Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Πρέπει να αλλαχτεί η πόρτα της κεντρικής εισόδου μαζί με τα πλευρικά τζάμια και το οριζόντιο τζάμι από πάνω. Για δίγλωσση πόρτα μασίφ ασφαλείας, κλειδαρια R6, τριπλεξ τζάμια κλπ. 2.60x1.95 , πόσο περίπου είναι το κόστος;
Έχω πάρει προσφορές από 1600 μέχρι 2400 για (θεωρητικά) το ίδιο πράγμα. Να μη μας γδάρουν αλλά να μη γίνει και μισή δουλειά για 100 ευρώ π.χ.

Για να είσαι απόλυτα σίγουρος να ζητάς προσφορά θεωρητικά και πρακτικά για το ίδιο ακριβώς πράγμα και να ρωτήσεις 5-6 . Εκεί θα βγάλεις πιο καθαρή εικόνα σε αυτό που ψάχνεις. Αφού θα έχεις κ τεχνικά χαρακτηριστικά για κλειδαριές τζάμια μονώσεις κλπ τότε θα ξέρεις ποιος είναι οικονομικός και ποιος ο γδαρτης. Βέβαια από την άλλη ο "γδαρτης" δεν είναι πάντα ο πιο ακριβός . Καλό είναι να δεις κ καμία δουλειά τους. Εκεί θα καταλάβεις πιο πολλά...

Επεξ/σία από 360city
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 13/1/2020 στις 5:47 ΜΜ, manosbr είπε

Υπάρχει τιμολόγιο αγοράς με ημερομηνια το Σάββατο και συσκευασια. 

 

Αν βρεθούμε θα τα φέρω μαζι. Είναι καινούργιο 

 

3 ώρες πριν, 360city είπε

Τρίψιμο καλό. Θεωρούμε δεδομένο ότι το μέταλλο είναι σε καλή κατάσταση απλά λίγο σκουριασμένο. Υπάρχουν υλικά αντισκουριακα όπου κάνουν την σκουριά (πόρους) μέταλο (τύπου loctite). Ασταρι μετάλλων σε σπραυ. Έπειτα βάψιμο μόνο με μπογιά αυτοκινήτου. Υπάρχουν σε σπραυ αλλά και σε ένα φούρνο αυτοκινήτων στο βάφουν (όταν έχουν άσπρο αμάξι) και άντε να σου πάρουν 5-10€. Στο συνεργείο μπορούν να το κάνουν κομπλέ ασταρι+μπογιά

Η μπογιά αυτοκινήτου είναι η μοναδική ακίνδυνη για τέτοια χρήση. Όλα τα άλλα χρώματα του εμπορίου δεν ενδείκνυται για χρήση που έχει να κάνει με υγιεινή όπως πλύσιμο πιάτων ποτηριών κλπ.

Όλα τα παραπάνω με προϋπόθεση ότι δεν βρίσκεις αντίστοιχο καλάθι σαν ανταλλακτικό

Αν η φθορά δεν είναι μεγάλη και με εμφανή ζημιά η παραδοσιακή μέθοδος είναι ιδανική. Διαχρονική κ εγγυημένη. Λόγω των οξέων καλό είναι να γίνει καλό κερωμα κ παρκετινη σιχνα. Όχι χρήση χλωρίνης για να μην θαμπώσει ξανά. Η κρυσταλλοποίηση (ειδικές ριτινες) είναι εξίσου καλή αν κ πολλοί λένε ότι πνίγει το πάτωμα (μωσαϊκό ή μάρμαρο) κ δεν αναπνέει. Η ριτινες έχουν αντοχές αλλά δεν ενδείκνυται αν το βαράει ο Ήλιος.

Σε κάθε περίπτωση όλα αυτά θέλουν χρόνο βαβούρα (σκόνες, μυρωδιές) κ βέβαια χρήμα!

Η τελική απόφαση έχει να κάνει κ με το φορτίο χρήσης. Άλλο ένα μωσαϊκό στο σαλόνι κ άλλο σε δημόσιο χώρο που θα το χιλιοπατησουν

Ποια είναι η παραδοσιακή μέθοδος ;

τριψιμο με πέτρα ή μάρμαρο ; Μετά χρήση οξαλικούς ή όχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosbr είπε

Ποια είναι η παραδοσιακή μέθοδος ;

τριψιμο με πέτρα ή μάρμαρο ; Μετά χρήση οξαλικούς ή όχι ;

Με αφορμή το ερώτημα σου και για να μου λυθούν κι εμένα απορίες, έψαξα λίγο και είδα αυτό.

Δεν έχω καμία σχέση με το αντικείμενο, απλή περιέργεια.

https://www.artonpolishing.gr/gyalisma-marmarvn-mvsaikvn.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχω ενα ψυγείο Philips Whirlpool 30 περίπου ετών ( Κωδικός: ARG 664/PH) στο οποίο μάλλον έχει χαλάσει ο θερμοστάτης. Πότε δουλεύει συνεχώς παγώνοντας τα πάντα, ποτέ ακριβώς το αντίθετο...Τον αφαίρεσα αλλά λόγω παλαιότητας δεν μπορώ να βρω ανταλλακτικό. 

Η ερώτηση μου είναι, μήπως μπορώ να τον επισκευάσω; Είναι μηχανικός, δεν έχει πλακέτες κλπ. Τον άνοιξα, καθάρισα λίγο τις επαφές του, δούλεψε κανα δυο εβδομάδες, ας πούμε σωστά και μετά τα ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω εξαέρωση του καλοριφέρ. Παίρνει την κλασική "πεταλούδα" που βρίσκεις όταν κάνεις αναζήτηση "κλειδί εξαέρωση καλοριφέρ". 
Όμως κάποια σώματα, για κάποιον τρελό λόγο ο εξαερωτήρας του βρίσκεται απο την μεριά του τοίχου που βρίσκεται το σώμα, με αποτέλεσμα να πρέπει να το κάνω στα "τυφλά".

Αυτό που σκεφτόμουν είναι αν υπηρχε κάποιο κλειδί αντίστοιχο που να κάνει γωνία και να έχει βραχίονα. Όπως τα λεγόμενα σωληνωτά κλειδιά. Το κακό είναι ότι όλα που βρίσκω online είναι εξάγωνα...και δεν ξέρω και τα χιλιοστά (πρέπει να είναι η 6 ή 7).

Καμιά βοήθεια κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω εξαέρωση του καλοριφέρ. Παίρνει την κλασική "πεταλούδα" που βρίσκεις όταν κάνεις αναζήτηση "κλειδί εξαέρωση καλοριφέρ". 
Όμως κάποια σώματα, για κάποιον τρελό λόγο ο εξαερωτήρας του βρίσκεται απο την μεριά του τοίχου που βρίσκεται το σώμα, με αποτέλεσμα να πρέπει να το κάνω στα "τυφλά".

Αυτό που σκεφτόμουν είναι αν υπηρχε κάποιο κλειδί αντίστοιχο που να κάνει γωνία και να έχει βραχίονα. Όπως τα λεγόμενα σωληνωτά κλειδιά. Το κακό είναι ότι όλα που βρίσκω online είναι εξάγωνα...και δεν ξέρω και τα χιλιοστά (πρέπει να είναι η 6 ή 7).

Καμιά βοήθεια κανείς;

Το κλειδί το κλασσικό χωράει; Επίσης αν μπορείς να βάλεις καμία φώτο γιατί η εξαέρωση συνήθως είναι στην άλλη άκρη του σώματος έναντι της σωλήνας... όπως το περιγράφεις κάτι δεν μου πάει...

Επεξ/σία από 360city
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λεκάνη μου, βιδώνεται αριστερά και δεξιά με το σύστημα που φαίνεται στη φωτό... με βίδες που πιάνουν πάνω σε αυτά τα "L".
Όμως, για κάποιο λόγο, αν και με πολλές προσπάθειες, οι βίδες δεν πιάνουν καλά και η λεκάνη συνεχίζει να παλαντζάρει, λίγο αλλά παλαντζάρει.
Ποιόν τρόπο θα προτείνατε ώστε να παραμένει σταθερή και ακλόνητη η λεκάνη για να μην κουνιέται;

 

LL.jpg

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teofril είπε

Καλησπέρα,

έχω ενα ψυγείο Philips Whirlpool 30 περίπου ετών ( Κωδικός: ARG 664/PH) στο οποίο μάλλον έχει χαλάσει ο θερμοστάτης. Πότε δουλεύει συνεχώς παγώνοντας τα πάντα, ποτέ ακριβώς το αντίθετο...Τον αφαίρεσα αλλά λόγω παλαιότητας δεν μπορώ να βρω ανταλλακτικό. 

Η ερώτηση μου είναι, μήπως μπορώ να τον επισκευάσω; Είναι μηχανικός, δεν έχει πλακέτες κλπ. Τον άνοιξα, καθάρισα λίγο τις επαφές του, δούλεψε κανα δυο εβδομάδες, ας πούμε σωστά και μετά τα ίδια...

Σαν αυτό είναι;;

https://www.siafliakis.gr/4749-ΔΙΑΚΟΠΤΑΚΙ-ΨΥΓΕΙΟΥ-WHIRLPOOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όχι, καμία σχέση, αυτό, από ότι κατάλαβα είναι το διακοπτακι που ανάβει το φως με το άνοιγμα της πόρτας. 

Θα του τηλεφωνήσω όμως μήπως και σταθώ τυχερός και έχει αυτό που ζητάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, zoranb said:

Η λεκάνη μου, βιδώνεται αριστερά και δεξιά με το σύστημα που φαίνεται στη φωτό... με βίδες που πιάνουν πάνω σε αυτά τα "L".
Όμως, για κάποιο λόγο, αν και με πολλές προσπάθειες, οι βίδες δεν πιάνουν καλά και η λεκάνη συνεχίζει να παλαντζάρει, λίγο αλλά παλαντζάρει.
Ποιόν τρόπο θα προτείνατε ώστε να παραμένει σταθερή και ακλόνητη η λεκάνη για να μην κουνιέται;

LL.jpg

 

Χαζή ερώτηση... Αυτές οι "L" βάσεις είναι καλά βιδωμένες στο πλακάκι έτσι;

Αν μπορέσεις να βρεις και ανταλλακτικές βίδες, γιατί έχουν σκουριάσει, καλά θα ήταν

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Χαζή ερώτηση... Αυτές οι "L" βάσεις είναι καλά βιδωμένες στο πλακάκι έτσι;

Αν μπορέσεις να βρεις και ανταλλακτικές βίδες, γιατί έχουν σκουριάσει, καλά θα ήταν

Ναι είναι πολύ καλά βιδωμένες οι "L" βάσεις.

Δεν τολμώ να ξεβιδώσω τις σκουριασμένες βίδες... φοβάμαι μην ανοίξω άλλες καταστάσεις!

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, zoranb είπε

Ναι είναι πολύ καλά βιδωμένες οι "L" βάσεις.

Δεν τολμώ να ξεβιδώσω τις σκουριασμένες βίδες... φοβάμαι μην ανοίξω άλλες καταστάσεις!

και καλά κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, 360city είπε

Το κλειδί το κλασσικό χωράει; Επίσης αν μπορείς να βάλεις καμία φώτο γιατί η εξαέρωση συνήθως είναι στην άλλη άκρη του σώματος έναντι της σωλήνας... όπως το περιγράφεις κάτι δεν μου πάει...

Η κλασική πεταλούδα ναι χωράει κανονικά. Απλά σε 2 σώματα όπως το 1 της φωτογραφίας, η βαλβίδα βρίσκεται απο την μεριά του τοίχου. Το συγκεκριμένο είναι πιο δύσκολο καθώς πρέπει να "τραβήξω" το σώμα, για να μπορέσω να έχω πρόσβαση στην βαλβίδα. Το άλλο σώμα ναι μεν δεν χρειάζεται να το μετακινήσω αλλά επειδή η βαλβίδα είναι από την πλευρά του τοίχου είμαι "στα τυφλά".

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ZAKKWYLDE έστω ότι βρίσκεις γωνιακή πεταλούδα, το νερό πως θα το τραβήξεις; Υπάρχει τόσο λεπτό αλφαδολάστιχο που να σφηνώνει στην έξοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Η κλασική πεταλούδα ναι χωράει κανονικά. Απλά σε 2 σώματα όπως το 1 της φωτογραφίας, η βαλβίδα βρίσκεται απο την μεριά του τοίχου. Το συγκεκριμένο είναι πιο δύσκολο καθώς πρέπει να "τραβήξω" το σώμα, για να μπορέσω να έχω πρόσβαση στην βαλβίδα. Το άλλο σώμα ναι μεν δεν χρειάζεται να το μετακινήσω αλλά επειδή η βαλβίδα είναι από την πλευρά του τοίχου είμαι "στα τυφλά".

Screenshot_1.png

Ποιος έκανε τέτοια εγκατάσταση;Απαράδεκτη!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...