Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δηλαδή το καλάι που χρησιμοποιούμε για κόληση χαλκοσωλήνων είναι διαφορετικό από το καλάι που θα χρησιμοποιήσουμε σε μια κόληση καλωδίου ας πούμε διότι εγώ το ίδιο έχω χρησιμοποιήσει σε κολλήσεις και κόλησε;;;

Όσο για φλόγιστρο θεωρώ ότι αυτό που πρότεινες ναι είναι καλό αλλά επαγγελματικό και πανάκριβο.Εγώ με ένα παρόμοιο απλό έχω κάνει κολήσεις 2-3 φορές που χρειάστηκα.

Με το ίδιο καλάι έχω κολήσει και χαλκοσωλήνα.😁

Προφανώς και άλλο του καλωδίου. Συν ότι αυτό που πρότεινα έχει και αλοιφή μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν είχε ανοίξει αποχετεύσεις στην εξωτερική πλευρά του αλουμινίου στέγνωσαν τα λάστιχα περνούσε νερό από πίσω το οποίο έσκαγε και προς τα μέσα και εγώ νόμιζε πως έφταιγε το σφραγιστικό όπως εσύ.

Ο δικός σου Αλουμινάς δεν είχε ανοίξει καθόλου αποχετεύσεις, ούτε μία; Αυτό λες;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2020 στις 11:59 ΜΜ, someone- είπε

καλησπέρα, ειμαι σε αναζήτηση διακοπτών για φωτα και πριζων. κοίταξα legrand valena/valena life, schneider asfora και την επόμενη σειρα από αυτήν ελάχιστα ακριβότερη δε θυμαμαι το ονομα και διαβάζω καλα λογια για την ABB basic55 που εμφανισιακά τουλάχιστον μου αρεσαν. οπως καταλάβατε κατι τετραγωνισμένο.

επισης επειδή θα αλλαξω και ηλεκτρολογικό πινακα και το εσωτερικό του ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε πινακα hager vu36 και ασφάλειες παλι hager στο πατρικό μου έχουμε abb χρόνια. 

τι λετε;;

Δες τη διαφορά κόστους αν μπορείς βάλε έξυπνους πχ sonoff. Επίσης για ασφάλειες και πίνακες δες και GE

Επεξ/σία από Son^Goku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mechpanos είπε

Από όσες έχω δει, είναι μακράν η καλύτερη...

Πες περισσότερα για το τι σε κάνει να λες πως είναι μακράν η καλύτερη λύση. Τί έχεις δεί γιατί δεν είναι κ μικρή η διαφορά κοστολογικά.

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, zoranb είπε

Ο δικός σου Αλουμινάς δεν είχε ανοίξει καθόλου αποχετεύσεις, ούτε μία; Αυτό λες;

Όντως ο δικός μου δεν είχε ανοίξει καθόλου αποχετεύσεις και μόλις στέγνωσαν τα λάστιχα άρχισε να περνάει νερό και το ξερνούσε κάτω από τα πηχάκια που στηρίζουν το τζάμι. Νόμιζα ότι περνούσαν από κάτω όπως εσύ άλλαξα σφραγιστικό αλλά το πρόβλημα ήταν εκεί και μετά το διαπίστωσα.Αλουμινάς να σου πετύχει.

Ήταν στη βεράντα την οποία είχα κλείσει με τζαμαρία και όταν πήγαινα χειμώνα εξοχικό έβρισκα νερά.Ευτυχώς στο σπίτι είχε κάνει άλλος τα αλουμίνια και είχε κάνει τις σωστές αποχετεύσεις.

Τα δικά σου αφού έχουν αλλού πρέπει να είναι το πρόβλημα εκτός και δεν είναι σε σωστό σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2020 στις 2:57 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Μιας που μιλάμε για φλόγιστρα, είχα πάρει πριν χρόνια ένα και με το που γύρισα σπίτι και το έβαλα στο map gas και το άναψα, άρχισε να σφυρίζει.

όσο σφυριζει δουλευει άψογα Αυτά φτάνουν μέχρι και  2000 °C +  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, hp8 είπε

όσο σφυριζει δουλευει άψογα Αυτά φτάνουν μέχρι και  2000 °C +  

Δηλαδή υπάρχει ένας συγκεκριμένος τύπος που είναι φτιαγμένος για να σφυρίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Δηλαδή υπάρχει ένας συγκεκριμένος τύπος που είναι φτιαγμένος για να σφυρίζει?

Σφυρίζει δεν Σφυρίζει😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Δηλαδή υπάρχει ένας συγκεκριμένος τύπος που είναι φτιαγμένος για να σφυρίζει?

το σφύριγμα είναι συνδυασμός του μπεκ και της ταχύτητας ροης του αέρα που μπαίνει απο τις τρύπες και εξέρχεται στο σημείο της φλόγας Αν κοιτάξεις στις στρόγγυλες τρύπες θα δεις το μπεκ ψεκασμού Δημιουργειται ένα τζιφαρι αέρα και σε συνδυασμό με ένα κατά κάποιο τρόπο στροβιλιστη (Αν βάλεις ένα ψιλο κατσαβίδι θα καταλάβεις τι λέω Το δικο μου έτσι είναι ) που έχει μέσα στη σωλήνα 3-4 πόντους πριν την φλογα έχουμε αυτόν το ήχο Άλλωστε γι αυτό λέγεται και   turbotorch σε αυτό αναφέρεσαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hp8 είπε

το σφύριγμα είναι συνδυασμός του μπεκ και της ταχύτητας ροης του αέρα που μπαίνει απο τις τρύπες και εξέρχεται στο σημείο της φλόγας Αν κοιτάξεις στις στρόγγυλες τρύπες θα δεις το μπεκ ψεκασμού Δημιουργειται ένα τζιφαρι αέρα και σε συνδυασμό με ένα κατά κάποιο τρόπο στροβιλιστη (Αν βάλεις ένα ψιλο κατσαβίδι θα καταλάβεις τι λέω Το δικο μου έτσι είναι ) που έχει μέσα στη σωλήνα 3-4 πόντους πριν την φλογα έχουμε αυτόν το ήχο Άλλωστε γι αυτό λέγεται και   turbotorch σε αυτό αναφέρεσαι 

Καλή φάση άμα είναι έτσι γτ το φοβόμουν να το γκαζώσω μην κάνει κανα μπραφ. Αν και σαν δύναμη δεν μου έχει φανεί πιο δυνατό από τα προηγούμενα.

Θα πάω αύριο να το βγάλω φωτογραφία να δούμε πως ακριβώς είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, zoranb είπε

Ποιό είναι το σωστό σημείο; Μπορώ να το καταλάβω;

Δεν μπορω να σε βοηθησω απο που μπαινουν τα νερά, αλλα θα σου δωσω ένα τιπ για ττο πως θα βαλεις την κολλα χωρις να λερωσεις πατωμα και αλουμίνιο.

Ολα θα πρεπει να ναι στεγνα. Θα παρεις χαρτοταινια και θα βαλεις σε ολο το μηκος, στις δυο επιφανεια, αλουμίνιο πατωμα θα εχει κενο μονο αυτο που θες να γεμισεις.

Παίρνεις το πιστολι και βαζεις καλη ποσοτητα, ενώ προχωρας. Οταν το απλωσεις βουτα το δαχτυλο σε ενα ποτηρι νερο με λιγο σαπούνι ή σκετο νερό και με λιγη πίεση ξεκινα απο την αρχη προς το τελος. Η περίσσεια ποσοτητα θα παει ολη στην χαρτοταινια.

Το αφήνεις κανενα δεκάλεπτο και μετα τραβας την ταινία κανονικά. Τελειωσες.

 

Επεξ/σία από Liverpool89
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και να υπάρχουν αυτές οι διακυμάνσεις στο χρώμα ? Είχα ρωτήσει πριν λίγες μέρες αλλά μια εικόνα μιλάει όσο χίλιες λέξεις και πιθανόν κάποιος να έχει μια ακόμα συμβουλή για το πρόβλημα

20201018_170531.jpg

20201018_170512.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rooter είπε

Ξέρετε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και να υπάρχουν αυτές οι διακυμάνσεις στο χρώμα ? Είχα ρωτήσει πριν λίγες μέρες αλλά μια εικόνα μιλάει όσο χίλιες λέξεις και πιθανόν κάποιος να έχει μια ακόμα συμβουλή για το πρόβλημα

20201018_170531.jpg

20201018_170512.jpg

Νομιζω κακη αραιωση/κακη αναδευση της μπογιας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κακή προετοιμασία του τοίχου για το επικείμενο βάψιμο

Κακή αραίωση 

Βαψιμο με Μάπα ρόλο κακής ποιότητας.

😁

(τι βάψιμο είναι αυτό; ελπίζω να μην στο έκανε μάστορας 😐

Αντε καλημέρα 👍

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...