Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Alejandro είπε

Ένα σωστό ρόλο (όχι εξωτερικό φυσικά) με φυλλαράκι αλουμινίου πολυουρεθάνης, το μόνο πρόβλημα που μπορεί να εμφανίσει και μάλιστα σε μεγάλο βάθος χρόνου, είναι να κοπεί ο ιμάντας από φυσική φθορά. Τίποτε άλλο.

Τι εννοείς "όχι εξωτερικό";

Ποιος βάζει ρόλο εσωτερικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, DrLo είπε

Τι εννοείς "όχι εξωτερικό";

Ποιος βάζει ρόλο εσωτερικά;

Εξωτερικό είναι το ρόλο που το κουτί και η επισκέψιμη πλευρά του είναι έξω αντί για μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Προσπαθώ να βγάλω αυτή τη βρύση  που είναι συνδεδεμένη σε λαστιχο χρησιμοποιώντας 2 κάβουρες, αλλά έχει κολλήσει και δεν βγαίνει με τίποτα. Το μόνο που έχω καταφέρει είναι να κάνω το χρυσό στελεχος με τις βόλτες να γυρνάει γύρω από το λείο χρυσό στα αριστερά του.

 

Καμία ιδέα αν μπορεί να γίνει τίποτα?

 

Screenshot_2020-06-08-12-00-42-383_com.miui.gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panos4tw είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Προσπαθώ να βγάλω αυτή τη βρύση  που είναι συνδεδεμένη σε λαστιχο χρησιμοποιώντας 2 κάβουρες, αλλά έχει κολλήσει και δεν βγαίνει με τίποτα. Το μόνο που έχω καταφέρει είναι να κάνω το χρυσό στελεχος με τις βόλτες να γυρνάει γύρω από το λείο χρυσό στα αριστερά του.

Καμία ιδέα αν μπορεί να γίνει τίποτα?

Screenshot_2020-06-08-12-00-42-383_com.miui.gallery.jpg

Πρεπει να πιασεις τη μουφα και τη βρυση. Βαζεις σωστα τους καβουρες; πρεπει τα δοντια του καβουρα να βυθιζονται με τη φορα που το γυρνας αλλιως θα γλυστραει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/06/2020 at 13:33, thodoris1985 said:

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με άδειασμα ενός ηλεκτρικού θερμοσίφωνα που είναι στο πατάρι.

Για να αδειάσει, κλείνω την κεντρική παροχη του σπιτιού και τη βάνα του κρύου στον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα.

Αποσυνδέω το ζεστό και το κρύο, και περνάω σωληνάκι (λογικά 10mm) στο κρύο και το αδειάζω.

Η ερώτηση μου δεν έχει να κάνει με τη διαδικασία του αδειάσματος αλλά με το γεγονός ότι υπάρχει και ηλιακός στο σπίτι.

Οπότε, αν κλείσω τη γενική παροχή και τη βάνα του ηλεκτρικού, θα είμαι οκ όταν θα αποσυνδέσω το ζεστό από τον ηλεκτρικό ή θα γίνω μούσκεμα;

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω για να τον αδειάσω και να τον αποσυνδέσω; (π.χ. να κλείσω και τη βάνα του ηλιακού και να αφήσω μια βρύση να τρέξει από το ζεστό ~ θα βγάλει νερό;)

Ευχαριστώ

--- edit ---

Δεν έχει βάνα η ζεστή έξοδος του ηλεκτρικού

 

Μου έχει δοθεί μια απάντηση ήδη από τον @DrLo. Μετά την απάντηση όμως έκανα και το edit.

Ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας έχει βάνα μόνο στην είσοδο του κρύου και όχι στην έξοδο του ζεστού. Άρα πια είναι τα σωστά βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, panos4tw είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Προσπαθώ να βγάλω αυτή τη βρύση  που είναι συνδεδεμένη σε λαστιχο χρησιμοποιώντας 2 κάβουρες, αλλά έχει κολλήσει και δεν βγαίνει με τίποτα. Το μόνο που έχω καταφέρει είναι να κάνω το χρυσό στελεχος με τις βόλτες να γυρνάει γύρω από το λείο χρυσό στα αριστερά του.

Καμία ιδέα αν μπορεί να γίνει τίποτα?

Screenshot_2020-06-08-12-00-42-383_com.miui.gallery.jpg

Ίσως και αν ψέκαζες με αντισκωριακό λάδι το σπείρωμα που δεν γυρνάει και το άφηνες μια μέρα να κάτσει. Υπάρχει και μια άλλη μέθοδος που όμως καταστρέφει τα πλαστικά μέρη και ίσως σπάσει κανένα σπείρωμα. Με το ζέσταμα με ένα φλόγιστρο ή γκαζάκι διαστέλλεται πιο πολύ το εξωτερικό θηλυκό σπείρωμα και μαλακώνει γενικά το μέταλλο. Ίσως και με επανειλημμένες σπασμωδικές προσπάθειες να το καταφέρεις.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Μου έχει δοθεί μια απάντηση ήδη από τον @DrLo. Μετά την απάντηση όμως έκανα και το edit.

Ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας έχει βάνα μόνο στην είσοδο του κρύου και όχι στην έξοδο του ζεστού. Άρα πια είναι τα σωστά βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;

Κλείσε του κρύου και καλού κακού κλείσε και τη έξοδο του ηλιακού αν πχ ενονονται σε ταυ με το ζεστό του ηλεκτρικού ώστε να μη βγάλει νερό από τον ηλιακό. Κάποιο νερό θα βγάλει βέβαια. Έχει κάνα Κούβα να το μαζέψεις. Εμένα όταν είχα και ηλεκτρικό ήταν συνδεδεμένοι σε τριοδη. Αν είναι έτσι γύρισε την στον ηλιακό ώστε να απομονώσει τον ηλεκτρικό.

Σίγουρη απάντηση δε μπορεί να σου δώσει κανείς αν δε ξέρει την εγκατάσταση στα σίγουρα αλλά αν κλείσεις έτσι όπως στα λέω ξεσφιξε σιγά σιγά σο ζεστό. Λογικά θα δεις ότι μετά από κάνα δυο κουβάδες θα σταματήσει. Αλλιώς ξανασφιγγεις.

Edit:

Μπορείς να αδειάσεις και τον ηλιακό για σιγουριά. Θα κλείσεις την είσοδο του κρύου του και θα ανοίξεις μια βρύση το ζεστό μέχρι να αδειάσει αλλά δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Μου έχει δοθεί μια απάντηση ήδη από τον @DrLo. Μετά την απάντηση όμως έκανα και το edit.

Ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας έχει βάνα μόνο στην είσοδο του κρύου και όχι στην έξοδο του ζεστού. Άρα πια είναι τα σωστά βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;

Θα κλείσεις το κρύο του ηλεκτρικού , και θα κλείσεις και το γενικό του νερού , για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ύστερα θα λύσεις σιγά σιγά τα σπιράλ , βαζοντας ένα κουβαδάκι από κάτω , και θα βάλεις αντίστοιχες τάπες και στο κρύο και στο ζεστό. Ύστερα βγάζεις ότι εξάρτημα έχει βιδωμενο ο ηλεκτρικός στο κρύο του , και με μια μετατροπή , βάζεις το λάστιχο του κήπου, ύστερα φυσάς από το ζεστό μέχρι να ξεκίνησει να βγαίνει νερό από το λάστιχο. Μόλις ξεκινήσει να βγαίνει νερό θα αδειάσει μόνος του. 

Αλλά αφού αν καταλαβαίνω καλά , δεν έχεις ιδιαίτερες γνώσεις του αντικειμένου , θα μπορέσεις να ταπωσεις σωστά για να μην έχεις προβλήματα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στις 7/6/2020 στις 3:07 ΜΜ, thanasisxask είπε

Ναι και άμα ξεκινήσει να κόβετε το πρώτο ξεκινάνε και τα υπόλοιπα ανά εβδομάδα 😂😂😂

Το μοτέρ μπορεί να καεί μέσα σε πέντε χρόνια και τρεις φορές.:DΑν έχει μπει σωστό ροδάκι πάνω στο οποίο κινείται ο ιμάντας ποτέ δεν κόβετε.Θα κοπεί μόνο αν βρίσκει κάπου και γδέρνεται.

Έχω ρολλά με ιμάντα και μάλιστα σε ψηλές μπαλκονόπορτες 22 χρόνια είναι  όπως στην αρχή.Άψογα σαν καινούργια.Μόνο λίγο λερωμένα.😊Τα ρολλά μπορεί να χαλάσουν οι ιμάντες δεν νομίζω πως θα κοπούν ποτέ. Μόνο αν είναι από σκάρτο υλικό.

Όσο για τη λύση σε εξωτερικό ρολό αλουμινίου πάνω στον τοίχο έχω ανεβάσει τη δική μου εκδοχή και μάλιστα με ιμάντα και όχι μοτέρ.

https://www.youtube.com/watch?v=Oi1WzFonbQ8&t=44s

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, troi.g said:

Θα κλείσεις το κρύο του ηλεκτρικού , και θα κλείσεις και το γενικό του νερού , για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ύστερα θα λύσεις σιγά σιγά τα σπιράλ , βαζοντας ένα κουβαδάκι από κάτω , και θα βάλεις αντίστοιχες τάπες και στο κρύο και στο ζεστό. Ύστερα βγάζεις ότι εξάρτημα έχει βιδωμενο ο ηλεκτρικός στο κρύο του , και με μια μετατροπή , βάζεις το λάστιχο του κήπου, ύστερα φυσάς από το ζεστό μέχρι να ξεκίνησει να βγαίνει νερό από το λάστιχο. Μόλις ξεκινήσει να βγαίνει νερό θα αδειάσει μόνος του. 

Αλλά αφού αν καταλαβαίνω καλά , δεν έχεις ιδιαίτερες γνώσεις του αντικειμένου , θα μπορέσεις να ταπωσεις σωστά για να μην έχεις προβλήματα?

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το πρόβλημα μου δεν είναι στη διαδικασία αδειάσματος όμως, αλλά στη μη ύπαρξη βάνας στην έξοδο του ζεστού.

Όπως και να έχει δοκιμή θα κάνω βγάζοντας το σπιράλ σιγά-σιγά, στο τέλος του μήνα που θα έχει αδειάσει το πατάρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το πρόβλημα μου δεν είναι στη διαδικασία αδειάσματος όμως, αλλά στη μη ύπαρξη βάνας στην έξοδο του ζεστού.

Όπως και να έχει δοκιμή θα κάνω βγάζοντας το σπιράλ σιγά-σιγά, στο τέλος του μήνα που θα έχει αδειάσει το πατάρι

Σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει Βάνα στο ζεστό , εσύ έτσι κι αλλιώς να απομονώσεις τελείως τον ηλεκτρικό δε θες; Αφού βγάλεις τα σπιράλ τότε βάλε τάπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, troi.g said:

Σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει Βάνα στο ζεστό , εσύ έτσι κι αλλιώς να απομονώσεις τελείως τον ηλεκτρικό δε θες; Αφού βγάλεις τα σπιράλ τότε βάλε τάπες.

Αυτό θα έκανα έτσι κι αλλιώς. Απλά η απορία μου ήταν (επειδή είναι στο ίδιο δίκτυο με τον ηλιακό) αν θα είχα θέμα με το ζεστό του ηλιακού.

Ευχαριστώ και εσένα και τον @DrLo για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν παρω πλακακι 80 x 80 μπορω να τα παω καπου πχ μαρμαραδες για να μου τα κοψουν στο 70 πχ; οχι πολλα καμια.10ρια 

Και γιατί δεν τα κόβεις μόνος σου με τον τροχό; 

Σημάδεψε τα στους 70, τραβά μια ευθεία και ξεκινάς κόψιμο,πανω απο 10 λεπτά δεν είναι η δουλειά αυτή. 

Επίσης να σου πω, ότι αν κόψεις πλακάκια θα φαίνεται το σοκορο στο κάθε πλακάκι, στο τελείωμα του οπότε θα είναι άσχημο. (αναλόγως βέβαια τι σκοπεύεις να κάνεις και που θέλεις να τα βάλεις) 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Και γιατί δεν τα κόβεις μόνος σου με τον τροχό; 

Σημάδεψε τα στους 70, τραβά μια ευθεία και ξεκινάς κόψιμο,πανω απο 10 λεπτά δεν είναι η δουλειά αυτή. 

Επίσης να σου πω, ότι αν κόψεις πλακάκια θα φαίνεται το σοκορο στο κάθε πλακάκι, στο τελείωμα του οπότε θα είναι άσχημο. (αναλόγως βέβαια τι σκοπεύεις να κάνεις και που θέλεις να τα βάλεις) 

Δε ξερω ποσο ισιο θα βγει με τροχο. Θελω να το βαλω σε μερος που εχει υψος 67 αλλα δε θελω να βαλω 2 των 33. Το πανω μερος δε θα φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...