Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/5/2020 στις 4:04 ΠΜ, mpampis81 είπε

Σε ένα πλαστικό εξάρτημα που έχω βιδωνει αρσενικό ρακορ 1,5 ιντσας. Θέλω να συνδέσω διακόπτη pvc(όχι απαραίτητα απευθείας στο εξάρτημα) κ να συνεχίσω με γκρι pvc αποχέτευσης. Γιατί μου λένε ότι θα χρειαστώ φ50 σωλήνα κδιακόπτη ; Αφού ο φ50 ο γκρι είναι μεγαλύτερος από τον πράσινο σωλήνα αντλίας 1,5 ιντσας που έχω τώρα;

Στην 1,5 ιντσα , με φ50 θα συνεχίσεις , ποιο είναι το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, troi.g είπε

Στην 1,5 ιντσα , με φ50 θα συνεχίσεις , ποιο είναι το πρόβλημα;

Δεν ξέρω αν υπάρχει μετατροπή από ιντσα σε σωλήνες διαστάσεων φ .Παλαιότερα είχα φάει τον τόπο δεν έβρισκα και το έκανα με πατέντα.

Η ίντσα έχει 25,4 χιλιοστά άρα η 1,5 ίντσα 38 περίπου χιλιοστά άρα είναι μακριά από τα 50 που έχει η φ50. Οπότε τι γίνεται;;;;;

Μία εκδοχή είναι να πάει από 1,5 σε 2 ίντσες 50,8 χιλιοστά και εκεί να δει πως μπορεί να ταιριάξει το 50,8 χιλιοστά με τα 50. Δύσκολη η εξίσωση .Μήπως υπάρχει κάποια μετατροπή και δεν την ξέρω;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Δεν ξέρω αν υπάρχει μετατροπή από ιντσα σε σωλήνες διαστάσεων φ .Παλαιότερα είχα φάει τον τόπο δεν έβρισκα και το έκανα με πατέντα.

Εδώ ένας σχετικός πίνακας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Εδώ ένας σχετικός πίνακας.

Ακριβώς αυτό λέω.Οι 2 ίντσες έχουν 50,8 χιλιοστά άρα πως μπορείς να ταιριάσεις μία σωλήνα 50,8 χιλιοστών με μία σωλήνα 50 χιλιοστών.Υπάρχει μετατροπή;;;;;;;

Βέβαια o TS ενδιαφέρεται από 1,5 ίντσα σε φ50 αλλά εκεί έχουμε να ταιριάσουμε 38 χιλιοστά με 50 χιλιοστά.Για αυτό λέω αν υπάρχει στο εμπόριο κάποια σχετική μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Δεν ξέρω αν υπάρχει μετατροπή από ιντσα σε σωλήνες διαστάσεων φ .Παλαιότερα είχα φάει τον τόπο δεν έβρισκα και το έκανα με πατέντα.

Η ίντσα έχει 25,4 χιλιοστά άρα η 1,5 ίντσα 38 περίπου χιλιοστά άρα είναι μακριά από τα 50 που έχει η φ50. Οπότε τι γίνεται;;;;;

Μία εκδοχή είναι να πάει από 1,5 σε 2 ίντσες 50,8 χιλιοστά και εκεί να δει πως μπορεί να ταιριάξει το 50,8 χιλιοστά με τα 50. Δύσκολη η εξίσωση .Μήπως υπάρχει κάποια μετατροπή και δεν την ξέρω;;;;;

Τα εχει κανει μανταρα ο φιλος που ζητησε αρχικα συμβουλη.Οι πρασινες σωληνες οι θερμοκολλητικες δεν βγαινουν σε ιντσες,βγαινουν σε χιλιοστα.Ασχετο το ρακορ που βιδωνει,τι διασταση ειναι η πρασινη σωληνα που εχει πρεπει να μας πει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες! Σε ένα παιδικό δωμάτιο θέλω να αλλάξω την υπάρχουσα μπαλκονόπορτα σε παράθυρο για πρακτικούς λόγους.

  • Τον καινούριο τοίχο από κάτω πως είναι καλύτερα να τον χτίσω? Με διπλό τούβλο όπως είναι ο υπόλοιπος τοίχος ή με αλφαμπλοκ που είναι πιο ευκολο? Να σημειωθεί  ότι η μόνωση του υπόλοιπου τοίχου είναι κέλυφος-dow εξωτερικά οπότε ότι και να βάλω απ'έξω θα το καλύψω με dow
  • Σκέφτομαι αντί για σοβάτισμα εσωτερικά να κολλήσω ένα κομμάτι γυψοσανίδα ώστε να μην λερώσω πολύ το δωμάτιο αλλά και να γλυτώσω το στοκάρισμα-σπατουλάρισμα που έχει ο υπόλοιπος τοίχος. Είναι σωστό αυτό?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει μετατροπή pvc φ50 και φ40 σε  1-1/4 και σε 1-1/5 ιντσα, και αρσενικό σπείρωμα , και θηλυκό.

Ο φίλος, πρέπει να εννοεί πράσινη το νεροσολ , απ'ότι φαντάζομαι.

Επεξ/σία από troi.g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπέρες! Σε ένα παιδικό δωμάτιο θέλω να αλλάξω την υπάρχουσα μπαλκονόπορτα σε παράθυρο για πρακτικούς λόγους.

  • Τον καινούριο τοίχο από κάτω πως είναι καλύτερα να τον χτίσω? Με διπλό τούβλο όπως είναι ο υπόλοιπος τοίχος ή με αλφαμπλοκ που είναι πιο ευκολο? Να σημειωθεί  ότι η μόνωση του υπόλοιπου τοίχου είναι κέλυφος-dow εξωτερικά οπότε ότι και να βάλω απ'έξω θα το καλύψω με dow
  • Σκέφτομαι αντί για σοβάτισμα εσωτερικά να κολλήσω ένα κομμάτι γυψοσανίδα ώστε να μην λερώσω πολύ το δωμάτιο αλλά και να γλυτώσω το στοκάρισμα-σπατουλάρισμα που έχει ο υπόλοιπος τοίχος. Είναι σωστό αυτό?

Έχω κάνει ακριβώς το ίδιο σε κραβατοκάμαρα για πολλούς λόγους αλλά κυρίως μόνωσης (πριν είχε συρόμενη στον τοίχο) χώρου κ.λ.π.

'Εχτισα με αλφαμπλόκ 20άρι εσωτερικά το έφερα σχεδόν περασιά.Τοποθέτηση σπατουλάρισμα τα έκανα μόνος γιατί πιάνουν τα χέρια μου. Υπόψιν πριν την παραγγελία στην πάνω πλευρά θα τοποθετηθεί μάρμαρο και μετά θα παρθούν μέτρα.Κάσες και τέτοια δεν έβαλα το βίδωσα με ούπα στα πλάγια. Παράθυρο σίτα ρολό το πήρα σε pvc  από leroy που κάθε καλοκαίρι βάζει προσφορά σε απίστευτη τιμή (νομίζω 350 ευρώ όλα μαζί).Θεωρώ πιο εύκολα να πάρεις 5 κιλά παρετίνα και να το σπατουλάρεις εσωτερικά.Τη γυψοσανίδα πως θα την κολήσεις,μετά και αυτή θέλει σπατουλάρισμα άρα μεγαλύτερος μπελάς. 

Εγώ τα έκανε όλα μόνος μέχρι και την τοποθέτηση και μου ήρθε σχεδόν τζάμπα.Εσύ αν δεν πιάνουν τα χέρια σου πρέπει να υπολογίσεις μαστόρους για ξηλώματα - χτισίματα - σοβατίσματα.Είναι μερεμέτια αλλά έχουν τη μεγαλύτερη φασαρία.

Το αποτέλεσμα πάντως απίστευτο.Το κυριότερο εξαφανίστηκε η μυρωδιά μούχλας που είχε μόνιμα η ντουλάπα γιατί ανάμεσα στον τοίχο που ήταν το συρόμενο τοποθέτησα 5άρα μόνωση down.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Το αποτέλεσμα πάντως απίστευτο.Το κυριότερο εξαφανίστηκε η μυρωδιά μούχλας που είχε μόνιμα η ντουλάπα γιατί ανάμεσα στον τοίχο που ήταν το συρόμενο τοποθέτησα 5άρα μόνωση down.

Επειδή το έχεις ξαναγράψει

 

DOW λέγεται

 

ffgyUUHJroCQTz7M7FoU-z4k4yi3YazUT_W-hcwK

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Επειδή το έχεις ξαναγράψει

DOW λέγεται

ffgyUUHJroCQTz7M7FoU-z4k4yi3YazUT_W-hcwK

Ευχαριστώ για την πληροφορία.Δεν έχω προσέξει πως γράφεται όλοι το ξέρουμε ηχητικά σαν ντάουν  και όχι ντάου  οπότε του έβαλα και ένα ν στο τέλος.😊

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Τη γυψοσανίδα πως θα την κολήσεις,μετά και αυτή θέλει σπατουλάρισμα άρα μεγαλύτερος μπελάς. 

Θέλει σπατουλάρισμα και η γυψοσανίδα? Εγώ θεωρούσα ότι επειδή είναι λεία κατευθείαν βάψιμο. 

 

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

'Εχτισα με αλφαμπλόκ 20άρι εσωτερικά το έφερα σχεδόν περασιά

Άρα το αλφαμπλοκ προτείνεται και για εξωτερικο τοίχο? Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι πιο ευαίσθητο στην υγρασία από το τούβλο επειδή είναι πορώδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, katbo είπε

Θέλει σπατουλάρισμα και η γυψοσανίδα? Εγώ θεωρούσα ότι επειδή είναι λεία κατευθείαν βάψιμο. 

Άρα το αλφαμπλοκ προτείνεται και για εξωτερικο τοίχο? Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι πιο ευαίσθητο στην υγρασία από το τούβλο επειδή είναι πορώδες 

Μπορεί να μη θέλει η λεία επιφάνεια αλλά οι ραφές γύρω γύρω θέλουν.Έστω και λιγότερο οπότε δεν μπορείς να το αποφύγεις. Από την άλλη 20άρι αλφαμπλόκ από τη στιγμή που θα βαφτεί κιόλας από που να το περάσει υγρασία;;;;;; Εμένα πάντως δεν έχει πρόβλημα και απλά το στοκάρισα και το έβαψα και από την έξω μεριά.Δεν έβαλα καθόλου μόνωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστω ότι μου έχει κοπεί μια κλασσική σαγιοναρα flip flop  και επειδή είμαι ξεροκέφαλος θέλω να την επιδιόρθωσω. Γνωρίζει κανείς από τι είδους πλαστικό είναι φτιαγμένη και με ποιο εργαλείο θα μπορούσα να ξανανενωσω τα κομμένα πλαστικά? Έχω ένα πιστόλι θερμού αέρα ...

 

Υγ. Δοκίμασα και με κόλλα αλλά μετά από λίγες ώρες/μέρες ξανακοβεται.

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Έστω ότι μου έχει κοπεί μια κλασσική σαγιοναρα flip flop  και επειδή είμαι ξεροκέφαλος θέλω να την επιδιόρθωσω. Γνωρίζει κανείς από τι είδους πλαστικό είναι φτιαγμένη και με ποιο εργαλείο θα μπορούσα να ξανανενωσω τα κομμένα πλαστικά? Έχω ένα πιστόλι θερμού αέρα ...

Υγ. Δοκίμασα και με κόλλα αλλά μετά από λίγες ώρες/μέρες ξανακοβεται.

Με κόλλα "super-glue" ... δεν υπάρχει περιπτωση να ξανακοπεί εκεί

αν ξανακοπεί θα έχει κοπεί ένα τσακ πιο πέρα που σημαίνει ότι αποσυντίθεται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτές τις Κινέζικες χρησιμοποιώ που με ένα ευρώ αγοράζεις καμιά 10αριά γιατί δε συμφέρει να πάρεις επώνυμη για σαγιονάρα των 5 ευρώ.Ορισμένες σαγιονάρες αν τις κολλήσεις κρατάνε όπως ο DrLo . Κάποιες ανάλογα το υλικό δεν κρατάνε.

Και μία συμβουλή.Αυτές οι κόλες στιγμής για να μην  στεγνώνουν και χαλάνε μόλις τις ανοίξουμε τις βάζουμε στη συντήρηση του ψυγείου.Δεν παθαίνουν τίποτε και κρατάνε πολύ καιρό.Αν τις αφήσετε έξω σε λίγο διάστημα ξεραίνονται και είναι για πέταμα.Στο πάνω - πάνω ράφι όμως ειδικά αν έχετε και μικρά παιδιά.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...