Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα τα φώτα σας παρακαλώ. Έχω πάρει ένα γραφείο από το IKEA (οξιά) και θέλω να το προστατέψω, στεγανοποιήσω σε ένα βαθμό (πχ να αντέχει αν χυθεί καφές και να μη λεκιάσει). Αν ήταν και πλενόμενο ακόμη καλύτερα. 

Είναι καλύτερα συντηρητικό και από πάνω βερνίκι ή κάποιο χρώμα? Θα ήθελα να φαίνονται τα νερά του ξύλου αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο η αντοχή στην χρήση του οπότε για αυτό ρωτάω και για χρώμα. 

Όποια ιδέα ή παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

Για να πάρετε μια ιδεά αυτό που έχω είναι το παρακάτω αλλά σε μορφή καθαρού ξύλου:
$_35.JPG

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, TR-909 είπε

Παίδες καλησπέρα τα φώτα σας παρακαλώ. Έχω πάρει ένα γραφείο από το IKEA (οξιά) και θέλω να το προστατέψω, στεγανοποιήσω σε ένα βαθμό (πχ να αντέχει αν χυθεί καφές και να μη λεκιάσει). Αν ήταν και πλενόμενο ακόμη καλύτερα. 

Είναι καλύτερα συντηρητικό και από πάνω βερνίκι ή κάποιο χρώμα? Θα ήθελα να φαίνονται τα νερά του ξύλου αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο η αντοχή στην χρήση του οπότε για αυτό ρωτάω και για χρώμα. 

Όποια ιδέα ή παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

Για να πάρετε μια ιδεά αυτό που έχω είναι το παρακάτω αλλά σε μορφή καθαρού ξύλου:
$_35.JPG

Ευχαριστώ.

 

 

εγώ έβαλα προχτές ένα τζάμι 5αρι 1,40 Χ 76 και έδωσα ένα 20αρικο και ειναι μια χαρά δες μήπως σου κάνει και εσένα αυτή η λύση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στην τελικη διαδικασια αγορας ενος ακινητου το οποιο εχει παλια ηλεκτρικη εγκατασταση χωρις γειωση και ρελε και οπως καταλαβαινετε πρεπει να γινει απο την αρχη,τα ερωτηματα μου ειναι τι τυπου καλωδια πρεπει να μπουν στις νεες γραμμες,ποσες διαφορετικες γραμμες πρεπει να γινουν πχ ξεχωριστη γραμμη για τον κλιματισμο,και τι τυπου καλωδιο ethernet πρεπει να περαστει γιατι απο οτι εχω διαβασει αλλα ειναι για μεχρι 100 Mbps και αλλα για μεχρι 1 Gbps, οι εργασιες θα γινουν απο ηλεκτρολογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, TR-909 είπε

Παίδες καλησπέρα τα φώτα σας παρακαλώ. Έχω πάρει ένα γραφείο από το IKEA (οξιά) και θέλω να το προστατέψω, στεγανοποιήσω σε ένα βαθμό (πχ να αντέχει αν χυθεί καφές και να μη λεκιάσει). Αν ήταν και πλενόμενο ακόμη καλύτερα. 

Είναι καλύτερα συντηρητικό και από πάνω βερνίκι ή κάποιο χρώμα? Θα ήθελα να φαίνονται τα νερά του ξύλου αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο η αντοχή στην χρήση του οπότε για αυτό ρωτάω και για χρώμα. 

Όποια ιδέα ή παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

Για να πάρετε μια ιδεά αυτό που έχω είναι το παρακάτω αλλά σε μορφή καθαρού ξύλου:
$_35.JPG

Ευχαριστώ.

Εφόσον είναι τραπέζι και το χρησιμοποιείς συνέχεια, μόνο βερνίκι νερού που είναι λιγότερο βλαβερό. Αν θες χρώμα ει αι στην κρίση σου, απλά πάρε κάτι ανοιχτόχρωμο και αν δεν σου αρέσει το περνάς δεύτερο, και τρίτο, κλπ  χέρι έως ότου γίνει πιο σκούρο. Απλά προσοχή όταν το βάφεις να το περνάς απευθείας με ένα στεγνό πανί να μην σου αφήνει ανομοιομορφες στάμπες. Στο βερνίκι δε, κάνε καλή δουλειά και πέρασε το δυο τρία χέρια ώστε να κλείσουν οι πόροι του ξύλου και δεν θα έχεις κανένα θέμα από το νερό. Αρκεί βέβαια να μην σταλαξει και μείνει επάνω για ώρες. Κοίτα να πάρεις ένα καλό βερνίκι και να κλείσεις καλά τους πόρους και θα είσαι κομπλέ. 

Προσοχή  επίσης και στα καυτά. Πχ μια κατσαρόλα, ποτήρι καυτό κλπ αφήνουν στάμπα και θέλει καλό τρίψιμο μετά να φύγει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαίρεται έχω μια εστία pitsos P1HCB21340 . Ο θερμοστάτης  2 επαφών 55.17052.010 με εύρος 50-250 κελσιου  χάλασε. ( δεν έσβηνε η λυχνία που δείχνει ότι οι αντιστάσεις δουλεύουν)

αυτό το ανταλλακτικό (να πω δεν ξέρω αν ήταν από τη μάνα του στο φούρνο) κάνει 20 € κοντά

υπάρχει κάποια πιο οικονομική λύση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να αδιαβροχοποιήσω όσο γίνεται περισσότερο ένα κοντρα πλακέ θαλάσσης που θα βρέχεται συχνά. Έχετε να προτείνετε κάποιο ειδικό βερνίκι ή μπογιά? Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το αισθητικό κομμάτι, μόνο η αντοχή στο νερό-υγρασία. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή θα αλλάξω την σιλικόνη στους αρμούς του μπάνιου..γιατί έχει μαυρίσει από μούχλα.

Θα αφαιρέσω την παλιά,θα περάσω με χλωρίνη να (σκοτώσει) την μούχλα.Ποια σιλικόνη να βάλω?κάπου διάβασα και για αρμοστοκο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, daPro είπε

Κάποια στιγμή θα αλλάξω την σιλικόνη στους αρμούς του μπάνιου..γιατί έχει μαυρίσει από μούχλα.

Θα αφαιρέσω την παλιά,θα περάσω με χλωρίνη να (σκοτώσει) την μούχλα.Ποια σιλικόνη να βάλω?κάπου διάβασα και για αρμοστοκο..

Σε πια σημεία; Μερικοί βάζουν και πολυουρεθανικη μαστίχη αν και για χωρους υγιεινής βάση οσων λένε οι εταιρίες η σιλικονη ειναι μονοδρομος.

Γενικα οι καλες σιλικόνες ειναι πολυ ακριβοτερες απο ακρυλικα,αρμοστοκους κτλ και ειναι και αντιμουχλικές καποιες. Το κακο ειναι πως δεν εχουν καλή μηχανικη αντοχή σε σχεση με αλλα υλικα, δηλαδη αν το τριβεις συχνα με σφουγγαρι θα ξεκολήσει/διαλυθει, ούτε ειναι για δαπεδα για παραδειγμα.

Μερικές καλες μαρκες ξένες ειναι sika/everbuild,mapei,kerakoll . 

Περα απο αυτο αναλογα τι θες υπαρχουν και δυο βασικα ειδη ουδετερες και οξικου οξεως, οι δευτερες εχουν μια χαρακτηριστικη μυρωδια.Οι δευτερες εχουν θεμα με καποια μεταλα και τσιμεντοειδη. Στα πλακακια και ειδη υγιεινης ομως ειναι συνηθως καλυτερη επιλογη.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω προβλήματα με ανιούσα υγρασία σε ισόγειο. Συγκεκριμένα μια μεσοτοιχία όπου οι γείτονες είναι πιο ψηλά από το δικό μου χτίσμα, ο ακριβώς διπλανός τοίχος που πίσω είναι το μπάνιο, και ένας ακόμα διπλανός τοίχος από το μπάνιο.

Επειδή ετοιμάζομαι για βάψιμο, κατά την προετοιμασία βγήκαν πολλά μερεμετια που προέρχονται από την υγρασία. 

Έχετε δοκιμάσει τις παρακάτω λύσεις;

 

https://www.ygrasiatelos.gr/product/speedy/

https://www.eldry.gr/ugrasia-ston-toixo-apo-to-edafos/?gclid=EAIaIQobChMIiomTtqOK7AIVR_iyCh0hiwiDEAAYASAAEgLyQ_D_BwE

https://www.isomat.gr/solution/στεγάνωση-τοίχων-έναντι-ανερχόμενης/

Ποια λύση θα προτείνατε για την αντιμετώπισή της;

ΥΓ: Στον έναν από τους τοίχους  με τα προβλήματα, είχε τοποθετηθεί πριν πολλά χρόνια, κόντρα πλακέ θαλάσσης,σε απόσταση ενός εκατοστού από τον τοίχο ώστε η υγρασία να εκτονώνεται. Οπότε μια ακόμα λύση που σκέφτομαι είναι να βάλω κάποια τσιμέντο σανίδα για  να  την αφήσω να εκτονώνεται.

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/9/2020 στις 9:37 ΠΜ, keravnos21 είπε

Ειμαι στην τελικη διαδικασια αγορας ενος ακινητου το οποιο εχει παλια ηλεκτρικη εγκατασταση χωρις γειωση και ρελε και οπως καταλαβαινετε πρεπει να γινει απο την αρχη,τα ερωτηματα μου ειναι τι τυπου καλωδια πρεπει να μπουν στις νεες γραμμες,ποσες διαφορετικες γραμμες πρεπει να γινουν πχ ξεχωριστη γραμμη για τον κλιματισμο,και τι τυπου καλωδιο ethernet πρεπει να περαστει γιατι απο οτι εχω διαβασει αλλα ειναι για μεχρι 100 Mbps και αλλα για μεχρι 1 Gbps, οι εργασιες θα γινουν απο ηλεκτρολογο.

ο ηλεκτρολογος σου ξερει πολυ καλα τι καλωδια θα βαλει... ακομα και για δικτυο, εφόσον ξερει τη δουλεια και δεν ειναι 60+ χρονων...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

ο ηλεκτρολογος σου ξερει πολυ καλα τι καλωδια θα βαλει... ακομα και για δικτυο, εφόσον ξερει τη δουλεια και δεν ειναι 60+ χρονων...

Επειδη δεν εχω καποιον γνωστο ηλεκτρολογο και θα ψαξω να βρω, ηθελα αυτες τις πληροφοριες για να τον ρωτησω να δω τι θα μου απαντησει γιατι κυκλοφορουν και απατεωνες που για να  παντελονιασουν καποια ευρω μπορει να μου βαλουν πιο λεπτα καλωδια ρευματος η πιο χαμηλης κατηγοριας ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, keravnos21 είπε

Επειδη δεν εχω καποιον γνωστο ηλεκτρολογο και θα ψαξω να βρω, ηθελα αυτες τις πληροφοριες για να τον ρωτησω να δω τι θα μου απαντησει γιατι κυκλοφορουν και απατεωνες που για να  παντελονιασουν καποια ευρω μπορει να μου βαλουν πιο λεπτα καλωδια ρευματος η πιο χαμηλης κατηγοριας ethernet.

Φίλε ότι πληρώσεις θα βάλεις. Συνήθως έτσι πάει το πράμα και γίνεται συμφωνία πριν τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εντοιχισμένο ψυγείο, τοποθετημένο, πώς βγάζω το ντουλαπάκι της πόρτας που έχει τοποθετηθεί πάνω στις γλύστρες;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, keravnos21 είπε

Επειδη δεν εχω καποιον γνωστο ηλεκτρολογο και θα ψαξω να βρω, ηθελα αυτες τις πληροφοριες για να τον ρωτησω να δω τι θα μου απαντησει γιατι κυκλοφορουν και απατεωνες που για να  παντελονιασουν καποια ευρω μπορει να μου βαλουν πιο λεπτα καλωδια ρευματος η πιο χαμηλης κατηγοριας ethernet.

 Internet = cat6 κατηγορία 

Ρεύματα 1.5αρια για διακόπτες φωτισμού κτλπ (το διευκρινίζω καλύτερα 😁

Ανεξάρτητα 2.5αρια με ξεχωριστή ασφάλεια στον πινακα για κλιματιστικά,Μπριζες κουζίνας που τραβάνε αρκετό ρεύμα λόγω μηχανημάτων (καφετιέρες,τοστιέρες και πολλά ακόμα) και αυτά 2.5αρια

Αυτά γενικά να έχεις σαν μια αρχή 😁

Σαν μάρκες hager η legrand επέλεξε για Μπριζες ,ασφάλειες κτλπ και hager πίνακα για το σπίτι .

Καλή επιτυχία 👍

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, keravnos21 είπε

Επειδη δεν εχω καποιον γνωστο ηλεκτρολογο και θα ψαξω να βρω, ηθελα αυτες τις πληροφοριες για να τον ρωτησω να δω τι θα μου απαντησει γιατι κυκλοφορουν και απατεωνες που για να  παντελονιασουν καποια ευρω μπορει να μου βαλουν πιο λεπτα καλωδια ρευματος η πιο χαμηλης κατηγοριας ethernet.

ειναι λαθος σαν λογικη, το αναποδο θα ειχε νόημα... πχ μου ειπε θα μου βαλει 2.5αρι εκει 4αρι εκει κοκ

11 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

 Internet = cat6 κατηγορία 

Ρεύματα 1.52.5αρια παντου (1.5 μονο για φωτιστικά) για διακοπτες κτλπ 

Ανεξάρτητα 2.5αρια με ξεχωριστή ασφάλεια στον πινακα για κλιματιστικά,Μπριζες κουζίνας που τραβάνε αρκετό ρεύμα λόγω μηχανημάτων (καφετιέρες,τοστιέρες και πολλά ακόμα) και αυτά 2.5αρια

Αυτά γενικά να έχεις σαν μια αρχή 😁

Σαν μάρκες hager η legrand επέλεξε για Μπριζες ,ασφάλειες κτλπ και hager πίνακα για το σπίτι .

Καλή επιτυχία 👍

κατα τα αλλα συμφωνω με το στέλιο.

 

επισης θερμοσιφωνο 4αρι και κουζινα 6αρια... παροχικό αναλογα το σπιτι παροχή δεη κλπ μινιμουμ 3*10 (συν πιλότο αν εχεις ή βαλεις καποια στιγμή νυχτερινό) ιδανικά 3*16 (εξαρταται ξαναλεω απο την παροχή σου).

 

παρε προσφορές και το βλεπουμε αναποδα μετά, είμαι του αντικειμένου και έχουν δει πολλα τα μάτια μου (προσφατα είδα σε ανακαινισμένο σπίτι ακόμα και ευκαμπτο 2.5αρι για θερμοσίφωνο 4kw απο "επαγγελματια", σε σημειο που αν και γενικα δε θελω να παρεμβαινω πηγα και το ξηλωσα και περασα 4αρι - 20 λεπτα και 20€ υλικά δουλειά).

 

απο υλικό ραγας εγω συμπαθω abb, hager, schneider... μπριζοδιακοπτες κλαιν πανω κατω όλοι καλοι ειναι πλέον...

 

μια τελευταία συμβουλη: ΠΟΛΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ, ΠΟΛΛΕΣ! Οχι τσιγκουνιες, θα τις πληρωσεις μεθαυριο διπλές...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...