Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

@ZAKKWYLDE έστω ότι βρίσκεις γωνιακή πεταλούδα, το νερό πως θα το τραβήξεις; Υπάρχει τόσο λεπτό αλφαδολάστιχο που να σφηνώνει στην έξοδο;

Στην ουσία σηκώνω το σώμα και ρίχνω το βάρος του πάνω μου...ναι ναι τραγελαφικό ξέρω. Οπότε η βαλβίδα κοιτάει λοξά προς τα πάνω και έχω πρόσβαση. Απλά βολεύει καλύτερα να έχω ένα τέτοιο εργαλείο παρά να βάζω το χέρι μου εκεί με την πεταλούδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 minutes ago, ZAKKWYLDE said:

Στην ουσία σηκώνω το σώμα και ρίχνω το βάρος του πάνω μου...ναι ναι τραγελαφικό ξέρω. Οπότε η βαλβίδα κοιτάει λοξά προς τα πάνω και έχω πρόσβαση. Απλά βολεύει καλύτερα να έχω ένα τέτοιο εργαλείο παρά να βάζω το χέρι μου εκεί με την πεταλούδα.

Κατανοητό αυτό που λες. Η ερώτηση μου όμως είναι λίγο διαφορετική. Έστω ότι υπάρχει γωνιακή πεταλούδα και τη βρίσκεις. Αποτέλεσμα, ξεβιδώνεις τη βαλβίδα εξαέρωσης χωρίς να σηκώσεις το σώμα. Αναγκαστικά θα βγούν και νερά από το σώμα (για να γίνει πλήρης εξαέρωση). Τα νερά πως θα τα μαζέψεις, θα τα αφήσεις να τρέξουν στο πάτωμα; Ναι μεν μπορεί να είναι λίγα, αλλά έτσι όπως είναι το σώμα θα τα κάνει όλα χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ξεβιδώσω τους οδηγούς που κρατάνε τις σίτες μου στα αλουμίνια κ μετά να τις ξαναβιδώσω... αλλά το ξεβίδωσε/βίδωσε σε προφίλ αλουμινίων έχει ένα θέμα κ μπορεί να μην ξαναβιδώνει σωστά στις ίδιες τρύπες. Υπάρχει καμιά πατέντα ώστε να μην κάνω νέες τρύπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Στην ουσία σηκώνω το σώμα και ρίχνω το βάρος του πάνω μου...ναι ναι τραγελαφικό ξέρω. Οπότε η βαλβίδα κοιτάει λοξά προς τα πάνω και έχω πρόσβαση. Απλά βολεύει καλύτερα να έχω ένα τέτοιο εργαλείο παρά να βάζω το χέρι μου εκεί με την πεταλούδα.

Δεν κοιτάς μπας και μπορείς να βάλεις καμια προέκταση να βγαίνει η βαλβίδα στο πλάι;Ισως βρεις κάτι εκεί που πουλάνε εξαρτήματα για αέρα και υψηλών πιέσεων.

11 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Στην ουσία σηκώνω το σώμα και ρίχνω το βάρος του πάνω μου...ναι ναι τραγελαφικό ξέρω. Οπότε η βαλβίδα κοιτάει λοξά προς τα πάνω και έχω πρόσβαση. Απλά βολεύει καλύτερα να έχω ένα τέτοιο εργαλείο παρά να βάζω το χέρι μου εκεί με την πεταλούδα.

Δεν κοιτάς μπας και μπορείς να βάλεις καμια προέκταση να βγαίνει η βαλβίδα στο πλάι;Ισως βρεις κάτι εκεί που πουλάνε εξαρτήματα για αέρα και υψηλών πιέσεων.

2 λεπτά πριν, zoranb είπε

Θέλω να ξεβιδώσω τους οδηγούς που κρατάνε τις σίτες μου στα αλουμίνια κ μετά να τις ξαναβιδώσω... αλλά το ξεβίδωσε/βίδωσε σε προφίλ αλουμινίων έχει ένα θέμα κ μπορεί να μην ξαναβιδώνει σωστά στις ίδιες τρύπες. Υπάρχει καμιά πατέντα ώστε να μην κάνω νέες τρύπες;

Γιατί να μην ξαναβιδώνει στις ίδιες τρύπες;Μεγαλώνει η τρύπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zoranb είπε

Η λεκάνη μου, βιδώνεται αριστερά και δεξιά με το σύστημα που φαίνεται στη φωτό... με βίδες που πιάνουν πάνω σε αυτά τα "L".
Όμως, για κάποιο λόγο, αν και με πολλές προσπάθειες, οι βίδες δεν πιάνουν καλά και η λεκάνη συνεχίζει να παλαντζάρει, λίγο αλλά παλαντζάρει.
Ποιόν τρόπο θα προτείνατε ώστε να παραμένει σταθερή και ακλόνητη η λεκάνη για να μην κουνιέται;

LL.jpg

Σιλικονη απο κατω φουλ και τσιμεντωσε

4 ώρες πριν, teofril είπε

Καλησπέρα,

έχω ενα ψυγείο Philips Whirlpool 30 περίπου ετών ( Κωδικός: ARG 664/PH) στο οποίο μάλλον έχει χαλάσει ο θερμοστάτης. Πότε δουλεύει συνεχώς παγώνοντας τα πάντα, ποτέ ακριβώς το αντίθετο...Τον αφαίρεσα αλλά λόγω παλαιότητας δεν μπορώ να βρω ανταλλακτικό. 

Η ερώτηση μου είναι, μήπως μπορώ να τον επισκευάσω; Είναι μηχανικός, δεν έχει πλακέτες κλπ. Τον άνοιξα, καθάρισα λίγο τις επαφές του, δούλεψε κανα δυο εβδομάδες, ας πούμε σωστά και μετά τα ίδια...

Ο θερμοστατης δεν ειναι κατι το ειδικο .
Βγαλε τον και πανε παρε ενα με το ιδιο μηκος .
Σωληνας κουφιος με υδραργυρο μεσα ειναι

1 ώρα πριν, teofril είπε

Θα του τηλεφωνήσω όμως μήπως και σταθώ τυχερός και έχει αυτό που ζητάω

παρε και στον Κομηνη , αλλα πιο καλα να πας εκει με το δειγμα σου https://www.kominis.gr/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Κατανοητό αυτό που λες. Η ερώτηση μου όμως είναι λίγο διαφορετική. Έστω ότι υπάρχει γωνιακή πεταλούδα και τη βρίσκεις. Αποτέλεσμα, ξεβιδώνεις τη βαλβίδα εξαέρωσης χωρίς να σηκώσεις το σώμα. Αναγκαστικά θα βγούν και νερά από το σώμα (για να γίνει πλήρης εξαέρωση). Τα νερά πως θα τα μαζέψεις, θα τα αφήσεις να τρέξουν στο πάτωμα; Ναι μεν μπορεί να είναι λίγα, αλλά έτσι όπως είναι το σώμα θα τα κάνει όλα χάλια.

Εντάξει θα βάλω κανα παλιόπανο εκεί να απορροφήσει τα περισσότερα, καποια θα ξεφύγουν, τί άλλο να κάνω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, villasg είπε

Σιλικονη απο κατω φουλ και τσιμεντωσε

Δεν είναι εύκολο γιατί η λεκάνη πρέπει να κινηθεί παράλληλα κ όχι κάθετα για να προσαρμοστεί στην αποχέτευση. Εκτός κι αν υπάρχει τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με πορτάκια για ντουλάπια κουζίνας και έχω μπερδευτεί...

Αν έχω καταλάβει σωστά αυτά που παίζουν στο εμπόριο είναι:

Εσωτερικό: MDF, νοβοπαν, κοντρα πλακέ

Εξωτερικό: Καπλαμάς ξύλο, μελαμίνη, βακελίτης (HPL), λάκα

Λοιπόν πρέπει να γνωρίζω τόσο το εσωτερικό όσο και την επένδυση για να προχωρήσω σε αγορά νέας κουζίνας. Σπανίως όμως μπορώ να μάθω όλα τα στοιχεία που χρειάζομαι.

Έχω ψιλοκαταλήξει σε βακελίτη (πχ Πραξιτέλης) αλλά όπως έχω καταλάβει οι βακελίτες είναι συνήθως με νοβοπαν εσωτερικό οπότε φοβάμαι για την ποιότητα και την αντοχή.

Εναλλακτικά, βρίσκω πορτάκια Ισπανίας που είναι MDF εσωτερικά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι η επένδυση. Γράφουν μόνο "MDF coated with decorative paper on both sides". Να υποθέσω ότι αυτό σημαίνει επένδυση μελαμίνης;

Τι είναι προτιμότερο; Βακελίτης πάνω σε νοβοπαν ή μελαμίνη πάνω σε MDF;

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποια ταινία, κατάλληλη, ίσως αδιάβροση για αυτή τη χρήση, που να μπορώ να βάλω για να καλύπτεται το κενό πίσω από τη λεκάνη;

Screen Shot 2020-11-09 at 10.00.30.png

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα αλλαξα θεση σε αυτες τις πρίζες στο υπνοδωμάτιο στην ανακαίνιση που κάνω, ειναι λάθος αυτο που εκανε; επρεπε να σκάψει να φτιάξει καινούρια διακλάδωση, να κατεβαίνει κάθετα απο το κουτί;

IMG_20201109_101945.jpg

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι λάθος, αν θέλει κάποιος να τρυπήσει που θα ξέρει ότι δεν θα χτυπήσει τη γραμμή. Αν το αφήσετε έτσι κρατήστε τουλάχιστον μια φωτογραφία για να ξέρετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Ξηλώθηκε το μεταλλικό κουρτινόξυλο στο σαλόνι. Πριν ήταν πιασμένος με 6αρια ούπα. Το ζήτημα είναι οτι οι τρύπες άνοιξαν πολύ και πλέον το ουπα "κολυμπάει". Πριν λίγο καιρό γέμισα το γύρω χώρο με διάφορα πλαστικά, αλλά δεν κράτησε πολύ. Είδα κάτι γάζες επισκευής αλλά με το lockdown είναι λίγο δύσκολο να βρεθούν. Υπάρχει καμιά άλλη ιδέα? Σκέφτηκα να γεμίσω με κόλλα πλακιδίων που έχω και να ξανατρυπήσω αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει. Παραθέτω και μια φώτο απο τον τύπο του κουρτινόξυλου.

26344.jpg

Επεξ/σία από didaskalop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Υπάρχει κάποια ταινία, κατάλληλη, ίσως αδιάβροση για αυτή τη χρήση, που να μπορώ να βάλω για να καλύπτεται το κενό πίσω από τη λεκάνη;

Screen Shot 2020-11-09 at 10.00.30.png

Μια χαρά είναι όπως είναι, μην ασχολείσαι.

1 λεπτό πριν, didaskalop είπε

Σκέφτηκα να γεμίσω με κόλλα πλακιδίων που έχω και να ξανατρυπήσω αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει.

Αυτό.

Να βρέξεις πρώτα την τρύπα και να βάλεις το υλικό σου. Θα κρατήσει..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...