Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα,

οταν μετα απο μηνες ζεστης εσυρα να κλεισω το τζαμι της μπαλκονοπορτας πρωτη φορα, εφυγε μερος του μονωτικου μεταξυ κουφωματων και βεβαιως τωρα μπαζει. μπορω να αντικαταστησω εκεινο το κομματι? επισης δεν εχω ιδεα πως αποκαλειται. ευχαριστω.

IMG_20201106_083536[1].jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, whosethere είπε

καλημερα,

οταν μετα απο μηνες ζεστης εσυρα να κλεισω το τζαμι της μπαλκονοπορτας πρωτη φορα, εφυγε μερος του μονωτικου μεταξυ κουφωματων και βεβαιως τωρα μπαζει. μπορω να αντικαταστησω εκεινο το κομματι? επισης δεν εχω ιδεα πως αποκαλειται. ευχαριστω.

IMG_20201106_083536[1].jpg

Δείξε την φωτό και θα σου δωσουν.Αλλά εγω βλέπω και το λάστιχο να έχει καεί.Επίσης αν δεν κάνω λάθος το βουρτσάκι μπαίνει συρταρωτό. Μπας και πρέπει να βγάλεις όλο το κομμάτι;Ξετρύπημα τα πριτσίνια κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, whosethere είπε

καλημερα,

οταν μετα απο μηνες ζεστης εσυρα να κλεισω το τζαμι της μπαλκονοπορτας πρωτη φορα, εφυγε μερος του μονωτικου μεταξυ κουφωματων και βεβαιως τωρα μπαζει. μπορω να αντικαταστησω εκεινο το κομματι? επισης δεν εχω ιδεα πως αποκαλειται. ευχαριστω.

IMG_20201106_083536[1].jpg

Με μονό τζάμι δεν είναι αυτά; Λύσεις δεκαετίας 80. Αν είναι δικό σας το σπίτι, να τα αλλάξετε το συντομότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γράψει και στο άλλο θέμα, αλλά πιστεύω ότι αυτό εδώ το ακολουθούν σαφώς περισσότερα μέλη.

Συνοπτικά: Βάζω αλουμίνια στο σπίτι. Μεταξύ Alumin S350 και Elvial 6700, όσοι είναι σχετικοί, γνώμες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Με μονό τζάμι δεν είναι αυτά; Λύσεις δεκαετίας 80. Αν είναι δικό σας το σπίτι, να τα αλλάξετε το συντομότερο.

πραγματι λυσεις δεκαετιας 80, λεφτα δεν εχω να αλλαξω τα κουφωματα, ευχαριστω για τη βοηθεια 🙄

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Δείξε την φωτό και θα σου δωσουν.Αλλά εγω βλέπω και το λάστιχο να έχει καεί.Επίσης αν δεν κάνω λάθος το βουρτσάκι μπαίνει συρταρωτό. Μπας και πρέπει να βγάλεις όλο το κομμάτι;Ξετρύπημα τα πριτσίνια κλπ;

το λάστιχο δε με προβληματίζει για την ώρα, επειδή εντάξει όλο το σύστημα μπάζει άλλα κυρίως πλέον εκείνο το σημείο το παράκανε. Δεν έχω τα εργαλεια -ουτε και τη γνώση- για τέτοια δουλειά, ίσως τα κάνω χειρότερα 😕 (δε φαίνεται πάντως να είναι συρταρωτό) αλλά θα πάω σε ένα μαγαζί με τέτοια είδη να ρωτήσω μήπως υπάρχει λύση προσωρινή. σε ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, whosethere είπε

πραγματι λυσεις δεκαετιας 80, λεφτα δεν εχω να αλλαξω τα κουφωματα, ευχαριστω για τη βοηθεια 🙄

το λάστιχο δε με προβληματίζει για την ώρα, επειδή εντάξει όλο το σύστημα μπάζει άλλα κυρίως πλέον εκείνο το σημείο το παράκανε. Δεν έχω τα εργαλεια -ουτε και τη γνώση- για τέτοια δουλειά, ίσως τα κάνω χειρότερα 😕 (δε φαίνεται πάντως να είναι συρταρωτό) αλλά θα πάω σε ένα μαγαζί με τέτοια είδη να ρωτήσω μήπως υπάρχει λύση προσωρινή. σε ευχαριστώ πολύ.

Δεν μπορείς να αλλάξεις το βουρτσάκι αν δεν λύσεις την κάσα και δεν αξίζει και να το κάνεις γιατί δεν θα κερδίσεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση!

Επισκευάζονται ηλεκτρικά μοτέρ απο μικρές οικιακές συσκευές?

Μόλις με ενημέρωσαν πως στο Waterpik 660 καηκε το μοτέρ και δεν υπάρχει ανταλλακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, whosethere είπε

πραγματι λυσεις δεκαετιας 80, λεφτα δεν εχω να αλλαξω τα κουφωματα, ευχαριστω για τη βοηθεια 🙄

Αυτά που έχετε δώσει για θέρμανση τόσες δεκαετίες και πάνε στο βρόντο δεν τα υπολογίζετε προφανώς.

Τέλος πάντων, καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, JLEE είπε

Ερώτηση!

Επισκευάζονται ηλεκτρικά μοτέρ απο μικρές οικιακές συσκευές?

Μόλις με ενημέρωσαν πως στο Waterpik 660 καηκε το μοτέρ και δεν υπάρχει ανταλλακτικό.

Αν εχει αρπαξει τυλιγμα τοτε το μοτερ....τέλος. Απο εκει και περα δεν νομίζω οτι μπορει να γίνει περιέλιξη και αυτα τα μοτέρ δεν έχουν και καν ρουλεμάν ειναι με φερμουιτ. Αυτα τα μοτερ ειναι για αντικατάσταση, ειναι αναλώσιμα. Ψάξε να βρεις στα ανταλλακτικά. Λογικα και απο ιντερνετ μπορείς να βρεις καινουριο μοτέρ.  Το θεμα ειναι να αξιζει γιατι αν παει μια η αλλη με την συσκευη, παρε καινουρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

Θέλω τα φώτα σας για Μωσαϊκά αν γνωρίζετε. 

Ενοικίασα νέο χώρο με μωσαϊκό στα πατώματα (και επειδη ερχεται πάλι στη μόδα) και σκέφτομαι να το ανακαινίσω, αλλά διάφορους τεχνίτες που ρώτησα ακούω αντικρουόμενα. 

Ποιο είναι το καλύτερο και με το καλύτερο αποτέλεσμα, 

Τρίψιμο σκέτο με μηχανη με πέτρες/διαμάντια , 

τρίψιμο και μετά πέρασμα με οξαλοξικο, 

ή κρυσταλλοποίηση ?

 

Γνωρίζει κανείς το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο πλυντηριο πιατων το καλαθι σκουριασε, ξερετε καιποιον τροπο επιδιορθωσης, υπαρχει καποια μπογια που να αντεχει στο νερο?

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marios1515 είπε

στο πλυντηριο πιατων το καλαθι σκουριασε, ξερετε καιποιον τροπο επιδιορθωσης, υπαρχει καποια μπογια που να αντεχει στο νερο?

Σκούρα τα πράγματα. Να το τρίψεις και να το βάψεις λες και είναι κάγκελα μπαλκονιού μου φαίνεται λίγο άκυρο και δεν θα το εμπιστευόμουν για την κουζίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, marios1515 είπε

στο πλυντηριο πιατων το καλαθι σκουριασε, ξερετε καιποιον τροπο επιδιορθωσης, υπαρχει καποια μπογια που να αντεχει στο νερο?

Τρίψιμο καλό. Θεωρούμε δεδομένο ότι το μέταλλο είναι σε καλή κατάσταση απλά λίγο σκουριασμένο. Υπάρχουν υλικά αντισκουριακα όπου κάνουν την σκουριά (πόρους) μέταλο (τύπου loctite). Ασταρι μετάλλων σε σπραυ. Έπειτα βάψιμο μόνο με μπογιά αυτοκινήτου. Υπάρχουν σε σπραυ αλλά και σε ένα φούρνο αυτοκινήτων στο βάφουν (όταν έχουν άσπρο αμάξι) και άντε να σου πάρουν 5-10€. Στο συνεργείο μπορούν να το κάνουν κομπλέ ασταρι+μπογιά

Η μπογιά αυτοκινήτου είναι η μοναδική ακίνδυνη για τέτοια χρήση. Όλα τα άλλα χρώματα του εμπορίου δεν ενδείκνυται για χρήση που έχει να κάνει με υγιεινή όπως πλύσιμο πιάτων ποτηριών κλπ.

Όλα τα παραπάνω με προϋπόθεση ότι δεν βρίσκεις αντίστοιχο καλάθι σαν ανταλλακτικό

13 ώρες πριν, manosbr είπε

Καλησπέρα !

Θέλω τα φώτα σας για Μωσαϊκά αν γνωρίζετε. 

Ενοικίασα νέο χώρο με μωσαϊκό στα πατώματα (και επειδη ερχεται πάλι στη μόδα) και σκέφτομαι να το ανακαινίσω, αλλά διάφορους τεχνίτες που ρώτησα ακούω αντικρουόμενα. 

Ποιο είναι το καλύτερο και με το καλύτερο αποτέλεσμα, 

Τρίψιμο σκέτο με μηχανη με πέτρες/διαμάντια , 

τρίψιμο και μετά πέρασμα με οξαλοξικο, 

ή κρυσταλλοποίηση ?

Γνωρίζει κανείς το θέμα?

Αν η φθορά δεν είναι μεγάλη και με εμφανή ζημιά η παραδοσιακή μέθοδος είναι ιδανική. Διαχρονική κ εγγυημένη. Λόγω των οξέων καλό είναι να γίνει καλό κερωμα κ παρκετινη σιχνα. Όχι χρήση χλωρίνης για να μην θαμπώσει ξανά. Η κρυσταλλοποίηση (ειδικές ριτινες) είναι εξίσου καλή αν κ πολλοί λένε ότι πνίγει το πάτωμα (μωσαϊκό ή μάρμαρο) κ δεν αναπνέει. Η ριτινες έχουν αντοχές αλλά δεν ενδείκνυται αν το βαράει ο Ήλιος.

Σε κάθε περίπτωση όλα αυτά θέλουν χρόνο βαβούρα (σκόνες, μυρωδιές) κ βέβαια χρήμα!

Η τελική απόφαση έχει να κάνει κ με το φορτίο χρήσης. Άλλο ένα μωσαϊκό στο σαλόνι κ άλλο σε δημόσιο χώρο που θα το χιλιοπατησουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, marios1515 είπε

στο πλυντηριο πιατων το καλαθι σκουριασε, ξερετε καιποιον τροπο επιδιορθωσης, υπαρχει καποια μπογια που να αντεχει στο νερο?

https://www.google.com/search?q=dishwasher+rack+repair&rlz=1CAHNBM_enGB898&oq=dish+washer+rack+&aqs=chrome.1.69i57j0i10i457j0i10l3j69i60l3.12445j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Πρέπει να αλλαχτεί η πόρτα της κεντρικής εισόδου μαζί με τα πλευρικά τζάμια και το οριζόντιο τζάμι από πάνω. Για δίγλωσση πόρτα μασίφ ασφαλείας, κλειδαρια R6, τριπλεξ τζάμια κλπ. 2.60x1.95 , πόσο περίπου είναι το κόστος;
Έχω πάρει προσφορές από 1600 μέχρι 2400 για (θεωρητικά) το ίδιο πράγμα. Να μη μας γδάρουν αλλά να μη γίνει και μισή δουλειά για 100 ευρώ π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...