Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/7/2020 στις 12:37 ΜΜ, DrLo είπε

Στη παρακάτω φώτο φαίνεται παράθυρο το παλιό, ξύλινο παντζούρι το οποίο βρίσκεται σε αποσύνθεση

IMG-20200712-121829-resized.jpg

Λόγω της θέσης του σπιτιού αλλά και του παραθύρου, το παράθυρο αυτό δεν ανοίγει ποτέ το ίδιο σχεδόν και το παντζούρι (καθώς το απόγευμα χτυπά κατευθειαν ο ήλιος και είναι και μέρος που προτιμώ σχετικά σκοτεινό και μαπίνει αρκετό φως από τη διπλανή μπαλκονόπορτα).

Θέλω λοιπόν να "καταργήσω" ουσιαστικά το παράθυρο πετώντας το υποδιάλυση παντζούρι με το ελάχιστο δυνατό κόπο

Σκέφτομαι δύο λύσεις

1. Αντικατάσταση των παντοζυριών με συμπαγή κατασκευή (πχ "σάντουιτς κοντρα πλακέ θαλάσης με μονωση μεσά και εξωτερική επιφάνεια παρόμοια με του τοίχου) ώστε και να μη μπαίνει φως αλλά και μία στο 1.000.000 να μπορεί να ανοίξει 

2. πέταγμα των παντζουριών και χτίσιμο του παραθύρου εξωτερικά με αλφαμπλοκ ενώ στα ανοιγώμενα εσωτερικά παράθυρα να φύφουν τα τζάμια και στη θέση τους να μπουν κάποια σχέδια ώστε τα παράθρυθα να είναι απλά διακοστμιτικά σαν κάποιο frame με κάποια εικόνα/σχέδιο/αφίσα κλπ (σχετικά ευκολη λύση + ότι έχω ήδη τα περισσότερα υλικά)

το ερώτημα είναι:

στη 2η περιπτωση τι εξωτερικές στρώσεις θα χειαστεί να περαστούν τα αλφαμπλόκ ώστε να είναι οκ ... το αν θα διαφέρει χρωματικά από τον τοίχο ή αν δε θα πετύχω 100% την ίδια υφή δε με πολύ ενδιαφέρει.

Το πιο εύκολο είναι αυτό που λες δηλαδή:

Χτίσιμο με αλφαμπλοκ ,κόλλα πλέγμα για να πάρεις τα χοντρά και ένα σοβά τελικής στρώσης για το φινίρισμα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, DrLo είπε

Ναι , αλλά δε θέλω κούφωμα. Θέλω 100% σκίαση. Εκτός αν βγάινουν "συμπαγή" παντζούρια ... δεν έχω δει ποτέ.

Το να αλλαχθούν πάντως απλά τα παλιά παντούρια με νέα εντελώς κλειστά μου φαίνεται πα΄ντως η λύση με τη λυγότερη βαβούρα αφού δε θα πειράξεις τίποτα, απλά βγάζεις τα παλιά, βάζεις τα νεα, χωρίς σπασίματα, σοβατίσματα, στοκαρίσματα κλπ)

Μπορείς να βάλεις κανονικό κούφωμα , και εξωτερικά ρόλο όπου εάν το κατεβάσεις τέρμα δε θα περνάει καθόλου φως. 

Η επόμενη λύση είναι αυτή που σου λένε τα παιδιά , να το χτίσεις με ytong.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, troi.g είπε

Μπορείς να βάλεις κανονικό κούφωμα , και εξωτερικά ρόλο όπου εάν το κατεβάσεις τέρμα δε θα περνάει καθόλου φως. 

Η επόμενη λύση είναι αυτή που σου λένε τα παιδιά , να το χτίσεις με ytong.

χμ, πως δεν είχα σκεφτει κατάργηση ξύλνου παντουριου και ρολό.

Το πάχος πάνω από τη μαρμαροποδιά είναι ~11-12 cm ... χωράει κάποιο μικρό ρολλό εκεί να έρθει "πρόσωπο" για να μη περισευει άραγε ... θα το ψάξω ... thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, DrLo είπε

χμ, πως δεν είχα σκεφτει κατάργηση ξύλνου παντουριου και ρολό.

Το πάχος πάνω από τη μαρμαροποδιά είναι ~11-12 cm ... χωράει κάποιο μικρό ρολλό εκεί να έρθει "πρόσωπο" για να μη περισευει άραγε ... θα το ψάξω ... thanks

Δεν σε πειράζει αυτό. Μπορείς να το βάλεις να εφάπτεται όταν είναι κλειστό και το κουτί να είναι όλο εξωτερικό για να έχεις καλύτερη ηχομόνωση. Δηλαδή δεν θα εισέρχεται το κουτί στο εσωτερικό του σπιτιού.

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δεν σε πειράζει αυτό. Μπορείς να το βάλεις να εφάπτεται όταν είναι κλειστό και το κουτί να είναι όλο εξωτερικό για να έχεις καλύτερη ηχομόνωση. Δηλαδή θα εισέρχεται το κουτί στο εσωτερικό του σπιτιού.

A φασαρία είναι αυτό γιατί πρέπει να ξηλωσω και να ανοιγμένα εσωτερικά παράθυρα υποθέτω.

Έλεγα απλά να μπει από τη έξω πλευρά σαν νέο "στρώμα" έξω από το υπάρχον κουφωμα έστω και αν έπρεπε να ανοίξεις το παράθυρο από μέσα για να ανοίξεις το ρολο αφού θα ανοιγει μια φορά το χρόνο που λέει ο λόγος.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DrLo είπε

A φασαρία είναι αυτό γιατί πρέπει να ξηλωσω και να ανοιγμένα εσωτερικά παράθυρα υποθέτω.

Έλεγα απλά να μπει από τη έξω πλευρά σαν νέο "στρώμα" έξω από το υπάρχον κουφωμα έστω και αν έπρεπε να ανοίξεις το παράθυρο από μέσα για να ανοίξεις το ρολο αφού θα ανοιγει μια φορά το χρόνο που λέει ο λόγος.

Το ίδιο λέω, να μπει το ρολό εντελώς εξωτερικά, με του κουτί του να εξέχει προς τα έξω.

(ξέχασα το "δεν")

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Το ίδιο λέω, να μπει το ρολό εντελώς εξωτερικά, με του κουτί του να εξέχει προς τα έξω.

(ξέχασα το "δεν")

Απ'ότι καταλαβαίνω από τη φωτογραφία , το σπίτι μου φαίνεται ισόγειο , οπότε το κουτί του ρολού να εξέχει δεν είναι και ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, troi.g είπε

Απ'ότι καταλαβαίνω από τη φωτογραφία , το σπίτι μου φαίνεται ισόγειο , οπότε το κουτί του ρολού να εξέχει δεν είναι και ότι καλύτερο.

Μπορεί και να έχεις δίκιο. Επειδή όμως έχει πέσει το μάτι μου σε ανάλογη περίπτωση (ισόγειο), δεν μου φάνηκε άσχημο.

Οι κλασικές τέντες με τα σίδερα πιο άσχημες είναι και τις βλέπουμε πολύ συχνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, troi.g είπε

Απ'ότι καταλαβαίνω από τη φωτογραφία , το σπίτι μου φαίνεται ισόγειο , οπότε το κουτί του ρολού να εξέχει δεν είναι και ότι καλύτερο.

όχι , είναι 1ο όροφος. Το παράυρο είναι στην άκρη του μπαλκονιού.

το κάγκελο που φαίνεται είναι το τέλος του κάγκελου του μπαλκονιού

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Το ίδιο λέω, να μπει το ρολό εντελώς εξωτερικά, με του κουτί του να εξέχει προς τα έξω.

(ξέχασα το "δεν")

α, οκ, έτσι βγάζει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά όταν το κουτι του ρόλου είναι εξωτερικό , είναι πιο εύκολο στην παραβίαση του. Εάν είναι σε όροφο είναι λίγο πιο εξασφαλισμένο , αλλά και πάλι σε το προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, troi.g said:

...Εάν είναι σε όροφο είναι λίγο πιο εξασφαλισμένο , ...

"Πολύ λίγο". Στην πολυκατοικία που μένω, και πριν βάλουμε κάγκελα στα παράθυρα της κουζίνας, είχαν ανέβει στο δεύτερο και μπήκαν από το ανοιχτό παράθυρο που είχαν αφήσει το βράδυ

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

όχι , είναι 1ο όροφος. Το παράυρο είναι στην άκρη του μπαλκονιού.

το κάγκελο που φαίνεται είναι το τέλος του κάγκελου του μπαλκονιού

α, οκ, έτσι βγάζει νόημα.

Εξωτερικό ρόλο σημαίνει πως ότι πρόβλημα προκύψει, πρέπει να επισκευαστεί από έξω, αφού το έξω καπάκι ανοίγει για να μπορείς να κάνεις δουλειά. Θα μπορείς όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς απο που μπορώ να προμηθευτώ την εικονιζόμενη βίδα. Κρατάει το μπράτσο στο σώμα της καρέκλας. Απο το κάτω μέρος.

 

Ευχαριστώ.

 

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή τύπου m6 απο μαγαζί με σιδερικά θα κάνει δουλειά, απλά θα τη βάλεις με αλλεν :P Αν ειναι 6 χιλιοστά παχός φαντάζομαι όπως ολες απο τις καρέκλες γραφειου, και μήκος ξερω γω, ποσο χρειάζεται. Δειξε την εκεί αν ειναι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τη θέλεις με το πλαστικό κομμάτι δύσκολο να βρεις κάτι τέτοιο.Απλές βίδες με κοινό παξιμάδι που θα βιδώνει και ξεβιδώνει με κοινό γερμανικό ή γαλλικό κλειδί μπορείς να βρεις σε leroy και σε άλλα παρόμοια μαγαζιά.Υπάρχουν σε διάφορα μήκη και σε ότι πάχος θέλεις.

Εκεί που δείχνει όμως την υποδοχή ενδεχομένως να σου έχει φάει τα πάσα οπότε δεν θα πιάνει.Άρα θες βιδολόγο να ανοίξεις λίγο μεγαλύτερη και να βάλεις το επόμενο πάχος 8 π.χ. αν αυτή είναι 6.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...