Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Αν έχεις και μικρό παράθυρο δύσκολα τα πράγματα. Συμπληρωματικά αν έχεις αφυγραντήρα βάζε τον να δουλεύει όσο κάνεις μπάνιο και κανα μισάωρο μετά, θα κάνει διαφορά.

Ναι έχει δυστυχώς. Αφυγραντήρα δεν έχω και γενικά το ταβάνι δεν έχει αλλού θέμα εκτός από την καμπίνα.

Σκέφτομαι αν μπω πάλι σε διαδικασία να χρησιμοποιήσω κανένα υδροφοβο νανοϋλικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, fylatos είπε

Ναι έχει δυστυχώς. Αφυγραντήρα δεν έχω και γενικά το ταβάνι δεν έχει αλλού θέμα εκτός από την καμπίνα.

Σκέφτομαι αν μπω πάλι σε διαδικασία να χρησιμοποιήσω κανένα υδροφοβο νανοϋλικό

κόλλα στο ταβάνι πάνω από τη καμπίνα κάποιο στεγανωτικό φύλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, DrLo είπε

κόλλα στο ταβάνι πάνω από τη καμπίνα κάποιο στεγανωτικό φύλλο.

Υδρόχρωμα έχει ήδη. Τι στεγανωτικό φύλλο για πες;

 

Βασικά άκυρο. Υδρόχρωμα είχε τωρα έχει πλαστικό μετά από ασταρωμα. Το υδρόχρωμα 2 ντουζ μετά ήταν για πέταμα.

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fylatos είπε

Υδρόχρωμα έχει ήδη. Τι στεγανωτικό φύλλο για πες;

Βασικά άκυρο. Υδρόχρωμα είχε τωρα έχει πλαστικό μετά από ασταρωμα. Το υδρόχρωμα 2 ντουζ μετά ήταν για πέταμα.

Δεν έχω κάτι συγκερκιμένο στο μυαλό μου.

Απλά σκέφτομαι μεγαλόφωνα (που λένε και οι άγγλοι) ... αν κολλήσεις κάποιο μη διαπεράτο από υδρατμούς φύλλο στο ταβάνι (κατι θα υπάρχει, όχι απαραίτητα γι αυτή τη χρήση αλλά θα μπορούσε να μπει εκεί), φαντάσου το σαν να "βάζεις καπάκι" στη καμπίνα.

Στο πλάι ο τόιχος στη καμπίνα έχει πλακάκια ?

Η καμπίνα φτάνει μέχρι το ταβάνι ή είναι ελέυθερη από πάνω?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δεν έχω κάτι συγκερκιμένο στο μυαλό μου.

Απλά σκέφτομαι μεγαλόφωνα (που λένε και οι άγγλοι) ... αν κολλήσεις κάποιο μη διαπεράτο από υδρατμούς φύλλο στο ταβάνι (κατι θα υπάρχει, όχι απαραίτητα γι αυτή τη χρήση αλλά θα μπορούσε να μπει εκεί), φαντάσου το σαν να "βάζεις καπάκι" στη καμπίνα.

Στο πλάι ο τόιχος στη καμπίνα έχει πλακάκια ?

Η καμπίνα φτάνει μέχρι το ταβάνι ή είναι ελέυθερη από πάνω?

O τοίχος έχει πλακάκι από πάτωμα ως ταβάνι. Η καμπίνα έχει 5cm αέρα και δεν κλείνει τελείως πάνω.

Εγώ σκέφτηκα αυτό το φιλμ που λες να το κάνω με κάτι υδρόφοβες επιστρώσεις διαφανείς που έχουν για ταράτσες κλπ. Το έχει κάνει κανένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δύο ερωτήσεις  και από εμένα  για όποιον γνωρίζει :

Με τι υλικό μπορούμε να καλύψουμε - κλείσουμε  τρύπες σε λευκά πλακάκια μπάνιου (είναι από ούπατ που είχε βάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης). 

Επίσης ένα από τα πλακάκια έχει φαγωθεί λίγο σε σημείο που κάνει Γ με κάποιο άλλο. Δεν έχει σπάσει αλλά φαίνεται σαν να λείπει μια "φλούδα" από το πλακάκι.  Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν έχει spare πλακάκια και όσο έψαξα δεν βρήκα. Υπάρχει  λύση να  βάλω κάποιο υλικό ώστε να μην φαίνεται ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω και στα δυο το καλυτερο υλικο ειναι αρμος πλακιδιων, ειναι αυτο το συνηθως ασπρο που βαζουν αναμεσα στα πλακακια, οταν στεγνωσει ειναι αδιαβροχο και εαν θες υπαρχουν με ρητινες που δεν μαυριζουν ποτε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εάν πριν ήταν με υδρόχρωμα δεν κάνεις τίποτε.Πρέπει με ξύστρα - σπάτουλα να βγάλεις όλο το παλιό χρώμα μετά να ασταρώσεις όπως είπε ο bill999r  και στη συνέχεια το ειδικό χρώμα.

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το ταβάνι του μπάνιου το έβαφα και ξεφλούδιζε γιατί το παλιό ήταν υδρόχρωμα.Το έξυσα  το αστάρωσα το έβαψα με το ειδικό χρώμα  αλλά και πάλι σε ορισμένα σημεία που είχε μείνει λίγο παλιό και πάλι ξεφλουδίζει.

Το παλιό στο ταβάνι δεν ήταν υδρόχρωμα, ήταν κόλλα, ολα τα χρώματα σήμερα υδροχρωματα είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2018 στις 2:30 ΜΜ, prometheas είπε

Παιδιά δύο ερωτήσεις  και από εμένα  για όποιον γνωρίζει :

Με τι υλικό μπορούμε να καλύψουμε - κλείσουμε  τρύπες σε λευκά πλακάκια μπάνιου (είναι από ούπατ που είχε βάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης). 

Επίσης ένα από τα πλακάκια έχει φαγωθεί λίγο σε σημείο που κάνει Γ με κάποιο άλλο. Δεν έχει σπάσει αλλά φαίνεται σαν να λείπει μια "φλούδα" από το πλακάκι.  Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν έχει spare πλακάκια και όσο έψαξα δεν βρήκα. Υπάρχει  λύση να  βάλω κάποιο υλικό ώστε να μην φαίνεται ;

Στο δικό μου το μπάνιο πήγα σ' ένα χρωματοπωλείο με ένα πλακάκι και με το ειδικό σκάνερ (της vivechrom αν θυμάμαι καλά) μου έφτιαξαν μια απόχρωση που ταίριαζε πολύ( ένα κιλό πλαστικό εξωτερικού χώρου). Κάλυψα κάτι μικροσπασιματάκια σαν αυτά που περιγράφεις. Το αποτέλεσμα αρκετά ικανοποιητικό. Τουλάχιστον δε χτυπάνε στο μάτι και πρέπει να πας αρκετά κοντά για να καταλάβεις τη διαφορά. Τώρα πόσο θ' αντέξει δε ξέρω. Το έχω κάνει εδώ και πέντε μήνες.

ΥΓ Δε χρειάζεται ολόκληρο πλακάκι. Απ' ότι μου είπε ο υπάλληλος και ένα μικρό κομμάτι αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2018 στις 2:30 ΜΜ, prometheas είπε

Παιδιά δύο ερωτήσεις  και από εμένα  για όποιον γνωρίζει :

Με τι υλικό μπορούμε να καλύψουμε - κλείσουμε  τρύπες σε λευκά πλακάκια μπάνιου (είναι από ούπατ που είχε βάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης). 

Επίσης ένα από τα πλακάκια έχει φαγωθεί λίγο σε σημείο που κάνει Γ με κάποιο άλλο. Δεν έχει σπάσει αλλά φαίνεται σαν να λείπει μια "φλούδα" από το πλακάκι.  Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν έχει spare πλακάκια και όσο έψαξα δεν βρήκα. Υπάρχει  λύση να  βάλω κάποιο υλικό ώστε να μην φαίνεται ;

Για τις τρύπες το καλύτερο και πιο πρακτικό είναι γαντζάκια με αυτοκόλητο΄διαφόρων αποχρώσεων.Και η τρύπα κλείνει και κρεμάς κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις ιδεα για το παρακατω?

https://e.shopnet.gr/el/component/jshopping/eksoikonomisi-neroy/tilefono-dous?Itemid=0

Θα ηθελα να βρω ενα που να εχει λιγο καλυτερη πιεση απο τα κοινα, αλλα αν δεν κανει ειναι ακριβο για να δωσεις και τοσα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει παραπάνω πίεση από τα κανονικά τηλεφωνακια αλλά υπάρχουν και με "επιλογέα" που έχει 3 ρυθμίσεις, σιγανό,στο κέντρο και δυνατο

Δες μήπως σε βολεύει και κανένα τέτοιο που λέω γιατί αυτά είναι και πιο φθηνά.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Έχει παραπάνω πίεση από τα κανονικά τηλεφωνακια αλλά υπάρχουν και με "επιλογέα" που έχει 3 ρυθμίσεις, σιγανό,στο κέντρο και δυνατο

Δες μήπως σε βολεύει και κανένα τέτοιο που λέω γιατί αυτά είναι και πιο φθηνά.

ευχαριστω για την απαντηση! αυτα λειτουργουνε καλα, αλλα πρεπει να εχει ηδη αρκετη πιεση στο μπανιο (εχω δοκιμασει ενα τετοιο αλλα δεν ειχε μεγαλη διαφορα στην κανονικη ροη - εκτος απο εκεινη που ειναι σαν πιεστικο που δεν κανεις μπανιο με αυτο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Έχει παραπάνω πίεση από τα κανονικά τηλεφωνακια αλλά υπάρχουν και με "επιλογέα" που έχει 3 ρυθμίσεις, σιγανό,στο κέντρο και δυνατο

Δες μήπως σε βολεύει και κανένα τέτοιο που λέω γιατί αυτά είναι και πιο φθηνά.

Αν μιλάμε σωστά, τίποτα πέρα από αντλία δεν αυξάνει πίεση ... αλλά μπορώ να δεχθώ ότι θα μπροούσε να εννοεί ότι είναι τέτοια η γεωμετρία του που βάζει τις λιγότερες δυνατές περαιτέρω απώλειες.

that said ....

διαβάζοντας τις πρώτες γραμμές, από το ύφος τους και από "red flags" λέξεις που χρησιμοποιούνται από όσους πουλάνε αρλούμπες

υποψιάζομαι ότι πρόκειται για μεγάλη παπάτζα

Μία μοναδική πατέντα που αυξάνει την πίεση τού νερού ενώ παράλληλα μειώνει την κατανάλωση!

Χάρι στον πρωτοποριακό σχεδιασμό του δίσκου με τις 281 μικροσκοπικές τρύπες, σχεδόν διπλασιάζει την πίεση του νερού.

Δεν δημιουργεί, λόγω της μεγαλύτερης πίεσης την αίσθηση του τσιμπήματος στο δέρμα όπως άλλα τηλέφωνα και έτσι μπορεί να χρησιμοποιηθεί από μικρά παιδιά και άτομα μεγάλης ηλικίας με ευαίσθητα δέρματα.

Λόγω του ειδικού δίσκου και της διάσπασης σε πολύ περισσότερα μόρια νερού, απελευθερώνει τα αρνητικά ιόντα τα οποία είναι πολύ παραπάνω από τα κοινά τηλέφωνα ντους (100-200 φορές).

Άλλες δυο γραμμές να είχε θα έβαζε και υγρό πυρ και αντιβαρύτητα μέσα.

Πάρε αυτό που βάζεις στη πρίζα και καλά να σου ρίξει το λογαριασμό ΔΕΗ να σου μείνουν τα LED τουλάχιστον.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι δεν ειναι κατι το φοβερο, ολα τα τηλεφωνα ντουζ εχουν επιλογες εαν θα ριχνουν λεπτες δεσμες με πιεση η πολυ πραγμα με μικροτερη πιεση. Και εμενα αυτη η προωθηση με αποτρεπει για αγορα γιατι μου δινει την αισθηση οτι ειναι παπατζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...