Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, DrLo είπε

Με κόφτη για πλακάκια κόβεις και τζαμί ή δεν κανει για αυτή τη δουλειά;

πάρε ένα διαμάντι, 5 ευρώ έχει και θα κάνεις δουλειά σου σίγουρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2020 στις 4:55 ΜΜ, panos4tw είπε

Σε πολυκατοικια 8 διαμερισματων του 2000+, εχουμε αυτονομια πετρελαιου με κεντρικο καυστηρα. Αν τολμησει κανενας να αναψει μονος του, του ερχεται 10 ευρω η ωρα, με αποτελεσμα πλεον πρακτικα να μην αναβει κανενας. Η πολυκατοικια εχει επισης ηλιακους συλλεκτες και κεντρικο boiler τριπλης ενεργειας. Πλεον ηρθε το ΦΑ στην περιοχη και πηραμε καποιες προτασεις για αυτονομια διαμερισματος. Ο μηχαναλογος μηχανικος της εταιριας που ηρθε φανηκε αρκετα αξιοπιστος και ενω παραδεχθηκε οτι 9 στις 10 εγκαταστασεις που κανει ειναι αυτονομιες, ειπε οτι στη δικια μας περιπτωση θα προτεινε να αλλαξουμε τον κεντρικο καυστηρα και το λεβητα με κοστος συνολικα ~7000 εναντι ~2.500*8 της αυτονομιας.

Υποστηριξε οτι οι συγχρονες εγκαταστασεις ΦΑ μπορουν να καινε σε μεταβλητη ενταση, ωστε να καιγεται μονο οσο ΦΑ χρειαζεται το διαμερισμα και ετσι να μην υπαρχει μεγαλη χρεωση/ωρα. Οταν τον ρωτησα αν οταν αναβει ενας θα πρεπει επισης να ζεσταινει την υπολοιπη οικοδομη,. ειπε οι εχει δει οτι οι σωληνες που ανεβαινουν απο τον καυστηρα στο υπογειο μεχρι τα κολλεκτερ σε καθε οροφο ειναι μονωμενοι, οποτε πρακτικα μιλαμε για απωλειες 3-5% σε σχεση με το αν υπηρχε αυτονομος καυστηρας.

Απ'οσο εχω διαβασει, φαινεται οι περισσοτεροι να συμφωνουν οτι αυτονομια με κεντρικο καυστηρα ειναι ασυμφορη, ακομα και με καυστηρα ΦΑ μεταβλητης εντασης. Ισχυει?

γνωμη μου.....εχω θερμανση  αεριου 19 χρονια...η αναγκεσ μου ειναι γυρω στις 29000 θερμ ειναι μονοκατοικια ολη ισογειο πετρα με σκεπη καινουργια....

αν τα διαμερισματα μπορουν να βαλουν ανεξαρτητες μοναδες πιστευω θα ειναι ποιο απλα τα πραγματα...υπαρχουν μοναδες που δεν απαιτειται λεβητας..ειναι αυτονομες με μποιλερ ενσωματωμενο...δεν ξερω για τι τετραγωνικα διαμερισματα μιλαμε  αλλα μελετηστε το γιατι οτι κανεις το παντρευεσε ..

το καλο που εχυυν οι αυτονομες μοναδες ειναι οτι σε περιπτωση που υπαρχουν διαφωνιες μπορεις να τη βαλεις και στο μπαλκονι με δικη σου παροχη φυσικου αεριου και ο υδραυλικο απλα παρεμβαινει στη παροχη σου και κανει το bypass...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mourgolukos είπε

πάρε ένα διαμάντι, 5 ευρώ έχει και θα κάνεις δουλειά σου σίγουρα

το τζάμι που θέλω να κόψω έχει αυτά τα μικρά ανάγλυφα πάνω (είναι από αυτά, όχι τα πλήρως διαφανή, που βάζεις πχ σε παράθυρο μπάνιου) ... θα κάνει δουλειά αυτό ?

σκεφτόμουν το κόφτη για πλακάκια  (που μπορώ να δανειστώ γι αυτό το κόψιμο) σαν πιο "heavy duty"

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω ένα ψυγείο Liebherr CNESF 5013 δωδεκαετίας, που το είχα πλήρωσε αρκετά ακριβά και που ταιριάζει ακριβώς στον χώρο μου (έχει έπιπλο γύρω γύρω). Μετά από τόσα χρόνια έχει χαλάσει το λάστιχο της πόρτας, το οποίο δεν θα ήταν πρόβλημα αν η τραγική αυτή εταιρεία δεν είχε σχεδιάσει έτσι αυτό το μοντέλο ώστε το λάστιχο να μην αντικαθίσταται μόνο του (είναι πρεσαριστό) αλλά να πηγαίνει μαζί με ολόκληρη την πόρτα στην αστρονομική τιμή των 500€. Αναγκαστικά λοιπόν πρέπει να γίνει καποια πατέντα με βιδωτό λάστιχο και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιον αξιόπιστο που να κάνει αυτή την  δουλειά στην Θεσσαλονίκη;

Αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο θα ήθελα την άποψη σας.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DrLo είπε

το τζάμι που θέλω να κόψω έχει αυτά τα μικρά ανάγλυφα πάνω (είναι από αυτά, όχι τα πλήρως διαφανή, που βάζεις πχ σε παράθυρο μπάνιου) ... θα κάνει δουλειά αυτό ?

σκεφτόμουν το κόφτη για πλακάκια  (που μπορώ να δανειστώ γι αυτό το κόψιμο) σαν πιο "heavy duty"

θεωρητικά θα κάνεις αν είναι καινούριος και κόβει καλά το διαμάντι. Η άλλη λύση είναι να πας σε τζαμα και να του πεις πως το θες να στο κόψει. Για αυτόν είναι 1 λεπτό δουλειά και οι περισσότεροι δεν θα πάρουν καν λεφτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πιστευετε πως ειναι πολλα 1700€ με φπα για ντουλάπα 240χ250Υχ79 με μελαμινη; 4 προσφορες που πηρα οι τιμες ηταν εκει παντως.

Για να πήρες 4 προσφορές και να είναι όλες παρόμοιες σημαίνει ότι κάπου εκεί είναι οι τιμές.

Προσωπικά μου φαίνονται υπερβολικά πολλά λεφτά για μελαμίνη. Δεν κοιτάς καμιά έτοιμη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πιστευετε πως ειναι πολλα 1700€ με φπα για ντουλάπα 240χ250Υχ79 με μελαμινη; 4 προσφορες που πηρα οι τιμες ηταν εκει παντως.

Έχω φτιάξει με 1000 ευρώ 300χ270χ60 πολύ καλή ντουλάπα.

Και εγώ το βλέπω υπερβολικό το 1700 αλλά μάλλον το 79 που ζητάς δεν υπάρχει σε έτοιμη οπότε υποχρεωτικά πας σε χειροποίητη και έτσι ανεβαίνει η τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πιστευετε πως ειναι πολλα 1700€ με φπα για ντουλάπα 240χ250Υχ79 με μελαμινη; 4 προσφορες που πηρα οι τιμες ηταν εκει παντως.

πολλα μου φαινονται..... μαραγκο ρωτησες;

δε πας σε κανενα μαγαζι τυπου "φτιαξτο μονος σου" που τους λες τι θες, σου υπολογίζουν/κοβουν/ετοιμαζουν τα ξυλα και εσυ απλα τη συναρμολογείς; πανω απο 500 δε περιμενω να σου βγει με αυτο τον τροπο (50-60€ εχει μια πλακα μελαμινης 6 τετραγωνικά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

πολλα μου φαινονται..... μαραγκο ρωτησες;

δε πας σε κανενα μαγαζι τυπου "φτιαξτο μονος σου" που τους λες τι θες, σου υπολογίζουν/κοβουν/ετοιμαζουν τα ξυλα και εσυ απλα τη συναρμολογείς; πανω απο 500 δε περιμενω να σου βγει με αυτο τον τροπο (50-60€ εχει μια πλακα μελαμινης 6 τετραγωνικά...)

Ναι απο μαραγκο ειναι η τιμη με μελαμινη ακρίτα. Εχω ρωτήσει 4 μαραγκους και μερικα καταστηματα. Οι τιμες περιπου ιδιες. Ο πιο φτηνος απο γνωστο εβγαινε 500 ευρω λιγοτερα για τις τρεις ντουλαπες ομως. H πιο φτηνη ειναι με 160 x 60 x 280 στα 800 ευρω. Βεβαια και οι μηχανισμοι ειναι ακριβοι κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, ΠάρηςΓ said:

Ναι απο μαραγκο ειναι η τιμη με μελαμινη ακρίτα. Εχω ρωτήσει 4 μαραγκους και μερικα καταστηματα. Οι τιμες περιπου ιδιες. Ο πιο φτηνος απο γνωστο εβγαινε 500 ευρω λιγοτερα για τις τρεις ντουλαπες ομως. H πιο φτηνη ειναι με 160 x 60 x 280 στα 800 ευρω. Βεβαια και οι μηχανισμοι ειναι ακριβοι κτλ.

Πριν πολλά χρόνια έφτιαξα καταπληκτικές ντουλάπες με πολύ ωραία σχέδια και χρώματα σε πολύ καλές τιμές στο Ν. Ψυχικό σε κάποιον Πολωνό κατασκευαστή ο οποίος έχει φύγει από εκεί και δεν ξέρω που πήγε.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, papoys1 said:

Πριν πολλά χρόνια έφτιαξα καταπληκτικές ντουλάπες με πολύ ωραία σχέδια και χρώματα σε πολύ καλές τιμές στο Ν. Ψυχικό σε κάποιον Πολωνό κατασκευαστή ο οποίος έχει φύγει από εκεί και δεν ξέρω που πήγε.

 

Για καποιο λογο εχει συρομενες βλεπω μονο αυτος. Παντως για να εχουν πανω κατω τοσο οι τιμες δηλαδη για 3 ντουλαπες η διαφορα ειναι η μεγαλυτερη +-400 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Για καποιο λογο εχει συρομενες βλεπω μονο αυτος. Παντως για να εχουν πανω κατω τοσο οι τιμες δηλαδη για 3 ντουλαπες η διαφορα ειναι η μεγαλυτερη +-400 ευρω. 

Όντως ειδικεύεται σε συρόμενες.Εγώ στης κόρης και τις δύο συρόμενες τις έκανα τη μία τρίφυλλη την άλλη δίφυλλη.Είναι τόσο όμορφες και πρακτικές γιατί κερδίζεις χώρο ώστε σκέφτομαι κάποια στιγμή να κάνω και τις δικές μου συρόμενες.Έχω την εντύπωση ότι οι συρόμενες πρέπει να είναι πιο ακριβές από αυτές με τα απλά φύλλα.

Το ανέφερα ως ιδέα αλλά αν δεν σε ενδιαφέρει σε συρόμενη μάλλον πας αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...