Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Η διάφανη με την φτηνή λευκή δεν έχουν καμία σχέση

Η διάφανη είναι σιλικόνη και η άσπρη που βάφεται  είναι ακρυλικος στόκος διαλυτός στο νερό.

Υπάρχουν δύο λευκές η βαφόμενη που είναι στόκος σε σωληνάριο και η άλλη που είναι σιλικόνη κανονική απλά με χρώμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Η διάφανη με την φτηνή λευκή δεν έχουν καμία σχέση

Η διάφανη είναι σιλικόνη και η άσπρη που βάφεται  είναι ακρυλικος στόκος διαλυτός στο νερό.

 

7 ώρες πριν, fylatos είπε

Υπάρχουν δύο λευκές η βαφόμενη που είναι στόκος σε σωληνάριο και η άλλη που είναι σιλικόνη κανονική απλά με χρώμα.

Η σιλικόνη ΔΕΝ βάφετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Η σιλικόνη ΔΕΝ βάφετε

Breaking news υπάρχει ολόκληρη κατηγορία λέγονται ακρυλικές σιλικόνες και βάφονται

https://www.skroutz.gr/c/2827/silikones-sfragistika.html?keyphrase=ακρυλικη+σιλικονη&page=2

Μέχρι και wet on wet σιλικόνες υπάρχουν που βάφονται ΠΡΙΝ στεγνώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fylatos είπε

Breaking news υπάρχει ολόκληρη κατηγορία λέγονται ακρυλικές σιλικόνες και βάφονται

https://www.skroutz.gr/c/2827/silikones-sfragistika.html?keyphrase=ακρυλικη+σιλικονη&page=2

Μέχρι και wet on wet σιλικόνες υπάρχουν που βάφονται ΠΡΙΝ στεγνώσουν

Εχω την εντυπωση οτι αυτες δεν ειναι στην πραγματικοτητα σιλικονες, ουτε μυριζουν σαν σιλικονες. Απλα τις λενε ετσι για να μπορουν να συνενοηθουν με τους γκατζολους μαστορες που δεν νιωθουν. Ακρυλικη μαστιχη ειναι το κανονικο τους ονομα και οντως βαφονται.
Μπορει να κανω και λαθος.

Εδω την θερμοκολλα οι μισοι την λενε σιλικονη επειδη ειναι διαφανη σαν την σιλικονη. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

Για να τεκμηριωσω καλυτερα την αποψη, πιανω μια επωνυμη μαρκα οπως την Den Braven, το καταστημα εδω λεει οτι πουλαει σιλικονη ακρυλικη
https://www.utools.gr/index.php?route=product/product&path=152_155_356&product_id=2157

αλλα ο κατασκευαστης δεν αναφερει πουθενα την λεξη σιλικονη,  https://www.denbraven.com/el-gr/proionta/tekhnologies/akrulika/zwaluw-acryl-1001d/ ουτε και στο τεχνικο φυλλο αναφερει κατι τετοιο, https://www.denbraven.com/el-gr/proionta/tekhnologies/akrulika/zwaluw-acryl-1001d/tds/

Αντε να εξηγησεις στον μαστορα οτι οτιδηποτε ειναι σε ρευστη μορφη σε φυσσιγιο και μπαινει στο πιστολι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΛΙΚΟΝΗ, ασε, πες του σιλικονη νεας τεχνολογιας με μαγικα υλικα μεσα και εξωτικα πραγματα και εχεις ευχαριστημενο τον μαστορα που εμαθε ενα υλικο και δεν μπορει να ξεκολλησει

ΥΓ Προφανος δεν ειναι ολοι οι μαστορες ετσι, χρειαζοταν να το γραψω αυτο,
ΥΓ2 Breaking news μηπως λες καποιο αλλο υλικο;




 

Επεξ/σία από orck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, orck είπε

Εχω την εντυπωση οτι αυτες δεν ειναι στην πραγματικοτητα σιλικονες, ουτε μυριζουν σαν σιλικονες. Απλα τις λενε ετσι για να μπορουν να συνενοηθουν με τους γκατζολους μαστορες που δεν νιωθουν. Ακρυλικη μαστιχη ειναι το κανονικο τους ονομα και οντως βαφονται.
Μπορει να κανω και λαθος.

Εδω την θερμοκολλα οι μισοι την λενε σιλικονη επειδη ειναι διαφανη σαν την σιλικονη. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

Για να τεκμηριωσω καλυτερα την αποψη, πιανω μια επωνυμη μαρκα οπως την Den Braven, το καταστημα εδω λεει οτι πουλαει σιλικονη ακρυλικη
https://www.utools.gr/index.php?route=product/product&path=152_155_356&product_id=2157

αλλα ο κατασκευαστης δεν αναφερει πουθενα την λεξη σιλικονη,  https://www.denbraven.com/el-gr/proionta/tekhnologies/akrulika/zwaluw-acryl-1001d/ ουτε και στο τεχνικο φυλλο αναφερει κατι τετοιο, https://www.denbraven.com/el-gr/proionta/tekhnologies/akrulika/zwaluw-acryl-1001d/tds/

Αντε να εξηγησεις στον μαστορα οτι οτιδηποτε ειναι σε ρευστη μορφη σε φυσσιγιο και μπαινει στο πιστολι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΛΙΚΟΝΗ, ασε, πες του σιλικονη νεας τεχνολογιας με μαγικα υλικα μεσα και εξωτικα πραγματα και εχεις ευχαριστημενο τον μαστορα που εμαθε ενα υλικο και δεν μπορει να ξεκολλησει

ΥΓ Προφανος δεν ειναι ολοι οι μαστορες ετσι, χρειαζοταν να το γραψω αυτο,
ΥΓ2 Breaking news μηπως λες καποιο αλλο υλικο;




 

Ναι έχουν ακρυλικά πολυμερή όχι σιλικόνη. Βέβαια πολλοί γράφουν πάνω σιλικόνη βαφόμενη έστω στην ετικέτα πώλησης στο κατάστημα.

Μετά έχει και μη ακρυλικά με άλλες συνθέσεις από όσο έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα κοπτικό για ρούτερ (στέλεχος 6,35mm, ίσιο, με ωφέλιμο μήκος άνω των 3 εκατοστών) . Μέσω ίντερνετ (από Ελλάδα) δε βρίσκω κάτι, ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί που να έχει ποικιλία σε τέτοια είδη;ιδανικά στην Αττική,κέντρο- νότια προάστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lofter είπε

καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα κοπτικό για ρούτερ (στέλεχος 6,35mm, ίσιο, με ωφέλιμο μήκος άνω των 3 εκατοστών) . Μέσω ίντερνετ (από Ελλάδα) δε βρίσκω κάτι, ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί που να έχει ποικιλία σε τέτοια είδη;ιδανικά στην Αττική,κέντρο- νότια προάστια.

Εγώ που ήμουν σε παρόμοια φάση, τα βρήκα απ'το ebay. Περιμένεις κανά μήνα, βέβαια, αλλά εδώ μου ζητούσαν 5 φορές πάνω τα λεφτά που τα βρήκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lofter είπε

καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα κοπτικό για ρούτερ (στέλεχος 6,35mm, ίσιο, με ωφέλιμο μήκος άνω των 3 εκατοστών) . Μέσω ίντερνετ (από Ελλάδα) δε βρίσκω κάτι, ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί που να έχει ποικιλία σε τέτοια είδη;ιδανικά στην Αττική,κέντρο- νότια προάστια.

Αθηνάς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα διαπιστωσα πως ο θερμοσίφωνας που ειναι στο πατάρι οριζόντια, χανει απο την μερια που ναι κλειστος.

Θα φωναξω υδραυλικο, αλλα σαν πρωτη σκεψη μου τριγυρναει πως τρυπισε. Παιζει να χανει απο την φλατζα και να ερχεται πισω ή απιθανο.

Το καταλαβα γιατι ειχα μεσα στο πατάρι ενα φουρνακι μεσα στο κουτι του και ηταν υγρο και μουχλιασμενο. Συν οτι ειχε μοκέτα και την εδωσα φυσημα.

Εβαλα ενα πιατακι να δω πόσο χάνει, συν να μην ρουφαει η πλακα.

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2018 στις 12:31 ΠΜ, NikosKallithea είπε

Η διάφανη με την φτηνή λευκή δεν έχουν καμία σχέση

Η διάφανη είναι σιλικόνη και η άσπρη που βάφεται  είναι ακρυλικος στόκος διαλυτός στο νερό.

Αυτό που λέει ο Νίκος.Πολλοί παίρνουν ακρυλικό στόκο που κάνει 1 με 1,50 ευρώ λόγω φτηνής τιμής τον βάζουν αλλά αυτός σε ένα χρόνο αρχίζει να ξεκολάει και δημιουργούνται προβλήματα.Αυτός είναι περισσότερο να κλείνουμε μικρές χαραμάδες σε τοίχους που εφάπτονται με πόρτες - αλουμίνια και μετά να τον βάφουμε.

Για εργασίες σε κουζίνες μπάνια καλή άχρωμη αντιμουχλική σιλικόνη όπως είπε ο Στέλιος.Είναι λίγο ακριβή αλλά κρατάει πολλά χρόνια.Την έβαλα σε έπιπλο μπάνιο εδώ και 7-8 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτε.Επίσης η καλή σιλικόνη δεν σκληραίνει.Είναι ελαστική και έτσι δεν ανοίγει σε επαφή με κρύο - ζεστό νερό.Θυμάμαι παλιά που την είχα πάρει την είχα πληρώσει 6 ή 7 ευρώ το σωληνάριο αλλά τα λεφτά έπιασαν τόπο στη συγκεκριμένη εργασία.

6 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Σημερα διαπιστωσα πως ο θερμοσίφωνας που ειναι στο πατάρι οριζόντια, χανει απο την μερια που ναι κλειστος.

Θα φωναξω υδραυλικο, αλλα σαν πρωτη σκεψη μου τριγυρναει πως τρυπισε. Παιζει να χανει απο την φλατζα και να ερχεται πισω ή απιθανο.

Το καταλαβα γιατι ειχα μεσα στο πατάρι ενα φουρνακι μεσα στο κουτι του και ηταν υγρο και μουχλιασμενο. Συν οτι ειχε μοκέτα και την εδωσα φυσημα.

Εβαλα ενα πιατακι να δω πόσο χάνει, συν να μην ρουφαει η πλακα.

Άνοιξε το καπάκι στο σημείο που πάει το καλώδιο με το ρεύμα και δες αν τρέχει νερό γύρω γύρω από τη φλάντζα που είναι βιδωμένη με 5-6 βίδες στο μπόιλερ.Αν έχει πρόβλημα θα δεις γύρω γύρω σε κάποια σημεία υγρασία.

Αν δεν δεις δυστυχώς  έχει τρυπήσει το μπόιλερ.Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πριν 5-6 μήνες και τελικά είχε μικρή τρύπα,οπότε έβαλα καινούργιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Πόσο καιρό τον έχεις;

Τι μάρκα είναι;

Μαρκα δεν ξερω, αλλα σιγουρα μια 4ετια

Εβαλα ενα πιατακι μεσα σε ένα οχταωρο πηγε στην μέση.

Απο κει που είναι η φλατζα να πω την αληθεια δεν το κοιταξα, αλλα να γλειφει απο κει και να ερχεται πισω; Ειναι και οριζοντιος.

Τον υδραυλικό που πήρα τηλεφωνο μου είπε λογικα τρύπησε. Οσο και μικρη να ναι η τρύπα, αν εχει διαρροη, οταν ζεσταθεί μπορεί να χάνει παραπάνω, συν οτι ειναι στο πατάρι και δεν θα το καταλαβω.

Πόσο περίπου πάει τι κοστος εγκατάστασης συν το θερμοσίφωνα. Για έναν σχετικα καλο και με καλη χωρητικότητα. 60λιτρα πιστευω ειναι καλα.

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...