και κάθε φορά που το καταλαβαίνω θέλω απλά να εξαφανιστώ.

την grohe κι εγω λιγο που την επιασα σε εκθεση ,αυτο καταλαβα,αλλα νομιζα οτι ειναι επειδη ηταν εκθεσιακη.

 

τελικα για μπαταρια τι θα εκανες τωρα αν ειχες δευτερη ευκαιρια?? (αφου εισαι και θεσσαλονικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostakiss είπε

χαχαχα,

ιδιο ακριβως συναισθημα. ο καθένας προτείνει τα δικά του σαν καλύτερα και κάθε φορά που το καταλαβαίνω θέλω απλά να εξαφανιστώ.

την grohe κι εγω λιγο που την επιασα σε εκθεση ,αυτο καταλαβα,αλλα νομιζα οτι ειναι επειδη ηταν εκθεσιακη.

τελικα για μπαταρια τι θα εκανες τωρα αν ειχες δευτερη ευκαιρια?? (αφου εισαι και θεσσαλονικη)

Για μπαταρία νιπτήρα θα έδινα περισσότερα χρήματα από όσα έδωσα και ίσως προτιμούσα κάποια ιταλική.  Ήταν από τα είδη που έκανα ψαλίδι για να πέσει το κόστος και δεν μου έκατσε. Δεν θα απέκλεια την Grohe αλλά νομίζω ότι για να πάρεις την φημισμένη ποιότητα της, θα πρέπει να ξοδέψεις τουλάχιστον 30% περισσότερα από ότι σε μια αντίστοιχη ιταλική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, stelakis1914 said:

Για μπαταρία νιπτήρα θα έδινα περισσότερα χρήματα από όσα έδωσα και ίσως προτιμούσα κάποια ιταλική.  Ήταν από τα είδη που έκανα ψαλίδι για να πέσει το κόστος και δεν μου έκατσε. Δεν θα απέκλεια την Grohe αλλά νομίζω ότι για να πάρεις την φημισμένη ποιότητα της, θα πρέπει να ξοδέψεις τουλάχιστον 30% περισσότερα από ότι σε μια αντίστοιχη ιταλική. 

ιταλικη οπως?

ποια ειδες και μετανιωσες που δεν αγορασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για υλικό να γεμίσω 2 μικρές τρύπες στο ακρυλικό της μπανιέρας, που να παραμένει λευκό με τον καιρό και τα νερά.

Συγκεκριμένα είναι για μια roca malibu και θέλω να βουλώσω τις τρύπες που βιδώνει το χερούλι. Δυστυχώς το χερούλι έφυγε και η μια από τις 2 βίδες παρέμεινε στην θέση της έχοντας γίνει σχεδόν 1 με το θηλυκό στο οποίο βίδωνε. Επειδή από ότι έχω καταλάβει για να φτιαχτεί αυτό πρέπει να βγει το πλακάκι που είναι στην έξω μεριά της μπανιέρας, είπα να καταργήσω το χερούλι, να κόψω την κολλημένη βίδα και απλά να κλείσω με κάποιο υλικό τις 2 τρύπες.

Έχουμε καμιά πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Εχει ασχοληθεί κανεις με υγρομονωση σε μπάνιο/ντους;

https://sikaceram.com/en/systems/wet-rooms.html

Γενικά οι περισσότερες εταιρίες έχουν παρόμοια λυση με τσιμεντοειδες στεγανωτικό.

Βεβαια τα 20kg ειναι πανακριβα 45€ και θεωρητικα βγάζουν μονο 5,5 τετραγωνικά οταν θες μαζι με τους τοιχους πολλά ή έστω το χωρο της ντουσιέρας και το πάτωμα.αρμους άνετα πας 500ευρω για 2 μπανια με μονο τα στεγανωτικα και αστάρι χωρια που το αν θα τοποθετηθουν σωστα ειναι άλλη ιστορια.

https://www.isomat.gr/solution/στεγάνωση-υγρών-χώρων/

Σκέφτομαι ως πιο οικονομικη τη λυση της isomat με aquamat (δεν ειναι ελαστικο οπως της sika) με ελαστικο στους αρμους/γωνιες. Στη τσιμετοκονια και στους τοιχους θα βαλω revinex για αστάρι πρωτου μπουν αυτά.. Τι πιστευετε;

Τεστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panos4tw είπε

Με νερο στο κυκλωμα και χειμωνα δυσκολο να αλλαξει το βανακι

Αν είναι να κάνουμε επισκευες μονο καλοκαιρι και χωρις νερο στο κύκλωμα τότε πανε τα μαγαζιά τα κλείσαμε

Η αλλαγη στο βανακι είναι υποθεση 10-15 λεπτων, πληρωση-εξαερωση και εισαι κυριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...