Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω προβλήματα με ανιούσα υγρασία σε ισόγειο. Συγκεκριμένα μια μεσοτοιχία όπου οι γείτονες είναι πιο ψηλά από το δικό μου χτίσμα, ο ακριβώς διπλανός τοίχος που πίσω είναι το μπάνιο, και ένας ακόμα διπλανός τοίχος από το μπάνιο.

Επειδή ετοιμάζομαι για βάψιμο, κατά την προετοιμασία βγήκαν πολλά μερεμετια που προέρχονται από την υγρασία. 

Έχετε δοκιμάσει τις παρακάτω λύσεις;

https://www.ygrasiatelos.gr/product/speedy/

https://www.eldry.gr/ugrasia-ston-toixo-apo-to-edafos/?gclid=EAIaIQobChMIiomTtqOK7AIVR_iyCh0hiwiDEAAYASAAEgLyQ_D_BwE

https://www.isomat.gr/solution/στεγάνωση-τοίχων-έναντι-ανερχόμενης/

Ποια λύση θα προτείνατε για την αντιμετώπισή της;

ΥΓ: Στον έναν από τους τοίχους  με τα προβλήματα, είχε τοποθετηθεί πριν πολλά χρόνια, κόντρα πλακέ θαλάσσης,σε απόσταση ενός εκατοστού από τον τοίχο ώστε η υγρασία να εκτονώνεται. Οπότε μια ακόμα λύση που σκέφτομαι είναι να βάλω κάποια τσιμέντο σανίδα για  να  την αφήσω να εκτονώνεται.

Καμια φωτο; Μερικες φορες δεν ειναι ανιουσα πάντως μπορει να λιμναζουν νερα απεξω για παραδειγμα. 

5 ώρες πριν, paylidis είπε

ο ηλεκτρολογος σου ξερει πολυ καλα τι καλωδια θα βαλει... ακομα και για δικτυο, εφόσον ξερει τη δουλεια και δεν ειναι 60+ χρονων...

Πολλοι ηλεκτρολογοι αποφευγουν να ασχοληθουν με δικτυα και δε ξερουν πρεπει να τους πεις τι θες. Ειχα πετυχει και εναν 60+ που ουτε καν ηθελε να το πιασει λέει αυτα τα κανουν κεντραδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας 

Μενω στο ακρο ενος χωριου και σε χαμηλο σημειο . Εξω απο το οικοπεδο περναει η αποχετευση ομβριων  φτιαγμενη απο τσιμεντενιους σωληνες πριν 60 χρονια  , η οποια δεν εχει ποτε καθαριστει 

και ουτε προκειται   . Γ ια να μην καθαρισουν και καποια αλλη η να μην κατασκευασουν νεα  απλως εριξαν και τα νερα της αλλης σε αυτην που περνα μπροστα απο μενα .

Αν ο ογκος  της βροχης ειναι μικρος  δεν υπαρχει προβλημα  , στραγγανε και του χωριου αλλά και τα δικα μου  .Αν ο ογκος της βροχης ειναι μεγαλος  αντι να στραγγιζω εγω ερχονται τα νερα του χωριου στο σπιτι μου . 

Για του λογου το αληθες  

spacer.png

Και εδω το ενα απο τα 2 ανοιγματα που εχω για αποστραγγιση αλλά ενιοτε πλημμυρίζω 

spacer.png

Το εχω σκεπασμενο αλλά φυλλα και διαφορα απο τα δεντρα πανε παντου .

Ψαχνω λυση 

Η πρωτη που σκεφτηκα ειναι αντεπιστροφο  οπως τοποθετουν στην αθηνα   , αλλά  το θεμα ειναι 

α) οτι θελη μια καποια πιεση και ορμη του νερου , εδω το νερο ανεβαινει σιγα  δεν ερχεται με ορμη ωστε να κλεισει το κλαπε 

β) δεν θα κλεινει και απο τα φυλλα η τυχον αλλα σκουπιδια  

Η λυση που εχω σκεφτει εγω και για την οποια θα ηθελα την γνωμη σας  , και σαν λυση , αλλά και απο κατασκευαστικης πλευρας  ,  ειναι ενα πλαισιο  προσωπο στην σωληνα  απο οπου θα κατεβαινει  συρταρωτα μια πορτα  σιδερενια η αλουμινιο  και μια αντλια αυτοματη ωστε να πεταει τα δικα μου  νερα στον δρομο 

ακουω την γνωμη σας  για το πως θα μπορουσε  να κατασκευαστει, η αν εχετε καποια καλυτερη ιδεα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Καμια φωτο; Μερικες φορες δεν ειναι ανιουσα πάντως μπορει να λιμναζουν νερα απεξω για παραδειγμα.

Και στις δυο φωτογραφίες, είχε τοποθετηθεί μονωτικό υλικό στο κάτω μέρος, και προχώρησε προς τα πάνω.

 

 

IMG_20200928_135258.jpg

 

IMG_20200928_135229.jpg.21ab18fe2d081c86c8fd12f721a51eef.jpg

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πολλοι ηλεκτρολογοι αποφευγουν να ασχοληθουν με δικτυα και δε ξερουν πρεπει να τους πεις τι θες. Ειχα πετυχει και εναν 60+ που ουτε καν ηθελε να το πιασει λέει αυτα τα κανουν κεντραδες.

τον προσπερνας και πας στον επομενο γιατι πιθανότατα δε ξερει και αλλα κρισιμα πραγματα στη δουλεια του και εχει μεινει 30 χρονια πριν...

κατα τα αλλά ναι μια σωστή δικτύωση θέλει τεχνικό δικτύων αλλά το να περάσει και να μαζέψει μερικά cat6 δεν είναι επιστήμη πια

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, otso είπε

. Γ ια να μην καθαρισουν και καποια αλλη η να μην κατασκευασουν νεα  απλως εριξαν και τα νερα της αλλης σε αυτην που περνα μπροστα απο μενα .

Αν ο ογκος  της βροχης ειναι μικρος  δεν υπαρχει προβλημα  , στραγγανε και του χωριου αλλά και τα δικα μου  .Αν ο ογκος της βροχης ειναι μεγαλος  αντι να στραγγιζω εγω ερχονται τα νερα του χωριου στο σπιτι μου . 

Κανε μια ασφάλεια για καιρικά φαινόμενα  και ταυτόχρονα ασφαλιστικά μέτρα στο Δημο Είναι ευκαιρία τώρα που γίνεται χαμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, hp8 είπε

Κανε μια ασφάλεια για καιρικά φαινόμενα  και ταυτόχρονα ασφαλιστικά μέτρα στο Δημο Είναι ευκαιρία τώρα που γίνεται χαμός

Χασιμο χρονου και χρηματων  σε δικηγορους και ψυχιατρους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pinkakos είπε

Καλησπέρα συμφορουμιτες, χρειάζομαι χαλίκι για τον κήπο, έχετε κάποια οικονομική πρόταση;

Yλικά οικοδομων ,αν θες πολύ τότε χύμα,αν θες λίγο τότε σε σακούλια.

Μπορείς να πάρεις και κοτρώνες και να τις σπας μονος σου σαν κατάδικος σε αμερικάνικη ταινία.Για μέγιστη οικονομία.

 

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, didaskalop είπε

Καλησπέρα. Ξέρει κανείς πως λέγονται αυτά τα λευκά κλιπάκια που φαίνονται στις φωτό?

Capture.PNG

Capture2.PNG

μα ειναι γνωστη η περιγραφη. Τσουτσουνακια λεγονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να συνδέσω τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα στο ρεύμα, έχω φάει ένα σκαλωμα, έχω 4 καλώδια στην έξοδο το μαύρο, που προφανώς είναι η φάση, το μπλε που προφανώς είναι το ουδέτερο και της γείωσης το κιτρινοπρασινο, τέλος υπάρχει και ένα καλώδιο καφέ χρώματος το οποίο δεν καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετεί και είναι και πιο λεπτό σε σε σχέση με τα άλλα... θα πρέπει απλώς να το μονωσω ή κάτι άλλο?

16013796854802055876013.jpg

Επεξ/σία από robert8891
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φαση μπορει να ειναι είτε μαυρο ειτε καφε είτε κοκκινο, δε καταλαβαινω το λόγο βεβαια που περασαν αυτο το καλωδιο. Κατεχεις να κανεις δοκιμη με δοκιμαστικο κατσαβιδι να δεις που ερχεται ρευμα; Οι διατομές είναι ίδιες (μηπως καποιο λειτουργει σαν σήμα πχ ή εντολή);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Καλησπέρα. Ξέρει κανείς πως λέγονται αυτά τα λευκά κλιπάκια που φαίνονται στις φωτό?

Capture.PNG

Capture2.PNG

Motherboard Standoff Support Spacer
https://www.bestbyte.net/atx-motherboard-standoff-support-spacer-threaded-6-32.html

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, bobptz said:

Χίλια ευχαριστώ. Μήπως ξέρουμε και στα ελληνικά πως τα αναζητάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...