Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, lazkalai είπε

ναι, αλλά είναι καμία 30ρια τέτοια. δεν μπορώ να κάθομαι να ανοίγω τρύπες μέχρι να καθαρίσουν. 

Δεν ειπα να ανοίξεις τρυπες για να καθαρίσουν, ειπα δεν χρειάζεται να καθαρίσουν, με μια πρωτη χρηση θα γινουν καινούργια.

Αν απλα θελεις να τα αποθηκεύσεις τριφτα με μαι συρματοβουρτσα, μετα λιγο γράσο και στην αποθήκη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα .
Θελω να κανω υγρο-μονωση στην ταρατσα μου .
100 τετραγωνικα , η παλια μονωση εχει χαλασει (viveroof ) και ειμαι αναμεσα σε 2 υλικα/τροπους .
1. Συστημα hyperdesmo LV = primer / στοκαρισμα με hyperseal , 2 στρωσεις hyperdesmo ( 1,5kg/m2 ) και μετα hyperdesmo ADY-E (μαστορας)
2. Μονωση με ψεκασμο πολυουριας ( εταιρια ) εχουμε αποψη τι ειναι πιο καλο ? ?
Κατι αλλο καλο ?

 

Υγ : λόγο παλαιάς κατασκευής "λαθραία" τα έλεγαν τοτε δεν εχει τις απαιτούμενες κολόνες για να μπορέσω να κάνω κατι άλλο καλό  αρα βαρύ γιατί από ότι είδα ξεκινάνε απο τα 30kg/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, villasg είπε

Καλησπερα .
Θελω να κανω υγρο-μονωση στην ταρατσα μου .
100 τετραγωνικα , η παλια μονωση εχει χαλασει (viveroof ) και ειμαι αναμεσα σε 2 υλικα/τροπους .
1. Συστημα hyperdesmo LV = primer / στοκαρισμα με hyperseal , 2 στρωσεις hyperdesmo ( 1,5kg/m2 ) και μετα hyperdesmo ADY-E (μαστορας)
2. Μονωση με ψεκασμο πολυουριας ( εταιρια ) εχουμε αποψη τι ειναι πιο καλο ? ?
Κατι αλλο καλο ?

Υγ : λόγο παλαιάς κατασκευής "λαθραία" τα έλεγαν τοτε δεν εχει τις απαιτούμενες κολόνες για να μπορέσω να κάνω κατι άλλο καλό  αρα βαρύ γιατί από ότι είδα ξεκινάνε απο τα 30kg/m2

Εγώ θα σου έλεγα να ρωτήσεις πολιτικό μηχανικό 

Έγινε πρόσφατα  παρόμοιο δουλειά  σε πνευματικό κέντρο με μελέτη . (πρίν 3,5 χρόνια)

Η διαδικασία ήταν τρίψιμο τής πλάκας , ασφαλτόπανο , 5αρι dow και μπετόν . 

Σου επισυνάπτω 

κόστος ήταν εάν θυμάμαι 12-15€/τ.μ. 

 

εκκ2.jpg

 

εκκ1.jpg

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η "κορνίζα" βγαίνει από το κούφωμα; ή είναι το ίδιο το κούφωμα που κάνει την κορνίζα; υπάρχει τρύπα έτοιμη για να περάσουν οι σωλήνες του air condition αλλά ενοχλεί αυτή η κορνίζα. 

20200630_203158-COLLAGE.jpg

Επεξ/σία από thanasisxask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Η "κορνίζα" βγαίνει από το κούφωμα; ή είναι το ίδιο το κούφωμα που κάνει την κορνίζα; υπάρχει τρύπα έτοιμη για να περάσουν οι σωλήνες του air condition αλλά ενοχλεί αυτή η κορνίζα. 

20200630_203158-COLLAGE.jpg

Αυτό είναι το αρμοκάλυπτρο (ή αλλιώς μπασκί) του κουφώματος και συνήθως είναι βιδωμένο από το πλάι πάνω στην κάσα. Δύσκολα να το βγάλεις χωρίς να βγάλεις πρώτα το κούφωμα. Μπορείς βέβαια να το τρυπήσεις αν είναι μόνο αυτό που ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Αυτό είναι το αρμοκάλυπτρο (ή αλλιώς μπασκί) του κουφώματος και συνήθως είναι βιδωμένο από το πλάι πάνω στην κάσα. Δύσκολα να το βγάλεις χωρίς να βγάλεις πρώτα το κούφωμα. Μπορείς βέβαια να το τρυπήσεις αν είναι μόνο αυτό που ενοχλεί.

Μα αν έχουν το θεό τους! Έχουν τρύπα έτοιμη και δεν υπολόγισαν ότι θα είναι εκεί το κούφωμα και θα την κλείνει. Παει για ποτηροτρυπανο η δουλειά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Μα αν έχουν το θεό τους! Έχουν τρύπα έτοιμη και δεν υπολόγισαν ότι θα είναι εκεί το κούφωμα και θα την κλείνει. Παει για ποτηροτρυπανο η δουλειά; 

Σιγα μην εχουν το πιο πιθανο τρυπες με τρυπανι και πριονι. Επισης σιγα μην κατσουν να ασχοληθουν οταν βαζαν αλουμινια με τη τρυπα.. Το λαθος εγινε πριν μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stra777 είπε

καλημέρα

παρακαλώ μια βοήθεια από τους υδραυλικούς του  νήματος.

σε νεόδμητο σπίτι έχει μπει η κουζίνα και οι εστίες ειναι σε νησίδα. ο σωλήνας του φυσικού αερίου έρχεται απ έξω και πρέπει να φτάσει κάτω από την νησίδα (στο σημείο που θα ειναι οι εστίες).

κάτω από τα ντουλάπια καθώς και πίσω απο αυτά υπάρχει κενό που είχε σχεδιαστεί απο τον κουζινά για να περάσει ο σωλήνας του αερίου.

ενώ του είχα δείξει τα σχεδία του υδραυλικού και δεν είχε φέρει αντίρρηση, τώρα μου τα γυρνάει και λέει οτι αναγκαστικά ο σωλήνας πρέπει να περάσει μέσα απο το ντουλάπι ώστε να υπάρχει πρόσβαση στην βάνα αλλιώς δεν θα πάρω έγκριση όταν έρθει ο ελεγκτής. 

ισχύει;

πιστεύεται οτι θα μπορούσε να υπάρχει άλλη λύση για να γλιτώσω τον σωλήνα μέσα απο το ντουλάπι;

IMG_20200626_133753.jpg

Η νησίδα είναι ελεύθερη ή έχει πρόσβαση μέσω της Μπαζας?   Πάντως πρέπει οπωσδήποτε να υπάρξει Βάνα , και πας ακριβώς με τη μηχανολογική μελέτη , τη βάζεις όπου έχει υποδείξει ο μηχανικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, villasg είπε

Καλησπερα .
Θελω να κανω υγρο-μονωση στην ταρατσα μου .
100 τετραγωνικα , η παλια μονωση εχει χαλασει (viveroof ) και ειμαι αναμεσα σε 2 υλικα/τροπους .
1. Συστημα hyperdesmo LV = primer / στοκαρισμα με hyperseal , 2 στρωσεις hyperdesmo ( 1,5kg/m2 ) και μετα hyperdesmo ADY-E (μαστορας)
2. Μονωση με ψεκασμο πολυουριας ( εταιρια ) εχουμε αποψη τι ειναι πιο καλο ? ?
Κατι αλλο καλο ?

Υγ : λόγο παλαιάς κατασκευής "λαθραία" τα έλεγαν τοτε δεν εχει τις απαιτούμενες κολόνες για να μπορέσω να κάνω κατι άλλο καλό  αρα βαρύ γιατί από ότι είδα ξεκινάνε απο τα 30kg/m2

30κιλα ανά τμ;;; Καλά έκανες και το απεφυγες θα είχες σίγουρα πρόβλημα. Εμείς αποφυγαμε να κάνουμε μόνωση με άσφαλτοπανο λόγω βάρους σε πολυ παλιό κτίριο, καναμε την κλασσική μόνωση με το ελαστομερες. Το hyperdesmo είναι πολύ καλής ποιότητας υλικό. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stra777 είπε

καλημέρα

παρακαλώ μια βοήθεια από τους υδραυλικούς του  νήματος.

σε νεόδμητο σπίτι έχει μπει η κουζίνα και οι εστίες ειναι σε νησίδα. ο σωλήνας του φυσικού αερίου έρχεται απ έξω και πρέπει να φτάσει κάτω από την νησίδα (στο σημείο που θα ειναι οι εστίες).

κάτω από τα ντουλάπια καθώς και πίσω απο αυτά υπάρχει κενό που είχε σχεδιαστεί απο τον κουζινά για να περάσει ο σωλήνας του αερίου.

ενώ του είχα δείξει τα σχεδία του υδραυλικού και δεν είχε φέρει αντίρρηση, τώρα μου τα γυρνάει και λέει οτι αναγκαστικά ο σωλήνας πρέπει να περάσει μέσα απο το ντουλάπι ώστε να υπάρχει πρόσβαση στην βάνα αλλιώς δεν θα πάρω έγκριση όταν έρθει ο ελεγκτής. 

ισχύει;

πιστεύεται οτι θα μπορούσε να υπάρχει άλλη λύση για να γλιτώσω τον σωλήνα μέσα απο το ντουλάπι;

IMG_20200626_133753.jpg

Δε ξέρω αν ισχύει αλλά μου ακούγεται 100% λογικό , εφόσον υπάρχει Βάνα, να πρεπει να είναι προσβάσιμη. 

Το αν είναι ανάγκη να είναι εκεί ή θα μπορουσε να είναι αλλού είναι άλλο ζήτημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ισως αν τα πας καπου για αμοβολη θα γινει τζάμι. Αλλιως δε ξερω ισως καποιο χημικο rust remover η και τριψιμο με βουρτσα με τροχο βαζοντας το σε μεγγενη

Παρε διαλυμα υδροχλωρικού οξέως απο το σούπερ μάρκετ (αυτο που ειναι για τις λεκανες/μαρμαρα) και βαλτα σε ενα πλαστικο δοχειο για λιγη ωρα. Θα δεις οτι θα γινουν πεντακάθαρα. Προσοχή οχι πολυ ωρα γιατι θα μαυρίσουν. Θα το καταλαβεις ποτε να ειναι έτοιμα. Καντο και θα με θυμηθείς.

 

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχω ενα στοκο σπατουλαρισματος ανοιχτο 2 μηνες και μου κανει σβωλους. Μπορει να φταιει αυτο η εγώ; Δε θυμαμαι να ειχα τετοιο θεμα...

Εγώ έχω και 6 μήνες και είναι μια χαρά. Απλά μόλις βγάλω λίγο να κάνω τη δουλειά μου μετά τον κλείνω καλά με ταινία να μην  παίρνει αέρα και υγρασία που είπε και ο παυλίδης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

λογικα εχει παρει υγρασία..

Θα παρω αλλο να δω.. Πρωτη φορα το παθαινω. Η σκονη φαινεται οκ παντως αλλα μολις ακουμπησει νερο κανει σβωλους.

Μόλις τώρα, papoys1 είπε

Εγώ έχω και 6 μήνες και είναι μια χαρά. Απλά μόλις βγάλω λίγο να κάνω τη δουλειά μου μετά τον κλείνω καλά με ταινία να μην  παίρνει αέρα και υγρασία που είπε και ο παυλίδης.

Εγω το αφησα ανοιχτο μεσα στο σπιτι ειχε μικρη τρυπα. Ελεγα θα το κανω σε μια εβδομαδα πχ αλλα περασαν 2 μηνες γιατι περιμενα να βρω ευκαιρία να μη φαω παντοφλα λογω της σκονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...