Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, troi.g είπε

 

Πρόσεξε γιατί αυτός που έχεις πάρει , παίρνει μπαταρίες , δε του βάζεις 220 γιατί θα τον κάψεις. Λογικά δε θα έβρισκες φαση-ουδετερο-γειωση , γιατί προφανώς είσαι σε πολυκατοικία σωστά; οπότε λογικό ότι τα καλώδια κατεβαίνουν στο λεβητοστάσιο , αφού παίρνουν κοινόχρηστο ρεύμα. Οπότε υπάρχουν άλλες συνδεσμολογιες, ωρομετρηση , εντολή κ.α  . Μάλλον δε το γλυτώνεις τον ηλεκτρολόγο-καυστηρατζη .

Δεν καίγετε ετσι έχω διαβάσει.Η μπαταρία είναι για να έχει ένδειξη. Η φάση μπαίνει στο 1 και το ουδέτερο στο 2 και την γείωση την μονώνεις δεν την συνδέεις.. Η φάση που είχα τσεκάρει με το δοκιμαστικό εινσι η καφέ. Μάλλον το ουδέτερο είναι το κόκκινο . Αλλά Ντάλον  τα χρώματα. Θα έχει ρίξει κανενα ρελε κάτω.Εβαλα τον παλιό δεν έχει καθόλου ρεύμα. Δλδ απορώ γιατί το κάνουν αυτό και δεν συνδέουν στο διαμέρισμα τον θερμοστάτη . Την βαλβίδα οκ το καταλαβενω να είναι κάτω να μην γίνετε κομπίνα. Τον θερμοστάτη γιατί ;  Καινούριο διαμέρισμα τωρα βάλαμε πέτρελαιο κσι κάνω δοκιμές.ωρομετριτες έχει .

A51F2C20-7E99-4E23-8FAC-D7FE914CB772.jpeg

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, mp123 είπε

Δεν καίγετε ετσι έχω διαβάσει.Η μπαταρία είναι για να έχει ένδειξη. Η φάση μπαίνει στο 1 και το ουδέτερο στο 2 και την γείωση την μονώνεις δεν την συνδέεις.. Η φάση που είχα τσεκάρει με το δοκιμαστικό εινσι η καφέ. Μάλλον το ουδέτερο είναι το κόκκινο . Αλλά Ντάλον  τα χρώματα. Θα έχει ρίξει κανενα ρελε κάτω.Εβαλα τον παλιό δεν έχει καθόλου ρεύμα. Δλδ απορώ γιατί το κάνουν αυτό και δεν συνδέουν στο διαμέρισμα τον θερμοστάτη . Την βαλβίδα οκ το καταλαβενω να είναι κάτω να μην γίνετε κομπίνα. Τον θερμοστάτη γιατί ;  Καινούριο διαμέρισμα τωρα βάλαμε πέτρελαιο κσι κάνω δοκιμές.ωρομετριτες έχει .

A51F2C20-7E99-4E23-8FAC-D7FE914CB772.jpeg

Το κόκκινο πρέπει να είναι η εντολή, μην περιμένεις φάση-ουδετερο-γειωση , γιατί αν πάρει φάση-ουδέτερο , τότε τι θα κάνει; δεν είναι συσκευή , π.χ. φως για να ανάψει. Ο θερμοστάτης παίρνει ρεύμα και δίνει εντολή στο λέβητα να ανάψει και να αρχίσει να μετράει η ωρομετρηση, καί τό ρεύμα το παίρνει από το κοινόχρηστο της πολυκατοικίας. Επίσης πιστεύω ότι μπορεί να καεί εάν γίνει λάθος συνδεσμολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, troi.g said:

Κατά 99% δεν έχει αυτόματο πληρώσεως , αλλά ανοιχτό δοχείο διαστολής στην ταράτσα. Ανέβα να το τσεκαρεις, εάν είναι έτσι , τότε κλείνεις το διακοπτη που πηγαινει στο φλοτερ ώστε να μην συμπληρώνει άλλο. Ύστερα ανοίγεις το λάστιχο που αναφέρεις , και αρχίζει να αδειάζει η εγκατάσταση . Θα σου έλεγα εάν μπορούσες να βρεις ποιος κλάδος είναι στη γραμμή που θέλεις να αδειάσεις ώστε να εκλεινες κάποιες βάνες , αλλά το πιθανότερο είναι να μπλέξεις άσχημα. Αν μπεις σε αυτή την διαδικασία , ενημέρωσε και τους υπόλοιπους ενοίκους , γιατί υπάρχει περίπτωση να θέλει και κάποιος άλλος να κάνει κάποια επισκευή. Όταν τελειώσεις κλείνεις το λάστιχο , και ανοίγεις πάλι τη Βάνα ώστε να ξαναγεμίσει η εγκατάσταση. 

Η αλήθεια βέβαια είναι,  ότι απ'ότι καταλαβαίνω δεν έχεις τέτοιες γνώσεις ώστε να το φτιάξεις σωστά , μήπως πρέπει να φωνάξεις έναν υδραυλικό ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο; Σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε προσβάλλω , αλλά ότι πράξεις , είναι με δική σου ευθύνη. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Θα ρίξω μια ματιά και αν δεν είναι κάτι απλό θα καλεσω όπως είπες ειδικο. 

1 hour ago, troi.g said:

Κατά 99% δεν έχει αυτόματο πληρώσεως , αλλά ανοιχτό δοχείο διαστολής στην ταράτσα. Ανέβα να το τσεκαρεις, εάν είναι έτσι , τότε κλείνεις το διακοπτη που πηγαινει στο φλοτερ ώστε να μην συμπληρώνει άλλο. Ύστερα ανοίγεις το λάστιχο που αναφέρεις , και αρχίζει να αδειάζει η εγκατάσταση . Θα σου έλεγα εάν μπορούσες να βρεις ποιος κλάδος είναι στη γραμμή που θέλεις να αδειάσεις ώστε να εκλεινες κάποιες βάνες , αλλά το πιθανότερο είναι να μπλέξεις άσχημα. Αν μπεις σε αυτή την διαδικασία , ενημέρωσε και τους υπόλοιπους ενοίκους , γιατί υπάρχει περίπτωση να θέλει και κάποιος άλλος να κάνει κάποια επισκευή. Όταν τελειώσεις κλείνεις το λάστιχο , και ανοίγεις πάλι τη Βάνα ώστε να ξαναγεμίσει η εγκατάσταση. 

Η αλήθεια βέβαια είναι,  ότι απ'ότι καταλαβαίνω δεν έχεις τέτοιες γνώσεις ώστε να το φτιάξεις σωστά , μήπως πρέπει να φωνάξεις έναν υδραυλικό ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο; Σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε προσβάλλω , αλλά ότι πράξεις , είναι με δική σου ευθύνη. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Θα ρίξω μια ματιά και αν δεν είναι κάτι απλό θα καλεσω όπως είπες ειδικο. 

1 hour ago, troi.g said:

Κατά 99% δεν έχει αυτόματο πληρώσεως , αλλά ανοιχτό δοχείο διαστολής στην ταράτσα. Ανέβα να το τσεκαρεις, εάν είναι έτσι , τότε κλείνεις το διακοπτη που πηγαινει στο φλοτερ ώστε να μην συμπληρώνει άλλο. Ύστερα ανοίγεις το λάστιχο που αναφέρεις , και αρχίζει να αδειάζει η εγκατάσταση . Θα σου έλεγα εάν μπορούσες να βρεις ποιος κλάδος είναι στη γραμμή που θέλεις να αδειάσεις ώστε να εκλεινες κάποιες βάνες , αλλά το πιθανότερο είναι να μπλέξεις άσχημα. Αν μπεις σε αυτή την διαδικασία , ενημέρωσε και τους υπόλοιπους ενοίκους , γιατί υπάρχει περίπτωση να θέλει και κάποιος άλλος να κάνει κάποια επισκευή. Όταν τελειώσεις κλείνεις το λάστιχο , και ανοίγεις πάλι τη Βάνα ώστε να ξαναγεμίσει η εγκατάσταση. 

Η αλήθεια βέβαια είναι,  ότι απ'ότι καταλαβαίνω δεν έχεις τέτοιες γνώσεις ώστε να το φτιάξεις σωστά , μήπως πρέπει να φωνάξεις έναν υδραυλικό ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο; Σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε προσβάλλω , αλλά ότι πράξεις , είναι με δική σου ευθύνη. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Θα ρίξω μια ματιά και αν δεν είναι κάτι απλό θα καλεσω όπως είπες ειδικο. 

1 hour ago, troi.g said:

 

 

Επεξ/σία από didaskalop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, troi.g είπε

Το κόκκινο πρέπει να είναι η εντολή, μην περιμένεις φάση-ουδετερο-γειωση , γιατί αν πάρει φάση-ουδέτερο , τότε τι θα κάνει; δεν είναι συσκευή , π.χ. φως για να ανάψει. Ο θερμοστάτης παίρνει ρεύμα και δίνει εντολή στο λέβητα να ανάψει και να αρχίσει να μετράει η ωρομετρηση, καί τό ρεύμα το παίρνει από το κοινόχρηστο της πολυκατοικίας. Επίσης πιστεύω ότι μπορεί να καεί εάν γίνει λάθος συνδεσμολογία.

Την συνδεσμολογία την διάβασα από μια αξιολόγηση από το Σκρουτζ αφού αυτός ο θερμοστάτης έχει πολλές καλές αξιολογήσεις.

Εβαλε την φάση στο 1 το ουδέτερο στο 2 και μόνωσε την γείωση. Αύριο έχω καλέσει ηλεκτρολόγο. 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να στρώσω 1 τ.μ. τσιμέντο πάνω από χώμα σε μια γωνία στην αυλή, τι να αγοράσω που να μη θέλει και πολύ δουλειά;

Επεξ/σία από Cosmonaut21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cosmonaut21 είπε

Για να στρώσω 1 τ.μ. τσιμέντο πάνω από χώμα σε μια γωνία στην αυλή, τι να αγοράσω που να μη θέλει και πολύ δουλειά;

Πάρε 4 πλάκες πεζοδρομίου 50χ50

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Την συνδεσμολογία την διάβασα από μια αξιολόγηση από το Σκρουτζ αφού αυτός ο θερμοστάτης έχει πολλές καλές αξιολογήσεις.

Εβαλε την φάση στο 1 το ουδέτερο στο 2 και μόνωσε την γείωση. Αύριο έχω καλέσει ηλεκτρολόγο. 

Καλά έκανες , γιατι δε βγάζει νόημα το να του δώσεις φάση-ουδετερο , διότι δεν είναι συσκευή. Επίσης τσεκαρισες εάν έπεσε κάποιο ρελέ στον κοινόχρηστο πίνακα αφού δε σου φέρνει ρεύμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, troi.g είπε

 

Καλά έκανες , γιατι δε βγάζει νόημα το να του δώσεις φάση-ουδετερο , διότι δεν είναι συσκευή. Επίσης τσεκαρισες εάν έπεσε κάποιο ρελέ στον κοινόχρηστο πίνακα αφού δε σου φέρνει ρεύμα;

Μακάρι να το είχα. Έχουν χάσει το κλειδί  του πίνακα που είναι τα ρελε. Αύριο θα το σπάσουμε με τον ηλεκτρολόγο.Λογικά θα θέλει Ρέσετ.Μαλλον το κόκκινο θα ήταν το ουδέτερο και το γκρι η γείωση και Εγω εβαλα στο 2 λάθος καλώδιο. Θα δείξει αύριο.

Το θέμα είναι λίγοι ηλεκτρολόγοι κάνουν καλα την δουλειά τους ακολουθώντας τα χρώματα στα καλώδια. Αν τους τελειώσει ένα χρωμα βάζουν άλλο και πηγαινε ψάξε  μετά τι γίνετε.Αύριο θα βρούμε την λύση.θα κατέβω υπόγειο Εγω και ο ηλεκτρολόγος επάνω να επικοινωνούμε να το βρούμε.Ευχαριστω για το ενδιαφέρον .

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι μπορείς να κάψεις τον καινούργιο θερμοστάτη, και συγκεκριμένα το ρελε της εντολής, άμα βάλεις φάση και ουδέτερο εκεί που δεν πρέπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να κάνω ένα αποθηκευτικό χώρο στη αυλή πίσω.

Μέγεθος μ240-υ190-π130

στην αρχή ρώτησα για ντουλάπα αλουμινίου και η τιμή που μου δόθηκε ήταν 1800-1900

κάτι σαν αυτή https://imgur.com/a/EOam6d4

 

μετά είπα να δω σε μεταλλική κατασκευή 

https://www.skroutz.gr/s/11364802/Μεταλλική-Αποθήκη-Eurolite-Pent-2-09x2-48x1-26m.html 

μαζί με τη συναρμολόγηση, το  πάτωμα και τα  ράφια θα πάει 1100-1200  

 

τώρα θέλω να ρωτήσω για κατασκευή από τσιμεντοσανιδα και από Alpha Block (αν και εκεί θα θέλω και άδεια? )

πλαστικές κατασκευές είναι ποιο ακριβές και από την μεταλλική οπότε δεν τις σκέφτομαι καν.

μέσα θέλω να βάλω μη καθημερινά πράματα του σπιτιού όπως μίξερ κτλ οπότε με ενδιαφέρει η μόνωση, καμιά άλλη ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

θέλω να κάνω ένα αποθηκευτικό χώρο στη αυλή πίσω.

Μέγεθος μ240-υ190-π130

στην αρχή ρώτησα για ντουλάπα αλουμινίου και η τιμή που μου δόθηκε ήταν 1800-1900

κάτι σαν αυτή https://imgur.com/a/EOam6d4

μετά είπα να δω σε μεταλλική κατασκευή 

https://www.skroutz.gr/s/11364802/Μεταλλική-Αποθήκη-Eurolite-Pent-2-09x2-48x1-26m.html 

μαζί με τη συναρμολόγηση, το  πάτωμα και τα  ράφια θα πάει 1100-1200  

τώρα θέλω να ρωτήσω για κατασκευή από τσιμεντοσανιδα και από Alpha Block (αν και εκεί θα θέλω και άδεια? )

πλαστικές κατασκευές είναι ποιο ακριβές και από την μεταλλική οπότε δεν τις σκέφτομαι καν.

μέσα θέλω να βάλω μη καθημερινά πράματα του σπιτιού όπως μίξερ κτλ οπότε με ενδιαφέρει η μόνωση, καμιά άλλη ιδέα? 

ότι είπες και εγώ θα προσθέσω σιδηροκατασκευή απλή με στραντζαριστά την οποία θα ντύσεις με πλευρικά πάνελ πολυουρεθάνης 25 χιλιοστών.Ούτε βαψίματα ούτε άλλους μπελάδες.

Τέλεια θερμομόνωση - ηχομόνωση μπαίνουν βιδωτά και αν μελλοντικά έχεις προβλήματα για άδεια  αποσυναρμολογούνται εύκολα και από εσένα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τρόμπα για να αδειάσω το ντεπόζιτο του αυτοκινήτου μου ;

Κάτι σαν τρόμπα τενεκέ λαδιού το φαντάζομαι.

Δε θέλω να το κάνω με σιφώνι

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Αυτή είναι η δεύτερη μπαλκονόπορτα που μου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα οπότε ελπίζω οτι είναι κάτι που κάποιος γνωρίζει πως αντιμετωπίζεται.

Γυρνώντας το Α για να κλειδώσει η πόρτα όλα δουλεύουν καλά. Γυρνώντας το για να ξεκλειδώσει, το Γ κατεβαίνει σωστά αλλα το Β παραμένει εκεί που είναι και δεν ανεβαίνει.

Ξέρει κανείς πως δουλεύουν αυτά τα διαόλια; 

 

 

 

IMG_20200526_145109.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τρόμπα για να αδειάσω το ντεπόζιτο του αυτοκινήτου μου ;

Κάτι σαν τρόμπα τενεκέ λαδιού το φαντάζομαι.

Δε θέλω να το κάνω με σιφώνι

"κλεφτης βενζινης" λεγεται αυτό που ψαχνεις, πιθανως να εχουν και σε βενζινάδικα (πχ κοντα στο σπιτι μου εχει αλλα το εχει ακριβο σε σχεση με το σκρουτζ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θα ήθελα βοήθεια σχετικά με την σύνδεση ενός φωτιστικού, φαίνονται τα καλώδια στην φώτο, κάθε σετ μαύρο-άσπρο αντιστοιχεί σε μια λάμπα και θα αγοράσω μια κλεμα αλλά δεν ξέρω τι τύπο χρειάζεται και πόσες θέσεις πρέπει να έχει. Στο ταβάνι υπάρχουν 3 καλώδια.

IMG-20200526-112755.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...