Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδια,

επειδη σκοπευω να βαψω τα καλοριφερ του σπιτιου θελω τη συμβουλη σας. Προκειται για τα παλια σιδερενια με φετες. σε πολλα σημεια έχει σκασει η βαφη και φαινεται το σιδερο. Πιστευω παλιοτερα βαφτηκαν με λαθος χρωμα, μαλλον πλαστικο. Πως μπορω να βγαλω την παλια μπογια? πιστολι θερμου αερα και σπατουλα θα κανει δουλεια?  Εστω να φυγουν τα πολλα πολλα και μετα με γυαλοχαρτο να τα λειανω πριν τα βαψω? Ζητησα απο γνωστο μου να ερθει να τα βγαλει για να κανω αυτη τη δουλεια στο μπαλκονι και να μου τα ξαναβαλει αλλα λεει υπαρχει κινδυνος να τρυπησουν αν μεινουν χωρις νερο + οτι ειναι αρκετη ταλαιπωρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχω σβολους ακομη και αν βαζω λιγη ποσοτητα σιγα σιγα. Δε ξερω τι φταίει.

20200701_162923.jpg

20200701_165126.jpg

Τι σβολους😀;

δεν το εχεις με το στοκαρισμα, στοκος ειναι οχι σοβας, φωναξε κανενα μαστορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω aircondition σε ενα δωματιο. Ακριβως πισω απο το air condition ειναι ενα παταρακι το οποιο θελω να κραταω σε κανονικη θερμοκρασια επειδη εχει ενα μοτερακι απο ψυγειο. Υπαρχει καποιος τροπος να τραβηξω κρυο αερα απο το aircondition στο παταρακι απο πισω;; Ευχαριστω!

D1074062-1F3F-44AD-B776-65BDEE4F715C.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sot_pal είπε

καλησπέρα παιδια,

επειδη σκοπευω να βαψω τα καλοριφερ του σπιτιου θελω τη συμβουλη σας. Προκειται για τα παλια σιδερενια με φετες. σε πολλα σημεια έχει σκασει η βαφη και φαινεται το σιδερο. Πιστευω παλιοτερα βαφτηκαν με λαθος χρωμα, μαλλον πλαστικο. Πως μπορω να βγαλω την παλια μπογια? πιστολι θερμου αερα και σπατουλα θα κανει δουλεια?  Εστω να φυγουν τα πολλα πολλα και μετα με γυαλοχαρτο να τα λειανω πριν τα βαψω? Ζητησα απο γνωστο μου να ερθει να τα βγαλει για να κανω αυτη τη δουλεια στο μπαλκονι και να μου τα ξαναβαλει αλλα λεει υπαρχει κινδυνος να τρυπησουν αν μεινουν χωρις νερο + οτι ειναι αρκετη ταλαιπωρια. 

Πόσο είναι συνολικά ; Ισχύει ότι κρατάνε περισσότερο τη ζέστη , έχω στο β όροφο. Αλλά εάν βάλεις την όλη εργασία + υλικά μήπως σε συμφέρει να αλλάξεις για αρχή μεμονωμένα με νέου τύπο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Πόσο είναι συνολικά ; Ισχύει ότι κρατάνε περισσότερο τη ζέστη , έχω στο β όροφο. Αλλά εάν βάλεις την όλη εργασία + υλικά μήπως σε συμφέρει να αλλάξεις για αρχή μεμονωμένα με νέου τύπο ;

Είναι 8 σώματα δε νομίζω να συμφέρει η αντικατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sot_pal είπε

καλησπέρα παιδια,

επειδη σκοπευω να βαψω τα καλοριφερ του σπιτιου θελω τη συμβουλη σας. Προκειται για τα παλια σιδερενια με φετες. σε πολλα σημεια έχει σκασει η βαφη και φαινεται το σιδερο. Πιστευω παλιοτερα βαφτηκαν με λαθος χρωμα, μαλλον πλαστικο. Πως μπορω να βγαλω την παλια μπογια? πιστολι θερμου αερα και σπατουλα θα κανει δουλεια?  Εστω να φυγουν τα πολλα πολλα και μετα με γυαλοχαρτο να τα λειανω πριν τα βαψω? Ζητησα απο γνωστο μου να ερθει να τα βγαλει για να κανω αυτη τη δουλεια στο μπαλκονι και να μου τα ξαναβαλει αλλα λεει υπαρχει κινδυνος να τρυπησουν αν μεινουν χωρις νερο + οτι ειναι αρκετη ταλαιπωρια. 

Αν έχουν βαφτεί με πλαστικό και είναι και φέτες το ξεχνάς.Άστα και όσο πάνε. Ξαναβάφτα πάλι πλαστικό.😊Αν ήταν τα ίσια δύσκολα αλλά κάτι μπορεί να γινόταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορία, έχω ένα δωμάτιο που βλέπει μόνο φωταγωγό. αν βάλω air condition και ανεβάσω ταράτσα την κεντρική μονάδα, 2 ορόφους κάθετα δηλαδή, θα την παλεύει?    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

απορία, έχω ένα δωμάτιο που βλέπει μόνο φωταγωγό. αν βάλω air condition και ανεβάσω ταράτσα την κεντρική μονάδα, 2 ορόφους κάθετα δηλαδή, θα την παλεύει?    

Πόσα μέτρα δηλαδή ;

Μου φαίνεται παίζει ρόλο έπειτα η πίεση , και η εγκατάσταση να γίνει με αντλία κενού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αν έχουν βαφτεί με πλαστικό και είναι και φέτες το ξεχνάς.Άστα και όσο πάνε. Ξαναβάφτα πάλι πλαστικό.😊Αν ήταν τα ίσια δύσκολα αλλά κάτι μπορεί να γινόταν..

Το έχω πει ξανά.

Έχω βάψει σώμα με πλαστικό (πανω από το κανονικό εννοείται) και ήταν ότι καλυτερο μου έχει βγει (βγαίνει πολύ "ματ" βέβαια αλλά οκ). Το ίδιο σώμα πάλι με πλαστικό θα το ξαναέβαφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DrLo είπε

Το έχω πει ξανά.

Έχω βάψει σώμα με πλαστικό (πανω από το κανονικό εννοείται) και ήταν ότι καλυτερο μου έχει βγει (βγαίνει πολύ "ματ" βέβαια αλλά οκ). Το ίδιο σώμα πάλι με πλαστικό θα το ξαναέβαφα.

Μπορεί η βαφή να είναι πετυχημένη αλλά για τη λειτουργία του σώματος δεν είναι σωστό.

Επίσης δεν ξέρω αν κρατάει σε βάθος χρόνου και τι ουσίες βγάζει στον αέρα όταν θερμαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

απορία, έχω ένα δωμάτιο που βλέπει μόνο φωταγωγό. αν βάλω air condition και ανεβάσω ταράτσα την κεντρική μονάδα, 2 ορόφους κάθετα δηλαδή, θα την παλεύει?    

κάθε εταιρία δίνει πόσα μέτρα μπορεί να πάει το μοντέλο της Η LG πχ στο 12αρι δίνει 7 μέτρα χωρίς να απαιτείται να συμλπηρωσεις φρεον Απο τα 7 και πανω υπαρχει τυπος που λέει πόσα γραμμάρια θα προσθέσει ο τεχνικός Δες παρακάτω  για να δεις τι εννοώ στη σελίδα 25    Μέγιστο μήκος και κατακόρυφο ύψος των σωληνώσεων ψυκτικού ανά μοντέλο μονάδας    https://www.fgeurope.gr/system/uploads/document/file/817/Blanc-Installation.pdf  Βέβαια μιλάει για φρεον 410 Δες για αυτό που θα πάρεις τι προτείνεται από την εταιρεία  

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μπορεί η βαφή να είναι πετυχημένη αλλά για τη λειτουργία του σώματος δεν είναι σωστό.

Επίσης δεν ξέρω αν κρατάει σε βάθος χρόνου και τι ουσίες βγάζει στον αέρα όταν θερμαίνεται.

Μια χαρα λειτουργούσε, δε βγαζει καμία οσμή, η ουσίες του πλαστικού είναι πολύ καλύτερα από τα διαφορα με διαλυτικά.

έχει αντέξει περισσότερο από οτιδήπτε.

ίσως απλά ήταν πολύ καλό το χρωμα, άλλη μάρκα ίσως δεν έβγαζε το ίδιο αποτέλεσμα

Χαράζει σχετικά ευολα (δεν είχα και την καλύτερη πρόσφυση).

Εμφανισιακά είναι λίγο περίεργο, δεν είναι "κυριλε" / σινιέ ... για νεάνικό δωμάτιο (το είχα κάνει πολύ παλαιότερα) ήταν οκ ... δεν είναι όμως και για σαλόνι ίσως.

Βασικά το είχα δει σαν "στυλ" σε φίλη που έκανε διάφορα "περίεργα" διακοσμητικά κόλπα , με χρώματα, μπλιμπλικια , καλλιτεχνίες κλπ ... μου είχε φανεί ωραίο τότε (ήμουν και πολύ νεότερος). Μου άρεσε που ήταν εντελώς "ματ", έχανε δηλαδή τη μεταλλική όψη του.

Σίγουρα δε νομίζω ότι θα μπορούσε να βαφτεί από πάνω με άλλο χρώμα, δηλαδή αν βαφτει με πλαστικό μονο με πλασιτκο μπορει να φρεσκαριστεί. Τέλος.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, foufoutios είπε
Spoiler

Εχω aircondition σε ενα δωματιο. Ακριβως πισω απο το air condition ειναι ενα παταρακι το οποιο θελω να κραταω σε κανονικη θερμοκρασια επειδη εχει ενα μοτερακι απο ψυγειο. Υπαρχει καποιος τροπος να τραβηξω κρυο αερα απο το aircondition στο παταρακι απο πισω;; Ευχαριστω!

 

αν το παταρακι έχει εξωτερικό τοίχο άνοιξε ένα πλαίσιο (παραθυράκι) βαλέ έναν εξαεριστήρα τοίχου και περσίδες που ανοίγουν όταν θα  φυσάει όπως του απορροφητήρα  συνδεδεμένο με τις επαφές του συμπιεστή του ψυγείου ώστε να λειτουργεί μόνο όταν λειτουργεί το ψυγείο και άσε ανοικτό το πορτάκι από το πατάρι o ζεστός αέρας θα βγαίνει έξω με τον εξαεριστήρα τοίχου  και καθάρισες  

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hp8 είπε

αν το παταρακι έχει εξωτερικό τοίχο άνοιξε ένα πλαίσιο (παραθυράκι) βαλέ έναν εξαεριστήρα τοίχου και περσίδες που ανοίγουν όταν θα  φυσάει όπως του απορροφητήρα  συνδεδεμένο με τις επαφές του συμπιεστή του ψυγείου ώστε να λειτουργεί μόνο όταν λειτουργεί το ψυγείο και άσε ανοικτό το πορτάκι από το πατάρι o ζεστός αέρας θα βγαίνει έξω με τον εξαεριστήρα τοίχου  και καθάρισες  

Ευχαριστω για την απαντηση! Κατι τετοιο σκεφτηκα και εγω αλλα θα ηθελα αν γινοταν να τραβηξω και λιγο κρυο αερα απο το κλιματιστικο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...