Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, katbo είπε

Καλημέρες. Ψάχνω μια σανίδα 2m x 0.5m περίπου για να φτιάξω ένα αντιπλημμυρικό φράγμα για μια μπαλκονόπορτα. Η πρώτη σκέψη ήταν κόντρα πλακέ αλλά επειδή θα βγει βαρύ και θέλω να το βάζω και να το βγάζω εύκολα (να μπορεί και η γυναίκα δηλαδή) ψάχνω κάτι πιο ελαφρύ, ίσως πλαστικό, pvc, αλουμίνιο, κάτι τελοσπάντων που να είναι στιβαρό, γερό και να μην περνάει νερό. Το πάχος του επίσης θέλω να είναι περίπου 1-2cm για να μπορώ να το σφίξω λίγο με βίδωμα και να μην στραβώνει.  Έχετε καμιά ιδέα για υλικό και που μπορώ να το βρω?

Για πιο φτηνή τιμή παίρνεις ακριβώς τα μέτρα (κάνεις και με χαρτόνι σχέδιο) και πας σε ένα μαγαζί στράντζα - ψαλίδι. Τους εξηγείς τι ακριβώς θέλεις  σου κόβουν και το  λυγίζουν όπως θέλεις.

Για φτηνό μπορείς να πας σε γαλβανιζέ λαμαρίνα αλλά εγώ αν το ήθελα για τέτοιο σκοπό που λές θα πήγαινε σε τέτοιο που αντέχει πολύ και δεν λυγίζει.Μπορείς όμως και να το ενισχύσεις εσωτερικά με 2-3 οριζόντες τάβλες όπως είπες.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, katbo είπε

Καλημέρες. Ψάχνω μια σανίδα 2m x 0.5m περίπου για να φτιάξω ένα αντιπλημμυρικό φράγμα για μια μπαλκονόπορτα. Η πρώτη σκέψη ήταν κόντρα πλακέ αλλά επειδή θα βγει βαρύ και θέλω να το βάζω και να το βγάζω εύκολα (να μπορεί και η γυναίκα δηλαδή) ψάχνω κάτι πιο ελαφρύ, ίσως πλαστικό, pvc, αλουμίνιο, κάτι τελοσπάντων που να είναι στιβαρό, γερό και να μην περνάει νερό. Το πάχος του επίσης θέλω να είναι περίπου 1-2cm για να μπορώ να το σφίξω λίγο με βίδωμα και να μην στραβώνει.  Έχετε καμιά ιδέα για υλικό και που μπορώ να το βρω?

Τσιμεντοσανίδα;

https://www.leroymerlin.gr/gr/domika-ulika/gupsosanides/gupsosanides/tsimentosanida-stantar-m230xp120-cm-me-pahos-125mm-61702921/

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

αυτο θα προτεινα... ή καποιο κομματι πολυκαρβονικο (π.χ.) για να μπορει να το χειριστει και η γυναικα (η τσιμεντοσανιδα εχει ενα χ βαρος)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τσιμεντοσανίδα σπάει εύκολα .Και επειδή έχεις μεγάλο άνοιγμα το πολυκαρβονικό ακούγεται καλό αλλά βάλε και μερικά κολωνάκια έστω και απο αλουμίνιο για να μην κάνει κοιλιά απο την πίεση.Εκτός αν μπορείς να βάλεις στηρίγματα στο έδαφος και να τα αφαιρείς όταν δεν χρειάζονται.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Η τσιμεντοσανίδα σπάει εύκολα .Και επειδή έχεις μεγάλο άνοιγμα το πολυκαρβονικό ακούγεται καλό αλλά βάλε και μερικά κολωνάκια έστω και απο αλουμίνιο για να μην κάνει κοιλιά απο την πίεση.Εκτός αν μπορείς να βάλεις στηρίγματα στο έδαφος και να τα αφαιρείς όταν δεν χρειάζονται.

Ίσως ένα τελαρο δεξιά αριστερά και κάτω να ηταν το ιδανικό σε συνδυασμό με πολυκαρβονικο. 
 

απο αντοχή η τσιμεντοσανιδα κατ έμε είναι οκ αλλά είναι βαριά (έχω φτιάξει ράφια στην αποθηκη με κάτι ρετάλια τσιμεντοσανιδας που είχα και βαστάνε καμία 20 κιλά στο μέτρο εδώ και 2 χρόνια) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ίσως ένα τελαρο δεξιά αριστερά και κάτω να ηταν το ιδανικό σε συνδυασμό με πολυκαρβονικο. 
 

απο αντοχή η τσιμεντοσανιδα κατ έμε είναι οκ αλλά είναι βαριά (έχω φτιάξει ράφια στην αποθηκη με κάτι ρετάλια τσιμεντοσανιδας που είχα και βαστάνε καμία 20 κιλά στο μέτρο εδώ και 2 χρόνια) 

Σε κάτι που πρέπει να μεταφερεται κλπ δεν θα την εμπιστευόμουν.Αν σπάσει μια γωνία είναι άχρηστη.

Μπορεί να μπαίνει συρταρωτά στις άκρες και στην μέση να έχει ένα κολωνάκι που θα το αφαιρεί απο το έδαφος όταν δεν χρειάζεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2020 στις 7:46 ΜΜ, PC_MAGAS είπε

Η ντουλάπα μου έχει ενσωματωμένη βιβλιοθήκη και θέλω να το μετατρέψω σε ένα έχτρα ντουλάπι απλά βάζοντας 2 ξύλα για πόρτες. Όμως πως να ανοίξω της τρύπες για να μπουν οι μςεντεσέδες ντουλάπας στην πόρτα;

Υπάρχει και μεντεσές ντουλαπιού εξωτερικός που δεν χρειάζεται τρύπημα

418x418xmentesesnt_5065622.jpg.pagespeed.ic.fubLgNTyRz.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμαρίνα και τσιμεντοσανίδα νομίζω θα είναι βαριά. Το πολυκαρβονικό φαίνεται ενδιαφέρον αλλά μάλλον θέλει χοντρό για να μη λυγίζει όταν πιέζεται για να σφραγίσει. Τα πλαίσια και οι συνδέσεις επίσης είναι επίφοβες γιατί όλα αυτά θα πρέπει να στεγανοποιηθούν για να μην περνάει νερό. Θα το ψάξω λίγο για τα πολυκαρβονικά αλλά φοβάμαι θα καταλήξω στο φθηνό και δοκιμασμένο κοντρα πλακε. Ευχαριστώ όλους σας πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, katbo είπε

Λαμαρίνα και τσιμεντοσανίδα νομίζω θα είναι βαριά. Το πολυκαρβονικό φαίνεται ενδιαφέρον αλλά μάλλον θέλει χοντρό για να μη λυγίζει όταν πιέζεται για να σφραγίσει. Τα πλαίσια και οι συνδέσεις επίσης είναι επίφοβες γιατί όλα αυτά θα πρέπει να στεγανοποιηθούν για να μην περνάει νερό. Θα το ψάξω λίγο για τα πολυκαρβονικά αλλά φοβάμαι θα καταλήξω στο φθηνό και δοκιμασμένο κοντρα πλακε. Ευχαριστώ όλους σας πάντως!

Κι εμένα οι ενώσεις με προβληματίζουν για το πώς θα υλοποιηθούν. Ανέβασε αυτό που θα φτιάξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, katbo είπε

Λαμαρίνα και τσιμεντοσανίδα νομίζω θα είναι βαριά. Το πολυκαρβονικό φαίνεται ενδιαφέρον αλλά μάλλον θέλει χοντρό για να μη λυγίζει όταν πιέζεται για να σφραγίσει. Τα πλαίσια και οι συνδέσεις επίσης είναι επίφοβες γιατί όλα αυτά θα πρέπει να στεγανοποιηθούν για να μην περνάει νερό. Θα το ψάξω λίγο για τα πολυκαρβονικά αλλά φοβάμαι θα καταλήξω στο φθηνό και δοκιμασμένο κοντρα πλακε. Ευχαριστώ όλους σας πάντως!

Κόντρα πλακέ θαλάσσης μια χαρά θα είναι.Ειδικά αν πας σε 18 χιλιοστά και πάνω.Και αυτό δεν είναι κάτι πολύ φτηνό αλλά πιστεύω κάπου στα  50 ευρώ να βολευτείς .Πολυκαρβονικό δεν νομίζω να αντέξει για το σκοπό που το θέλεις ειδικά αν πέσουν πάνω του χώματα και πέτρες θα σπάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

σε σπίτι που γίνεται ανακαίνιση τώρα και πού τα πλακάκια θέλουν καθάρισμα από ότι έχει στεγνώσει πάνω τους όπως σοβαδες κλπ με τι το καθαρίζουμε για να μην χαλάσουν τα πλακάκια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Spect~ είπε

σε σπίτι που γίνεται ανακαίνιση τώρα και πού τα πλακάκια θέλουν καθάρισμα από ότι έχει στεγνώσει πάνω τους όπως σοβαδες κλπ με τι το καθαρίζουμε για να μην χαλάσουν τα πλακάκια; 

Δεν ειχε χαρτονια; Αν εχουν μεινει καιρο μονο τριψιμο ή ξυστρα αν ειναι λεια. Υπαρχουν ειδικα υγρα για καθαρισμα αλλα σου λενε στις οδηγιες αποτελεσματικο εως χ μερες. Το πιο δυσκολο ειναι ο αρμοστοκος να φυγει αν δε τα εχει καθαρισει

EDIT.

Επειδη το ειχα κανει παντως ειχα βαλει ειδικο υγρο αλλα πρωτα σκουπισμα με απλη σκουπα και φαρασι, μετα σκουπα karcher (οι οικιακες με σκονη απο τριψιμο θα βουλωσουν αμεσως) και μετα σφουγγαρισματα πολλα και οτι δε βγενει με σφουγγαρι ή τα χρωματα με καποια ξυστρα χωρις κοπανημα εννοειται, μαλακά

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δεν ειχε χαρτονια; Αν εχουν μεινει καιρο μονο τριψιμο ή ξυστρα αν ειναι λεια. Υπαρχουν ειδικα υγρα για καθαρισμα αλλα σου λενε στις οδηγιες αποτελεσματικο εως χ μερες. Το πιο δυσκολο ειναι ο αρμοστοκος να φυγει αν δε τα εχει καθαρισει

EDIT.

Επειδη το ειχα κανει παντως ειχα βαλει ειδικο υγρο αλλα πρωτα σκουπισμα με απλη σκουπα και φαρασι, μετα σκουπα karcher (οι οικιακες με σκονη απο τριψιμο θα βουλωσουν αμεσως) και μετα σφουγγαρισματα πολλα και οτι δε βγενει με σφουγγαρι ή τα χρωματα με καποια ξυστρα χωρις κοπανημα εννοειται, μαλακά

το σκούπισμα έχει γίνει. θέλει ένα σφουγγάρισμα και ότι μείνει μετά να μπουν τα μεγάλα μέσα. δεν έχω και κανένα πιεστικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Spect~ είπε

το σκούπισμα έχει γίνει. θέλει ένα σφουγγάρισμα και ότι μείνει μετά να μπουν τα μεγάλα μέσα. δεν έχω και κανένα πιεστικο 

Δεν ειναι καλη ιδεα πιεστικο μεσα στο σπιτι παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
37 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δεν ειναι καλη ιδεα πιεστικο μεσα στο σπιτι παντως.

Αν μου σπάσουν τα νεύρα μια χαρά ιδέα είναι 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...