Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Στην αρχη θα ενθουσιαστείς, αλλα αν κανει μια ρωγμή θα φυγει κομματι καμια 50αρια πόντους για πλακα κλπ

Προκείμενου λοιπον να πετάξεις τα λεφτα σου βαλε κατι παραπάνω και μετα υην ανοιξη αλλαξε πλακάκια, κανε και μια στεγανοποιήσει απο κάτω και είσαι για 50 χρονια ησυχος

Απλα θα ειναι ακριβο. Εγω που πηρα προσοφορα απο εταιρια για 5 τετραγωνικα μπλακονι 2500 μου ειπαν και 500 για διαφανη εμποτισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μήπως κάτι λες λάθος.Πως είναι δυνατόν να έβγαλες το μηχανισμό της μπαταρίας και να λες έσταζε;;;;;; Δεν θα έσταζε θα είχες πλημμυρίσει αν δεν είχες κλείσει τον κεντρικό διακόπτη από κάτω.

Μήπως δεν έχεις βάλει εσωτερικά τον κατάλληλο μηχανισμό ή δεν τον έχεις σφίξει όσο πρέπει με αποτέλεσμα κάπου εκεί να υπάρχει διαρροή;;;;;;;;

όχι, έχω το σωστό μηχανισμό, περίπου τέτοιος είναι αλλά με στρογγυλά λάστιχα από κάτω. Θα δω μήπως δεν τον είχα βάλει σωστά τώρα που τον ξανατοποθέτησα. Δεν είμαι όμως αισιόδοξος. Μπορεί να χάνει από τα λάστιχα ανάμεσα πιστεύω, ή κάτι παρόμοιο.

Είχα κλείσει τους διακόπτες, όχι δεν λέω αυτό. Πιστεύω ότι από εκεί που χάνει είχε γεμίσει νερό και όταν έβγαλα τον μίκτη, άρχισε (αυτό το νερό) να τρέχει.

Να ρωτήσω κάτι, είναι 3 οι τρύπες και μόνο 2 οι παροχές (ζεστό, κρύο). Η τρίτη τι είναι? Σκέφτομαι μήπως χάνει από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sokos1 είπε

Καλησπέρα παιδιά και χαιρομαι πολύ που απο τεχνολογικά εχουμε και μια γωνιά για εμάς τα επίδοξα Amateur μαστόρια!

Ας σας πώ την ιστόρια και εγώ που έχω με υγρασίες στο σπίτι και πως το παλεύω...

Εχω μεγάλη βεράντα 20 ετίας (χωρις σκεπή απο πάνω) με πλακάκι (20ετιας, οι αρμοί δεν ειναι στα καλά τους) και τρώει οπως καταλαβαίνετε πολύ βροχή.
Την οποια βροχή ΣΙΓΟΥΡΑ την περνάει απο κάποιους αρμούς ή σοβατεπιά (τα μαστόρια γενικώς οταν το χτίζαν εκαναν τις κλασσικές τσιγκουνιές στα υλικά)

Το νερό ειναι άτιμο, βρισκει τρόπους και πάει μέσα στο σπίτι.
Μετα απο προτροπή ενος καταστήματος δοκίμασα ενα παχύρευστο διάφανο υλικό - σαν μέλι- της Maritrans το οποίο το έβαλα στα σοβατεπί που είχαν κενό σε κάποια σημεία.

Ειναι αυτό το πρόϊον, το οποιο βέβαια ειναι και αρκετά ακριβό, αλλά χαλάλι αμα μου σταματήσει τις υγρασίες που έχω στον κάτω όροφο (κάτω απο το μεγάλο μπαλκόνι)

https://www.baumarket.gr/product/maritrans/

https://www.marispolymers.com/el/proionta/systhmata-steganopoihshs/steganopoihsh-mpalkonion-beranton-me-diafano-systhma/

Το μόνο κακό ειναι οτι δημιουργεί μια κρούστα διαφάνη σαν γυαλί γυαλιστερό.

Μου ειπε ο πωλητής οτι μπορώ να βάψω ολη την βεράντα με αυτό αλλα το αποτελεσμα θα ειναι ενα γυάλινο πάτωμα σαν την παρακάτω φώτο.

maritransaa-1.jpg


Εσείς τι λέτε? Αξιζει το κόπο?

Αν σε παίρνει και θες να αποφύγεις το ξηλωμα περνα ένα πολυουρεθανικο πάνω στο πλακάκι και βάλε πλακάκι από πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sokos1 είπε

Καλησπέρα παιδιά και χαιρομαι πολύ που απο τεχνολογικά εχουμε και μια γωνιά για εμάς τα επίδοξα Amateur μαστόρια!

Ας σας πώ την ιστόρια και εγώ που έχω με υγρασίες στο σπίτι και πως το παλεύω...

Εχω μεγάλη βεράντα 20 ετίας (χωρις σκεπή απο πάνω) με πλακάκι (20ετιας, οι αρμοί δεν ειναι στα καλά τους) και τρώει οπως καταλαβαίνετε πολύ βροχή.
Την οποια βροχή ΣΙΓΟΥΡΑ την περνάει απο κάποιους αρμούς ή σοβατεπιά (τα μαστόρια γενικώς οταν το χτίζαν εκαναν τις κλασσικές τσιγκουνιές στα υλικά)

Το νερό ειναι άτιμο, βρισκει τρόπους και πάει μέσα στο σπίτι.
Μετα απο προτροπή ενος καταστήματος δοκίμασα ενα παχύρευστο διάφανο υλικό - σαν μέλι- της Maritrans το οποίο το έβαλα στα σοβατεπί που είχαν κενό σε κάποια σημεία.

Ειναι αυτό το πρόϊον, το οποιο βέβαια ειναι και αρκετά ακριβό, αλλά χαλάλι αμα μου σταματήσει τις υγρασίες που έχω στον κάτω όροφο (κάτω απο το μεγάλο μπαλκόνι)

https://www.baumarket.gr/product/maritrans/

https://www.marispolymers.com/el/proionta/systhmata-steganopoihshs/steganopoihsh-mpalkonion-beranton-me-diafano-systhma/

Το μόνο κακό ειναι οτι δημιουργεί μια κρούστα διαφάνη σαν γυαλί γυαλιστερό.

Μου ειπε ο πωλητής οτι μπορώ να βάψω ολη την βεράντα με αυτό αλλα το αποτελεσμα θα ειναι ενα γυάλινο πάτωμα σαν την παρακάτω φώτο.

maritransaa-1.jpg


Εσείς τι λέτε? Αξιζει το κόπο?

Προσωπικά δεν θα το έβαζα για πολλούς και διάφορους λόγους εκτός από την τιμή του  έχει πάρα πολύ γυαλάδα και με νερά θα μπορούσε εύκολα κάποιος να φάει τα μούτρα του. Θά έκανα ότι έκανα στη βεράντα την δική μου αν διάβασες παραπάνω το πολύ με κόστος 20 ευρώ και αν δεν είχα αποτέλσματα θα έβλεπα από εκεί και πέρα.Οπως όμως ανέφερα αν και το φοβόμουν είχα 100% το αποτέλεσμα που ήθελα δηλαδή να μην περάσει σταγόνα νερό κάτω.

Το έκανε και ο Θεσσαλονικιός αυτό ταλαιπωρήθηκε πολύ όμως με τις ταινίες.

6 ώρες πριν, Konstantin77 είπε

όχι, έχω το σωστό μηχανισμό, περίπου τέτοιος είναι αλλά με στρογγυλά λάστιχα από κάτω. Θα δω μήπως δεν τον είχα βάλει σωστά τώρα που τον ξανατοποθέτησα. Δεν είμαι όμως αισιόδοξος. Μπορεί να χάνει από τα λάστιχα ανάμεσα πιστεύω, ή κάτι παρόμοιο.

Είχα κλείσει τους διακόπτες, όχι δεν λέω αυτό. Πιστεύω ότι από εκεί που χάνει είχε γεμίσει νερό και όταν έβγαλα τον μίκτη, άρχισε (αυτό το νερό) να τρέχει.

Να ρωτήσω κάτι, είναι 3 οι τρύπες και μόνο 2 οι παροχές (ζεστό, κρύο). Η τρίτη τι είναι? Σκέφτομαι μήπως χάνει από εκεί.

Από τις δύο τρύπες μπαίνει το νερό στο μίκτη γίνεται η ανάμιξη από εμάς , από την τρίτη βγαίνει αναμιγμένο (ζεστό - κρύο) και πάει στη βρύση.

Δύο πράγματα θα σου έλεγα.Πρώτον σφίξε πολύ καλά το παξιμάδι του μίκτη και δες τον πρώτα μήπως μάγκωσες κατά λάθος καμία φλάντζα του την κατέστρεψες και είχε διαρροή από εκεί που είναι το πιο πιθανό δεύτερο άλλαξε φιλτράκι στο στόμιο μήπως έχει βουλώσει και δημιουργείται εσωτερικά μεγάλη πίεση από το νερό.

Και κάτι άλλο τρέχει όλη τη νύχτα και το πρώί πριν ανοίξεις στάζει ακόμη ή έχει σταματήσει;;;;;;;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δύο πράγματα θα σου έλεγα.Πρώτον σφίξε πολύ καλά το παξιμάδι του μίκτη και δες τον πρώτα μήπως μάγκωσες κατά λάθος καμία φλάντζα του την κατέστρεψες και είχε διαρροή από εκεί που είναι το πιο πιθανό δεύτερο άλλαξε φιλτράκι στο στόμιο μήπως έχει βουλώσει και δημιουργείται εσωτερικά μεγάλη πίεση από το νερό.

Και κάτι άλλο τρέχει όλη τη νύχτα και το πρώί πριν ανοίξεις στάζει ακόμη ή έχει σταματήσει;;;;;;;

Το πρωι ξεκινάει για κάμποση ώρα. Εκεί που ξυπνάω, ή το ακούω που στάζει ή βλέπω τα νερά ήδη.

Το κοίταξα για τη φλάντζα όταν το ξανατοποθέτηση, αυτό σκέφτομαι και εγώ.θα δούμε.

Να ρωτήσω κάτι αλλο, κεραια εξωτερική που να μη διαλύεται σε 3 χρόνια (τα πλαστικά) υπάρχει? Υπάρχει άλλο φορουμ να ρωτήσω μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη ανάρτηση, ελπίζω το θέμα να μην ειναι τελείως άσχετο. Άνοιξα σήμερα πανω από το παντζούρι να δω γιατί δεν ανεβοκατεβαίνει μπας και μπορώ να το φτιάξω. Από τη μια πλευρά είχε πέσει ο σωλήνας και δε φτάνει να το ξαναβάλω στη θέση του. Μήπως γνωρίζει κανείς και μπορεί να καταλάβει από τη φωτογραφία? Λείπει κάποιο εξάρτημα ? Να φωνάξω ειδικό να τελειώνουμε? (Οχι ότι υπάρχουν λεφτά αλλά λέμε ... Από του χρόνου)

IMG_20191221_102051.jpg

IMG_20191221_102035.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άντεξα ήθελα με κάποιον να το μοιραστώ. 

Και μου λέει ο πελάτης μ ρε συ ρίξε μια ματιά κάτι στραβό πρέπει να έχει κάνει ο υδραυλικός. 

Επαγγελματίας άνθρωπος εν τω μεταξύ 😂😂😂😂😂😂

20191221_142623-3024x2268.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Θεοστραβη τοποθέτηση καμπίνας. 

Καλά δεν το είδε όταν την έκανε τοποθέτηση; 

🤔

Ήπιε μπύρες μάλλον χαχχαχαχα

Εδώ δεν κλείνει καν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lalakisaa είπε

Ήπιε μπύρες μάλλον χαχχαχαχα

Εδώ δεν κλείνει καν 

Λόγω τοποθέτησης δεν κλείνει. 

Η μόνη λύση είναι ξηλωμα και επανατοποθετηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε το ξέρω αφού δεν είναι κατά διάνα γωνιασμενο. Απορώ πως έκανε τέτοια παράδοση 

2 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Λόγω τοποθέτησης δεν κλείνει. 

Η μόνη λύση είναι ξηλωμα και επανατοποθετηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lalakisaa είπε

Ήπιε μπύρες μάλλον χαχχαχαχα

Εδώ δεν κλείνει καν 

Αυτό παρατήρησα πρέπει να έχει βάλει και τα φύλλα που κλείνουν ανάποδα.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2019 στις 10:52 ΠΜ, villasg είπε

Μια και πιασατε το θεμα Laminate .
Επειδη δεν ξερω τιποτα απο αυτο ψαχνομαι .
Το σπιτι ειναι εξω απο την χαλκιδα , εχει τωρα πλακακια .
Θελω να βαλω απο πανω Laminate συνολικος χωρος που θελω να καλυψω ειναι 50m2   .
Ποιο ειναι το πιο καλο παχος/ειδος ( ειναι η εισοδος - καθιστικο - κουζινα ) για χωρο που θα εχει συνεχεια "πατημα" και βαρος κλπ ?
Τι θα πρεπει να προσεξω / ξερω ?
Ποσο περιπου ειναι το κοστος ( τοποθετηση και laminate και υλικο που θα απιατηθει) .
Εχουμε/ξερουμε καποιον εδω στην ευρητερη περιοχη της χαλκιδας ( βασιλικο ευβοιας )

Καποια συμβουλη ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, villasg είπε

Καποια συμβουλη ? ?

Θρχόμουνα αλλά μου πέφτεις μακριά.😊

Εγώ 6 χιλιοστά έχω βάλει 11-12 χρόνια δεν έχει πάθει τίποτε.Σε σπίτι δε δέχεται μεγάλη καταπόνηση σε σχέση με γραφεία καταστήματα κ.λ.π. που εκεί θέλει πιο χοντρό.Δεν θέλει κάποια προεργασία στρώνεις το υπόστρωμα και κατευθείαν πάνω το laminate.

Πάρε της προσφοράς από το leroy 5 ευρώ το τ.μ. 6 χιλιοστά .Θα δώσεις 250 για το laminate αλλά 60-70 γαι το υπόστρωμα και είσαι εντάξει.Βέβαια είναι και τα σοβατεπί απλά εκεί δεν ξέρω πόσο πάνε.

Για τοποθέτηση πρόσεχε ποιον θα βάλεις  να έχει βάλει τουλάχιστον 4-5 φορές μην σου το κάνει όπως ο παραπάνω υδραυλικός την καμπίνα της ντουζιέρας.:lol:

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα παντως η γωνια της ντουζιέρας 90 μοίρες μου φαίνεται.Μπας και τις μπυρες τις ήπιε ο πλακάς τελικά και μαλλον την ζημια την κανει το σιφόνι

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...