Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, hp8 είπε

υπάρχει με επικάλυψη αλουμινίου με επενδυση αλουμινιου  Αλλα αν θες να μην ξανα ασχοληθεις δες  εδω  Μπορείς να το κάνεις και με υδρορροή αφου αφαιρεσεις το κομμάτι για τος σωλήνες και να το στεραιωσεις με τσέρκι 

Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις, εδώ βρίσκω μόνο με 6 mm πάχος τις μαύρες, που πάλι θα έχω απώλειες.  Με την δουλειά μου δεν προλαβαίνω για πολλά πολλά ψώνια να πηγαίνω Ηράκλειο να ψάχνω και στο ίντερνετ παραδόξως δεν βρήκα και πολλά ή όσα έβρισκα τα έστελναν με μεταφορική, κάτι που ήθελα να αποφύγω ή με κούριερ μου έβγαιναν κάτι τρελά ποσά για μεταφορικά.

Σκεφτόμουν να συνδυάσω 2-3 μονώσεις των 6 mm την μια πάνω στην άλλη με το καθένα προφανώς μεγαλύτερη διάμετρο αλλά μου φάνηκε μεγάλη ταλαιπωρία., τελικά ακολούθησα την συμβουλή σου και παράγγειλα αυτό: https://home-market.gr/product/monosi-alouminiou-13mm/ 

10 μέτρα είναι γύρω στα 50 ευρώ μου βγήκε αλλά ας είναι θα τα γλυτώσω από το πετρέλαιο που είναι φθηνό φέτος.

Για το δεύτερο τώρα που λες δεν έχω σωλήνες στο εσωτερικό (και να είχα δεν θα έκανα τόσα έξοδα αφού δεν είναι δικό μου το σπίτι), αλλά στην ταράτσα, εκεί η κατάσταση είναι χαοτική, δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο. 2 λέβητες για δ διαφορετικούς ορόφους με τους σωλήνες να τέμνει ο ένας τον άλλο κάθετα, από πάνω από κάτω, σωλήνες για το νερό να διασχίζουν την ταράτσα σε διαφορετικά μέρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Για το δεύτερο τώρα που λες δεν έχω σωλήνες στο εσωτερικό (και να είχα δεν θα έκανα τόσα έξοδα αφού δεν είναι δικό μου το σπίτι),

αφού το σπίτι δεν είναι δικό σου οκ Τώρα το σκέπασμα των σωλήνων που έχει το βίντεο δεν αφορά μόνο τους μέσα αλλά όποιος σωλήνας είναι εκτεθειμένος στο περιβάλλον γενικότερα γι αυτό σου είπα για υδρορροή να αφαιρεθεί το κομματι με το μέγεθος των σωλήνων και να κατσι σαν καπάκι η κανάλι καλωδίων Τώρα η μόνωση που παραγγλειλες θα πρεπει να κοπει φανταζομαι για να την περσεις Ρωτησες με τι κόλα θα την κολλήσεις γιατί αν την αφήσεις ετσι θα ανοίξει μετα απο λιγο καιρο και θα ειναι αχρηστη 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δικό της αυτοκόλλητο σε περίπτωση που θέλεις να την κόψεις. Αν δω ότι δεν είναι καλό θα το τυλίξω με μονωτική ταινία όπως είχα κάνει και την προηγούμενη φορά. Ξέρω ότι άλλοι βάζουν βενζινόκολλα και κολλάει στην σωλήνα αλλά προτιμώ την ταινία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να πάρω έναν καλό λειαντήρα πάγκου και παρότι στην ελληνική αγορά βρήκα πολύ μικρή ποικιλία και ποιότητες, κατέληξα σε αυτό εδώ

Το πρόβλημα είναι ότι παίρνει γυαλόχαρτα αυτοκόλλητα με διάμετρο 30cm, τα οποία δεν μπορώ να βρω πουθενά!

Έστειλα mail και στα 3 μαγαζιά που πουλάνε το μηχάνημα ζητώντας άμα μπορούν να με προμηθεύουν με αναλώσιμα, ή αν δεν έχουν να μου στείλουν έστω ένα λινκ από κάποιο άλλο μαγαζί.

Long story short, ούτε έχουν ούτε ξέρουν που θα μπορούσα να βρω. Τους λέω πως περιμένετε να αγοράσω ένα μηχάνημα άμα δεν υπάρχουν πουθενά τα ανταλλακτικά του?

Το θέμα είναι, ξέρει κάποιος αν μπορώ να βρω πουθενά αυτοκόλλητα γυαλόχαρτα με διάμετρο 30cm ? Εννοείται πως έχω ήδη κοιτάξει σε 400 μαγαζιά στο ίντερνετ και σε ένα φυσικό με μεγάλη ποικιλία και δεν έχω βρει τίποτα αλλά λέω μπας και

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να πάρω έναν καλό λειαντήρα πάγκου και παρότι στην ελληνική αγορά βρήκα πολύ μικρή ποικιλία και ποιότητες, κατέληξα σε αυτό εδώ

Το πρόβλημα είναι ότι παίρνει γυαλόχαρτα αυτοκόλλητα με διάμετρο 30cm, τα οποία δεν μπορώ να βρω πουθενά!

Έστειλα mail και στα 3 μαγαζιά που πουλάνε το μηχάνημα ζητώντας άμα μπορούν να με προμηθεύουν με αναλώσιμα, ή αν δεν έχουν να μου στείλουν έστω ένα λινκ από κάποιο άλλο μαγαζί.

Long story short, ούτε έχουν ούτε ξέρουν που θα μπορούσα να βρω. Τους λέω πως περιμένετε να αγοράσω ένα μηχάνημα άμα δεν υπάρχουν πουθενά τα ανταλλακτικά του?

Το θέμα είναι, ξέρει κάποιος αν μπορώ να βρω πουθενά αυτοκόλλητα γυαλόχαρτα με διάμετρο 30cm ? Εννοείται πως έχω ήδη κοιτάξει σε 400 μαγαζιά στο ίντερνετ και σε ένα φυσικό με μεγάλη ποικιλία και δεν έχω βρει τίποτα αλλά λέω μπας και

Amazon βρίσκεις εύκολα. 

https://www.amazon.co.uk/Silverline-934116-Hook-Loop-Discs/dp/B000LFYOGK/ref=mp_s_a_1_2?dchild=1&keywords=300mm+sanding+discs+self+adhesive&qid=1604175820&sprefix=300mm+san&sr=8-2

 

Επισης μπορείς να δεις εδω

http://diadiasis.gr/

https://www.taramanidis.gr/leiantika/leiantika-xilou/diskoi-velrco-xilou?sort=p.price&order=DESC

Όπου εξυπηρετει επαγγελματιες και εργοστάσια επιπλου.. 

Παρεμπιπτόντως θεωρω τσιμπημένη την τιμη για το τριβειο που παρέθεσες.. 

https://www.skroutz.gr/c/2786/michanimata-epexergasias-xylou.html?keyphrase=τριβειο+ταινιας

 

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξερουμε περιπου τιμες για τριθεσιο καναπε επισκευη?δηλαδη αλλαγη ταπετσαριας?εχει κανεις αναλογη εμπειρια?

Επεξ/σία από Kapetanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

ξερουμε περιπου τιμες για τριθεσιο καναπε επισκευη?δηλαδη αλλαγη ταπετσαριας?εχει κανεις αναλογη εμπειρια?

Εξαρτάτε το ύφασμα που θα βάλεις, εμείς αλλάξαμε πέρυσι σε 2θεσιο και 3θεσιο με υφασμα μεσαίας ποιότητας αλεκιαστο στα 1000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Εξαρτάτε το ύφασμα που θα βάλεις, εμείς αλλάξαμε πέρυσι σε 2θεσιο και 3θεσιο με υφασμα μεσαίας ποιότητας αλεκιαστο στα 1000 ευρώ.

Ρε φίλε είναι πολλά τα λεφτά εγώ θέλω για τον ένα μόνο για αρχή 3θεσιο. Μήπως να πάω σε καινούργιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kapetanakos είπε

Ρε φίλε είναι πολλά τα λεφτά εγώ θέλω για τον ένα μόνο για αρχή 3θεσιο. Μήπως να πάω σε καινούργιο? 

Για 1000 (ή 500) ευρώ εννοείται πας σε καινούργιο.

Κάνε μια αναζήτηση για ταπετσέρη και πάρε προσφορές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βάλει κανένας boiler λεβητοστασιου για ζεστό νερό από τον λέβητα σε όλες τις κατοικίες; Σκεφτόμαστε να βάλουμε ένα της assos. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2020 στις 10:24 ΜΜ, Maktheo είπε

Amazon βρίσκεις εύκολα. 

https://www.amazon.co.uk/Silverline-934116-Hook-Loop-Discs/dp/B000LFYOGK/ref=mp_s_a_1_2?dchild=1&keywords=300mm+sanding+discs+self+adhesive&qid=1604175820&sprefix=300mm+san&sr=8-2

Επισης μπορείς να δεις εδω

http://diadiasis.gr/

https://www.taramanidis.gr/leiantika/leiantika-xilou/diskoi-velrco-xilou?sort=p.price&order=DESC

Όπου εξυπηρετει επαγγελματιες και εργοστάσια επιπλου.. 

Παρεμπιπτόντως θεωρω τσιμπημένη την τιμη για το τριβειο που παρέθεσες.. 

https://www.skroutz.gr/c/2786/michanimata-epexergasias-xylou.html?keyphrase=τριβειο+ταινιας

Πρώτα απόλα ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να το ψάξεις και να παραθέσεις λινξ.

Στα δύο λινκ που έβαλες, ψάχνοντας στα λειαντικά δεν έχει το μέγεθος που θέλω.

Για το άμαζον τώρα, το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν ξέρω πλέον τι γίνεται με τελωνείο από Αγγλία που έφυγε από ΕΕ και με μεταφορικά κλπ και δεν ήθελα να μπλέξω από εξωτερικό αλλά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι ότι ίσως δεν υπάρχει άλλη λύση.

Για το τριβείο το ίδιο τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς τσιμπημένη την τιμή του, βρίσκεται στην σελίδα που παρέθεσες που έχει διάφορα τριβεία που τα είχα κοιτάξει όλα και δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε ιδιαίτερα κάποιο σαν κατασκευή αφενός, αφετέρου σχεδόν όλα είναι στα ~370 watt οπότε τελείως ανεμικά ενώ αυτό που έβαλα εγώ είναι στα 800. Τριβείο ίδιου στυλ και ισχύος δεν έχει άλλο στο σκρουτζ για να πω αν είναι συγκριτικά φτηνό ή ακριβό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Πρώτα απόλα ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να το ψάξεις και να παραθέσεις λινξ.

Στα δύο λινκ που έβαλες, ψάχνοντας στα λειαντικά δεν έχει το μέγεθος που θέλω.

Για το άμαζον τώρα, το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν ξέρω πλέον τι γίνεται με τελωνείο από Αγγλία που έφυγε από ΕΕ και με μεταφορικά κλπ και δεν ήθελα να μπλέξω από εξωτερικό αλλά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι ότι ίσως δεν υπάρχει άλλη λύση.

Για το τριβείο το ίδιο τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς τσιμπημένη την τιμή του, βρίσκεται στην σελίδα που παρέθεσες που έχει διάφορα τριβεία που τα είχα κοιτάξει όλα και δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε ιδιαίτερα κάποιο σαν κατασκευή αφενός, αφετέρου σχεδόν όλα είναι στα ~370 watt οπότε τελείως ανεμικά ενώ αυτό που έβαλα εγώ είναι στα 800. Τριβείο ίδιου στυλ και ισχύος δεν έχει άλλο στο σκρουτζ για να πω αν είναι συγκριτικά φτηνό ή ακριβό

Aκομα δεν εχει αλλάξει κάτι για εισαγωγές απο Αγγλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς από μπουντούζια;

Σε μια τέντα που κρατάει νερά, ήρθε τεντάς και την είδε και μου είπε ή μποντούζια ή άλλο πανί. Το πανί κρατάει ακόμα, απλά ξεχείλωσε λόγω του νερού και δεν επανέρχεται, στην επόμενη βροχή δηλαδή πάλι θα κρατήσει νερά, αν μείνει έτσι.

Όλα καλά ως εδώ, μόνο που ο μάστορας μετά από 3 τηλεφωνήματα και 2 βδομάδες αναμονής ακόμα είναι άφαντος.

Βλέπω λοιπόν να πωλούνται σετ μπουντούζια μαζί με εργαλείο για την τοποθέτηση σε πολύ λογική τιμή. Τι να αγοράσω όμως; Υλικό; Διάσταση;

Και το κυριότερο, σε πόση απόσταση από την άκρη της τέντας πρέπει να περαστούν;

banner_desktop_mpountouzia.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Doubt είπε

Βλέπω λοιπόν να πωλούνται σετ μπουντούζια μαζί με εργαλείο για την τοποθέτηση σε πολύ λογική τιμή. Τι να αγοράσω όμως; Υλικό; Διάσταση;

 

νομιζω των 12 - 14 mm ανοξείδωτα - αλουμίνιο  ? θα κάνουν δουλειά Aπο κλίση η τέντα μήπως χρειάζεται περισσότερη ? περίεργο που βαστάει νερά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

νομιζω των 12 - 14 mm ανοξείδωτα - αλουμίνιο  ? θα κάνουν δουλειά Aπο κλίση η τέντα μήπως χρειάζεται περισσότερη ? περίεργο που βαστάει νερά  

Είναι ρετιρέ, οπότε μεγάλο μήκος, περιορισμένη κλίση. Ο μάστορας που την είδε πάντως είπε πως η κλίση είναι ΟΚ.

Είναι νοικιασμένο το σπίτι και οι ενοικιαστές είναι λίγο αδιάφοροι-αδαείς οπότε με μια φορά που δεν ήταν καλά τεντωμένη (κανονικά μαζεμένη έπρεπε) έγινε η ζημιά.

Για την απόσταση από το άκρο της τέντας τι λες; στο 1 μέτρο θα είναι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...