Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Ενας 80αρης ειναι σχετικα 35 κιλά περίπου χωρις το νερο μέσα που θα πρεπει να το αδειάσω. Αν οντως ισχυει τον καινούργιο τον ανεβαζω τσακ μπαμ. Θα χω βιδωσει οτι πρεπει κατω να μην με ενοχλούν πάνω. Μονο τις τελικες συνδεσεις πάνω να γίνουν ολα γρηγορα και θα χω την γυναικα μεσα να με οδηγει και να τραβαει.

Δεν με απασχολει αν τον παλιό τον κατεβάσω αμμεσα. Το γιατι; Ειναι μεγαλο το πατάρι και μπορω να τον βαλω διπλα ωσπου να βρω κάποιον να τον κατεβασουμε. 

Αυριο θα πάω να δω μονος μου για θερμοσίφωνα, αν βρω με 140 με βλεπω να το επιχειρω.

Τεχνικες συμβουλές που θα χρειαστω είναι για να μην μεινει χωρις νερο το σπίτι ολο αν δεν τελειωσω την δουλειά σε δυο ωρες πχ. Και πρεπει να ενωσω τους σωληνες θα γινει ως εξη αν τα λεω σωστα. Κρυο παροχης με ζεστο παροχης και κρυο καλοριφέρ με ζεστο σωστα;

Θα ανεβασω και φωτο με αυτο που περιγραφω.

https://www.dropbox.com/s/a1il008xq26iymu/IMG_20181108_205004.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/jkv3t5900c861qn/IMG_20181108_204858.jpg?dl=0

Και εγώ μόνος τον έβαλα επειδή πιάνουν τα χέρια μου.Μπορεί σε κάποιους να φαίνεται βουνό αλλά είναι τόσο εύκολο που το διασκέδασα κιόλας.Το μόνο ζόρι είναι το άδειασμα νερού.

Όπως είπες κλείσε γενικό διακόπτη άνοιξε βρύσες να αδειάσει το κύκλωμα και είναι παιχνιδάκι.Του καλοριφέρ βγάλε το ένα σπιράλ πέταξέ το και στη θέση του βίδωσε το άλλο ώστε το νερό να κάνει κύκλωμα και τελείωσε.

Το παν είναι ο οργάνωνη. Κλειδιά κατσαβίδια τεφλόν το πολύ κανένα σπιράλ καινούργιο αν δεις ότι κάποιο (κυρίως του ζεστού έχει πρόβλημα) καινούργιες λαστιχένιες φλάντζες οποσδήποτε και στα δύο σπιράλ.Το πολύ πολύ  βγάλε και μία φωτογραφία να ξέρεις που πάνε και τα καλώδια ρεύματος.

Εγώ όπως είπα και παραπάνω έβαλα έναν 60άρη από leroy μερλιν με 80 ευρώ. Χτες που πέρασα από εκεί για κάτι άλλο είδα ότι 80άρη πάντα με πέντε χρόνια εγγύηση τον έχει 85. Με τα λεφτά που θα δώσεις στο μάστορα για έναν έχεις το περιθώριο να αλλάξεις τρεις.:lol:

Περιμένουμε αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Θελω να αλλαξω κλειδαρια σε ενα σπιτι, αλλα η μια βιδα εχει σκουριασει(δε βγαινει) και δε μπορω να βαλω το νεο αφαλο. Επειδη θελω να τελειωσω συντομα με αυτο το θεμα, τι ελαχιστο ποσο μπορω να ζητησω απο κλειδαρα; Θα βγω στη γυρα αυριο να ψαξω. Τον αφαλο τον εχω. Κερκυρα.

Ρίξε της αντισκουριακό/λιπαντικό κ ξαναδοκίμασε. Αν φωνάξεις κλειδαρά αυτό που θα κανει είναι να σπάσει τελείως το μηχανισμό μαζί με τη βίδα. Νομίζω μπορείς να το κανεις κ μονος σου για να γλυτώσεις κανα φράγκο ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα οσο και να εψαξα επαληθευτηκα.

Ολοι το πουλανε στην περιοχη μου μαξ 135€ διπλης ενεργειας, αυτος θελει να βγαλει γερό μεροκαματο.

(Το προβλημα σε εισαγωγικά. Μιλησα με τον ιδιοκτητη και του είπα οτι ο υδραυλικός που εφερε ειναι πολυ ακριβος, αλλα θελει να τον βαλει απο κεινον, γιατι άλλοι μπορεί να βαλουν μουφα. Οποτε δεν μπερδεύομαι αλλο. Απλα ο υδραυλικός που ειναι και ξαδερφια με τον ιδιοκτητη, μου είπε οτι αν δεν το πληρώσει μέχρι τελη του μηνα, θα ερθει να τα παρει απο μενα. Του πρότεινα του ιδιοκτητη να τα δωσω εγω και να τα βρουμε στο ενοικιο και με είπε δεν ειναι δικια μου δουλεια, μην αγχωνομαι.

Ξερω οτι αρχες του αλλου μηνα θα χτυπησει η πορτα μου για λεφτα και θα εχουμε κακα ξεμπερδεματα, γιατι θα μαι στην μεση. Στην αρχη ο υδραυλικός χωρις να παρει τα χρηματα δεν ερχοταν καν να δει, μετα απο επιμονη δικια μου ηρθε.)

Σορυ για το οφφ τοπικ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Τελικα οσο και να εψαξα επαληθευτηκα.

Ολοι το πουλανε στην περιοχη μου μαξ 135€ διπλης ενεργειας, αυτος θελει να βγαλει γερό μεροκαματο.

(Το προβλημα σε εισαγωγικά. Μιλησα με τον ιδιοκτητη και του είπα οτι ο υδραυλικός που εφερε ειναι πολυ ακριβος, αλλα θελει να τον βαλει απο κεινον, γιατι άλλοι μπορεί να βαλουν μουφα. Οποτε δεν μπερδεύομαι αλλο. Απλα ο υδραυλικός που ειναι και ξαδερφια με τον ιδιοκτητη, μου είπε οτι αν δεν το πληρώσει μέχρι τελη του μηνα, θα ερθει να τα παρει απο μενα. Του πρότεινα του ιδιοκτητη να τα δωσω εγω και να τα βρουμε στο ενοικιο και με είπε δεν ειναι δικια μου δουλεια, μην αγχωνομαι.

Ξερω οτι αρχες του αλλου μηνα θα χτυπησει η πορτα μου για λεφτα και θα εχουμε κακα ξεμπερδεματα, γιατι θα μαι στην μεση. Στην αρχη ο υδραυλικός χωρις να παρει τα χρηματα δεν ερχοταν καν να δει, μετα απο επιμονη δικια μου ηρθε.)

Σορυ για το οφφ τοπικ 

Σόρρυ ρε φίλε αλλά τόσο καιρό ψανχεσαι για ενοίκιο;;;

Είναι καθαρά έξοδο του ιδιοκτήτη κ αυτός είναι υποχρεωμένος να το φτιάξει.

Να ήταν για δικό σου σπίτι να το καταλάβω, να είχες οικονομική στενότητα μαζί σου, αλλά να ψάχνεις πως να κατεβάσεις ολόκληρο θερμοσίφωνα, πως θα κάνεις τις συνδέσεις κτλ είναι κάτι παραπάνω από υπερβολικό.

Σόρρυ για το όφ τοπικ αλλά από τη στιγμή που είναι ενοίκιο απλα δεν είναι δουλειά σου.

 

Όταν ήμουν κ εγώ σε ενοίκιο είχε χαλάσει η μπαταρία της μπανιέρας.

Του τηλεφώνησα του είπα το πρόβλημα κ τον ρώτησα. Θες να την αλλάξω εγώ κ να αφαιρέσουμε το κόστος από το ενοίκιο ή θα φέρεις υδραυλικό; Φυσικά κ τον βόλευε να γλυτώσει τα εργατικά κ την άλλαξα εγώ.

Με τη διαφορά όμως ότι εγώ ήξερα να το κάνω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νόμιζα τόσο καιρό ότι ήταν δικό σου το σπίτι όχι ότι είσαι σε ενοίκιο..... Αυτό που έκανες τόσες μέρες το θεωρώ υπερβολή πάντως....

 

Τεσπά καλά ξεμπερδεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Να ρωτήσω και εγώ αν γνωρίζει κανείς ....

 

Φτιάχνω μία αποθήκη που ήταν σε κακιά χάλια εδώ και δεκαετίες και θέλω να την ξαναβάψω. Το θέμα είναι ότι είναι βαμμένη μέχρι περίπου το 1.5m με λαδομπογιά την οποία προσπάθησα να αφαιρέσω με φλόγιστρο, όπως φαίνεται στην φωτό 1 όμως από κάτω βγαίνει αυτό το πράσινο υπόστρωμα το οποίο δεν ξέρω τι είναι ....

 

83876750_2018-11-0913_50_30.jpg.d89714369516cddbfeed4b3aeb7e6209.jpg

Πάνω από το 1.5M είναι αν κατάλαβα καλά υδρόχρωμα (κόλλα) .

Στην Φωτό 2 φαίνεται η αλλαγή στο 1.5m

1850672854_2018-11-0913_50_24.jpg.4bfd1ad68fdda17973f6a78edb4fcbe5.jpg

 

Και η κόλλα σε πολλά σημεία είναι σε αυτή την κατάσταση, όπως και το ταβάνι από υγρασία...

806100073_2018-11-0913_51_17.jpg.0941630fa26a615d6f593e11b44b6c0b.jpg

 

Ξέρει κανένας τι μπορεί να είναι αυτό το πράσινο ? Αν την ξηλώσω την λαδομπογιά μπορώ να το περάσω πλαστικό ?

Υπάρχει κανένας πιο εύκολος τρόπος αφαίρεσης τους εκτός από το φλόγιστρο στην λαδομπογιά και ξύσιμο/τρίψιμο στην κόλα ?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! 

Έχω το εξής θέμα με ένα παράθυρο και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καποις πως να το διορθώσω. Έχω ένα παράθυρο ανοιγομενο με ανάκληση. Το πρόβλημα είναι ότι έχει κολλήσει το άνοιγμα. Όταν βάζω το χερούλι στη μέση, νιώθω το επάνω μέρος να έχει απασφαλισει ενώ το κάτω όχι. Στην ανάκληση δουλεύει μια χαρά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεμπλοκαρω και να του ρυθμίσω το μηχανισμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbakiasss είπε

Καλημέρα! 

Έχω το εξής θέμα με ένα παράθυρο και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καποις πως να το διορθώσω. Έχω ένα παράθυρο ανοιγομενο με ανάκληση. Το πρόβλημα είναι ότι έχει κολλήσει το άνοιγμα. Όταν βάζω το χερούλι στη μέση, νιώθω το επάνω μέρος να έχει απασφαλισει ενώ το κάτω όχι. Στην ανάκληση δουλεύει μια χαρά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεμπλοκαρω και να του ρυθμίσω το μηχανισμό?

Στη μέση του φύλλου εκεί που ασφαλίζει αν βάλεις το χέρι θα δεις κάτι σαν πύρρο.Προσπάθησε με τα δάχτυλα να το πατήσεις μέσα να το πας πάνω κάτω δεξιά αριστερά κουνώντας συγχρόνως το χερούλι προς το μέρος όχι της ανάκλησης αλλά προς τα εκεί που ανοίγει.

Μόλις δεις ότι γυρίζει βάλτο από τους μεντεσέδες στη θέση του και είσαι έτοιμος.:)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Καλημέρα! 

Έχω το εξής θέμα με ένα παράθυρο και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καποις πως να το διορθώσω. Έχω ένα παράθυρο ανοιγομενο με ανάκληση. Το πρόβλημα είναι ότι έχει κολλήσει το άνοιγμα. Όταν βάζω το χερούλι στη μέση, νιώθω το επάνω μέρος να έχει απασφαλισει ενώ το κάτω όχι. Στην ανάκληση δουλεύει μια χαρά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεμπλοκαρω και να του ρυθμίσω το μηχανισμό?

Είναι πιθανό να έχει θέμα ο μηχανισμός και συγκεκριμένα η κάτω ασφάλεια λογικά δεν κινείται για να βγει από το "μανιτάρι". Είναι δύσκολο να σε βοηθήσω μέσω φόρουμ για αυτό και αν είναι όντως αυτό, θα χρειαστεί αλλαγή του χαλασμένου μηχανισμού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2018 στις 10:06 ΠΜ, Magnum είπε

Καλημέρα.

Να ρωτήσω και εγώ αν γνωρίζει κανείς ....

Φτιάχνω μία αποθήκη που ήταν σε κακιά χάλια εδώ και δεκαετίες και θέλω να την ξαναβάψω. Το θέμα είναι ότι είναι βαμμένη μέχρι περίπου το 1.5m με λαδομπογιά την οποία προσπάθησα να αφαιρέσω με φλόγιστρο, όπως φαίνεται στην φωτό 1 όμως από κάτω βγαίνει αυτό το πράσινο υπόστρωμα το οποίο δεν ξέρω τι είναι ....

83876750_2018-11-0913_50_30.jpg.d89714369516cddbfeed4b3aeb7e6209.jpg

Πάνω από το 1.5M είναι αν κατάλαβα καλά υδρόχρωμα (κόλλα) .

Στην Φωτό 2 φαίνεται η αλλαγή στο 1.5m

1850672854_2018-11-0913_50_24.jpg.4bfd1ad68fdda17973f6a78edb4fcbe5.jpg

Και η κόλλα σε πολλά σημεία είναι σε αυτή την κατάσταση, όπως και το ταβάνι από υγρασία...

806100073_2018-11-0913_51_17.jpg.0941630fa26a615d6f593e11b44b6c0b.jpg

Ξέρει κανένας τι μπορεί να είναι αυτό το πράσινο ? Αν την ξηλώσω την λαδομπογιά μπορώ να το περάσω πλαστικό ?

Υπάρχει κανένας πιο εύκολος τρόπος αφαίρεσης τους εκτός από το φλόγιστρο στην λαδομπογιά και ξύσιμο/τρίψιμο στην κόλα ?

Έχω ένα παρόμοιο ερώτημα.

Σε τοίχους παλιού υπογείου/αποθήκης που θέλω να "μαζέψω" το παλιό χρώμα είχε σκάσει σε πολλά σημεία.

Με τη σπάτουλα μπορύσες να βγάλεις πολύ μεγάλες φλίδες απλά βάζοντας την από κάτω σε μια άκρη και "γδέρνοντας το χρώμα"

Έτσι έχει βγει το χρώμα σε πολύ μεγάλη έκταση ~50-60% αλλά έχουν μέινει άλλα μέρη που το χρώμα "πιανεί" καλύτερα αν και εμφανώς "σπάσμενο".

φωτο

8e9645cb-d641-4286-8136-4d738fd780dd-ori

-

614c699c-d582-4b66-bd4f-938b7d8d46d4-ori

Τι να κάνω για να βγάλω όλο το χρώμα?

Δοκίμασα με νερό, δεν έχει αποτέλεσμα.

Σκέφτομαι το τρίψιμο με τριβείο/μηχάνημα αλλά έχω την εντύπωση ότι ακόμα κι αν λιένει τα κομμάτια που έχουν μείνι, σε λίγο καιρο ξανα-"πετάγονται" , δε ξέρω πόσο σωστό αποτέλεσμα θα έχει. Για να λειάνω όλο το χώρο "τρώγοντας" όλο το πάχος στης μπογιάς μπαντού θα θέλω βαρύμηχάνημα και θα βγει η σκόνη σαν την 9/11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DrLo είπε

2.

ένας μικρός γωνιακός τροχός 125mm σαν αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/8761402/Makita-GA5030R.html

είναι ικανός να κόψει σίδερα (πχ κάγκελα)?

Βέβαια, με τον κατάλληλο δίσκο πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DrLo είπε

2.

ένας μικρός γωνιακός τροχός 125mm σαν αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/8761402/Makita-GA5030R.html

είναι ικανός να κόψει σίδερα (πχ κάγκελα)?

Τον συγκεκριμένο τον αγόρασα προχθές

Απίστευτη σύμπτωση!!

Αξίζει πάντως τα χρήματα του να ξερεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Βέβαια, με τον κατάλληλο δίσκο πάντα.

Ναι φυσικά. Εννοούσα από πλευράς ισχύος.

Στα εργοτάξια που έχω κάνει έχω συνηθίσει (να βλέπω, δεν είμαι και ο ειδικότερος) τους κανονικούς "full size" και αυτοι οι μικροί μου φαίνονται παιχνίδια. Βέβαια για ερασιτεχνική χρήση τον θέλω.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ναι φυσικά. Εννοούσα από πλευράς ισχύος.

Στα εργοτάξια που έχω κάνει έχω συνηθίσει (να βλέπω, δεν είμαι και ο ειδικότερος) τους κανονικούς "full size" και αυτοι οι μικροί μου φαίνονται παιχνίδια. Βέβαια για ερασιτεχνική χρήση τον θέλω.

Το οτι ο τροχός  ειναι μικρός δεν σημαίνει οτι ειναι για ερασιτέχνες, ο καθε τροχος ειναι για καποια δουλειά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...