Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, bill999r είπε

Στο φρακαρισμενο βανακι ρίξε λίγο αντισκωριακο ή wd40....

Έπειτα με ένα γαλλικό κλειδί πιαστο κ γυρνά το κ θα ξεκόλλησει πολύ εύκολα...

Το είδα φίλε Στέλιο κ για αυτό το επισήμανα κ εγώ...

Εριξα σήμερα και θα το δω αυριο.

Ειναι η βανα η στρογγυλή που φαινεται στις φωτο(κοκκινη) κοντα στις παροχές του ζεστου. Μιση στροφη γυρναει και φαινεται σαν να κλεινει. Νομιζω οτι αν το ζορισω θα σπασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχει βανάκι στην είσοδο του κρύου στο θερμοσίφωνο αλλά για να σταματήσει ο θόρυβος πρέπει να είναι σχεδόν κλειστό με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ροή ζεστού. Μειόνωντας την ποσότητα του νερού από την κεντρική βάνα του σπιτιού δεν έχει κανένα αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, bill999r είπε

Η αυξημένη πίεση οδηγεί σε εγκλωβισμό αέρα στις σωληνώσεις...έτσι έχουμε το φαινόμενο του ήχου στις σωληνώσεις...

Το 1ο λάθος στα όσα γράφεις εδώ είναι ότι η διαλυτότητα του αέρα στο νερό αυξάνει αυξανόμενης της πίεσης.

Το ουσιαστικό λαθος είναι βεβαια ότι - εξαιρουμενης της περίπτωσης σπηλαιωσης - ο θόρυβος σε ροής από βαλβίδες κλπ έχει να κάνει κυρίως με την ταχύτητα κ ΔP

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dj_neo είπε

Υπάρχει βανάκι στην είσοδο του κρύου στο θερμοσίφωνο αλλά για να σταματήσει ο θόρυβος πρέπει να είναι σχεδόν κλειστό με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ροή ζεστού. Μειόνωντας την ποσότητα του νερού από την κεντρική βάνα του σπιτιού δεν έχει κανένα αποτέλεσμα.

Οπως είπε κ ο @stelios18120 η λύση είναι ένα δοχείο διαστολής εάν το πρόβλημα είναι εγκλωβισμένος αέρας.

Ωστόσο όπως πολύ σωστά λέει κ ο @DrLo συνήθως τέτοιοι ήχοι εμφανίζονται λόγω ελαττωματικών βαλβίδων ή γενικά ελαττωματικών υδραυλικών στοιχείων.

15 λεπτά πριν, DrLo είπε

Το 1ο λάθος στα όσα γράφεις εδώ είναι ότι η διαλυτότητα του αέρα στο νερό αυξάνει αυξανόμενης της πίεσης.

Σου θυμίζω ότι δεν μιλάμε για κλειστό κύκλωμα αλλά κύκλωμα ύδρευσης.

Επειδή λέει για θερμοσίφωνα, όπου λογικά είναι το υψηλότερο σημείο του κυκλώματος υπέθεσα ότι έχει εγκλωβιστεί αέρας.

16 λεπτά πριν, DrLo είπε

Το ουσιαστικό λαθος είναι βεβαια ότι - εξαιρουμενης της περίπτωσης σπηλαιωσης - ο θόρυβος σε ροής από βαλβίδες κλπ έχει να κάνει κυρίως με την ταχύτητα κ ΔP

Όπου ΔΡ ;;;

Δεν είμαι μηχανολόγος ώστε να γνωρίζω τους όρους που αναφέρεις οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό.

Ωστόσο πρέπει να συμφωνήσω ότι το πιθανότερο είναι ο ήχος να οφείλεται σε κάποια χαλασμένη βαλβίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΔP = διαφορά πίεσης / πτώση πίεσης (ουσιαστικά παροχή για δεδομένο στοιχείο).

----

Ερώτηση:

Σε μπάνιο που έχει διαμορφωθει με γυψοσανίδα (3 τοίχοι γυψοσανίδα / κ 1 παλιός τοιχος) έχουν μπει πλακάκια μέχρι ένα ύψος ... Από εκεί και πάνω δεν έχει βαφτει οι τοίχοι (δεν υπάρχει πατάρι από πάνω ... Είναι αρκετά ψηλό ταβάνι για να έμπαιναν όλο πλακάκια)

Δεν υπάρχει λειτουργικό πρόβλημα (έχει λειτουργήσει επί χρόνια χωρίς θέμα)

Με τι είδους χρώμα να το βάψω? 

Απλό χρώμα ή υπάρχει κάποιο χρώμα "μπάνιου" (για περισσότερη αντοχή στην υγρασία πχ) ?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ειδικά χρώματα για τέτοιους χώρους.

Εγώ επέλεξα το kitchen and bath της vivechrome και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Κ μάλιστα στη δική μου περίπτωση επειδή υπάρχει πατάρι το ταβάνι είναι πολύ χαμηλό με αποτέλεσμα να μην βλέπεις απ' τους υδρατμούς που συσσωρεύονται...

Παρόλα αυτά το χρώμα δεν καταλαβαίνει τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ο ειδικος μειωτηρας πιεσης που προταθηκε πιο πανω πως κανει την μειωση πιεσης; Μου φαινεται κατι πολυ απλο.
Παντως σε πρωτη σκεψη ουτε εγω πιστευω οτι θα μειωσει την πιεση ενας απλο διακοπτης, θα μειωσει την ροη, αλλα οταν κλεισει η καταναλωση η πιεση παλι θα φτασει στα 8bar που νομιζω ειναι τυπικα η ΕΥΔΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, σε ένα κλειστό κύκλωμα η πίεση θα είναι ίδια.

Ο μειωτηρας μειώνει την ροή-πιεση ώστε το τρεχούμενο νερό να μην προκαλεί προβλήματα σε καζανάκια κλτ λόγω υψηλής πίεσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bill999r είπε

Υπάρχουν ειδικά χρώματα για τέτοιους χώρους.

Εγώ επέλεξα το kitchen and bath της vivechrome και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Κ μάλιστα στη δική μου περίπτωση επειδή υπάρχει πατάρι το ταβάνι είναι πολύ χαμηλό με αποτέλεσμα να μην βλέπεις απ' τους υδρατμούς που συσσωρεύονται...

Παρόλα αυτά το χρώμα δεν καταλαβαίνει τίποτα 

Ναι καταλαβαίνω τι λες. 

Ακριβώς ίδια περίπτωση στο σπίτι της μάνας μου αλλά δεν έχω ιδέα τι χρώμα έχει μπει.

Θα ψάξω αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εβαψα ταβάνι μπάνιου με kitchen and bath και έχω σημεία που ξεφλουδίζει.  Βέβαια δεν ξέρω και δεν μπορώ να καταλάβω εάν είχε βαφτεί πιο πριν λευκό νεροχρωμα, αυτό που λένε κόλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, orck είπε

Αυτος ο ειδικος μειωτηρας πιεσης που προταθηκε πιο πανω πως κανει την μειωση πιεσης; Μου φαινεται κατι πολυ απλο.
Παντως σε πρωτη σκεψη ουτε εγω πιστευω οτι θα μειωσει την πιεση ενας απλο διακοπτης, θα μειωσει την ροη, αλλα οταν κλεισει η καταναλωση η πιεση παλι θα φτασει στα 8bar που νομιζω ειναι τυπικα η ΕΥΔΑΠ.

σε "βιομηχανική" κλίμακα

https://www.enggcyclopedia.com/2012/02/self-actuated-pressure-contro-valve/

-

σε πιο καθημερινά πράγματα

(αυτό είναι πρακτικά άλλωστε ένας αυτόματος πλήρωσης σε ένα καλοριφέρ ή το regulator σε μια μπουκάλα/κομπρεσσέρ/σύστημα αέρα)

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, orck είπε

Εγώ εβαψα ταβάνι μπάνιου με kitchen and bath και έχω σημεία που ξεφλουδίζει.  Βέβαια δεν ξέρω και δεν μπορώ να καταλάβω εάν είχε βαφτεί πιο πριν λευκό νεροχρωμα, αυτό που λένε κόλλα.

Ασταρωσες πριν το βάψιμο;;

Γτ αν το έβαλες έτσι νκ ειδικά με υδροχρωμα δεν θα πιάσει με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, orck είπε

Εγώ εβαψα ταβάνι μπάνιου με kitchen and bath και έχω σημεία που ξεφλουδίζει.  Βέβαια δεν ξέρω και δεν μπορώ να καταλάβω εάν είχε βαφτεί πιο πριν λευκό νεροχρωμα, αυτό που λένε κόλλα.

Εάν πριν ήταν με υδρόχρωμα δεν κάνεις τίποτε.Πρέπει με ξύστρα - σπάτουλα να βγάλεις όλο το παλιό χρώμα μετά να ασταρώσεις όπως είπε ο bill999r  και στη συνέχεια το ειδικό χρώμα.

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το ταβάνι του μπάνιου το έβαφα και ξεφλούδιζε γιατί το παλιό ήταν υδρόχρωμα.Το έξυσα  το αστάρωσα το έβαψα με το ειδικό χρώμα  αλλά και πάλι σε ορισμένα σημεία που είχε μείνει λίγο παλιό και πάλι ξεφλουδίζει.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Εάν πριν ήταν με υδρόχρωμα δεν κάνεις τίποτε.Πρέπει με ξύστρα - σπάτουλα να βγάλεις όλο το παλιό χρώμα μετά να ασταρώσεις όπως είπε ο bill999r  και στη συνέχεια το ειδικό χρώμα.

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το ταβάνι του μπάνιου το έβαφα και ξεφλούδιζε γιατί το παλιό ήταν υδρόχρωμα.Το έξυσα  το αστάρωσα το έβαψα με το ειδικό χρώμα  αλλά και πάλι σε ορισμένα σημεία που είχε μείνει λίγο παλιό και πάλι ξεφλουδίζει.

Αυτό τον εφιάλτη μαζί με το αντιμουχλικό χλωρίνη της Bison mold and dew τον έχω ζήσει 2 φορές. Σε 2-3 εβδομάδες σκάει πάλι το ταβάνι πάνω από την καμπίνα.

Έχω καταλήξει ότι με τόσο χαμηλό ταβάνι και την καμπίνα λύση δεν υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, fylatos είπε

Έχω καταλήξει ότι με τόσο χαμηλό ταβάνι και την καμπίνα λύση δεν υπάρχει...

Αν έχεις και μικρό παράθυρο δύσκολα τα πράγματα. Συμπληρωματικά αν έχεις αφυγραντήρα βάζε τον να δουλεύει όσο κάνεις μπάνιο και κανα μισάωρο μετά, θα κάνει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...