Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 20/12/2019 στις 12:44 ΜΜ, ParhsG είπε

Για γέμισμα σε εντιχοισμένο καζανάκι με τσιμεντο εκτος απο κλασικο τσιμεντο/αμμο (οχι ασβεστη) 

https://www.durostick.gr/proioda/sovades-episkeuastika/episkeuastika-skurodematos/easyfix

πιστευετε πως κάνει;

αυτο ρε παδιά που το βρίσκω ?

τα τριγυρω κααστηματα durostick δε το εχουν και στο σκρουτ ειναι σχεδον ανυπαρτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, DrLo είπε

αυτο ρε παδιά που το βρίσκω ?

τα τριγυρω κααστηματα durostick δε το εχουν και στο σκρουτ ειναι σχεδον ανυπαρτο

Γιατι κολησες με αυτο; Υπαρχουν και αντίστοιχα. Μπορεις και παραδοσιακα αμμο και τσιμεντο και λιγο ασβεστη οπως το κανουν οι παραδοσιακοι.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Γιατι κολησες με αυτο; Υπαρχουν και αντίστοιχα. Μπορεις και παραδοσιακα αμμο και τσιμεντο και λιγο ασβεστη οπως το κανουν οι παραδοσιακοι.

Να πω την αλήθεια με εντυπωσίασε το "για πάχη εφαρμογής έως 7cm" . 

Έχω ένα τοίχο που σε ένα σημείο που θέλω να επισκευάσω πρέπει να "γεμίσει" γύρω στους 5 ποντους και το απλό unicret που έχω χρησιμοποιήσει σε αλλες περιπτώσεις δε του το έχω ότι μπορεί να κάνει γι αυτη τη περίπτωση.  

Έχεις κάποιο άλλο συγκεκριμένο επισκευαστικό σοβά να προτείνεις ?

12 λεπτά πριν, divo είπε

σε χρωματοπολεια και σε μαντρες. Αλλα μπορεις να χρησιμοποιησεις οτιδηποτε επισκευαστικο κονιαμα. απο ολες τις μαρκες ολοι βγαζουν.

Για μεγάλα πάχη τι προτείνεις ?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, DrLo είπε

Να πω την αλήθεια με εντυπωσίασε το "για πάχη εφαρμογής έως 7cm" . 

Έχω ένα τοίχο που σε ένα σημείο που θέλω να επισκευάσω πρέπει να "γεμίσει" γύρω στους 5 ποντους και το απλό unicret που έχω χρησιμοποιήσει σε αλλες περιπτώσεις δε του το έχω ότι μπορεί να κάνει γι αυτη τη περίπτωση.  

Έχεις κάποιο άλλο συγκεκριμένο επισκευαστικό σοβά να προτείνεις ?

Για μεγάλα πάχη τι προτείνεις ?

Είμαι χομπυστας αλλα έχω πορωση με τα υλικα και προσπαθώ να μαθαίνω. Οποτε μπορει οσα σου πω να ειναι λαθος.

Εννοει πως μπορείς με μια στρωση να βαλεις 7cm. Αν θες να επισκευασεις σοβα πιστευω πως ειναι ακαταλληλο. Το unicret μπορεις να το βαλεις σε 2 στρώσεις. Γενικα ειναι λαθος να σοβατιζεις με μιας. 

https://www.isomat.gr/solution/επισκευαστικοί-σοβάδες/

Εδω προτείνουν επισκευη με πεταχτο με unicret ενισχυμενο με adiplast που μαλλον ειναι ρητινη και μετα unicret σε στρωσεις. Δε το κανεις μονομιας αλλα σε στρωσεις. Βεβαια οι ηλεκτρολογοι, οι υδραυλικοι το γεμιζουν μονομιας 6-7cm με unicret χωρις διαβροχη και χωρις τριψιμο και δεν φαινεται κατι τουλαχιστον αμεσα περα απο ρωγμες.

Μερικοι βαζουν επισκευαστικα σκυροδεματος πανω απο σκαψιματα και μετα σοβα αλλα δε ξερω αν ειναι καλυτερο. Καποιοι βαζουν 3 στρωσεις παραδοσιακου σοβα.. Δε ξερω τι ειναι καλύτερο και δε ξερω ποσο ευκολα μπορεις να το μαθεις ισως καποιος μηχανικος να ξερει.

Το uni cret  γιατι δε σου κανει; Μηπως εβαλες πολυ νερο; Θελει λιγο οσο λεει μπορει να σου φαινεται οτι εβαλες λιγο αλλα θελει καλη αναδευση. Βεβαια πολλοι μαστορες θα βαλουν διπλασιο/τριπλασιο νερο.

111WW`EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEES

Επεξ/σία από ParhsG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Είμαι χομπυστας αλλα έχω πορωση με τα υλικα και προσπαθώ να μαθαίνω. Οποτε μπορει οσα σου πω να ειναι λαθος.

Εννοει πως μπορείς με μια στρωση να βαλεις 7cm. Αν θες να επισκευασεις σοβα πιστευω πως ειναι ακαταλληλο. Το unicret μπορεις να το βαλεις σε 2 στρώσεις. Γενικα ειναι λαθος να σοβατιζεις με μιας. 

https://www.isomat.gr/solution/επισκευαστικοί-σοβάδες/

Εδω προτείνουν επισκευη με πεταχτο με unicret ενισχυμενο με adiplast που μαλλον ειναι ρητινη και μετα unicret σε στρωσεις. Δε το κανεις μονομιας αλλα σε στρωσεις. Βεβαια οι ηλεκτρολογοι, οι υδραυλικοι το γεμιζουν μονομιας 6-7cm με unicret χωρις διαβροχη και χωρις τριψιμο και δεν φαινεται κατι τουλαχιστον αμεσα περα απο ρωγμες.

Μερικοι βαζουν επισκευαστικα σκυροδεματος πανω απο σκαψιματα και μετα σοβα αλλα δε ξερω αν ειναι καλυτερο. Καποιοι βαζουν 3 στρωσεις παραδοσιακου σοβα.. Δε ξερω τι ειναι καλύτερο και δε ξερω ποσο ευκολα μπορεις να το μαθεις ισως καποιος μηχανικος να ξερει.

Το uni cret  γιατι δε σου κανει; Μηπως εβαλες πολυ νερο; Θελει λιγο οσο λεει μπορει να σου φαινεται οτι εβαλες λιγο αλλα θελει καλη αναδευση. Βεβαια πολλοι μαστορες θα βαλουν διπλασιο/τριπλασιο νερο.

111WW`EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEES

Ναι , και σε δύο δε "του το έχω", έλεγα μήπως κάποιο ι οπλισμένο ήταν καλύτερο. Ίσως βάλω d-42 ή durofix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, divo είπε

Παιρνεις ινιοπλησμενο που υποτιθεται οτι κραταει καλυτερα. το εχω χρησιμοποιησει οπως εχω χρησιμοποιησει και ινες μεσα σε λασπη με ασβεστι  Εγω παντως οπου εχω να γεμισω δυο πραγματα κανω και μεχρι στιγμης δεν εχω παραπονο. ή βαζω μεσα και ψιλο χαλικι ή σπαω τουβλο ή τουβλα και τα βαζω σε κοντινα διαστηματα. Βεβαια σε ολα γαλακτων

Δεν είναι γέμισμα ακριβώς αλλιώς και εγώ κάτι τέτοιο θα έκανα. Απλά σπάζοντας τα σαθρά σε ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι έχει δημιουργηθεί αρκετά μεγάλο βαθος ... Σε αλλά όχι τόσο πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

Παιρνεις ινιοπλησμενο που υποτιθεται οτι κραταει καλυτερα. το εχω χρησιμοποιησει οπως εχω χρησιμοποιησει και ινες μεσα σε λασπη με ασβεστι 

Τι εενοείς "ίνες μέσα σε λάσπη" ?

Τι είδους "ίνες" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, divo είπε

ινες πολυπρεπιλενιου. ειναι οτι εχει και το ινοοπλισμενο. αυτο που θα κανουν ειναι να μην εχει ιδιαιτερα σκασιματα. Μπορεις ομως αυτο να το πετυχεις βαζοντας το και γαλακτωμα.. Σε μενα πιο καλο αποτελεσμα ειχε το γαλακτωμα. 

Και που βρίσκεις "ίνες πολυπροπιλενίου"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, DrLo είπε

Τι εενοείς "ίνες μέσα σε λάσπη" ?

Τι είδους "ίνες" ?

Αν γραφει ινοπλισμενο εχει και σοβαδες τετοιους. Πουλανε επισης για να βαλεις εξτρα. Παντως δε μας λες τι θες να φτιαξεις οποτε δε μπορει να σε βοηθησει καποιος... Το unicret παντως ειναι για σοβα και δεν ειναι για μεγαλες αντοχες (κατηγορια Μ1) ~ 2.6Ν/mm2 ενω το easyfix 40N/mm2 ως επισκευαστικο σκυροδεματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Doubt είπε

google it

 

21 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Αν γραφει ινοπλισμενο εχει και σοβαδες τετοιους. Πουλανε επισης για να βαλεις εξτρα. Παντως δε μας λες τι θες να φτιαξεις οποτε δε μπορει να σε βοηθησει καποιος... Το unicret παντως ειναι για σοβα και δεν ειναι για μεγαλες αντοχες (κατηγορια Μ1) ~ 2.6Ν/mm2 ενω το easyfix 40N/mm2 ως επισκευαστικο σκυροδεματος..

.

Α, οκ ,

δεν ΄ηξερα ότι πωλούνται και ως πρόσθετοι. Για τους έτοιμους ινοπλισμένους ναι ΟΚ, γνώριζα αλλά δεν ήξερα για τους ΄ξεχωριστούς. Νόμισα ότι πρόκειται για καμιά "πατέντα".

Θα ανεβάσω φώτο αυριο.

Unicret είναι με το μόνο που έχω σοβατίσει εκεί το πάχος ήταν μικρό σχετικά.

Απλά μου έκανε εντύπωση ότι πηγα σε κοντινά στο σπίτι μου μαγαζιά που έχουν προίόντα durofix και δε το είχε κανένα. Μετά το έψαξα στο skroutz και το έβγαζε μόνο σε 2 μαγαζιά, 1 επαρχία και 1 κάπου στο "υπόλοιπο αττικής".

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

.

Α, οκ ,

δεν ΄ηξερα ότι πωλούνται και ως πρόσθετοι. Για τους έτοιμους ινοπλισμένους ναι ΟΚ, γνώριζα αλλά δεν ήξερα για τους ΄ξεχωριστούς. Νόμισα ότι πρόκειται για καμιά "πατέντα".

https://www.isomat.gr/product/ινεσ-πολυπροπυλενιου/

Δε ξερω ποσο ευκολα θα βρεις αλλα οκ εξαρταται τι θα κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ParhsG είπε

Γιατι κολησες με αυτο; Υπαρχουν και αντίστοιχα. Μπορεις και παραδοσιακα αμμο και τσιμεντο και λιγο ασβεστη οπως το κανουν οι παραδοσιακοι.

Bauer b70. Αφου το ψαχνεις με τα υλικα θα με θυμηθεις 😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...