Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι είναι ότι θέλω λίγο διαφορετική διάσταση από τις έτοιμες.

Δύσκολο μου φαίνεται να βρω τόσο χαμηλή τιμή, θα δούμε.

Άλλο τι θα βρεις και άλλο ποσό είναι λογικό :) 

αυτες οι κουζίνες πάντως είναι σε κομμάτια όποτε ίσως χρησιμοποιώντας ένα μέρος του συνόλου να σου κάνει αυτό που θες 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι είναι ότι θέλω λίγο διαφορετική διάσταση από τις έτοιμες.

Δύσκολο μου φαίνεται να βρω τόσο χαμηλή τιμή, θα δούμε.

 τι διασταση θελεις εσυ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..Επειδή δυσκολεύομαι να καταλάβω τις διαφορές, αναμεσα σε αυτά τα δύο, κυρίως για εσωτερικό χώρο, ποιες είναι οι διαφορές τους;

https://www.vivechrom.gr/el/proionta/astari-vivedur-neroy

https://www.vivechrom.gr/el/proionta/vivedur-multiprimer-eco

Από ότι φαντάζομαι, το multi είναι υπερβολή για εσωτερικό χώρο. Αλλά με το σκεπτικό "να υπάρχει ένα αστάρι ίσως και για εξωτερικό τοίχο" αξίζει να υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, zio10 είπε

1-1,10 μήκος.

εσύ  θέλεις μόνο το κουτί αν κατάλαβα καλά χωρίς πορτακι.....θα σου πω αύριο  τι τιμή παίζει...θα είμαι σε ένα ξυλεμπορα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Papakitou είπε

Καλησπέρα..Επειδή δυσκολεύομαι να καταλάβω τις διαφορές, αναμεσα σε αυτά τα δύο, κυρίως για εσωτερικό χώρο, ποιες είναι οι διαφορές τους;

https://www.vivechrom.gr/el/proionta/astari-vivedur-neroy

https://www.vivechrom.gr/el/proionta/vivedur-multiprimer-eco

Από ότι φαντάζομαι, το multi είναι υπερβολή για εσωτερικό χώρο. Αλλά με το σκεπτικό "να υπάρχει ένα αστάρι ίσως και για εξωτερικό τοίχο" αξίζει να υπάρχει;

Γενικά πολλες εταιρίες βγαζουν προιοντα χωρις να λένε τις διαφορές και πολλοι καταληγουν σε συγκεκριμενα χωρις να το ψαχνουν.. Ισως τηλεφωνικα σου πουν. 

Στα συγκεκριμενα το ενα ειναι σιλικονουχο το άλλο οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που άνοιξε ο καιρός θέλω να βάψω τα κάγκελα στο διαμέρισμα . Το είχα νοικιάσει και πλέον ιδιοκατοικείται.

Τα κάγκελα σε αρκετά σημεία έχουν σκουριά , δέν έχουν σαπίσει βέβαια .

Παλιότερα θυμάμαι τα περνάγαμε 1 χέρι μίνιο και μετά 2 χέρια μπογιά .

Πλέον δέν βρίσκω πουθενά μίνιο , σε χρωματοπωλείο που ρώτησα ο ένας μου είπε οτι έχει ήδη μέσα η μπογιά προστασία και ο άλλος μου είπε οτι χρειάζεται πρώτα να περαστεί με αστάρι για μέταλλα για προστασία. 

Επιπλέον στα μέρη που έχει σκουριά καλύτερα είναι να χρησιμοποιήσω συρματόβουρτσα ή γυαλόχαρτο οχι πολύ χοντρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Τώρα που άνοιξε ο καιρός θέλω να βάψω τα κάγκελα στο διαμέρισμα . Το είχα νοικιάσει και πλέον ιδιοκατοικείται.

Τα κάγκελα σε αρκετά σημεία έχουν σκουριά , δέν έχουν σαπίσει βέβαια .

Παλιότερα θυμάμαι τα περνάγαμε 1 χέρι μίνιο και μετά 2 χέρια μπογιά .

Πλέον δέν βρίσκω πουθενά μίνιο , σε χρωματοπωλείο που ρώτησα ο ένας μου είπε οτι έχει ήδη μέσα η μπογιά προστασία και ο άλλος μου είπε οτι χρειάζεται πρώτα να περαστεί με αστάρι για μέταλλα για προστασία. 

Επιπλέον στα μέρη που έχει σκουριά καλύτερα είναι να χρησιμοποιήσω συρματόβουρτσα ή γυαλόχαρτο οχι πολύ χοντρό

Σε πολυ σκουριασμένα ειναι δυσκολο να πετυχεις λειο πρεπει να τριβεις μηνες. Το μινιο δεν ειναι καλο για την υγεια υπαρχουν αντισκωριακα αστάρια αν εισαι μερακλης και μετα αντισκωριακό χρωμα και εισαι μια χαρα. Οι περισσοτεροι βαριουνται και βαζουν κατευθειαν στη σκουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σε πολυ σκουριασμένα ειναι δυσκολο να πετυχεις λειο πρεπει να τριβεις μηνες. Το μινιο δεν ειναι καλο για την υγεια υπαρχουν αντισκωριακα αστάρια αν εισαι μερακλης και μετα αντισκωριακό χρωμα και εισαι μια χαρα. Οι περισσοτεροι βαριουνται και βαζουν κατευθειαν στη σκουρια.

Επιφανειακή σκουριά έχει σε μερικά σημεία . Χρόνο έχω , άρα να προτιμήσω ένα ασταρι και πριν να τρίψω ελάχιστα στις σκουριές .

 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kostasbm είπε

εσύ  θέλεις μόνο το κουτί αν κατάλαβα καλά χωρίς πορτακι.....θα σου πω αύριο  τι τιμή παίζει...θα είμαι σε ένα ξυλεμπορα

δυστυχώς με 75 δε συμφέρει....εγώ τα ντουλάπια της κουζίνας πριν 9 χρόνια έτσι τα είχα φτιάξει αλλά πολύ φτηνοτερα

εάν δε σε ενδιαφέρει τι υλικό θα χρησιμοποιήσεις μπορείς να κόψεις τα πλαϊνά 60αρια και το εμπρός 1 η 1,10 σε κάποιον ντουλάπα να του πεις δαπέδου ντουλάπι για να καταλάβει και οποίος σου δώσει καλύτερη τιμή...φυσικά δε σε ενδιαφέρει να είναι τικ το ξύλο αλλά κάτι φτηνό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Επιφανειακή σκουριά έχει σε μερικά σημεία . Χρόνο έχω , άρα να προτιμήσω ένα ασταρι και πριν να τρίψω ελάχιστα στις σκουριές .

Στραντζαριστά είναι ή μασίφ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Στραντζαριστά είναι ή μασίφ;;

είναι με τετράγωνο προφίλ , που είχαν οι πολυκατοικίες τις χρονολογίες 1970-1980

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, meletis_m είπε

είναι με τετράγωνο προφίλ , που είχαν οι πολυκατοικίες τις χρονολογίες 1970-1980

Να φροντίσεις να μην περνάει νερό ούτε καν αέρας στο "κούφιο" εσωτερικό.

Καλό το αστάρι και το αντισκωριακό χρώμα αλλά αν σαπίζει από μέσα δεν κάνεις τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/5/2020 στις 4:09 ΜΜ, Legolas είπε

Καλησπέρα. 

Έχω βάλει μια ντουλάπα σε τοίχο αλλά ο μάστορας (τρομάρα του) άφησε κενό 1μιση πόντο από την μία πλευρά ενώ από την άλλη πλευρά  είναι μικρότερο και μπορώ να το καλύψω με σιλικόνη. Το θέμα είναι από τη πλευρά που έχω 1μιση ποντο πως μπορώ να κλείσω το κενό ώστε να μην μπαίνουν αράχνες κλπ αλλά κ να φαίνεται πιο ωραίο? Η μαστορακλα έφυγε κ δν παίζει να ξανα έρθει οπότε ότι κάνω, θα κάνω μόνος μ. 

Καμιά ιδέα? 

 Πάντως εμένα μου αρέσει να κλείνω κενά με στόκο από το ίδιο το υλικό. Υπάρχει ξυλόστοκος που μπορείς να τον αραιώσεις όσο θες για μικρές ρωγμές (συνήθως με νερό) και λίγο για μεγάλα κενά. Θα μπορούσε να κλείσει και το 1,5 εκ κενό, αλλά θέλει υπομονή και είναι και ακριβός σε σχέση με άλλα υλικά. Όμως ο ξυλόστοκος βάφετε και επίσης αν στην ρωγμή ή κενό ασκούνται δυνάμεις ή βάρος ο ξυλόστοκος δεν λυγίζει σαν την σιλικόνη. Με ξυλόστοκο έχω δει να επιδιορθώνει μάστορας ζημιά σε πόρτα-φύλλο ντουλαπιού, σε βλάβη που ο μεντεσές τραβήχτηκε απότομα και ξεχαρβαλώθηκε από το ξύλο παίρνοντας μαζί του ένα κομμάτι ξύλου. Το στοκάρισε ο μάστορας με ξυλόκολλα όλο το σημείο και έκανε το βαθούλωμα στο ξύλο για να μπει ο μεντεσές ξανά με τρυπάνι Forstner. Προφανώς ο ξυλόστοκος αντέχει και να τρυπηθεί για βίδα.

Αν δεν υπάρχει πολύς χώρος να κάτσει ο ξυλόστοκος, ίσως και ένα φύλλο κοντραπλακέ να μπορεί να κλείσει το 1,5εκ κενό αν κολληθεί με ξυλόκολλα επάνω.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...