Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, orck είπε

Ε ναι δεν ειναι κατι το φοβερο, ολα τα τηλεφωνα ντουζ εχουν επιλογες εαν θα ριχνουν λεπτες δεσμες με πιεση η πολυ πραγμα με μικροτερη πιεση. Και εμενα αυτη η προωθηση με αποτρεπει για αγορα γιατι μου δινει την αισθηση οτι ειναι παπατζα.

τεχνικά ...

Δεν είναι μεγαλύτερη πίεση , από τη στιγμή που το νερό βγαινει από το σωλήνα/τηλέφωνο η πιεση του είναι η ατμοσφαιρική

είναι απλά μεγαλύτερης ταχύτητα.

Το ίδιο πρα΄γμα που κάνεις με το λάστιχο κήπου με το δάχτυλο.

Δε είναι κάτι που χειάζεται ιδιαίτερη "επιστήμη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε ενα σημείο στο μπάνιο έχω ένα σπασμένο πλακάκι και από τα νερά έχει μαζέψει υγρασία - μούχλα. Σκέφτομαι να σπάσω ενα κομμάτι ακόμα, να καθαρίσω όσο μπορώ με κάποιο ειδικό σπρέι ίσως και αφου το αφήσω να στεγνώσει θέλω να το σφραγίσω και να το βάψω. 

Ποιο είναι το καλύτερο υλικό για να το σφραγίσω; Κάποιος στόκος ή σιλικόνη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα βγαλεις τελειως το σπασμενο πλακακι θα καθαρισεις/βγαλεις  καλα την παλια κολλα με καλεμακι σιγα σιγα θα αφισεις να στεγνωσει και θα κολλησεις αλλο πλακακι με κολλα πλακιδιων

την επομενη μερα περνας αρμοστοκο και εισαι κομπλε

Επεξ/σία από postfire
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, postfire είπε

θα βγαλεις τελειως το σπασμενο πλακακι θα καθαρισεις/βγαλεις  καλα την παλια κολλα με καλεμακι σιγα σιγα θα αφισεις να στεγνωσει και θα κολλησεις αλλο πλακακι με κολλα πλακιδιων

την επομενη μερα περνας αρμοστοκο και εισαι κομπλε

Αν παραλείψουμε το πλακάκι τι μπορώ να βάλω; Σκέτο αρμόστοκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, zio10 είπε

Στο κομμάτι που λείπει.

Δεν επισκευάζεται το πλακάκι.Θα πρότεινα σαν εναλλακτική λύση βγάλε μία φωτογραφία πήγαινε σε ένα μαγαζί που να έχει και παλιά πλακάκια βρες ένα με ντεκόρ ίδιων διαστάσεων που να ταιριάζει κάπως (δεν είναι απαραίτητο να έχει το ίδιο χρώμα-το έχω κάνει και εγώ) γιατί ίδιο είναι δύσκολο να βρεις  βγάλε το παλιό σπασμένο-ξεφλουδισμένο  κόλα το ντεκόρ στη θέση του και είσαι έτοιμος.

Για καλύτερο συνδυασμό μπορείς να πάρεις 2 ή 3 ντεκόρ και να τα τοποθετήσεις με κάποιο σχέδιο.Για να βγάλουμε παλιό πλακάκι με κάτι πολύ μυτερό και με υπομονή βγάζουμε πρώτα τον αρμόστοκο γύρω γύρω γιατί αν το χτυπήσουμε με καλέμι ή σφυρί θα κάνουμε ζημιά και σε κάποιο διπλανό.

Edit.

Και ένα τιπ για να ανοίξουμε τρύπα σε πλακάκι χωρίς να κάνουμε ζημιά.Σημαδεύουμε με μαρκαδόρο παίρνουμε σφυράκι,μία πρόκα και με πολύ μικρά χτυπηματάκια σπάμε σιγά - σιγά το σμάλτο ανοίγοντας μία μικρή τρυπούλα.Μετά παίρνουμε το τρυπάνι ανοίγοντας πρώτα μία μικρή και μετά αν θέλουμε βάζουμε και μεγαλύτερο τρυπανάκι.

Και μια ερώτηση από μένα.

Θέλω να ανοίξω μία τρύπα 15 - 20 χιλιοστών  σε τοίχο όχι στα τούβλα αλλά στο σημείο που είναι το σινάζι, με ανάλογο τρυπάνι μπετού. Εάν ανοίγοντας την τρύπα πετύχω κάποιο σίδερο που έχει μέσα το σινάζι υπάρχει κάποιος τρόπος ή εργαλείο να το περάσω,έστω κόβοντάς το και να συνεχίσω, ή πρέπει να ανοίξω καινούργια τρύπα πάνω ή κάτω από αυτό ;;; Υπόψη ότι το σινάζι είναι πάχους περίπου 25 εκατοστών.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Θέλω να ανοίξω μία τρύπα 15 - 20 χιλιοστών  σε τοίχο όχι στα τούβλα αλλά στο σημείο που είναι το σινάζι, με ανάλογο τρυπάνι μπετού. Εάν ανοίγοντας την τρύπα πετύχω κάποιο σίδερο που έχει μέσα το σινάζι υπάρχει κάποιος τρόπος ή εργαλείο να το περάσω,έστω κόβοντάς το και να συνεχίσω, ή πρέπει να ανοίξω καινούργια τρύπα πάνω ή κάτω από αυτό ;;; Υπόψη ότι το σινάζι είναι πάχους περίπου 25 εκατοστών.

Αυτό που θες να τρυπήσεις να φανταστώ ότι είναι κολώνα;;;

Αν είναι κολώνα απλά το ξεχνάς...

Αν δεν είναι κολώνα ποτέ δεν κόβεις οπλισμό εκτός κ αν θες η κατασκευή να σου έρθει στο κεφάλι...

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και ένα τιπ για να ανοίξουμε τρύπα σε πλακάκι χωρίς να κάνουμε ζημιά.Σημαδεύουμε με μαρκαδόρο παίρνουμε σφυράκι,μία πρόκα και με πολύ μικρά χτυπηματάκια σπάμε σιγά - σιγά το σμάλτο ανοίγοντας μία μικρή τρυπούλα

Ναι κ αυτό είναι μια μέθοδος για τρύπα σε πλακάκι για να μην μας γλιστράει το τρυπάνι.

Αλλά για να μην χαλάσουμε το πλακάκι το βασικότερο είναι να ρυθμίσουμε το δραπανοκατσαβιδο μας σε χαμηλές στροφές κ μόνο σε περιστροφή και όχι σε κρούση.

Έτσι αποκλείεται να κάνουμε κάποια ζημιά στο πλακάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

σινάζι είναι πάχους περίπου 25 εκατοστών.

Edit:

@papoys1 τώρα είδα ότι λες για σεναζ.

Η αλήθεια είναι ότι έχω δει αρκετές φορές τρύπες σε σεναζ, για κλιματιστικό κτλ, ωστόσο οπλισμό δεν θα πείραζα σε καμία περίπτωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε ο υδραυλικός. Τελικα τρυπιος είναι.

Αλλα μου ειπε για 80λιτρα και διπλής ενέργειας 260€ ολα μαζι.

Ακριβα μου φανονται ή ειναι καλα. Ολα καινουργια μου ειπε θα μπουν..

Εγω βρισκω με 140€ το πολυ.

Τι πρεπει να προσεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Ηρθε ο υδραυλικός. Τελικα τρυπιος είναι.

Αλλα μου ειπε για 80λιτρα και διπλής ενέργειας 260€ ολα μαζι.

Ακριβα μου φανονται ή ειναι καλα. Ολα καινουργια μου ειπε θα μπουν..

Εγω βρισκω με 140€ το πολυ.

Τι πρεπει να προσεξω.

Ακριβά σου είπε.

 

Εγώ πχ βάζω elco θερμοσίφωνα 80lt με ξηλωμα και εγκατασταση του καινούργιου (δηλαδή αγορά θερμοσίφωνα και εργασία) όλα μαζί 180€ άντε βαριά 190€ (αν είναι δύσκολο πατάρι κτλπ)

 

Καλά εσύ από Σάββατο ήρθε σήμερα ο υδραυλικος; Πώς έκανες μπάνιο τόσες μέρες με κατσαρόλα; 😂😂😁😋

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Ακριβά σου είπε.

Εγώ πχ βάζω elco θερμοσίφωνα 80lt με ξηλωμα και εγκατασταση του καινούργιου (δηλαδή αγορά θερμοσίφωνα και εργασία) όλα μαζί 180€ άντε βαριά 190€ (αν είναι δύσκολο πατάρι κτλπ)

Καλά εσύ από Σάββατο ήρθε σήμερα ο υδραυλικος; Πώς έκανες μπάνιο τόσες μέρες με κατσαρόλα; 😂😂😁😋

Και γω αυτο σκεφτηκα 260€ διπλης ενεργειας ακριβα ειναι.  Θα αλλαξει και τα σωληνακια εξαερωτήρες αλλα και παλι 200€ ειναι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Liverpool89 είπε

Και γω αυτο σκεφτηκα 260€ διπλης ενεργειας ακριβα ειναι.  Θα αλλαξει και τα σωληνακια εξαερωτήρες αλλα και παλι 200€ ειναι καλα

Ε πρότεινε του 200€ και αναλόγως τι θα σου πει προχωράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...