Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Πρώτα απόλα ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να το ψάξεις και να παραθέσεις λινξ.

Στα δύο λινκ που έβαλες, ψάχνοντας στα λειαντικά δεν έχει το μέγεθος που θέλω.

Για το άμαζον τώρα, το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν ξέρω πλέον τι γίνεται με τελωνείο από Αγγλία που έφυγε από ΕΕ και με μεταφορικά κλπ και δεν ήθελα να μπλέξω από εξωτερικό αλλά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι ότι ίσως δεν υπάρχει άλλη λύση.

Για το τριβείο το ίδιο τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς τσιμπημένη την τιμή του, βρίσκεται στην σελίδα που παρέθεσες που έχει διάφορα τριβεία που τα είχα κοιτάξει όλα και δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε ιδιαίτερα κάποιο σαν κατασκευή αφενός, αφετέρου σχεδόν όλα είναι στα ~370 watt οπότε τελείως ανεμικά ενώ αυτό που έβαλα εγώ είναι στα 800. Τριβείο ίδιου στυλ και ισχύος δεν έχει άλλο στο σκρουτζ για να πω αν είναι συγκριτικά φτηνό ή ακριβό

Δεν έχει αλλάξει κατι για τις αγορές απο Αγγλια αλλα υπαρχει και το amazon.de οποτε πάλι καλυμμένος είσαι. 

Μετα ειδα οτι ειναι 800w

Επειδη σε εργοστασιο επιπλων δουλευω, θα σου πω οτι πάλι ακριβο το βρισκω. 

Θεωρω πως μπορεις να βρεις μεταχειρισμενο επαγγελματικο τριβειο/παγκο με λιγοτερα (αλλα βεβαια απο την αλλη μάλλον απαιτεί 3φασικο ρευμα οποτε παλι εσενα δεν σε ενδιαφέρει) 

Τα link απο τις εταιρείες που ποσταρα αφορουν κυριως επαγγελματιες και με τον πρώτο συνεργαζομαστε. 

Μπορεί να μην εχει κατι στο site αλλα αν κάνεις τον κοπο να τους τηλεφωνήσεις ισως βρεις κατι καθως εχουν μεγαλη γκαμα.. 

 

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Για την απόσταση από το άκρο της τέντας τι λες; στο 1 μέτρο θα είναι καλά;

δες που έχει κάνει την κοιλιά και βάλε στα σημεία που βαστάει το νερό από  2-3 Κοντά στις ραφές να το αποφύγεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παρακαλώ πολυ για τη βοήθεια σας, εχω παρει τιμες απο δυο αλουμιναδες αλλα ο ένας δουλεύει μονο αλουμιλ ο αλλος europa. η διαφορα μεταξυ τους 2500 ευρώ φθηνότερα τα αλουμιλ αλλα δε εχω τις γνώσεις να συγκρίνω τα δύο κουφώματα, ειναι τοσο ανώτερη σειρα αυτη της europa για αυτο και η διαφορά στην τιμή η ειναι πανω κατω τα ιδια.

Alumil S560 (επάλληλα) και alumil m9660 (ανοιγομενα)

europa prima8000 (επάλληλα) και europa eos60 (ανοιγομενα)

επάλληλες θα γίνουν 3 μεγαλες πόρτες και τα υπόλοιπα που είναι νορμάλ διαστάσεις ανοιγομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, zoranb είπε

Με τι είδους κόλα μπορούν να κολληθούν σιφόνια που είναι φτιαγμένα από υλικό Valsir? (μόνο κάποιος υδραυλικός θα το γνωρίζει αυτό 😀 )

Αν είναι με φλάντζες (λάστιχα) στις ενώσεις, δεν θέλουν κόλλημα. Αν είναι απλού τύπου με μια ποιοτική κόλλα PVC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zoranb είπε

Με τι είδους κόλα μπορούν να κολληθούν σιφόνια που είναι φτιαγμένα από υλικό Valsir? (μόνο κάποιος υδραυλικός θα το γνωρίζει αυτό 😀 )

Κόλλα pvc πλαστικών  

(μόλις είδα ότι σου είχε απαντήσει ο συνονόματος) 

😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maktheo είπε

Δεν έχει αλλάξει κατι για τις αγορές απο Αγγλια αλλα υπαρχει και το amazon.de οποτε πάλι καλυμμένος είσαι. 

Μετα ειδα οτι ειναι 800w

Επειδη σε εργοστασιο επιπλων δουλευω, θα σου πω οτι πάλι ακριβο το βρισκω. 

Θεωρω πως μπορεις να βρεις μεταχειρισμενο επαγγελματικο τριβειο/παγκο με λιγοτερα (αλλα βεβαια απο την αλλη μάλλον απαιτεί 3φασικο ρευμα οποτε παλι εσενα δεν σε ενδιαφέρει) 

Τα link απο τις εταιρείες που ποσταρα αφορουν κυριως επαγγελματιες και με τον πρώτο συνεργαζομαστε. 

Μπορεί να μην εχει κατι στο site αλλα αν κάνεις τον κοπο να τους τηλεφωνήσεις ισως βρεις κατι καθως εχουν μεγαλη γκαμα.. 

Για το ακριβό δεν ξέρω, δεν βλέπω κανένα μέτρο σύγκρισης στο ελληνικό ίντερνετ αυτή την στιγμή οπότε ό,τι και να πω είναι λίγο στον αέρα. Από την άλλη το σημαντικό είναι να είναι στιβαρή κατασκευή, να μην τρέμει κατά την λειτουργία και το μοτέρ να μην χαλάει τον κόσμο, και αυτό είναι κάτι που μόνο στην πράξη θα φανεί. Δεν το κρύβω ότι και γω έχω τις αμφιβολίες μου αλλά δεν υπάρχει και τρόπος να το διαπιστώσω πριν το πάρω.

Επίσης για μεταχειρισμένο δεν ξέρω που θα μπορούσα να βρω, αλλά δεν ψήνομαι να πάρω σβάρνα τα παζάρια σχιστό κλπ μπας και βρω κάτι, είμαι και λίγο μακρυά, και επίσης το παζάρι είναι κυρίως χόμπυ και δεν με ψήνει ειδικά τώρα με κορώνα και φουλ γύφτους 🤣 Οπότε το πηγαίνω διαδικτυακά.

Θα στείλω πάντως ένα ημεηλάκι στα site που είπες μπας και

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Για το ακριβό δεν ξέρω, δεν βλέπω κανένα μέτρο σύγκρισης στο ελληνικό ίντερνετ αυτή την στιγμή οπότε ό,τι και να πω είναι λίγο στον αέρα. Από την άλλη το σημαντικό είναι να είναι στιβαρή κατασκευή, να μην τρέμει κατά την λειτουργία και το μοτέρ να μην χαλάει τον κόσμο, και αυτό είναι κάτι που μόνο στην πράξη θα φανεί. Δεν το κρύβω ότι και γω έχω τις αμφιβολίες μου αλλά δεν υπάρχει και τρόπος να το διαπιστώσω πριν το πάρω.

Επίσης για μεταχειρισμένο δεν ξέρω που θα μπορούσα να βρω, αλλά δεν ψήνομαι να πάρω σβάρνα τα παζάρια σχιστό κλπ μπας και βρω κάτι, είμαι και λίγο μακρυά, και επίσης το παζάρι είναι κυρίως χόμπυ και δεν με ψήνει ειδικά τώρα με κορώνα και φουλ γύφτους 🤣 Οπότε το πηγαίνω διαδικτυακά.

Θα στείλω πάντως ένα ημεηλάκι στα site που είπες μπας και

Σαφέστατα δεν αντιλέγω ως προς την σκοπιά που το βλέπεις, απλα προσωπικά επειδή το βλέπω (ίσως κακως) απο επαγγελματική πλευρα, η συγκριση ερχεται  αναπόφευκτα ετσι, οποτε καπως μου κλωτσαει η τιμή.

Για μεταχειρισμενο δεν εννοούσα σε παζαρια κτλ, αλλα απο εταιρίες που εμπορεύονται μηχανηματα ξυλου και που μέσα στην κριση εγινε της Πόπης απο κλεισιματα εργοστάσιων και μικρων επιχειρισεων (μαραγκων), οι τιμες σε μεταχειρισμενα επαγγελματικα ξυλουργικα μηχανηματα είναι στο πατωμα (πχ πρεσσα υδραυλικη 250χ125 με 700-800ε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κάποια εταιρεία, αλλά πιστεύω ότι τα αμιγώς επαγγελματικά θα είναι πιο μεγάλα απότι θέλω και θα έχουν και βάση ντουλάπι, ενώ θέλω πάγκου. Χώρια το τριφασικό. Οπότε μάλλον θα πάρω αυτό και ο θεός βοηθός να είναι στιβαρό και να μην κάνει πολύ θόρυβο το μοτέρ γιατί θα ξενερώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zoranb είπε

Με τι είδους κόλα μπορούν να κολληθούν σιφόνια που είναι φτιαγμένα από υλικό Valsir? (μόνο κάποιος υδραυλικός θα το γνωρίζει αυτό 😀 )

Δεν υπαρχει υλικο valsir. Βγαζει διαφορα ειδη. Τι θες να κολησεις ομως;  Αν ειναι pp δε κολαει με κολλα για pvc. Στη πραξη εχω δει να γινεται αλλα οχι σε κατι που θα θαφτει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Δεν ξέρω κάποια εταιρεία, αλλά πιστεύω ότι τα αμιγώς επαγγελματικά θα είναι πιο μεγάλα απότι θέλω και θα έχουν και βάση ντουλάπι, ενώ θέλω πάγκου. Χώρια το τριφασικό. Οπότε μάλλον θα πάρω αυτό και ο θεός βοηθός να είναι στιβαρό και να μην κάνει πολύ θόρυβο το μοτέρ γιατί θα ξενερώνω

Κατι τέτοιο εννοούσα αλλα σε τιμή μεταχειρισμενου (για τα λιγότερα απο 200-250 που ανεφερα) 

 

https://kalopoulos-epe.car.gr/parts/view/10995814/

Αν και αυτό μου φαινεται ημιεπαγγελματικο η αλήθεια ειναι.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Κόλλα pvc πλαστικών  

(μόλις είδα ότι σου είχε απαντήσει ο συνονόματος) 

😁

 

2 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Αν είναι με φλάντζες (λάστιχα) στις ενώσεις, δεν θέλουν κόλλημα. Αν είναι απλού τύπου με μια ποιοτική κόλλα PVC

 

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δεν υπαρχει υλικο valsir. Βγαζει διαφορα ειδη. Τι θες να κολησεις ομως;  Αν ειναι pp δε κολαει με κολλα για pvc. Στη πραξη εχω δει να γινεται αλλα οχι σε κατι που θα θαφτει. 

Παιδιά, βάλτε παρακαλώ τα δυνατά σας (ισχύς εν τη ενώσει) γιατί έχω πάρει έναν σύνδεσμο αποχέτευσης λεκάνης (που νομίζω είναι από υλικό Valsir) και θέλω να τον κολλήσω με κόλα, σε ένα σιφώνι αποχέτευσης της Gaberit. Μου έκανε απαράδεκτη δουλειά ο υδραυλικός πριν μερικά χρόνια κ τώρα έχω διαρροή κ τρέχω κ δεν φτάνω. 😡

Πάρη τί είναι το υλικό pp? Πολυπροπυλένιο;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zoranb είπε

Παιδιά, βάλτε παρακαλώ τα δυνατά σας (ισχύς εν τη ενώσει) γιατί έχω πάρει έναν σύνδεσμο αποχέτευσης λεκάνης (που νομίζω είναι από υλικό Valsir) και θέλω να τον κολλήσω με κόλα, σε ένα σιφώνι αποχέτευσης της Gaberit. Μου έκανε απαράδεκτη δουλειά ο υδραυλικός πριν μερικά χρόνια κ τώρα έχω διαρροή κ τρέχω κ δεν φτάνω. 😡

Πάρη τί είναι το υλικό pp? Πολυπροπυλένιο;

Δε μπορω να καταλαβω τι θες να κανεις. Που θες να το βαλεις; αυτο ειναι για wc/ κοινως χεστρα.  

Pp ειναι πολυπροπυλενιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο υδραυλικός έχει κόψει το μέρος σου σιφωνιού της Geberit που είχε το λάστιχο, με αποτέλεσμα τώρα να πρέπει να κολληθεί ο σύνδεσμος της λεκάνης με το σιφώνι. Κανονικά εάν δεν είχε κόψει το λάστιχο, θα έμπαινε περαστό. Οπότε τώρα το ερώτημα είναι εάν θα κολλήσει με κόλα.

Επεξ/σία από zoranb
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maktheo είπε

Κατι τέτοιο εννοούσα αλλα σε τιμή μεταχειρισμενου (για τα λιγότερα απο 200-250 που ανεφερα) 

https://kalopoulos-epe.car.gr/parts/view/10995814/

Αν και αυτό μου φαινεται ημιεπαγγελματικο η αλήθεια ειναι.. 

Το είχα δει στο σκρουτζ αυτό αλλά δεν με είχε πολυψήσει. Θα έπαιρνα διπλό τριβείο μόνο και μόνο για να έχω ένα χοντρό γυαλόχαρτο στο ένα, και ένα ψιλό στο άλλο για να μην χρειάζεται να αλλάζω συνέχεια αλλά αυτό από τις φωτογραφίες δεν μου φαίνεται τόσο στιβαρό όσο θα έπρεπε για επαγγελματικό, είναι μόνο 550watt και είναι και ακριβό. Δηλαδή από 200 κάτι € που θα έδινα τώρα πάει στα 380 που είναι μεγάλη διαφορά για όχι μεγάλο όφελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...