Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Θα συμφωνήσω ότι το φτερού έχει μακρύτερη μύτη και αν το πάχος είναι λιγότερο από 2,5 εκατοστά πιθανώς θα βγει απέναντι.

Εγώ είχα ανοίξει σε πορτάκι MDF 18 χιλιοστών με το παραπάνω που ποστάρεις κολωνάτο πως το λες τα οποία είχα αγοράσει (4 ή  5 στη συσκευασία από το lidl) και έγινε μια χαρά γιατί το βάθος για το μεντεσέ νομίζω είναι λιγότερο από 1 εκατοστό και η μύτη του πρέπει να προεξέχει λιγότερο από 5 χιλιοστά.

Το θέμα είναι ότι το απαιτούμενο βάθος της τρύπας για να μπει ο μεντεσές πρέπει να είναι ~13mm  και αλλά 3-4 η μυτη, σε 18 θέλει προσοχή και είναι ο οριακό

αν το κάνει και με τρυπάνι χεριού δεν είναι δύσκολο να σου φύγει

Υπάρχουν ίσως και πιο "ασφαλή" με μικρότερη μύτη (ή και καθόλου ; ) που είναι πιο ασφαλή να μπαίνουν σε κολωνάτα τρυπάνια

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, DrLo είπε

Το θέμα είναι ότι το απαιτούμενο βάθος της τρύπας για να μπει ο μεντεσές πρέπει να είναι ~13mm  και αλλά 3-4 η μυτη, σε 18 θέλει προσοχή και είναι ο οριακό

αν το κάνει και με τρυπάνι χεριού δεν είναι δύσκολο να σου φύγει

Υπάρχουν ίσως και πιο "ασφαλή" με μικρότερη μύτη (ή και καθόλου ; ) που είναι πιο ασφαλή να μπαίνουν σε κολωνάτα τρυπάνια

Όπως είπα πρόσφατα έβαλα δύο πορτάκια mdf 18 χιλιοστών με 4 μεντεσεδες με το τρυπανάκι του lidl σαν αυτό που πόσταρες παραπανω ίδιο με αυτό.

Επειδή μου περίσσεψαν δύο μεντεσέδες μέτρησα έναν και βλέπω ότι ναι εξωτερικά είναι 13 χιλιοστά αλλά το κομμάτι που πάει στην τρύπα είναι 9 χιλιοστά.Το τρυπάνι μαζί με τη μύτη είναι 15 χιλιοστά  δεν υπάρχει πρόβλημα.Πάντως εγώ αν και αρχάριος που το έκανα για πρώτη φορά δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Ξουλουργικό εργαστήριο το κάναμε μου φαίνεται.😁😃

 

μεντεσες_2025.jpg

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σκέφτομαι να επενδύσω ένα μικρό γκαράζ που έχω με OSB3, ο καλύτερος τρόπο για να μπει είναι να βιδωθούν δοκάρια στον τοίχο και πάνω σε αυτά να βιδωθεί το OSB σωστά; Κάτι που να πρέπει να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι θα πάρει αυτό τη forstner μύτη. Θα πάει πάνω στη μύτη και θα μέτρηση 9 χιλιοστά σημαδεύοντας με μαρκαδόρο ή με ταινία. Σιγά σιγά θα τρυπάει μέχρι να φτάσει τη μέτρησή του, και δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα, ακόμα και οριακό. Σ αυτό σημασία έχει το ξύλο, αν είναι μαλακό είναι και πιο επιρρεπές σε σε ξεφτισμα και σπασίματα.

ΥΓ αν το τρυπάνι έχει και το ματζαφλαρι που ρυθμίζεις το βάθος που θα σε σταματήσει, ακόμα καλύτερα

16006838091852098122270.jpg

Εδώ η χτεσινό απογευματινή ενασχόληση με χαλκοσωλήνα και ταινία led

Επεξ/σία από panostom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω προσφερθει να βαψω τα κοινοχρηστα καγκελα της πολυκατοικιας αφιλοκερδως (περα απο τα υλικα που θα πανε στα κοινοχρηστα):

1) Λεω να βαψω μονο αυτα της προσοψης που φαινονται. Τα αλλα δεν φαινονται, ειναι καλυμμενα με φυτα (και) απο γειτονικα οικοπεδα, θελουν 4 ΣΚ για να τελειωσουν.  Αποδεκτό?

2) Ακόμα και τα κάγκελα της πρόσοψης, σε κάποιο σημεία είτε εφαπτονται σε λεμονοκυπάρρισα είτε από άλλα φυτά.  Ειδικά τα goldencrest, δεν μπορείς να τα κάνεις στην άκρη για να βαψεις.Εκει πως το χειριζόμαστε?

3) Ποια μαρκα χρώμα μου προτείνεται αν δεχτούμε ότι το κόστος δεν με νοιάζει. Ιδανικά θα ήθελα ενα τριψιμο+1 χερι, αλλα αν δεν αρκεί, περνάω και 2.

Επεξ/σία από panos4tw
μαρκα χρωμα, οχι τι χρωμα:)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα  σας ,φτιαχνω καινουργιο σπίτι από την αρχή και είναι στο στάδιο που πρέπει να αποφασίσω τι θα κάνω με τα ταβάνια,αν θα τα σοβάντισω η αν θα βαλω γυψοσανιδα γιατί οι απόψεις είναι μισές μισές.θα ήθελα να μάθω τα υπέρ και τα κατά και αν είναι η οικονομική διαφορα μεγάλη .μιλάμε για σπίτι 75 τμ που θα σοβαντιστει μόνο από μέσα και έξω θα τοποθετηθεί θερμοπρωσοψη 7 πόντων .επίσης ένα πραγμα που με φοβίζει για την γυψοσανιδα στο ταβάνι είναι το ύψος δηλαδή φοβάμαι μη χαμηλώσει το σπίτι πολύ γιατί πλάκα με πλάκα καθαρό χωρίς το γέμισμα είμαι 2,87 

Επεξ/σία από Kara-man
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panos4tw είπε

Εχω προσφερθει να βαψω τα κοινοχρηστα καγκελα της πολυκατοικιας αφιλοκερδως (περα απο τα υλικα που θα πανε στα κοινοχρηστα):

1) Λεω να βαψω μονο αυτα της προσοψης που φαινονται. Τα αλλα δεν φαινονται, ειναι καλυμμενα με φυτα (και) απο γειτονικα οικοπεδα, θελουν 4 ΣΚ για να τελειωσουν.  Αποδεκτό?

2) Ακόμα και τα κάγκελα της πρόσοψης, σε κάποιο σημεία είτε εφαπτονται σε λεμονοκυπάρρισα είτε από άλλα φυτά.  Ειδικά τα goldencrest, δεν μπορείς να τα κάνεις στην άκρη για να βαψεις.Εκει πως το χειριζόμαστε?

3) Ποιο χρώμα μου προτείνεται αν δεχτούμε ότι το κόστος δεν με νοιάζει. Ιδανικά θα ήθελα ενα τριψιμο+1 χερι, αλλα αν δεν αρκεί, περνάω και 2.

1. Πιστεύεις θα σου κάνει κανείς παράπονο αν βάψεις μόνο την πρόσοψη;

2. Ότι δε λύνεται, κόβεται.😁

3. Λευκό, σταθερή αξία.

4. Έχουμε κι εμείς πολυκατοικία..😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την πόρτα ενός εντοιχιζόμενου ψυγείου, μου είπαν πως πρέπει να μπεί κάποια "γλύστρα" για να βιδωθεί πάνω της το ντουλάπι της πόρτας. Τί είναι αυτό το πράγμα (η γλύστρα), τί διαστάσεις έχει και πού θα τις βρώ; Υπάρχουν για κάθε ψυγείο διαφορετικές;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, zoranb είπε

Για την πόρτα ενός εντοιχιζόμενου ψυγείου, μου είπαν πως πρέπει να μπεί κάποια "γλύστρα" για να βιδωθεί πάνω της το ντουλάπι της πόρτας. Τί είναι αυτό το πράγμα (η γλύστρα), τί διαστάσεις έχει και πού θα τις βρώ; Υπάρχουν για κάθε ψυγείο διαφορετικές;

Κάνε μια αναζήτηση για τη μάρκα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panos4tw είπε

Εχω προσφερθει να βαψω τα κοινοχρηστα καγκελα της πολυκατοικιας αφιλοκερδως (περα απο τα υλικα που θα πανε στα κοινοχρηστα):

1) Λεω να βαψω μονο αυτα της προσοψης που φαινονται. Τα αλλα δεν φαινονται, ειναι καλυμμενα με φυτα (και) απο γειτονικα οικοπεδα, θελουν 4 ΣΚ για να τελειωσουν.  Αποδεκτό?

2) Ακόμα και τα κάγκελα της πρόσοψης, σε κάποιο σημεία είτε εφαπτονται σε λεμονοκυπάρρισα είτε από άλλα φυτά.  Ειδικά τα goldencrest, δεν μπορείς να τα κάνεις στην άκρη για να βαψεις.Εκει πως το χειριζόμαστε?

3) Ποιο χρώμα μου προτείνεται αν δεχτούμε ότι το κόστος δεν με νοιάζει. Ιδανικά θα ήθελα ενα τριψιμο+1 χερι, αλλα αν δεν αρκεί, περνάω και 2.

Μεταξύ μαύρου λευκού και γκρι  θα έλεγα γκρί. Το μαύρο λερώνει εύκολα στο λευκό θα φαίνονται έντονα σημάδια σκουριάς μετά από 3-4 χρόνια που θα αρχίσει σιγά σιγά να πετάει σε διάφορα σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panos4tw είπε

Εχω προσφερθει να βαψω τα κοινοχρηστα καγκελα της πολυκατοικιας αφιλοκερδως (περα απο τα υλικα που θα πανε στα κοινοχρηστα):

1) Λεω να βαψω μονο αυτα της προσοψης που φαινονται. Τα αλλα δεν φαινονται, ειναι καλυμμενα με φυτα (και) απο γειτονικα οικοπεδα, θελουν 4 ΣΚ για να τελειωσουν.  Αποδεκτό?

2) Ακόμα και τα κάγκελα της πρόσοψης, σε κάποιο σημεία είτε εφαπτονται σε λεμονοκυπάρρισα είτε από άλλα φυτά.  Ειδικά τα goldencrest, δεν μπορείς να τα κάνεις στην άκρη για να βαψεις.Εκει πως το χειριζόμαστε?

3) Ποιο χρώμα μου προτείνεται αν δεχτούμε ότι το κόστος δεν με νοιάζει. Ιδανικά θα ήθελα ενα τριψιμο+1 χερι, αλλα αν δεν αρκεί, περνάω και 2.

Δεν κάνουν τέτοιες δουλειές εθελοντικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μεταξύ μαύρου λευκού και γκρι  θα έλεγα γκρί. Το μαύρο λερώνει εύκολα στο λευκό θα φαίνονται έντονα σημάδια σκουριάς μετά από 3-4 χρόνια που θα αρχίσει σιγά σιγά να πετάει σε διάφορα σημεία.

Εννοουσα τι μαρκα χρωματος, τα καγκελα ειναι κυπαρισσι με χρυσες λεπτομερειες και ετσι θα παραμεινουν~

 

41 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν κάνουν τέτοιες δουλειές εθελοντικά.

Κατι δινεις, κατι παιρνεις, ακομα και εθελοντικα:O

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , ξερουμε περιπου το ποσο παιρνουν ανα μ2 τα μαστορια για τοποθετηση πλακας καρυστου ??
Εχει αρκετους εδω στην Ερετρια απλα ηθελα πριν αρχισω να μιλαω μαζι τους να εχω ενα μπουσουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρες. Ψάχνω μια σανίδα 2m x 0.5m περίπου για να φτιάξω ένα αντιπλημμυρικό φράγμα για μια μπαλκονόπορτα. Η πρώτη σκέψη ήταν κόντρα πλακέ αλλά επειδή θα βγει βαρύ και θέλω να το βάζω και να το βγάζω εύκολα (να μπορεί και η γυναίκα δηλαδή) ψάχνω κάτι πιο ελαφρύ, ίσως πλαστικό, pvc, αλουμίνιο, κάτι τελοσπάντων που να είναι στιβαρό, γερό και να μην περνάει νερό. Το πάχος του επίσης θέλω να είναι περίπου 1-2cm για να μπορώ να το σφίξω λίγο με βίδωμα και να μην στραβώνει.  Έχετε καμιά ιδέα για υλικό και που μπορώ να το βρω?

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, villasg είπε

Καλησπερα , ξερουμε περιπου το ποσο παιρνουν ανα μ2 τα μαστορια για τοποθετηση πλακας καρυστου ??
Εχει αρκετους εδω στην Ερετρια απλα ηθελα πριν αρχισω να μιλαω μαζι τους να εχω ενα μπουσουλα

H καλυτερη τιμή που εχω ακουσει ήταν περιπου 10-12 το μέτρο... ειδικα σε παραλιακές περιοχές κοβουν κ*λους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...