Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, The_Judas είπε

το λάστιχο του πλυντηρίου ρούχων LG εχει ένα μικρό σκισιμο. δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα.

υπάρχει τρόπος επισκευής;

Λάστιχο εννοείς της πόρτας? Όχι τα λάστιχα δεν επισκευάζονται, πρέπει να βρεις ίδιο που να ταιριάζει 

Αλλά άμα δουλεύει κανονικά άστο έτσι και όσο κρατήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

Ρε παιδιά ξέρει κανείς πως βγαίνει λίπος από μάρμαρο? 

Απλό είναι

https://www.skroutz.gr/s/22543384/Overlay-Καθαριστικό-για-Λίπη-Ultra-Λεμόνι-Spray-650ml-9468265.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Πήρα ένα παρεμφερή και δεν έκανε τπτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους. Παρακαλω μηπως γνωριζει κανεις που μπορω να βρω αυτα τα πλαστικα απο πλυντηριο πιατων hotpoint ariston, που ειναι για την στερεωση της πορτας εντοιχισμου?? Μου εσπασαν οπως εβγαλα την παλια προσοψη και θα βαλω καινουργια.Ευχαριστω

1.jpg

2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, van62 said:

καλημερα σε ολους. Παρακαλω μηπως γνωριζει κανεις που μπορω να βρω αυτα τα πλαστικα απο πλυντηριο πιατων hotpoint ariston, που ειναι για την στερεωση της πορτας εντοιχισμου?? Μου εσπασαν οπως εβγαλα την παλια προσοψη και θα βαλω καινουργια.Ευχαριστω

1.jpg

2.jpg

Σου στέλνω pm για να μη θεωρηθεί διαφήμιση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

Πήρα ένα παρεμφερή και δεν έκανε τπτ. 

"Παρεμφερές"

Το μάρμαρο έχει πόρους και καθαρίζει δύσκολα.

Δοκίμασε με ξύδι κι αν δεν κάνει τίποτα θα πρέπει να πας σε πιο εξειδικευμένα προϊόντα.

π.χ.

https://www.skroutz.gr/s/22516273/Durostick-D-21-Καθαριστικό-αγυάλιστων-μαρμάρων-Υγρό-1000ml-ΝΤ2101.html

https://www.skroutz.gr/s/22936974/Mercola-CL-22-Oxy-Clean-Υγρό-1000ml.html

Το 2ο είναι διαβρωτικό και θέλει προσοχή στις οδηγίες χρήσης.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μια απαραίτητη διευκρίνιση:

Στο insomnia δεν επιτρέπεται η συμμετοχή για προώθηση επαγγελματικών δραστηριοτήτων. Το να προτείνετε μια λύση που σας έχει καλύψει είναι απολύτως θεμιτό -βασικά, σε διαφορετική περίπτωση, θα ήταν αδύνατο να υπάρξει η όποια συζήτηση, σε νήματα όπως τα κλιματιστικά, οι πόρτες ασφαλείας, υλικά για μαστορέματα κτλ.

Επίσης δεν επιτρέπεται (για λόγους που θα έπρεπε να είναι προφανείς) η δυσφήμιση με απαξιωτικούς/προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως "ο τάδε είναι λαμόγιο", "μακριά από το δείνα απατεώνα" κτλ.

Το να πείτε, λ.χ., ότι "το Πλαίσιο δεν με καλύπτει" ή "ο Κωτσόβολος μου ακύρωσε αδικαιολόγητα παραγγελία" είναι απολύτως θεμιτό. Το να γράψετε "μακριά από τον τάδε απατεώνα κλειδαρά" ή "ψόφο στους σκιτζήδες" δεν επιτρέπεται. Κι αυτό (θέλω να ελπίζω ότι) είναι προφανές και δεν χρειάζεται καμία εξήγηση γιατί δεν επιτρέπεται.

Όταν λέμε "συμμετοχή για προώθηση επαγγελματικών δραστηριοτήτων", αυτό σημαίνει, για παράδειγμα, να βάζετε για υπογραφή το μαγαζί σας και να λέτε "αν θέλεις να γίνει η τάδε δουλειά μπορώ να αναλάβω". Να συμμετέχετε σε ένα νήμα αναρτώντας φωτογραφίες με το λογότυπο της επιχείρησής σας, κτλ.

Κάτι λογαριασμοί-αλεξιπτωτιστές που εμφανίζονται κατά καιρούς να μας πουν τι καλά μηχανήματα στήνουν ή τι όμορφους γάμους διοργανώνουν, εννοείται πως απομακρύνονται χωρίς δεύτερη κουβέντα. Άλλο αυτό, άλλο τα μέλη της κοινότητας, παλιά και νέα, που ήρθαν για να μείνουν, να συμμετάσχουν ουσιαστικά και να προσφέρουν.

Πουθενά δεν απαγορεύουμε σε έναν επαγγελματία να εκφρέρει άποψη. Πολλοί, αν όχι οι περισσότεροι, κάτι επαγγελόμαστε. (Κι εγώ έχω εκφέρει κατά καιρούς άποψη για ερωτήσεις που αφορούν το επάγγελμά μου). Αυτό που δεν επιτρέπουμε είναι στον επαγγελματία να έρχεται εδώ για να ψαρέψει πελάτες. Να μοιραστεί γνώση, ευχαρίστως. Εδώ, στο forum, πλήρη, χωρίς παραπομπές στο μαγαζί που εκπροσωπεί.

Τώρα, αν μέσα από μια διαρκή, μεστή παρουσία, ένας επαγγελματίας λάβει με προσωπικό μήνυμα κάποια πρόταση συνεργασίας (προσοχή: να λάβει, όχι να στείλει), αυτό είναι θέμα του μέλους που θα απευθυνθεί στον επαγγελματία και δεν μας απασχολεί. Εκεί που θα παρέμβουμε (και έχουμε παρέμβει) είναι σε απρόσκλητη ή/και τυφλή αποστολή προτάσεων συνεργασίας από επαγγελματίες (spam advertising).

Με δυο λόγια, αυτό που δεν επιτρέπουμε είναι την άγρα πελατών.

Μη φτάσουμε στο άλλο άκρο, να μη γράφετε ένα προϊόν με το όνομά του γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση. Αν κάποια μέλη νομίζουν πως απαγορεύεται αυτό, κάνουν λάθος.

Αυτούς που θα έρθουν ουρανοκατέβατοι να διαφημιστούν, έχει το insomnia άλλους τρόπους να τους αντιμετωπίσει, και σε αυτό χρειάζεται όπως πάντοτε τη συνδρομή των μελών μέσω της αποστολής αναφορών και της αποφυγής κάθε σχολιασμού των εξώφθαλμα διαφημιστικών μηνυμάτων.

Όπως πάντα, αν έχετε την όποια απορία για το πλαίσιο που διέπει ένα νήμα ή μια ενότητα του insomnia, αντί να δίνετε σημασία στο τι γράφει ο καθένας για το πλαίσιο λειτουργίας ή να ρωτάτε στον αέρα "αυτό γιατί συμβαίνει", μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα σε κάποιον από τους συντονιστές ζητώντας τις όποιες διευκρινήσεις. Και να μην είναι αρμόδιος, θα σας παραπέμψει σε κάποιον αρμόδιο. 

Καλή συνέχεια.

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παρακαλώ πολυ για τη βοήθεια σας, εχω παρει τιμες απο δυο αλουμιναδες αλλα ο ένας δουλεύει μονο αλουμιλ ο αλλος europa. η διαφορα μεταξυ τους 2500 ευρώ φθηνότερα τα αλουμιλ αλλα δε εχω τις γνώσεις να συγκρίνω τα δύο κουφώματα, ειναι τοσο ανώτερη σειρα αυτη της europa για αυτο και η διαφορά στην τιμή η ειναι πανω κατω τα ιδια.

Alumil S560 (επάλληλα) και alumil m9660 (ανοιγομενα)

europa prima8000 (επάλληλα) και europa eos60 (ανοιγομενα)

επάλληλες θα γίνουν 3 μεγαλες πόρτες και τα υπόλοιπα που είναι νορμάλ διαστάσεις ανοιγομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τοιχο που εχει πεταξει το χρωμα και στοκο σπατουλαρισματος επειδη ειχε πλυμηρησε παρελθον (μεχρι ενα υψος) πιστευετε πως θελει περα απο ξυσιμο κτλ και αστάρι πριν το σπατουλαρισμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μερικοι μπογιατζηδες φτιαχνουν τα χρώματα μονοι τους και οχι απο μηχανη. Τι μειονεκτήματα εχει;

Ανομοιόμορφο αποτέλεσμα σε κάθε νέα "παρτίδα" που παρασκευάζει in situ (πρέπει να είναι πάρα πολύ ακριβής στις αναλογίες των επιμέρους χρωμάτων) και δεύτερον, αδυναμία αναπαραγωγής της ίδιας απόχρωσης σε περίπτωση τοπικών επιδιορθώσεων ή "φρεσκαρίσματος" μετά από κάποιο Χ χρονικό διάστημα. 

Απλή λογική.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να βάλω πλαστικό κανάλι (περίπου για ένα μέτρο). Θα είναι μεγαλούτσικο γιατί θέλω να περάσω από μέσα ~9 καλώδια με διάμετρο 8 χιλιοστά το κάθε ένα.

Μετά θέλω να το βάψω στο χρώμα του τοίχου. Προφανώς το πλαστικό δε θα κρατήσει τη μπογιά. Μπορώ να το τρίψω και να του περάσω στόκο από πάνω για να φαίνεται σαν τοίχος και να βαφτεί από πάνω;

Θέλω να φαίνεται όσο το δυνατόν λιγότερο. Στο σημείο που θα το βάλω θα φαίνεται σαν δοκάρι μιας και θα είναι προέκταση του δοκαριού.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από μία ηλεκτρική σκούπα με καμένο μοτέρ πριν πάει για ανακύκλωση αφαίρεσα το μειωτή στροφών και θέλω να τον βάλω σε ένα κουτάκι να τον χρησιμοποιώ σε εργαλεία ( τροχό - τρυπάνι) για μείωση στροφών.

Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά από τέτοια κυκλώματα υποθέτω ότι τα καλώδια 1 και 2 θα είναι η εισαγωγή ρεύματος και τα 3 και 4 που πήγαιναν στα καρβουνάκια του μοτέρ θα είναι εξαγωγή και θα αυξομειώνεται το ρεύμα από το διακόπτη 5.

Τα λέω σωστά ή θα βάλω καμιά φωτιά;;;;

IMG-2418.jpg

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλημέρα .
Ετοιμάζομαι να βάψω τους εξωτερικούς τοίχους του σπιτιού οι οποίοι είναι με πεταχτο σοβά .
Ποιος είναι ο πιο καλος τρόπος γιατί εχω ακούσει πολλά
Spoiler

W57O0cy.jpg

mKhgVSd.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...