Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Η φαση μπορει να ειναι είτε μαυρο ειτε καφε είτε κοκκινο, δε καταλαβαινω το λόγο βεβαια που περασαν αυτο το καλωδιο. Κατεχεις να κανεις δοκιμη με δοκιμαστικο κατσαβιδι να δεις που ερχεται ρευμα; Οι διατομές είναι ίδιες (μηπως καποιο λειτουργει σαν σήμα πχ ή εντολή);

 

1 ώρα πριν, robert8891 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να συνδέσω τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα στο ρεύμα, έχω φάει ένα σκαλωμα, έχω 4 καλώδια στην έξοδο το μαύρο, που προφανώς είναι η φάση, το μπλε που προφανώς είναι το ουδέτερο και της γείωσης το κιτρινοπρασινο, τέλος υπάρχει και ένα καλώδιο καφέ χρώματος το οποίο δεν καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετεί και είναι και πιο λεπτό σε σε σχέση με τα άλλα... θα πρέπει απλώς να το μονωσω ή κάτι άλλο?

16013796854802055876013.jpg

Μπορει επειδη ειναι πιο λεπτο να ειναι επιστροφη για να αναβει λαμπιονι στο πινακα να ξερεις ποτε λειτουργει και ποτε κοβει ο θερμοστατης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/9/2020 στις 9:03 ΠΜ, zoranb είπε

Σε εντοιχισμένο ψυγείο, τοποθετημένο, πώς βγάζω το ντουλαπάκι της πόρτας που έχει τοποθετηθεί πάνω στις γλύστρες;

Κάτι μου λέει πως από «γλύστρες» εντοιχιζόμενων ψυγείων δεν ξέρει κάνεις! 😐 Μόνο τις γλύστρες για τα σκάφη σας ξέρετε ! 😆

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μπορει επειδη ειναι πιο λεπτο να ειναι επιστροφη για να αναβει λαμπιονι στο πινακα να ξερεις ποτε λειτουργει και ποτε κοβει ο θερμοστατης.

Αυτό σκέφτηκα σαν πιλότος απλώς δε μπορώ να καταλάβω με σιγουριά από τη φωτογραφία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zoranb είπε

Κάτι μου λέει πως από «γλύστρες» εντοιχιζόμενων ψυγείων δεν ξέρει κάνεις! 😐 Μόνο τις γλύστρες για τα σκάφη σας ξέρετε ! 😆

Που πιάνει; Βγάλε  φωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μπορει επειδη ειναι πιο λεπτο να ειναι επιστροφη για να αναβει λαμπιονι στο πινακα να ξερεις ποτε λειτουργει και ποτε κοβει ο θερμοστατης.

Ωραία, αν είναι έτσι εν τέλει αυτό το καλώδιο που το "κουμπωνω" σε ποιά υποδοχή του θερμοσίφωνα, οι άλλες υποδοχές υποδεικνύονται μόνο για αυτήν έχω άγνοια, η μήπως εξαρτάται και απο τον θερμοσίφωνα αν υποστηρίζει αυτήν την επιπλέον λειτουργία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, robert8891 είπε

Ωραία, αν είναι έτσι εν τέλει αυτό το καλώδιο που το "κουμπωνω" σε ποιά υποδοχή του θερμοσίφωνα, οι άλλες υποδοχές υποδεικνύονται μόνο για αυτήν έχω άγνοια, η μήπως εξαρτάται και απο τον θερμοσίφωνα αν υποστηρίζει αυτήν την επιπλέον λειτουργία...

Θελει προσοχη στο να βαλεις το θερμοσιφωνα.. Ελπιζω να εχεις βαλει την βαλβιδα ασφαλειας.... αλλιως θα τον αναψεις και αν δε τον εχεις γεμισει θα γινει πυραυλος απο τον ατμο. Θελει ασφαλεια παντως καλυτερα μη το επιχειρησεις.

Ενα παραδειγμα

https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2018/01/blog-post_82.html

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Θελει προσοχη στο να βαλεις το θερμοσιφωνα.. Ελπιζω να εχεις βαλει την βαλβιδα ασφαλειας.... αλλιως θα τον αναψεις και αν δε τον εχεις γεμισει θα γινει πυραυλος απο τον ατμο. Θελει ασφαλεια παντως καλυτερα μη το επιχειρησεις.

Στο υδραυλικό κομμάτι είναι συνδεδεμένος απο υδραυλικό, το μονο που απομένει είναι το ρεύμα και έχω προβληματιστεί με αυτό το επιπλέον καλώδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Θελει προσοχη στο να βαλεις το θερμοσιφωνα.. Ελπιζω να εχεις βαλει την βαλβιδα ασφαλειας.... αλλιως θα τον αναψεις και αν δε τον εχεις γεμισει θα γινει πυραυλος απο τον ατμο. Θελει ασφαλεια παντως καλυτερα μη το επιχειρησεις.

Ενα παραδειγμα

https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2018/01/blog-post_82.html

Στην περίπτωση μου παρατηρώ ότι το καφέ κατεβαίνει ακριβώς πανω στην λυχνία της ένδειξης λειτουργίας , δεν έχω άλλη στον πίνακα...... P_20200929_174823_1.jpg.a1fb3f4980a03e33e75d7d028b278f7d.jpg

Εικόνα απο θερμοστατη ... μήπως θα πρέπει να κουμπωσω το καλώδιο στην θέση 2ή 3 που είναι βιδωμενη η λυχνία του θερμοσίφωνα.... P_20200929_181225.jpg.c5d4789cc16cd43d4b83a69c3e658a88.jpg

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Η φαση μπορει να ειναι είτε μαυρο ειτε καφε είτε κοκκινο, δε καταλαβαινω το λόγο βεβαια που περασαν αυτο το καλωδιο. Κατεχεις να κανεις δοκιμη με δοκιμαστικο κατσαβιδι να δεις που ερχεται ρευμα; Οι διατομές είναι ίδιες (μηπως καποιο λειτουργει σαν σήμα πχ ή εντολή);

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση, εχω ανεβάσει και καποιες φωτογραφίες αν δεις, προφανώς εξυπηρετεί κάτι άλλο, δεν ξέρω όμως σε ποιά θέση να το βιδωσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, robert8891 είπε

P_20200929_193601_1.jpg

Ναι από ότι φαινεται «πιλότος» είναι (επιστροφή από το λαμπάκι). Ρελε διαρροής δε βλέπω στον πίνακα όμως!!!

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, didaskalop είπε

Χίλια ευχαριστώ. Μήπως ξέρουμε και στα ελληνικά πως τα αναζητάω?

Χρησιμοποιείς το αγγλικό όνομα:

https://www.8com.gr/catalog/product/view/id/65488/computer-screws-standoffs-set-assortment-kit-for-motherboard-228pcs?ref=bestprice.gr

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, didaskalop είπε

Χίλια ευχαριστώ. Μήπως ξέρουμε και στα ελληνικά πως τα αναζητάω?

Αποστάτες μητρικής πλαστικοί

http://www.acdcshop.gr/plasticspacers-c-279_218_220.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...