Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/9/2020 στις 6:00 ΜΜ, Doubt είπε

Σαν το 1ο είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθον για παρόμοια δουλειά.

είναι όντως "γυφτιά" , η υφύ του είναι ψευτικη και "μπαίνει" μετά από λίγο καιρό (συστέλλεται).

Του leroy δε ξέρω τι υλικό είναι

Αν είναι να βάλεις "φάσα" βάλε την από ξύλο ή κάποιο άλλο παρόμιο υλικό (όχι αυτοκόλλητο πλαστικό) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, DrLo είπε

Σαν το 1ο είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθον για παρόμοια δουλειά.

είναι όντως "γυφτιά" , η υφύ του είναι ψευτικη και "μπαίνει" μετά από λίγο καιρό (συστέλλεται).

Του leroy δε ξέρω τι υλικό είναι

Αν είναι να βάλεις "φάσα" βάλε την από ξύλο ή κάποιο άλλο παρόμιο υλικό (όχι αυτοκόλλητο πλαστικό) 

Εγώ έχω βάλει σε ένα ράφι που το κάνανε χάλια με ταινία συσκευασίας σε μετακόμιση και κρατάει 12 χρόνια μια χαρά. Δεν ξέρω αν είναι ίδια, από praktiker το είχα πάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Δηλαδή μία στρώση σιδερόστοκο πίσω και ΜΕΤΑ βάζω τον ξυλόστοκο;

Ή μόνο σιδερόστοκο;

Βάζεις ένα υλικό μέσα να κλεισει η τρύπα και μετά απλώνεις σιδεροστοκο. 

Τον ξυλοστοκο τον βρίσκω περιττό...

Μόνο που πρέπει να ρωτήσεις πως δουλεύεται γιατί θέλει προσοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Εγώ έχω βάλει σε ένα ράφι που το κάνανε χάλια με ταινία συσκευασίας σε μετακόμιση και κρατάει 12 χρόνια μια χαρά. Δεν ξέρω αν είναι ίδια, από praktiker το είχα πάρει.

μπορεί να υπάρχουν διαφωρετικές ποιότητες. ποιός ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Doubt είπε

Εγώ έχω βάλει σε ένα ράφι που το κάνανε χάλια με ταινία συσκευασίας σε μετακόμιση και κρατάει 12 χρόνια μια χαρά. Δεν ξέρω αν είναι ίδια, από praktiker το είχα πάρει.

Μπορείς να βάλει μία λωρίδα από τη μία άκρη μέχρι την άλλη κάτι τέτοιο.Είναι αυτοκόλητο χρησιμοποιείται και για πάτωμα άρα είναι πολύ καλό.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Μπορείς να βάλει μία λωρίδα από τη μία άκρη μέχρι την άλλη κάτι τέτοιο.Είναι αυτοκόλητο χρησιμοποιείται και για πάτωμα άρα είναι πολύ καλό.

Αυτό είναι άλλο πράγμα, τουλάχιστον 10 φορές παχύτερο και πιο heavy duty.

Αν είναι ΟΚ η κόλα του, θα ήταν καλό ως διακοσμητικό. Μου θυμίζει και λίγο προστατευτική επένδυση, σαν αυτό που βάζουν σε νοσοκομεία στο ύψος των φορείων για να μη χαλάνε οι τοίχοι.

Spoiler

1543311063RP200.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2020 στις 8:10 ΜΜ, Kiotis είπε

Καλησπέρα,

Γρήγορη ερώτηση, πριν 2 μερες ο πλακας τελείωσε τοποθέτηση στο μπάνιο. Στο κανάλι που μπήκε για την ντουζιέρα έχει κάποιες πολύ μικρές οπές στον αρμόστοκο (φωτό). Υπάρχει περίπτωση να μου περάσει υγρασία από κάτω? Επίσης κάτι έχει πάρει το μάτι μου ότι ψιλοφουσκώνει ο αρμός μέχρι να δέσει καλά, πράγμα που θα γεμίσει την τρύπα, ισχύει κάτι τέτοιο?

Μου έχει ξεμείνει σκόνη από τον στόκο οπότε μπορώ να φτιάξω λίγο για να τις γεμίσω εαν χρειάζεται.

Θενξ,

Κιοτης

thumbnail_IMG-c5c790848f14e3c359797fecbda82b88-V.jpg

Σε manuals σοβαρων σχαρών πχ easy drain, viega, dallmer κτλ προτεινουν σιλικονη γυρω γυρω. Σε σοβαρες μαρκες βγαίνουν σε σιλικονη τα χρωματα των αρμοστοκων. Οσο αφορα το νερο εξαρταται αν ειναι τοποθετημενο με προδιαγραφες και εχει μεμβρανη στεγανωσης δικη του δεν εχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2020 στις 8:10 ΜΜ, Kiotis είπε

Καλησπέρα,

Γρήγορη ερώτηση, πριν 2 μερες ο πλακας τελείωσε τοποθέτηση στο μπάνιο. Στο κανάλι που μπήκε για την ντουζιέρα έχει κάποιες πολύ μικρές οπές στον αρμόστοκο (φωτό). Υπάρχει περίπτωση να μου περάσει υγρασία από κάτω? Επίσης κάτι έχει πάρει το μάτι μου ότι ψιλοφουσκώνει ο αρμός μέχρι να δέσει καλά, πράγμα που θα γεμίσει την τρύπα, ισχύει κάτι τέτοιο?

Μου έχει ξεμείνει σκόνη από τον στόκο οπότε μπορώ να φτιάξω λίγο για να τις γεμίσω εαν χρειάζεται.

Θενξ,

Κιοτης

thumbnail_IMG-c5c790848f14e3c359797fecbda82b88-V.jpg

Αφού είναι στο δάπεδο , σαφώς και θα περάσει νερό από κάτω. Φώναξε τον ίδιο που στο έφτιαξε, ώστε να το διορθώσει όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Λόγω αλλαγής ρολου παραθύρου που ανοίγει από μέσα ο μάστορας έπρεπε να σπάσει ένα μικρό κομμάτι σοβά. Ρώτησα τη σπίτονοικοκυρά για το χρώμα αλλά δεν θυμόταν. Επειδή το χρώμα που το είχε μου αρέσει πως μπορώ να βρω λύση ποιο ήταν για να αγοράσω το ίδιο; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Καλημέρα. Λόγω αλλαγής ρολου παραθύρου που ανοίγει από μέσα ο μάστορας έπρεπε να σπάσει ένα μικρό κομμάτι σοβά. Ρώτησα τη σπίτονοικοκυρά για το χρώμα αλλά δεν θυμόταν. Επειδή το χρώμα που το είχε μου αρέσει πως μπορώ να βρω λύση ποιο ήταν για να αγοράσω το ίδιο; 

Ευχαριστώ 

Ένα κομματάκι χρωμα βγάλε σε μέγεθος κέρματος των 2 ευρω περίπου,πήγαινε στο χρωματοπωλειο και θα σου δώσουν το ιδιο (το βάζουν στο μηχάνημα και τους λέει χρωμα,κωδικό κτλπ)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Καλημέρα. Λόγω αλλαγής ρολου παραθύρου που ανοίγει από μέσα ο μάστορας έπρεπε να σπάσει ένα μικρό κομμάτι σοβά. Ρώτησα τη σπίτονοικοκυρά για το χρώμα αλλά δεν θυμόταν. Επειδή το χρώμα που το είχε μου αρέσει πως μπορώ να βρω λύση ποιο ήταν για να αγοράσω το ίδιο; 

Ευχαριστώ 

 

54 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ένα κομματάκι χρωμα βγάλε σε μέγεθος κέρματος των 2 ευρω περίπου,πήγαινε στο χρωματοπωλειο και θα σου δώσουν το ιδιο (το βάζουν στο μηχάνημα και τους λέει χρωμα,κωδικό κτλπ)

Αποκλείεται να βγει ιδιο χωρις να φαινεται λογικα πρεπει να βαψει ολο το τοιχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ντουλάπα μου έχει ενσωματωμένη βιβλιοθήκη και θέλω να το μετατρέψω σε ένα έχτρα ντουλάπι απλά βάζοντας 2 ξύλα για πόρτες. Όμως πως να ανοίξω της τρύπες για να μπουν οι μςεντεσέδες ντουλάπας στην πόρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Η ντουλάπα μου έχει ενσωματωμένη βιβλιοθήκη και θέλω να το μετατρέψω σε ένα έχτρα ντουλάπι απλά βάζοντας 2 ξύλα για πόρτες. Όμως πως να ανοίξω της τρύπες για να μπουν οι μςεντεσέδες ντουλάπας στην πόρτα;

Συνήθως τα μεντεσεδάκια είναι 35mm .Αφού αγοράσεις πρώτα όσα χρειάζεσαι δες τη διάστασή τους και αγόρασε ένα τρυπάνι φτερού (έτσι λέγεται) .Το τοποθετείς στο ηλεκτρικό τρυπάνι και ανοίγεις τρύπες.Έτσι τοποθέτησα και εγώ δύο πορτάκια σε πατάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Η ντουλάπα μου έχει ενσωματωμένη βιβλιοθήκη και θέλω να το μετατρέψω σε ένα έχτρα ντουλάπι απλά βάζοντας 2 ξύλα για πόρτες. Όμως πως να ανοίξω της τρύπες για να μπουν οι μςεντεσέδες ντουλάπας στην πόρτα;

 

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Συνήθως τα μεντεσεδάκια είναι 35mm .Αφού αγοράσεις πρώτα όσα χρειάζεσαι δες τη διάστασή τους και αγόρασε ένα τρυπάνι φτερού (έτσι λέγεται) .Το τοποθετείς στο ηλεκτρικό τρυπάνι και ανοίγεις τρύπες.Έτσι τοποθέτησα και εγώ δύο πορτάκια σε πατάρι.

Με τρυπάνι φτερού δε νομιζω να.μπορεις να κάνεις τρύπα 13μμ (τοσο είναι αν θυμάμαι καλά το απαιτούμενο βάθος για 35ρι μεντεσέ). Λόγω της μεγάλης μύτης του θα υπάρχει κίνδυνος να τρυπήσεις διαμπερές το ποτάκι (που δε το θες). Ακόμα και με ειδικά εξαρτήματα τρυπανιού θέλει προσοχή σε απλό 16ρι πχ μπορεί να βγαίνει από την άλλη. Σε ένα που είχα πάρει εγώ προσπάθησα να μικρύνω την μύτη λειαίνοντας τηνμε αποτέλεσμα να μη "κεντραρει" καλα μετά.

https://www.google.com/search?q=τρυπανι+μεντεσε&client=ms-android-xiaomi&tbm=isch&prmd=ivn&sxsrf=ALeKk01UErKJKHPvmDWT_vRIrpnAFh-7KA:1600643449098&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwi_48fB7fjrAhWjl4sKHbwECYcQ_AUIFCgB&biw=360&bih=560&dpr=3

Είναι επίσης αρκετά εύκολο να σου φύγει αν το κάνεις με το χέρι. Καλύτερα με τρυπάνι κολονάτο.

Αν είναι για μια φορά πηγαίνετε σε κάνα ξυλουργείο θα έλεγα.

---

Edit

Υπάρχουν και μεντεσέδες που δε χρειάζονται τρύπα. Μπορείς να τους βρεις ψάχνοντας για "μεντεσές εξωτερικος

Είναι λίγο πιο σπάνιοι και κάπως ακριβότεροι από του εντελώς φτηνούς απλούς αλλά είναι η πιο εύκολη λύση αν μάλιστα μιλάμε για μικρό ντουλαπι χωρίς μεγάλο βάρος πόρτας κλπ

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

Με τρυπάνι φτερού δε νομιζω να.μπορεις να κάνεις τρύπα 13μμ (τοσο είναι αν θυμάμαι καλά το απαιτούμενο βάθος για 35ρι μεντεσέ). Λόγω της μεγάλης μύτης του θα υπάρχει κίνδυνος να τρυπήσεις διαμπερές το ποτάκι (που δε το θες). Ακόμα και με ειδικά εξαρτήματα τρυπανιού θέλει προσοχή σε απλό 16ρι πχ μπορεί να βγαίνει από την άλλη. Σε ένα που είχα πάρει εγώ προσπάθησα να μικρύνω την μύτη λειαίνοντας τηνμε αποτέλεσμα να μη "κεντραρει" καλα μετά.

https://www.google.com/search?q=τρυπανι+μεντεσε&client=ms-android-xiaomi&tbm=isch&prmd=ivn&sxsrf=ALeKk01UErKJKHPvmDWT_vRIrpnAFh-7KA:1600643449098&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwi_48fB7fjrAhWjl4sKHbwECYcQ_AUIFCgB&biw=360&bih=560&dpr=3

Είναι επίσης αρκετά εύκολο να σου φύγει αν το κάνεις με το χέρι. Καλύτερα με τρυπάνι κολονάτο.

Αν είναι για μια φορά πηγαίνετε σε κάνα ξυλουργείο θα έλεγα.

---

Edit

Υπάρχουν και μεντεσέδες που δε χρειάζονται τρύπα. Μπορείς να τους βρεις ψάχνοντας για "μεντεσές εξωτερικος

Είναι λίγο πιο σπάνιοι και κάπως ακριβότεροι από του εντελώς φτηνούς απλούς αλλά είναι η πιο εύκολη λύση αν μάλιστα μιλάμε για μικρό ντουλαπι χωρίς μεγάλο βάρος πόρτας κλπ

Θα συμφωνήσω ότι το φτερού έχει μακρύτερη μύτη και αν το πάχος είναι λιγότερο από 2,5 εκατοστά πιθανώς θα βγει απέναντι.

Εγώ είχα ανοίξει σε πορτάκι MDF 18 χιλιοστών με το παραπάνω που ποστάρεις κολωνάτο πως το λες τα οποία είχα αγοράσει (4 ή  5 στη συσκευασία από το lidl) και έγινε μια χαρά γιατί το βάθος για το μεντεσέ νομίζω είναι λιγότερο από 1 εκατοστό και η μύτη του πρέπει να προεξέχει λιγότερο από 5 χιλιοστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...