Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά έχω πάρει μια κουρτίνα μπάνιου με το κουρτινοξυλο της αυτό έχει μέσα ουπα για να την στερεοσω σε τοίχο υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγουμε τις τρύπες στους τοίχους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

57 λεπτά πριν, Kapetanakos είπε

Ρε παιδιά έχω πάρει μια κουρτίνα μπάνιου με το κουρτινοξυλο της αυτό έχει μέσα ουπα για να την στερεοσω σε τοίχο υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγουμε τις τρύπες στους τοίχους? 

Μόνο αν ειναι ευθεία  Βραχίονας μπάνιου αλλιώς αν ειναι σχετικά χαμηλό το μπάνιο τρύπες στο ταβάνι Βραχίονας μπάνιου οροφής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες..κανω ανακαινιση το σπιτι και το χρωμα της κεντρικης πορτας ειναι προβλημα :) 
ειναι μια κλασσικη πορτα ασφαλειας οχι κατι ιδιαιτερο,παιζει να μπορω να την βαψω με καποιο τροπο? τιποτα σε στυλ spray plasti dip ισως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι στο θέμα του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα από το πατάρι.

Πριν 2 μήνες είχα γράψει για πληροφορίες σχετικά με την απεγκατάσταση του.

 

Όλα πήγαν καλά, κατέβασα ασφάλειες, έκλεισα κεντρική παροχή νερού, την παροχή στο ηλεκτρικό θερμοσίφωνα.

Επίσης έκλεισα και την παροχή του ηλιακού θερμοσίφωνα που έχουμε στο σπίτι, άνοιξα βρύσες και "άδειασαν" οι σωληνώσεις και έτσι έγινε η απεγκατάσταση χωρίς απρόοπτα.

 

Το θέμα είναι τώρα ότι ο ηλιακός δε ζεσταίνει το νερό καθόλου με τον ήλια. Ζεσταίνει μόνο όταν ανεβάσω την ασφάλεια.

Πέρα από το ότι είναι παλιός και σίγουρα θέλει καθάρισμα από άλατα κτλ. Τι άλλο μπορεί να είναι;

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να ξεκινήσω διαδικασία καθαρισμού για τα άλατα και επίσης τι υγρό πρέπει να συμπληρώσω μήπως είναι κάτι τέτοιο;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Doubt said:

Μπορεί όσο έκανες τη δουλειά να ανέβασε μεγάλη θερμοκρασία και να έχασε τα υγρά του.

Συμπλήρωσε και βλέπεις.

Αν γίνεται αυτό μου λες, (δεν αμφιβάλω), λογικά αυτό θα είναι. Μεσημέρι έγινε η δουλειά.

 

Αν θέλω να αδειάσω τα άλατα, καλό θα ήταν να γεμίσω μετά με υγρά ε;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

Αν θέλω να αδειάσω τα άλατα, καλό θα ήταν να γεμίσω μετά με υγρά ε;

Η πλήρωση με υγρό είναι μια απλή διαδικασία, ενώ για να αδειάσεις τα άλατα θα πρέπει να ανοίξεις το καπάκι, εκεί που είναι ο θερμοστάτης και το ανόδιο.

Ψάξε βιντεάκια youtube, αλλά ότι κάνεις με δική σου ευθύνη εννοείται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 λεπτά πριν, flo1 είπε

Ξερει κανενας τι σημαινει αυτο εδω? Το εβγαλε στην φορτιση

thumbnail_processed.jpg

λογικα καπου  εχει παρει νερο ή λόγω υγρασίας

28 λεπτά πριν, flo1 είπε

Ξερει κανενας τι σημαινει αυτο εδω? Το εβγαλε στην φορτιση

thumbnail_processed.jpg

https://us.community.samsung.com/t5/Galaxy-S8/Water-drop-icon-Caution-sign/td-p/133110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά την επιτυχή απομάκρυνση του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα από το πατάρι (ευχαριστώ για τις συμβουλές σας), ήρθε η ώρα του ηλιακού.

Δεδομένου ότι θα χρειαστεί να συμπληρώσω υγρά, είπα να το κάνω πακέτο με μια συντήρηση και λέω να την κάνω μόνος μου.

Είναι 160 λίτρα, οριζόντιος, διπλής ενέργειας.

Τα βήματα που ξέρω (πάνω κάτω) είναι αυτά παρακάτω και ήθελα να ρωτήσω αν είναι κάτι που μου διαφεύγει:

Κλείνω ρεύμα, νερό, αδειάζω με αλφαδολάστιχο (ίδια διαδικασία με τον ηλεκτρικό μέχρι στιγμής). Μετά βγάζω την αντίσταση και καθαρίζω ό,τι έχει απομείνει στο κάτω μέρος.

Ακολουθώ ανάποδη διαδικασία για να συνδέσω. Και συμπληρώνω τα υγρά που είπα παραπάνω.

Ερωτήσεις τώρα.

Μου διέφυγε κάτι στη διαδικασία που ανέφερα παραπάνω;

Σχετικά με την αντίσταση, θεωρώ ότι θα υπάρχει κάποια φλάτζα η οποία θα πρέπει (;;;) να αντικατασταθεί. Μπορώ να ξέρω από πρίν τον τύπο της φλάτζας για να τον έχω προμηθευτεί πριν λύσω τον ηλιακό;

Η αντίσταση καθαρίζεται; Πότε χρειάζονται αντικατάσταση; Όσα χρόνια είμαι εγώ στο σπίτι (8+) δεν την έχω αλλάξει. Για να ξέρω από πριν τον τύπο της, γίνεται; Πρέπει να ξέρω kw, μετράω διάμετρο και κάτι με τις βίδες αν δεν κάνω λάθος; Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω ή να κάνω την αλλαγή εργάσιμη μέρα και ώρα για να πάω με την αντίσταση στο χέρι;

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ανώδιο το σκέφτηκα σήμερα το πρωί ότι ξέχασα να το αναφέρω.

Λόγω παλαιότητας είναι υποχρεωτικό να τα αλλάξω (κυρίως στην αντίσταση αναφέρομαι, γιατί ανώδιο νομίζω έχει αλλάξει πριν 2 χρόνια) οπότε να τα παραγγείλω πριν την επέμβαση;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Το ανώδιο το σκέφτηκα σήμερα το πρωί ότι ξέχασα να το αναφέρω.

Λόγω παλαιότητας είναι υποχρεωτικό να τα αλλάξω (κυρίως στην αντίσταση αναφέρομαι, γιατί ανώδιο νομίζω έχει αλλάξει πριν 2 χρόνια) οπότε να τα παραγγείλω πριν την επέμβαση;

Πριν κάνεις οτιδήποτε , αφού είναι παλιό το ηλιακό , συμπλήρωσε με σκέτο νερό ώστε να δεις εάν υπάρχει κάποια διαρροή. Ύστερα τα κάνεις όπως τα αναφέρεις αλλά για μένα δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις αντίσταση . Επίσης δε χρειάζεται αλφάδολάστιχο για να αδειάσει τελείως , απλά λύσε τη βαλβίδα ασφαλείας από το κρύο . 

Όσον αφορά την αντίσταση και τη φλάντζα , μετράς διάμετρο και πόσες βίδες έχει.

Αυτή τη δουλειά κάνε τη από Σεπτέμβρη , τώρα βάλε μόνο νερό για να τσεκαρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα παρκινγκ οπου στην πανω πλευρα θα τοποθετηθει πανελ πολυουρεθανης.

Ψαχνω μια φθηνη λυση να καλυψω τις 3 πλευρες του (δεξια, αριστερα, πισω). Για θεμα ασφαλεια/κλεψιματος δεν τιθεται θεμα, με ενδιαφερει κυριως η προστασια απο χαλαζοπτωση. Το σπιτι βρισκεται σε ψιλο σημειο και αναλογα με την κατευθυνηση της βροχης το αυτοκινητο μπορει να χτυπηθει απο τα πλαινα σημεια. 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, troi.g said:

Πριν κάνεις οτιδήποτε , αφού είναι παλιό το ηλιακό , συμπλήρωσε με σκέτο νερό ώστε να δεις εάν υπάρχει κάποια διαρροή. Ύστερα τα κάνεις όπως τα αναφέρεις αλλά για μένα δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις αντίσταση . Επίσης δε χρειάζεται αλφάδολάστιχο για να αδειάσει τελείως , απλά λύσε τη βαλβίδα ασφαλείας από το κρύο . 

Όσον αφορά την αντίσταση και τη φλάντζα , μετράς διάμετρο και πόσες βίδες έχει.

Αυτή τη δουλειά κάνε τη από Σεπτέμβρη , τώρα βάλε μόνο νερό για να τσεκαρεις.

 

Καλό αυτό με την αντίσταση που λες, γιατί δε νομίζω ότι θα είναι και φτηνή.

Εννοείς να συμπληρώσω με σκέτο νερό μέσα εκεί που παίρνει το αντιπηκτικό; Αν έχει διαρροή πάει για αλλαγή το μποιλερ; Συνήθως που φαίνεται η διαρροή; Θα φανεί άμεσα ετσι;

Επίσης, η βαλβίδα ασφαλείας είναι από πάνω, πως θα αδειάσει αν απλά τη λύσω; Τελικά έχεις δίκιο, είναι από κάτω, άρα θα γίνει όπως λες.

 

edit:

Λίγο που το άνοιξα είδα ότι μάλλον η αντίσταση είναι οβαλ με μια βίδα στη μέση (4kW), και από ότι βλέπω, το κόστος είναι χαμηλό (νόμιζα ότι θα είναι της τάξης των 70+ €, αλλά τελικά καμία σχέση). Άρα μάλλον θα τα πάρω όλα από πριν (αντίσταση, φλάτζα και ανώδιο) μιας και μιλάμε για ~20-30 € όλα μαζί.

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...