Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, dinokiko είπε

Το συρταρι της κουζινας εχει φρακαρει απο ενα σφυρι που βρισκεται μεσα! εχω δοκιμασει με ραβδο μακρυ αλλα δεν καταφερνω τπτ!εχει 10 εκατοστα περιπου απο εκει που εχει φρακαρει και το συρταρι ανοιγει πολυ λιγο(1εκ)

Αν έχεις χώρο απο κάτω,κλέισε το συρτάρι και χτύπα το απο κάτω στο πάτο μπας και  κουνηθεί το σφυρί  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

@vamvakoolas έχω τη συγκεκριμένη εσωτερικά με ~12 μέτρα καλώδιο τυλιγμένο, σε σημείο που δε φαίνεται, με πολύ καλά αποτελέσματα.

Όμως είναι σε νησί, σε οπτική επαφή με την κεραία αλλά 18 χιλιόμετρα μακριά.

Θα την πρότεινα τη συγκεκριμένη (χωρίς να μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι θα κάνει δουλειά). Την προτείνω όμως, γιατί αν δε δουλέψει εσωτερικά (σχεδόν βέβαιο, αν και δεν ξέρω ακριβώς πως είναι το ακίνητο που θέλεις να τη χρησιμοποιήσεις), μπορείς να τη βάλεις εξωτερικά και είναι πολύ διακριτική.

πηγα χθες και επαθα σοκ: οντως υπαρχει καλωδιο απο διαμερισμα και παει ταρατσα. Παω στη ταρατσα και εμεινα #@#ας: ειχαν κοψει το καλωδιο με ψαλιδι και κεραια αφαντη!

Ερωτηση: αν παρω σημα απο κεραια γειτονα με διακλαδωτη θα εχει θεμα ο γειτονας; (δεν εχει μπριζα ταρατσα να δοκιμαζω με μονιτορ)

 

υ.γ τελικα δεν υπαρχει καμμια ελπιδα με εσωτ κεραια μιας και δοκιμασα ακομα και στην αυλη και σημα...γιοκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

πηγα χθες και επαθα σοκ: οντως υπαρχει καλωδιο απο διαμερισμα και παει ταρατσα. Παω στη ταρατσα και εμεινα #@#ας: ειχαν κοψει το καλωδιο με ψαλιδι και κεραια αφαντη!

Μια απλή κεραία, π.χ.

https://www.skroutz.gr/s/427572/Real-Safe-ANT-390.html

(κι ένα λουκέτο)

🔐

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να βάψω μόνος μου και φυσικά έχω ταλαιπωρηθεί πολύ, έχω κουραστεί πολύ, και το έχω μετανιώσει πολύ. Ο λόγος βέβαια το οικονομικό, αλλά τελικά η ατζαμοσύνη έχει προστιθέμενη αξία και η δουλειά και η απογοήτευση μαζί έχουν μεγαλύτερο κόστος από όσα θα έπαιρναν οι επαγγελματίες. Θέλω να ρωτήσω κάτι, μιλάμε για εσωτερικό τοίχο. Όσα χέρια και να το περάσω φαίνονται βουρτσιές. Η αραίωση είναι 10% (τόσο μου είπαν από εκεί που το πήρα) και το χρώμα KRAFT ECO κιτρινοπορτοκαλί κάπως. Οι τοίχοι έχουν ασταρωθεί όλοι. Καμία συμβουλή για να μη φαίνονται οι βουρτσιές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτι λιγα καταλαβα ο προηγουμενος ιδιοκτητης του διαμερισματος πρεπει να τη ξηλωσε (μιλαμε ο τυπας εκανε ολοκληρη ιστορια για 10-30 ευρ!)

εχεις δικιο για τη κεραια, εγω σκεφτομουν και αυτη https://www.e-shop.gr/esperanza-eat104-outdoor-directional-dvb-t-antenna-thunder-s-p-PER.574852

Οι dvb-t κανουν δουλεια ή να παρω καμμια old school?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

αποτι λιγα καταλαβα ο προηγουμενος ιδιοκτητης του διαμερισματος πρεπει να τη ξηλωσε (μιλαμε ο τυπας εκανε ολοκληρη ιστορια για 10-30 ευρ!)

εχεις δικιο για τη κεραια, εγω σκεφτομουν και αυτη https://www.e-shop.gr/esperanza-eat104-outdoor-directional-dvb-t-antenna-thunder-s-p-PER.574852

Οι dvb-t κανουν δουλεια ή να παρω καμμια old school?

παρε μια κλασσικη, λερου μερλιν την εχει ουτε δεκαρικο, βαλε και σιδερα βασεις κλπ πας στα 15...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rooter είπε

Δοκίμασα να βάψω μόνος μου και φυσικά έχω ταλαιπωρηθεί πολύ, έχω κουραστεί πολύ, και το έχω μετανιώσει πολύ. Ο λόγος βέβαια το οικονομικό, αλλά τελικά η ατζαμοσύνη έχει προστιθέμενη αξία και η δουλειά και η απογοήτευση μαζί έχουν μεγαλύτερο κόστος από όσα θα έπαιρναν οι επαγγελματίες. Θέλω να ρωτήσω κάτι, μιλάμε για εσωτερικό τοίχο. Όσα χέρια και να το περάσω φαίνονται βουρτσιές. Η αραίωση είναι 10% (τόσο μου είπαν από εκεί που το πήρα) και το χρώμα KRAFT ECO κιτρινοπορτοκαλί κάπως. Οι τοίχοι έχουν ασταρωθεί όλοι. Καμία συμβουλή για να μη φαίνονται οι βουρτσιές?

Τι εννοείς "βουρτσιές";;

Με τι εργαλείο βάφεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τι εννοείς "βουρτσιές";;

Με τι εργαλείο βάφεις;

Βάφω με ρολό. Όταν λέω βουρτσιές εννοώ ίχνη από την διαδρομή του ρολού στον τοίχο, το χρώμα δηλαδή δεν είναι ομοιόμορφο, υπάρχει σε κάποια σημεία ορατό το ίχνος της κίνησης που έγινε με το ρολό, με αποτέλεσμα ελαφρά σκουρότερη απόχρωση στα συγκεκριμένα τμήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, rooter said:

Βάφω με ρολό. Όταν λέω βουρτσιές εννοώ ίχνη από την διαδρομή του ρολού στον τοίχο, το χρώμα δηλαδή δεν είναι ομοιόμορφο, υπάρχει σε κάποια σημεία ορατό το ίχνος της κίνησης που έγινε με το ρολό, με αποτέλεσμα ελαφρά σκουρότερη απόχρωση στα συγκεκριμένα τμήματα.

 

Αυτό συμβαίνει ενώ έχεις αφήσει το χρώμα να στεγνώσει για τουλάχιστον κάποιες ώρες;

 

Μην παίρνεις όρκο οτι ο επαγγελματίας δε θα άφηνε μερεμέτια. Μόνο επαγγελματίες από συστάσεις, και πάλι θέλει προσοχή.

Σε εμένα (ενώ δεν είχα δυνατότητα να είμαι παρόν), γνωστός επαγγελματίας, ανακάτευε τα χρώματα σε εξωτερικό χώρο με αποτέλεσμα να μου χαλάσει το σταμπωτό. Και όταν λέω χαλάσει, εννοώ ότι πλέον είναι το μισό άσπρο!!!!!!

Εσωτερικά σε κάποια κομμάτια έβαλα εποξειδική βαφή, έκανε χάλια πρόσμειξη (λάθος αναλογίες) με αποτέλεσμα να σκάσει η μπογιά και να χρεωθω εγώ (!!!!!) το επιπλέον κόστος αγοράς γιατί έκανε τον Κινέζο. Δεν το συζητάω για τα χρώματα που του είχα πάει εγώ....Δεν έμεινε τίποτα, ούτε γυαλόχαρτα, ούτε χαρτόνι για το δάπεδο.....

Κλείνω την παρένθεση, απλά θέλω να πω μη νοιώθεις ότι έχεις κάνει λάθος επιλογή να το κάνεις μόνος σου

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Αυτό συμβαίνει ενώ έχεις αφήσει το χρώμα να στεγνώσει για τουλάχιστον κάποιες ώρες;

Όχι ιδιαίτερα πολλές. Πόσο χρόνο θέλει από το πρώτο στο δεύτερο χέρι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, rooter said:

Όχι ιδιαίτερα πολλές. Πόσο χρόνο θέλει από το πρώτο στο δεύτερο χέρι? 

Ειδικός δεν είμαι, αλλά θα το δείς κιόλας. Πρωί με απόγευμα θα μπορούσε να είναι αν βοηθάει και ο καιρός.

Αυτό που θέλω να πω είναι, μην το κοιτάς μόλις περνάς το δεύτερο χέρι ή μόλις διπλοπερνάς. Γιατί σε εκείνο το σημείο θα είναι ακόμα υγρή η βαφή και εννοείται ότι θα φαίνεται σαν βουρτσιά αν δεν περιμένεις να στεγνώσει πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thodoris1985 είπε

Ειδικός δεν είμαι, αλλά θα το δείς κιόλας. Πρωί με απόγευμα θα μπορούσε να είναι αν βοηθάει και ο καιρός.

Αυτό που θέλω να πω είναι, μην το κοιτάς μόλις περνάς το δεύτερο χέρι ή μόλις διπλοπερνάς. Γιατί σε εκείνο το σημείο θα είναι ακόμα υγρή η βαφή και εννοείται ότι θα φαίνεται σαν βουρτσιά αν δεν περιμένεις να στεγνώσει πρώτα.

Οχι μιλάμε ότι έχουν περάσει μέρες και φαίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, rooter είπε

Δοκίμασα να βάψω μόνος μου και φυσικά έχω ταλαιπωρηθεί πολύ, έχω κουραστεί πολύ, και το έχω μετανιώσει πολύ. Ο λόγος βέβαια το οικονομικό, αλλά τελικά η ατζαμοσύνη έχει προστιθέμενη αξία και η δουλειά και η απογοήτευση μαζί έχουν μεγαλύτερο κόστος από όσα θα έπαιρναν οι επαγγελματίες. Θέλω να ρωτήσω κάτι, μιλάμε για εσωτερικό τοίχο. Όσα χέρια και να το περάσω φαίνονται βουρτσιές. Η αραίωση είναι 10% (τόσο μου είπαν από εκεί που το πήρα) και το χρώμα KRAFT ECO κιτρινοπορτοκαλί κάπως. Οι τοίχοι έχουν ασταρωθεί όλοι. Καμία συμβουλή για να μη φαίνονται οι βουρτσιές?

Σε παρομοια περιπτωση στο παρελθον εφταιγε το χρώμα που ήταν φθηνιάρικο... πηγα πηρα αλλη μαρκα και ειχε εξαιρετικη καλυπτικοτητα... ισως και το 10% αραιωση που εκανες να μη χρειαζοταν ή να ηταν πολύ...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σε παρομοια περιπτωση στο παρελθον εφταιγε το χρώμα που ήταν φθηνιάρικο... πηγα πηρα αλλη μαρκα και ειχε εξαιρετικη καλυπτικοτητα... ισως και το 10% αραιωση που εκανες να μη χρειαζοταν ή να ηταν πολύ...

Το CRAFT είναι πανάκριβο...Όσον αφορά την αραίωση το υποπτεύτηκα αλλά όντας άσχετος δε μου πέρασε από το μυαλό να βάλω λιγότερο από όσο λέει ο κατασκευαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rooter είπε

Το CRAFT είναι πανάκριβο...Όσον αφορά την αραίωση το υποπτεύτηκα αλλά όντας άσχετος δε μου πέρασε από το μυαλό να βάλω λιγότερο από όσο λέει ο κατασκευαστής.

το ξερω οτι ειναι καλα τα κραφτ και μου κανει πολυ εντυπωση... δοκιμασε να το ανακατεψεις καλυτερα, ιδανικα εαν εχεις αναδευτητα που μπαινει σε τρυπανι (κανα 2 ευρω εχει) μηπως βελτιωθεί γιατι πιθανοτατα εχει κατσει ψηλα το νερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...