Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Legolas είπε

το θεμα ειναι οτι εγω ρωτησα τους κατασκευαστες και μου ειπαν αντιστηχία 1 προς 3. κ μ εχουν δωσει 2 μπουκαλια που δεν γραφει τπτ πανω. σκετα μπουκαλια με ενα μπλε υγρο. Τους ρωτησα τι υγρο ειναι και μου ειπαν προπυλαινογλυκολη. οποτε με 2 μπουκαλια θα βαλω 6 λιτρα νερο. το θεμα ειναι οτι συλλέκτες θα γεμισουν με 8 λιτρα ή πρεπει να αγοράσω κιαλλο

Η προπυλαινογλυκόλη είναι άχρωμη σαν το νερό αλλά λίγο πιο πηχτή.Αν σου έδωσαν υγρό με μπλέ χρώμα είναι κοινό αντιψυκτικό που βάζουμε στο κλειστό κύκλωμα του αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ποιας κοπής, ξύλων?

Εγώ όσες φορές έχω πάρει δεν μου έχουν πει για κάποια χρέωση. Μόνο την ποσότητα του ξύλου πληρώνεις

Κοπή ξύλων ναι. Δηλαδή πληρώνεις μόνο τα ξύλα και στα κόβουν δωρεάν; Καλό αυτό. Είχα κόψει παλιότερα ένα κομμάτι μελαμίνη αλλά δε θυμάμαι αν και πόσο πλήρωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Η προπυλαινογλυκόλη είναι άχρωμη σαν το νερό αλλά λίγο πιο πηχτή.Αν σου έδωσαν υγρό με μπλέ χρώμα είναι κοινό αντιψυκτικό που βάζουμε στο κλειστό κύκλωμα του αυτοκινήτου.

θα ενημερωσω οταν το ανοιξω, ισως το μπουκαλι να ειναι μπλε κ μεσα να ειναι οπως λες :D 

6 ώρες πριν, villasg είπε

δεν νομιζω μονο 8 πολυ παραπανω , ποιον ηλιακο εχεις ?
Anyway η αραιωση παιζει ρολο και σε ποια πριοχη ζεις ( τι  κρυα - χιονια κλπ εχεις )

της mastersol πηρα με 160lt και 4τ.μ συλλέκτες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zio10 είπε

Ξέρει κανείς πως χρεώνει την υπηρεσία κοπής το praktiker; Αν είναι με το μέτρο, με το κομμάτι και πόσο;

 

54 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ποιας κοπής, ξύλων?

Εγώ όσες φορές έχω πάρει δεν μου έχουν πει για κάποια χρέωση. Μόνο την ποσότητα του ξύλου πληρώνεις

 

42 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κοπή ξύλων ναι. Δηλαδή πληρώνεις μόνο τα ξύλα και στα κόβουν δωρεάν; Καλό αυτό. Είχα κόψει παλιότερα ένα κομμάτι μελαμίνη αλλά δε θυμάμαι αν και πόσο πλήρωσα.

 

40 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ναι έτσι πάει. Έχω πάρει μελαμίνη και κόντρα πλακέ πολλές φορές

.

Παλαιοτερα το praktiker έκανε μερικές "στρογυλλοποιήσεις"

- κάποιοι λέγανε στα 0.5 m2 ανα κομμάτι κάποιοι (δηλαδή αν έκοβες 10 κομμάτια των 0,21 τμ δεν πλήρωνες 2,1τμ αλλα 5 τμ)

- κάποιοι λέγανε στα 0.5 m2 σύνολο (δηλαδή αντ 2,1 πλήρνωες 2,5)

.

νομίζω το praktiker είχε βγάλει ανακοίνωση λόγω μαις ψιλομανούρας (και μάλλον λόγω του Leroy Merlin που ήταν ακόμα "φρέσκο" νομίζω) ότι ισχυε το 2ο

.

πλέον νομίζω δεν κάνει στρογγυλοποιήσεις

απλά έχω προσέξει ότι επειδή ο υπολογισμός ΄γινεται σε "μπακαλοτέφτερο" με κομπιουτεράκι από τον μάστορα παίζουν ψιλοδιαφορές τα πόσα τετραγωνικά θα βγάλει (αναλογα πως στρογγυλοποιήσει στο χαρτί) ... σε κάθε περίπτωση μιλάμε για διαφορές τύπου 1 ευρω

ενώ ας πούμε στο leroy επειδή γίνονται στον ΗΥ βγαίουν με "ακρίβεια cent"  

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DrLo είπε

.

Παλαιοτερα το praktiker έκανε μερικές "στρογυλλοποιήσεις"

- κάποιοι λέγανε στα 0.5 m2 ανα κομμάτι κάποιοι (δηλαδή αν έκοβες 10 κομμάτια των 0,21 τμ δεν πλήρωνες 2,1τμ αλλα 5 τμ)

- κάποιοι λέγανε στα 0.5 m2 σύνολο (δηλαδή αντ 2,1 πλήρνωες 2,5)

.

νομίζω το praktiker είχε βγάλει ανακοίνωση λόγω μαις ψιλομανούρας (και μάλλον λόγω του Leroy Merlin που ήταν ακόμα "φρέσκο" νομίζω) ότι ισχυε το 2ο

.

πλέον νομίζω δεν κάνει στρογγυλοποιήσεις

απλά έχω προσέξει ότι επειδή ο υπολογισμός ΄γινεται σε "μπακαλοτέφτερο" με κομπιουτεράκι από τον μάστορα παίζουν ψιλοδιαφορές τα πόσα τετραγωνικά θα βγάλει (αναλογα πως στρογγυλοποιήσει στο χαρτί) ... σε κάθε περίπτωση μιλάμε για διαφορές τύπου 1 ευρω

ενώ ας πούμε στο leroy επειδή γίνονται στον ΗΥ βγαίουν με "ακρίβεια cent"  

Δεν κατάλαβα όμως αν μιλάς μόνο για το ξύλο ή έξτρα χρέωση για το κόψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν κατάλαβα όμως αν μιλάς μόνο για το ξύλο ή έξτρα χρέωση για το κόψιμο.

Έξτρα χρέωση δε νομίζω να υπήρχε ποτέ.

(μιλάμε πάντα για ξύλα που αγοράζεις με το τετραγωνικό)

Απλά παλια αν ζητούσες πχ ένα κομμάτι 20χ20cm δηλαδή 0.4 τμ χρεωνοσουν 0.5

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, zio10 είπε

Δεν κατάλαβα όμως αν μιλάς μόνο για το ξύλο ή έξτρα χρέωση για το κόψιμο.

 

7 ώρες πριν, panos4tw είπε

Το praktiker δεν χρεωνει το κοψιμο, αλλα δεν θα σου κοψει οτιδηποτε μικροτερο απο ~15cm σε πλάτος ή μηκος.

Κανένας δεν χρεώνει για κόψιμο αλλά και το leroy λέει ότι δεν κόβει κομμάτια κάτω από 15 εκατοστά.

Πάντως παλαιότερα πού ήθελα να φτιάξω κάτι με κόντρα πλακέ θαλάσσης στο leroy μου έκοψε και κομμάτια 10 εκατοστών και μου τα χρέωσε 10 εκατοστά και όχι παραπάνω.Όλα εξαρτώνται από το αν έχει όρεξη ο μάστορας και αν εκείνη την ώρα δεν έχει πίεση από κόσμο.Αν είναι λάσκα σου τα κόβει.Επειδή έχω πάει και στα δύο νομίζω ότι στο leroy έχει πολύ καλύτερη εξυπηρέτηση και αρκετά δείγματα ξύλων ώστε να δεις άνετα και να διαλέξεις τι ακριβώς θέλεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Κανένας δεν χρεώνει για κόψιμο αλλά και το leroy λέει ότι δεν κόβει κομμάτια κάτω από 15 εκατοστά.

Πάντως παλαιότερα πού ήθελα να φτιάξω κάτι με κόντρα πλακέ θαλάσσης στο leroy μου έκοψε και κομμάτια 10 εκατοστών και μου τα χρέωσε 10 εκατοστά και όχι παραπάνω.Όλα εξαρτώνται από το αν έχει όρεξη ο μάστορας και αν εκείνη την ώρα δεν έχει πίεση από κόσμο.Αν είναι λάσκα σου τα κόβει.Επειδή έχω πάει και στα δύο νομίζω ότι στο leroy έχει πολύ καλύτερη εξυπηρέτηση και αρκετά δείγματα ξύλων ώστε να δεις άνετα και να διαλέξεις τι ακριβώς θέλεις.

Thanks, δεν έχουμε leroy δυστυχώς! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πράκτικερ αν θυμάμαι καλά δεν κόβουν κάτω από τους 10 πόντους το ξύλο. (με μικρή επιφύλαξη το 10)

Ο λόγος είναι ότι δεν χωράει να μπει στο πριόνι αν είναι πιο μικρό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Στο πράκτικερ αν θυμάμαι καλά δεν κόβουν κάτω από τους 10 πόντους το ξύλο. (με μικρή επιφύλαξη το 10)

Ο λόγος είναι ότι δεν χωράει να μπει στο πριόνι αν είναι πιο μικρό

15 το πρακτικερ

10 το leroy

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

παρακαλώ για τη συμβουλή των έμπειρων ή των επαγγελματιών. Το πατρικό του πατέρα μου είναι ένα διόροφο οίκημα 200τμ σε κωμόπολη. Το ισόγειο κτίστηκε το 1960 και ο όροφος το 1970. Μαζί με τον όροφο, κτίστηκε από τη μια πλευρά του σπιτιού και μια σκάλα για εύκολη πρόσβαση στην αυλή. Από την άλλη πλευρά υπάρχει κανονικά κλιμακοστάσιο (η κεντρική είσοδος ας πούμε) για την είσοδο στον όροφο. Από όσα μου έχουν εξηγήσει κατά καιρούς, λόγω του ετεροχρονισμού κτισίματος των επιπέδων και ίσως λόγω κακοτεχνίας, υπάρχει μια καθίζηση με αποτέλεσμα την εμφάνιση ρωγμών σε τοίχους και σπάσιμο των πλακιδίων στο μπάνιο του ισογείου. Το πρόβλημα εμφανιζόταν από την πλευρά της δεύτερης σκάλας. Πριν από ένα μήνα περίπου, ξεκόλλησαν 6-7 πέτρινα πλακάκια από την πρόσοψη του μπαλκονιού και ευτυχώς δεν ήταν κανείς από κάτω για να έχουμε άλλα θέματα. Επίσης εμφανίστηκε ακόμη μια ρωγμή, στο ταβάνι του ισογείου, σχεδόν στο μέσο της οικίας. Σκέφτομαι για αρχή να καλέσω επαγγελματία (πολιτικό μηχανικό;) για μια αυτοψία προκειμένου να επιβεβαιώσει αν υπάρχει κάποιο θέμα με την οίκηση, επειδή το ισόγειο εκμισθώνεται. Σε ποιες άλλες κινήσεις να προβώ για τον έλεγχο της οικίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...