Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, majnun είπε

Κανείς;

Είναι μεγάλο το μήκος απλά για να το μπαλωσεις.

Ιδανικά πρέπει να βρεις το ίδιο προφίλ να βάλεις στο τμήμα που λείπει και να στοκαρεις στις ενώσεις.

Αν δε βρεις ακριβώς το ίδιο ίσως κάτι πολύ κοντινό ή να φτιάξεις από ξύλο αφού το περάσεις με το κατάλληλο bit με το ρούτερ.

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Μόνο γυψαδόρος μπορεί να το φτιάξει αυτό, δεν είναι τίποτα δύσκολο. Τα υπόλοιπα τρίψιμο και βάψιμο.

Μπορείς ευκολα να το φτιάξεις μόνοςς σου αν βρεις ίδιο προφιλ

πχ

https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/diakosmisi-orofis/rozetes-plakes-kornizes/?sort=PriceAsc&pz=15&PriceRange-from=0&PriceRange-to=37&eidos=[Πήχης]&pg=1

https://www.praktiker.gr/c/diakosmitika-orofis-608/Είδος-Πηχάκι?criteria=4fc56d231a7f799b&lf=57

Αν δε βρεις το ίδιο μπορείς πάντα να ξυλώσεις και το υπόλοιπο και να το αλλάξεις όλο

btw:

ο τοίχος από τι είναι ; είναι κάτι σε απομίμηση ξύλου ?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πλακάκι είναι σε απομίμηση ξύλου.

Τα ξέρω αυτά τα πηχάκια αλλά είναι πολυστερίνη όχι γύψινα. Αν αρχίσει το ξήλωμα θα κάνει περισσότερη ζημιά, για τον γυψαδόρο είναι 5 λεπτά δουλειά και πολλά λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που έχεις μια κλειδαριά και χαλάσει ο αφαλός της, αλλά τυγχάνει να έχεις πολλά κλειδιά πχ η πόρτα μιας κοινόχρηστης αποθήκης ή ενός γραφείου , αν μπορείς να σου δώσει ο κλειδαράς νέο αφαλό "κατά παραγγελία" που να ανοιγει με τα παλιά κλειδιά ώστε να μη κάνεις νέα; Πχ ίσως αν σου προσαρμόζει κατάλληλα τα πινς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DrLo είπε

Σε περίπτωση που έχεις μια κλειδαριά και χαλάσει ο αφαλός της, αλλά τυγχάνει να έχεις πολλά κλειδιά πχ η πόρτα μιας κοινόχρηστης αποθήκης ή ενός γραφείου , αν μπορείς να σου δώσει ο κλειδαράς νέο αφαλό "κατά παραγγελία" που να ανοιγει με τα παλιά κλειδιά ώστε να μη κάνεις νέα; Πχ ίσως αν σου προσαρμόζει κατάλληλα τα πινς.

Δεν αξίζει τον κόπο ρε φίλε.. άλλαξα προχτές έναν αφαλό και 8 κλειδιά, 3 που είχε ο αφαλός και άλλα 5 , σύνολο 27.5 ευρώ.... 1.5 το κλειδί έχουν. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2020 στις 8:06 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Τελικά δεν γράφει πάνω μάρκα ή τύπο. Θυμάμαι ότι το είχα πάρει περίπου 17€ αν και μπορεί να κάνω και λάθος 

 

Spoiler

A4A0D319-66C9-4285-A0F3-78C9D2C5EF07.jpeg

 

839E9CBF-2617-48D3-AD10-8895972EDBFC.jpeg

6F9A5A0A-86FE-4D78-8F9A-C4BF1EC0D491.jpeg

94D5FD32-E3EF-45C9-9588-E74D0CBB7890.jpeg

το ίδιο έχουμε Παίξε με προσοχή Αυτός είναι ο ήχος του 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 

Προσπάθησα να βρω απάντηση στο πρόβλημά μου, αλλά οι σελίδες του θέματος αυτού είναι πάρα πολλές και "χάθηκα" κυριολεκτικά. 

Η μπανιέρα μου είναι ακρυλική, αγορασμένη το 1995, αλλά σε πολύ καλή κατάσταση. Το ζήτημα είναι ότι είχε υδρομασάζ, το οποίο δεν λειτουργεί εδώ και χρόνια, με επιχρωμιωμένα "στόμια" στον πάτο της (δεν ξέρω αν είναι η σωστή λέξη), που από τα πολλά καθαριστικά μοιάζουν σαν σκουριασμένα. Επειδή δεν τίθεται θέμα αναζήτησης ανταλλακτικών μετά από τόσα χρόνια, μήπως μπορείτε να μου προτείνετε μια λύση; Πέρυσι τα ψεκάσαμε με ένα ασημί σπρέι, αλλά έφυγε μετά από λίγον καιρό. 

Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Κάπως πρέπει να βγαίνουν αυτά, βιδωτά ή κουμπωτά.

Δοκιμάσατε;

Κάποια βγαίνουν βιδωτά, κάποια άλλα δεν μετακινούνται καθόλου. Δεν θέλω να κάνω κάτι και να χαλάσει η μπανιέρα. Το υδρομασάζ δεν με ενδιαφέρει καθόλου, αν και έχω μια έγνοια μήπως κινδυνεύουμε από ηλεκτροπληξία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 καλησπέρα

 

θέλω να βάλω μέσα στην ντουζιέρα μου ενα παγκάκι. ενα μικρο ξύλινο κάθισμα με δευτερο αποθηκευτικό πάτωμα απο κάτω για δοχεία τυπου σαμπουαν. ουσιαστικά κατι τέτοιο.

 

81CyB4qwm-L._AC_SL1500_.jpg

 

το θέμα ειναι οτι αυτα ειναι πανάκριβα. οτι παρόμοιο ειναι φθηνο δεν ειναι για μέσα στο ντους. θα χαλασει πολύ γρηγορα απο το νερο.

Μπορω να βρω ξύλο σαν το teak να το κάνω μονος μου?

Μπορω να βρω κατι σε λογική τιμη έτοιμο? Ας πουμε 150ευρω.

Μήπως τελικά μπορω να πάρω ενα απο μπαμπου που εχει καποια αντοχη και να το περάσω ενα βερνικι που να το κάνει να αντέξει μια 5ετια. ειναι σε τιμές 40-50 ευρω οπότε ισως αξιζει.

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

 καλησπέρα

θέλω να βάλω μέσα στην ντουζιέρα μου ενα παγκάκι. ενα μικρο ξύλινο κάθισμα με δευτερο αποθηκευτικό πάτωμα απο κάτω για δοχεία τυπου σαμπουαν. ουσιαστικά κατι τέτοιο.

81CyB4qwm-L._AC_SL1500_.jpg

Μπράβο.Που κολλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λάστιχο του πλυντηρίου ρούχων LG εχει ένα μικρό σκισιμο. δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα.

υπάρχει τρόπος επισκευής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...