Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, 360city είπε

 τοίχος βάφεται ολόχρονα ειδεμή οι μπογιατζηδες το χειμώνα θα παίρνανε επίδομα ανεργίας. Ο χρόνος που στεγνώνει αλλάζει άρα κ η χρονική διαφορά από χέρι σε χέρι. Προσωπικά προτιμώ δροσιά κ εργασία παρά καύσωνα κ ταλαιπωρία! Αν οι τοίχοι δεν έχουν θέματα με υγρασιες μουχλες κλπ τότε κανένα θέμα. Όσο αφορά τα ξύλα... Τι θέλεις να τα βάψεις γιατί διάβασα για χρώμα κ βερνίκι... Με τι χρώμα θες να βάψεις; Η λεία επιφάνεια δεν είναι πάντα ιδανική. Για κάθε εφαρμογή ένα ξυσιματακι ακόμη κ με πολύ ψιλό χαρτάκι θα ήταν καλό. Ότι στρώμα περάσεις από πάνω θα το κλείσει. Αν δεν απορροφά το ξύλο θα στο ξεφλουδίσει

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Το ξύλο αφορά επιφάνεια που έχει αγοραστεί απο leroy για να γίνει γραφείο. Θέλω να σκουρίνω το ξύλο και να ειναι λείο.

https://photos.app.goo.gl/mCYhee2UcGt2d5kP6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, majnun είπε

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Το ξύλο αφορά επιφάνεια που έχει αγοραστεί απο leroy για να γίνει γραφείο. Θέλω να σκουρίνω το ξύλο και να ειναι λείο.

https://photos.app.goo.gl/mCYhee2UcGt2d5kP6

Ξύλο ελάτης φαίνεται. Έτοιμο προς χρήση. 

Επιλογές για βαφή:

Βερνικοχρωμα απλό 

Θα δώσεις την απόχρωση που θες βάσει καταλόγου. Απλά τα δείγματα είναι με μπιστολι βαφή τους. Με ρολό θα γίνει πιο έντονο ή πιο σκούρο ανάλογα με την απόχρωση

 Χρήση για γραφείο...τι ακριβώς θες να κάνεις γιατί απλό βερνικοχρωμα δεν θα κάνει σκληρή επιφάνεια για να μην έχει γρατσουνιές

Μπορείς να του δωσεις χρώμα που θες ή απλά άχρωμο για συντήρηση κ μετανα βάλεις επάνω είτε πλέξιγκλας ή γιαλί

Αν το θες για τύπου πάγκο εργασίας απλά άστο όπως είναι

 

Για πιο xtreme καταστάσεις μετά το βερνικοχρωμα το κάνεις με τύπου εποξικο και γίνεται αθάνατο σαν να ενώσεις γυαλί με ξύλο. Θα το έκανα μόνο σε ένα πιο σοβαρό πρότζεκτ όπως diy τραπέζι σαλονιού κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την όμορφη παρέα. Μόλις αντικατέστησα με επιτυχία τον 1ο μου διακόπτη φώτων με ένα sonoff. Αρκετά απλή και εύκολη διαδικασία, ευτυχώς έχω ουδέτερο στο πίσω μέρος. Είχα παραγγείλει τον uk γιατί στην Κύπρο ακολουθούμε το βρετανικό σύστημα στο ηλεκτρικό. Ο διακόπτης μόλις που χώρεσε στο κουτί του τοίχου, έπρεπε να ξυσω και λίγο σοβά. Θα δοκιμάσω και ένα ευρωπαϊκό για να δω αν χωράει πιο άνετα. Στα επί της διαδικασίας κόλλησα αρχικά γιατί το κινητό μου ήταν στο 5gz wifi και έπρεπε να το γυρίσω στο 2,4 για να βρει τον διακόπτη. 

IMG_20201103_215759.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, majnun είπε

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Το ξύλο αφορά επιφάνεια που έχει αγοραστεί απο leroy για να γίνει γραφείο. Θέλω να σκουρίνω το ξύλο και να ειναι λείο.

https://photos.app.goo.gl/mCYhee2UcGt2d5kP6

Αρχικά περνάς αστάρι μετά τρίβεις καλά να γίνει λείο και στη συνέχεια 2 χέρια βερνίκι. Φυσικά να ζητήσεις νερού τόσο αστάρι όσο και βερνίκι στο οποίο υπάρχουν διάφορες αποχρώσεις για επιλέξεις.

Θα σου έλεγα να προτιμήσεις ματ και όχι γυαλιστερό. Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο ξύλο έχει ρόζους οπότε για τέλεια δουλειά πρέπει να γίνει ξερόζιασμα στοκάρισμα με ξυλόστοκο τρίψιμο και μετά τα άλλα δύο αστάρι ή συντηρητικό και βερνίκι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την παρακάτω μπαταρία στο νιπτήρα του μπάνιου η οποία στάζει και μάλλον χρειάζεται αλλαγή μηχανισμού.

Δεν γράφει μάρκα αλλά  θυμάμαι πως πρόκειται για καλή μπαταρία και όχι κινεζιά . Πριν την ανοίξω αν πάω με μία φωτογραφία παίρνουν τον ίδιο μηχανισμό ή πρέπει να πάω με την μάρκα της;;;;

IMG-2446.jpg

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Έχω την παρακάτω μπαταρία στο νιπτήρα του μπάνιου η οποία στάζει και μάλλον χρειάζεται αλλαγή μηχανισμού.

Δεν γράφει μάρκα αλλά  θυμάμαι πως πρόκειται για καλή μπαταρία και όχι κινεζιά . Πριν την ανοίξω αν πάω με μία φωτογραφία παίρνουν τον ίδιο μηχανισμό ή πρέπει να πάω με την μάρκα της;;;;

IMG-2446.jpg

Αλλαγή μπίλιας (δορυφόρου όπως λένε) η καμία φλάντζα. Επάνω στην λαβή ή πίσω στο λαιμό δεν γράφει μάρκα, σειρά μοντέλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, 360city είπε

Αλλαγή μπίλιας (δορυφόρου όπως λένε) η καμία φλάντζα. Επάνω στην λαβή ή πίσω στο λαιμό δεν γράφει μάρκα, σειρά μοντέλο;

Δεν γράφει τίποτε και πουθενά οπότε για αυτό την ανέβασα μήπως ξέρει κανείς.Λες να είναι κινεζιά;;;; Θα την ανοίξω μάλλον  να βγάλω το μηχανισμό να πάω για καινούργιο.Προχτές της άλλαξα φιλτράκι μήπως είναι βουλωμένο κρατάει νερά και στάζει αλλά δεν ήταν αυτό.Συνεχίζει να στάζει.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, papoys1 said:

Δεν γράφει τίποτε και πουθενά οπότε για αυτό την ανέβασα μήπως ξέρει κανείς.Λες να είναι κινεζιά;;;; Θα την ανοίξω μάλλον  να βγάλω το μηχανισμό να πάω για καινούργιο.Προχτές της άλλαξα φιλτράκι μήπως είναι βουλωμένο κρατάει νερά και στάζει αλλά δεν ήταν αυτό.Συνεχίζει να στάζει.

Κι εγώ για μηχανισμό θα πήγαινα. Βγάλ' τον και πήγαινε για καινούριο όπως λες. Νομίζω υπάρχουν 2 μεγεθη (αν όχι παραπάνω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τα φώτα κάποιου σε θέμα σχετικό με το σπατουλάρισμα. Στην κουζίνα του σπιτιού μου έχω ήδη ξύσει το παλιό χρώμα στο ταβάνι (δεν γνωρίζω αν ήταν υδρόχρωμα ή πλαστικό) έπειτα με γυαλόχαρτο για να φύγουν τα τελευταία σαθρά σημεία , το σκούπισα με πανί από τις σκόνες και ξεκίνησα τα χέρια. Παρέλειψα να κάνω το αστάρωμα. Ερώτηση, θα έχω θέμα στο άμεσο μέλλον, δεν θα εχει δηλαδη ο στοκος την επιθυμητη προσφυση. Περασα 3 χερια και ουτε ενδιαμεσα δεν ασταρωσα αν και εκανα λιγο γυαλοχαρταρισμα. Εκανα μεγαλη γκαφα???????😷

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, robert8891 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τα φώτα κάποιου σε θέμα σχετικό με το σπατουλάρισμα. Στην κουζίνα του σπιτιού μου έχω ήδη ξύσει το παλιό χρώμα στο ταβάνι (δεν γνωρίζω αν ήταν υδρόχρωμα ή πλαστικό) έπειτα με γυαλόχαρτο για να φύγουν τα τελευταία σαθρά σημεία , το σκούπισα με πανί από τις σκόνες και ξεκίνησα τα χέρια. Παρέλειψα να κάνω το αστάρωμα. Ερώτηση, θα έχω θέμα στο άμεσο μέλλον, δεν θα εχει δηλαδη ο στοκος την επιθυμητη προσφυση. Περασα 3 χερια και ουτε ενδιαμεσα δεν ασταρωσα αν και εκανα λιγο γυαλοχαρταρισμα. Εκανα μεγαλη γκαφα???????😷

Αν δεν έχεις πρόβλημα με υγρασιες κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις. Πότε δεν κάνουμε σάντουιτς μπογιά ασταρι μπογιά.. ασταρι μόνο στην επιφάνεια που είναι να κάτσει η μπογιά. Μετά τόσα χέρια μπογιά όσο να πιάσει. Οι παλιοί βάζαμε αραιωμένο πρώτο χέρι πιο παχύ το επόμενο ΚΟΚ για αυτό και ποτέ δεν αραίωναν το Κούβα με την μπογιά αλλά σε άλλο ντενεκε . Έτσι ότι περίσσευε από την αρχική μπογιά, χωρίς νερό την φυλαγανε για μελλοντική χρήση. Αν βάλεις νερό μετά θα χαλάσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 360city είπε

Αν δεν έχεις πρόβλημα με υγρασιες κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις. Πότε δεν κάνουμε σάντουιτς μπογιά ασταρι μπογιά.. ασταρι μόνο στην επιφάνεια που είναι να κάτσει η μπογιά. Μετά τόσα χέρια μπογιά όσο να πιάσει. Οι παλιοί βάζαμε αραιωμένο πρώτο χέρι πιο παχύ το επόμενο ΚΟΚ για αυτό και ποτέ δεν αραίωναν το Κούβα με την μπογιά αλλά σε άλλο ντενεκε . Έτσι ότι περίσσευε από την αρχική μπογιά, χωρίς νερό την φυλαγανε για μελλοντική χρήση. Αν βάλεις νερό μετά θα χαλάσει

Γεια σου φιλε 360city σε ευχαριστω για την ανταποκριση, θελω να διευκρινησω οτι δεν εβαψα ακομη, απλως εκανα 3 χερια σπατουλαρισμα αλλα δεν ασταρωσα το ταβανι πριν το σπατουλαρισμα αλλα ουτε και ενδιαμεσα στα χερια το σπατουλαρισματος..... υπαρχει περιπτωση ο στοκος με τον καιρο να αρχισει να σκαει η να ξεφλουδιζει για αυτον τον λογο, αν οχι αμεσα επειτα απο 1,2 χρονια.......? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, robert8891 είπε

Γεια σου φιλε 360city σε ευχαριστω για την ανταποκριση, θελω να διευκρινησω οτι δεν εβαψα ακομη, απλως εκανα 3 χερια σπατουλαρισμα αλλα δεν ασταρωσα το ταβανι πριν το σπατουλαρισμα αλλα ουτε και ενδιαμεσα στα χερια το σπατουλαρισματος..... υπαρχει περιπτωση ο στοκος με τον καιρο να αρχισει να σκαει η να ξεφλουδιζει για αυτον τον λογο, αν οχι αμεσα επειτα απο 1,2 χρονια.......? 

δεν χρειαζεσαι ασταρι για σπατουλα εκτος αν ειχες θεμα με υγρασια παλι. με τοσο σπατουλα που εβαλεςπιστευω οτι θα εισαι καλα.

απλα αστο να στεγνωσει καλα να τραβηξει καλα

με ετσι καιρο υπολογισε οτι θες 4_5 μερες να στεγνωσει μεχρι βαθους

οταν πας για βαψιμο τοτε θα πας για ασταρι κ μετα μπογια. για καλυτερα αποτελεσματα αφηνε 1_2 μερες να τραβαει καλα

 

καλη επιτυχια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, robert8891 είπε

δεν ασταρωσα το ταβανι πριν το σπατουλαρισμα αλλα ουτε και ενδιαμεσα στα χερια το σπατουλαρισματος

Δεν ασταρώνουμε πριν, αλλά μετά το σπατουλάρισμα (και το τρίψιμο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, 360city είπε

δεν χρειαζεσαι ασταρι για σπατουλα εκτος αν ειχες θεμα με υγρασια παλι. με τοσο σπατουλα που εβαλεςπιστευω οτι θα εισαι καλα.

απλα αστο να στεγνωσει καλα να τραβηξει καλα

με ετσι καιρο υπολογισε οτι θες 4_5 μερες να στεγνωσει μεχρι βαθους

οταν πας για βαψιμο τοτε θα πας για ασταρι κ μετα μπογια. για καλυτερα αποτελεσματα αφηνε 1_2 μερες να τραβαει καλα

καλη επιτυχια!

Σε ευχαριστω πολυ φιλε για τις γρηγορες απαντησεις, θα ελεγε οτι εφυγε ενα βαρος απο πανω μου 👍😉

19 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν ασταρώνουμε πριν, αλλά μετά το σπατουλάρισμα (και το τρίψιμο).

Σε ευχαριστω πολυ φιλε 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω αναλογα το υποστρωμα ασταρωνουμε. Σε αλλο θρεντ μπογιατζης ελεγε να ασταρωνουμε ακομα και αν τριψουμε το στοκο πριν το τελικο χερι. Επισης μερικες εταιριες γραφουν να ασταρωνεται η επιφανεια. Βεβαια δε χρειαζεται παντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...