Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ίδιο παθαίνω και εγώ, αλλά αν περιμένεις ακόμα λίγο ξανακρυώνει το νερό. Νομίζω πως απλά το καλοκαίρι οι σωληνώσεις ζεσταίνουν το νερό, ειδικά αν περνάνε από σημεία κοντά στον ήλιο (ή που το μπετό έχει ζεσταθεί από τον ήλιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, nikodimos είπε

Την καλησπέρα μου σε όλους.

Αν και χρόνια συνδρομητής του forum, είναι η δεύτερη ή τρίτη φορά που αποφασίζω να γράψω για να ρωτήσω κάτι. Συνήθως, με λίγο ψάξιμο, έπαιρνα την βοήθεια που ήθελα.

Στο θέμα μας: έχω μια θερμομεικτική μπαταρία  κουζίνας Franke, εδώ και μια δεκαετία. Τώρα με τις πολλές ζέστες παρατήρησα ότι αν ανοίξω την βρύση, στην αρχή τρέχει κανονικά κρύο νερό, αλλά μετά από λίγο (και χωρίς να την πειράξω) το νερό γίνεται χλιαρό προς ζεστό. Για την παροχή ζεστού νερού φροντίζει ο ηλιακός (αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο). Είναι φυσιολογικό αυτό, λόγω των υψηλών θερμοκρασιών ή υπάρχει θέμα; Και αν υπάρχει θέμα, κάποια συμβουλή ως προς το τι πρέπει να κοιτάξω;

Άσχετο, αλλά παρατήρησα πως με την συνεχή χρήση της βρύσης χαλαρώνει το παξιμάδι συγκράτησης που βρίσκεται κάτω από τον πάγκο. Πώς μπορώ να το εμποδίσω;

Ευχαριστώ και να είστε όλοι καλά. 

Για το παξιμάδι θες ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/12360745/Stanley-Κλειδί-Νιπτήρα-Σπαστό-0-70-453.html το αγόρασα πρόσφατα γιατί ήταν η 2η φορά που μου χαλάρωσε μετά από 2 χρόνια , την πρώτη φορά φώναξα υδραυλικό, τώρα το πήρα εγώ και θα το σφίγγω οπότε χρειάζεται ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, fire1 είπε

ποιο απο τα δυο  χρειαζομαι τα φωτα σας .     https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/212520-toyotomi-tdn-tdg-a28vr20       η  αυτο    https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/200682-toyotomi-stn-stg-909r32-satori        και ποιες διαφορες εχουνε

Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι το WiFi.

Το πρώτο έχει ενσωματωμένο, το δεύτερο θέλει ξεχωριστό module.

Και 2 πληροφορίες ακόμα.

1. Toyotomi = Gree

2. Υπάρχει ξεχωριστό θέμα για τα κλιματιστικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, lofter είπε

Εγω εχω μειωμενη πιεση στο "τηλεφωνο" του ντους( η βρύση έχει καλή πίεση) . Καμία ιδεα;

Τα τηλέφωνα συχνά φράζουν από άλατα. Συνταγή από το ιντερνετ (δεν την έχω δοκιμάσει): βάλτο σε ένα δοχείο με ξύδι (άσπρο που είναι φτηνό) και άστο εκεί για κάνα 12ωρο. Αλλιώς  αγοράζεις καινούργιο με 5-10ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες,ειμαι σε φαση που στην ουσια γκρεμιζω το σπιτι και το ξαναφτιαχω..ειμαι στην φαση που ψαχνομαι για πατωμα.
Μεχρι τωρα σκεφτομουν οτι θα βαλω laminate αλλα αρχισα να γλυκοκοιταζω τα ημιμασιφ.
Αν με εχει προλαβει καποιος στο ψαξιμο ποιο πριν τι θα λεγατε για την επιλογη ημιμασιφ?  (θετικα,αρνητικα)
Βεβαια κανα 2 κομματια που ειδα η τιμη τους ηταν αρκετα τσουχτερη ( 80 ευρω το τ.μ μου ειπε αλλα μπορουμε να παιξουμε με την τιμη)
Ειναι της QUICK STEP ,οι διαστασεις ειναι 180-19-1.4 και 220-22-1.4 ισως για αυτο ανεβηκε τοσο η τιμη.(μ'αρεσουν και οι μεγαλες σε μηκος-πλατος γμτ!)
εχετε γνωμη για τα προιοντα αυτης της εταιρειας? 
Γενικα αν εχετε να μου προτεινετε καποια αξιοπιστη εταιρεια  να δω προιοντα τους γιατι με ενα γρηγορο goole search ειδα και αρκετα χαμηλοτερες τιμες στα 35-40-50 ευρω πχ αλλα ειμαι ασχετος με το θεμα...
Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mixos23 είπε

Καλημερες,ειμαι σε φαση που στην ουσια γκρεμιζω το σπιτι και το ξαναφτιαχω..ειμαι στην φαση που ψαχνομαι για πατωμα.
Μεχρι τωρα σκεφτομουν οτι θα βαλω laminate αλλα αρχισα να γλυκοκοιταζω τα ημιμασιφ.
Αν με εχει προλαβει καποιος στο ψαξιμο ποιο πριν τι θα λεγατε για την επιλογη ημιμασιφ?  (θετικα,αρνητικα)
Βεβαια κανα 2 κομματια που ειδα η τιμη τους ηταν αρκετα τσουχτερη ( 80 ευρω το τ.μ μου ειπε αλλα μπορουμε να παιξουμε με την τιμη)
Ειναι της QUICK STEP ,οι διαστασεις ειναι 180-19-1.4 και 220-22-1.4 ισως για αυτο ανεβηκε τοσο η τιμη.(μ'αρεσουν και οι μεγαλες σε μηκος-πλατος γμτ!)
εχετε γνωμη για τα προιοντα αυτης της εταιρειας? 
Γενικα αν εχετε να μου προτεινετε καποια αξιοπιστη εταιρεια  να δω προιοντα τους γιατι με ενα γρηγορο goole search ειδα και αρκετα χαμηλοτερες τιμες στα 35-40-50 ευρω πχ αλλα ειμαι ασχετος με το θεμα...
Ευχαριστω...

Πριν 5 χρόνια πήραμε ημιμασίφ της Universal Flooring. Για διάφορους λόγους το τοποθετήσαμε μετά από 1,5 χρόνο. Σ' αυτό το διάστημα, εκεί που το είχαμε αποθηκεύσει πλημμύριζε κάθε φορά που έβρεχε. Το διαπιστώσαμε όταν ήρθε η ώρα να τα τοποθετήσουμε. Παρόλο που για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ήταν στην υγρασία και η κάτω δέσμη ήταν σχεδόν βουτηγμένη στο νερό, δεν έπαθαν απολυτως τίποτε. Ούτε μούχλιασαν, ούτε σάπισαν! Δεν περιμέναμε ότι θα είχαν τέτοια αντοχή! Το μόνο που δεν μας άρεσε, και αν το ξέραμε εξαρχής ίσως να βάζαμε καρφωτό προγυαλισμένο, είναι η μεταλική φάσα που μπαίνει στα σημεία που ενώνονται το ξύλινο με το μαρμάρινο πάτωμα, κάτι που στο καρφωτό δεν το έχεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες, σε ριπολινη νερου για κατι πορτες εσωτερικες που θελω να βαψω, αναμεσα σε vivechrom, vitex και vechro ποια να επιλεξω;

Εχει καποιος εμπειρια απο vechro σε ριπολινη νερου;

Στο πλαστικο της τη θεωρω κορυφαια, αλλα ριπολινη δεν εχει τυχει να δουλεψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριπολινη νερου δεν μπορείς να βαλεις πάνω απο ριπολινη λαδιου, θέλει καλο γυαλοχαρταρισμα και αν.

Το λεω σε περίπτωση που είναι βαμμένες ηδη με λαδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ριπολινη νερου δεν μπορείς να βαλεις πάνω απο ριπολινη λαδιου, θέλει καλο γυαλοχαρταρισμα και αν.

Το λεω σε περίπτωση που είναι βαμμένες ηδη με λαδι.

Είναι με λάδι, έχουν τριφτει, έχουν περαστεί βελατουρα νερού και θα τριφτει ξανά με ψιλό πριν περαστεί ριπολινη νερού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει φιλτράκι για το νερό της παροχής του πλυντηρίου ρούχων ή πιάτων που να προστατεύει από τα άλατα; Και αναφέρομαι κυρίως για το νερό το οποίο έχει πολλά άλατα στα νησιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , μια ιδέα πως να ανοίξω τρύπα διαμπερή 16 χιλιοστά με τρυπάνι 10 χιλιοστά έχω και 12 χιλιοστά αλλά δεν περνάει από την άλλη πλευρά γιατί ειναι κοντό , θέλω να περάσω εξωτερικά ένα προβολέα με σπιράλ kouvidis φ16 και δεν θέλω να περιμένω την δευτέρα να πάω να πάρω την μύτη του τρυπανιού το πάχος του τοίχου από ότι είδα πρέπει να ειναι στα 30 εκατοστά περίπου, ευχαριστώ για όποια ιδέα - πατέντα .  edit Ψάχνοντας βρήκα και ένα κοντό τρυπάνι 16 χιλιοστά αλλά μαξ πρέπει να τρυπάει 10-11 εκατοστά βάθος και από τις 2 πλευρές να το ανοίξω θα εχω 8-10 εκατοστά με μικρότερη διατομή.

Επεξ/σία από george1551
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στις 3/8/2020 στις 4:31 ΜΜ, DrLo είπε

Ο μόνο τρόπος που βρήκα και έκανα το μισό δωμάτιο είναι να ενώσεις ΟΛΗ τη σειρά - πλαι πλαί - και όλη μετά μαζί με τη μπροστινή της

 

Αυτό και με τη βοήθεια δευτέρου ατόμου αν η σειρά είναι πολύ μακριά.Αν είσαι μόνος πλησιάζεις τη σειρά και την κολάς στην προηγούμενη και με προσοχή τοποθετείς αρχίζοντας από τη μία άκρη ανησηκώνοντας σιγά σιγά και προχωράς προς την άλλη άκρη.

9 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα , μια ιδέα πως να ανοίξω τρύπα διαμπερή 16 χιλιοστά με τρυπάνι 10 χιλιοστά έχω και 12 χιλιοστά αλλά δεν περνάει από την άλλη πλευρά γιατί ειναι κοντό , θέλω να περάσω εξωτερικά ένα προβολέα με σπιράλ kouvidis φ16 και δεν θέλω να περιμένω την δευτέρα να πάω να πάρω την μύτη του τρυπανιού το πάχος του τοίχου από ότι είδα πρέπει να ειναι στα 30 εκατοστά περίπου, ευχαριστώ για όποια ιδέα - πατέντα .  edit Ψάχνοντας βρήκα και ένα κοντό τρυπάνι 16 χιλιοστά αλλά μαξ πρέπει να τρυπάει 10-11 εκατοστά βάθος και από τις 2 πλευρές να το ανοίξω θα εχω 8-10 εκατοστά με μικρότερη διατομή.

Όχι δεν πρόκειται να την ανοίξεις με 10άρι.Είχα το ίδιο πρόβλημα και πήρα 16άρι μακρύ και έκανα τη δουλειά μου.Αν μένεις Αθήνα σήμερα μπορείς να ψάξεις και στο leroy Αεροδρομίου που νομίζω ανοίγει μετά τις 11.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 

Όχι δεν πρόκειται να την ανοίξεις με 10άρι.Είχα το ίδιο πρόβλημα και πήρα 16άρι μακρύ και έκανα τη δουλειά μου.Αν μένεις Αθήνα σήμερα μπορείς να ψάξεις και στο leroy Αεροδρομίου που νομίζω ανοίγει μετά τις 11.

Είμαι επαρχία και σίγουρα δεν θα βρω σήμερα Κυριακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, george1551 είπε

Είμαι επαρχία και σίγουρα δεν θα βρω σήμερα Κυριακή

Τότε δεν έχεις άλλη επιλογή μέχρι αύριο εκτός και βρεις από κάποιο μάστορα αν και δύσκολο διότι τέτοια τρυπάνια μακριά είναι για μοναδικές δουλειές.Με 10άρι δεν πρόκειται να κάνεις δουλειά. Εγώ είχα δεκάρι μακρύ αλλά και πάλι δεν υπήρχε τρόπος η τρύπα να γίνει 16άρα οπότε αναγκαστικά αγόρασα 16άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...