Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αντικαταστήσω τη μόνωση που υπάρχει ανάμεσα σε αλουμίνιο και μάρμαρο, όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Είναι 10ετίας, έχει παλιώσει, σχεδόν καεί και μου βάζει νερά όταν βρέχει. Ποιό είναι κατά τη γνώμη σας το καλύτερο προϊόν που μπορώ να βάλω για το σημείο αυτό; Σημείωση, το βλέπει συνεχώς ο ήλιος.

ΑλουμίνιοΜάρμαρο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν φαίνεται αν και τι μόνωση υπάρχει αλλά συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις ακρυλικό σφραγιστικό σε φύσιγγα με πιστόλι. (praktiker - leroy με 1 ευρώ) Αν υπάρχει παλιό σφραγιστικό το βγάζεις καθαρίζεις καλά και περνάς το καινούργιο.

Για στρώσιμο μετά το πέρασμα σαλιώνεις το δάχτυλο και περνάς απαλά σκουπίζεις το δάχτυλο με χαρτοπετσέτα.Προσέχεις να στρώσεις με την πρώτη γιατί αν περάσεις το δάχτυλο δεύτερη φορά χαλάει.

https://www.skroutz.gr/c/2827/silikones-sfragistika.html?keyphrase=ακρυλικο&order_by=pricevat&order_dir=asc

Γίνεται τέλειο και εδώ να πάρεις μία άποψη περασμένο από εμένα μεταξύ αλουμινίου και τοίχου.

https://youtu.be/Oi1WzFonbQ8?t=41

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Θέλω να αντικαταστήσω τη μόνωση που υπάρχει ανάμεσα σε αλουμίνιο και μάρμαρο, όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Είναι 10ετίας, έχει παλιώσει, σχεδόν καεί και μου βάζει νερά όταν βρέχει. Ποιό είναι κατά τη γνώμη σας το καλύτερο προϊόν που μπορώ να βάλω για το σημείο αυτό; Σημείωση, το βλέπει συνεχώς ο ήλιος.

ΑλουμίνιοΜάρμαρο.jpg

Sikaflex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που μιλάμε για φλόγιστρα, είχα πάρει πριν χρόνια ένα και με το που γύρισα σπίτι και το έβαλα στο map gas και το άναψα, άρχισε να σφυρίζει.

Η φλόγα δηλαδή όπως βγαίνει έξω κάνει έναν έντονο σφυριγμό σαν να περνάει δυνατό αέρας από χαραμάδα. Όσο πιο πολύ φλόγα του δίνω τόσο πιο έντονο γίνεται.

Το ερώτημα είναι, είναι φυσιολογικό αυτό ή παίζει να μου σκάσει στα χέρια? Άλλα φλόγιστρα που είχα πιο παλιά δεν έκαναν κανένα σφύριγμα αλλά δεν ξέρω κιόλας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν φαίνεται αν και τι μόνωση υπάρχει αλλά συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις ακρυλικό σφραγιστικό σε φύσιγγα με πιστόλι. (praktiker - leroy με 1 ευρώ) Αν υπάρχει παλιό σφραγιστικό το βγάζεις καθαρίζεις καλά και περνάς το καινούργιο.

Για στρώσιμο μετά το πέρασμα σαλιώνεις το δάχτυλο και περνάς απαλά σκουπίζεις το δάχτυλο με χαρτοπετσέτα.Προσέχεις να στρώσεις με την πρώτη γιατί αν περάσεις το δάχτυλο δεύτερη φορά χαλάει.

https://www.skroutz.gr/c/2827/silikones-sfragistika.html?keyphrase=ακρυλικο&order_by=pricevat&order_dir=asc

Γίνεται τέλειο και εδώ να πάρεις μία άποψη περασμένο από εμένα μεταξύ αλουμινίου και τοίχου.

https://youtu.be/Oi1WzFonbQ8?t=41

Υγρό σαπούνι στο δάχτυλο και είναι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zoranb είπε

Θέλω να αντικαταστήσω τη μόνωση που υπάρχει ανάμεσα σε αλουμίνιο και μάρμαρο, όπως φαίνεται στη φωτογραφία. 

μόνωση ? για στόκο σιλικόνη μου φαίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hp8 είπε

μόνωση ? για στόκο σιλικόνη μου φαίνεται 

Ναι έχεις δίκιο, όχι μόνωση... για το σφραγιστικό εννοώ που έχει κιτρινίσει πλέον 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zoranb είπε

Ναι έχεις δίκιο, όχι μόνωση... για το σφραγιστικό εννοώ που έχει κιτρινίσει πλέον 😊

αν είσαι σίγουρος οτι μπαίνει από εκεί αφαίρεσε την και βάλε άλλη 0 κόστος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Sikaflex

Ακριβότερη η συγκεκριμένη μάρκα... υπάρχει κάποιος λόγος;

3 λεπτά πριν, hp8 είπε

αν είσαι σίγουρος οτι μπαίνει από εκεί αφαίρεσε την και βάλε άλλη 0 κόστος 

Τι εννοείς εάν είμαι σίγουρος... από πού αλλού να μπαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zoranb είπε

Εννοείς να υπερχειλίζει από αλλού και να βγαίνει μπροστά;

το πιο απλό είναι να βάλεις νέα και εφ όσον δεν έχεις θέμα τελείωσες Αν προκύψει το ψάχνεις Να ξέρεις ότι το νερό μπαίνει εδώ και βγαίνει όπου το βολεύει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zoranb είπε

 

Τι εννοείς εάν είμαι σίγουρος... από πού αλλού να μπαίνει;

Τα λάστιχα που μπαίνουν στο τζάμι με τα χρόνια σκληραίνουν και έτσι αφήνουν νερό γλύφοντας το τζάμι να περνάει από πίσω.

Η φωτογραφία είναι κοντινή και δεν φαίνεται αν έχει αποχετεύσεις το αλουμίνιο.Αν τυχόν και δεν έχει στο σωστό σημείο και με σωστό εργαλείο το νερό μαζεύεται εσωτερικά στο αλουμίνιο και σκάει όπου βρεί διέξοδο η οποία πολλές φορές είναι προς το εσωτερικό μέρος. Άλλαξε το σφραγιστικό ελάχιστο κόστος έχει αλλά αν είναι αυτό που λέω θα το διαπιστώσεις τώρα που έρχεται χειμώνας και θα βρέχει.

Το λέω γιατί την πάτησα με αυτό τον τρόπο από ατζαμή αλουμινά στο εξοχικό και το διαπίστωσε άλλος που έφερα μετά. Δεν είχε ανοίξει αποχετεύσεις στην εξωτερική πλευρά του αλουμινίου στέγνωσαν τα λάστιχα περνούσε νερό από πίσω το οποίο έσκαγε και προς τα μέσα και εγώ νόμιζε πως έφταιγε το σφραγιστικό όπως εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zoranb είπε

Ακριβότερη η συγκεκριμένη μάρκα... υπάρχει κάποιος λόγος;

Από όσες έχω δει, είναι μακράν η καλύτερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Τα λάστιχα που μπαίνουν στο τζάμι με τα χρόνια σκληραίνουν και έτσι αφήνουν νερό γλύφοντας το τζάμι να περνάει από πίσω.

Η φωτογραφία είναι κοντινή και δεν φαίνεται αν έχει αποχετεύσεις το αλουμίνιο.Αν τυχόν και δεν έχει στο σωστό σημείο και με σωστό εργαλείο το νερό μαζεύεται εσωτερικά στο αλουμίνιο και σκάει όπου βρεί διέξοδο η οποία πολλές φορές είναι προς το εσωτερικό μέρος. Άλλαξε το σφραγιστικό ελάχιστο κόστος έχει αλλά αν είναι αυτό που λέω θα το διαπιστώσεις τώρα που έρχεται χειμώνας και θα βρέχει.

Το λέω γιατί την πάτησα με αυτό τον τρόπο από ατζαμή αλουμινά στο εξοχικό και το διαπίστωσε άλλος που έφερα μετά. Δεν είχε ανοίξει αποχετεύσεις στην εξωτερική πλευρά του αλουμινίου στέγνωσαν τα λάστιχα περνούσε νερό από πίσω το οποίο έσκαγε και προς τα μέσα και εγώ νόμιζε πως έφταιγε το σφραγιστικό όπως εσύ.

Έχει τρεις αποχετεύσεις, η μια είναι αυτή η μαύρη που φαίνεται στη φωτό. Νερά βάζει τα τελευταία 3-4 χρόνια, πιό παλιά δεν είχα προσέξει κάτι! Παρόλαυτά όμως τώρα με έχεις βάλει σε μαύρες σκέψεις... 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...