Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

θέλω να φτιάξω μια ξυλόσομπα με λαμαρίνα 5mm.

Αν αποφασίσω να πάρω ηλεκτροκόλληση (να μου μείνει και για μελλοντική χρήση) θα δυσκολευτώ πολύ?

Πιάνουν τα χέρια μου αλλά δεν έχω κάνει ποτέ.

Ποιά (τύπος) θα μου είναι πιο εύκολη/γρήγορη για την χρήση που θέλω?

Έχετε να προτείνετε κάποια σε οικονομική τιμή?

Υπάρχει μια πολύ παλιά φτηνή, 160A νομίζω, δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμα, έχει σκουριές και δεν ξέρω αν είναι και επικίνδυνο να την δουλέψω. 

Αν δώσω τα κομμάτια να μου τα κολλήσουν πόσο περίπου να υπολογίζω οτι θα μου πάει?

Υπάρχει κάποιος που θα τα αναλάβει όλα, αγορά κοπή συγκόλληση?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Δε νομίζω ότι βγαίνουν σε 6απλά όμως, ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 3πλό.

@360city έστω ότι παίρνω αυτό, τι είναι καταλληλότερο/σωστότερο να κάνω; Αυτή τη λύση ή με καλάι και θερμοσυστελλόμενο όπως είπες και πριν;

συγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα αλλα μας εχουν ****ηξει στην δουλεια

μην το κουραζεις πολυ..

αν ειναι ενωση μεσα σε κλειστο χωρο ιδιως ντουλαπα, απλα ομοιομορφο σε μηκος ξυσιμο των καλωδιων, στριψιμο τα σωστα ζευγαρια, θερμοσυστελωμενο κ τελος

οχι μονωτικη... δεν ειναι για ολες τις δουλειες  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nixi είπε

Καλησπέρα,

θέλω να φτιάξω μια ξυλόσομπα με λαμαρίνα 5mm.

Αν αποφασίσω να πάρω ηλεκτροκόλληση (να μου μείνει και για μελλοντική χρήση) θα δυσκολευτώ πολύ?

Πιάνουν τα χέρια μου αλλά δεν έχω κάνει ποτέ.

Ποιά (τύπος) θα μου είναι πιο εύκολη/γρήγορη για την χρήση που θέλω?

Έχετε να προτείνετε κάποια σε οικονομική τιμή?

Υπάρχει μια πολύ παλιά φτηνή, 160A νομίζω, δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμα, έχει σκουριές και δεν ξέρω αν είναι και επικίνδυνο να την δουλέψω. 

Αν δώσω τα κομμάτια να μου τα κολλήσουν πόσο περίπου να υπολογίζω οτι θα μου πάει?

Υπάρχει κάποιος που θα τα αναλάβει όλα, αγορά κοπή συγκόλληση?

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα. Αν θες να εχεις μια απλη ηλεκτροκολληση για οικιακή χριση, παρε μια inverter μικρή μεχρι 120Α. Με ηλεκτρόδια 2mm (να ειναι καλη μάρκα τα ηλεκτρόδια) κολλάς γενικά σχεδον τα παντα. Η inverter ειναι DC και εχει πιο εύκολο ξεκίνημα και τοξο. Εγω ειχα παρει μια στα 90ευρω και την εχω ακομα. Ειναι πολυ μικρη και ευκολη στην μεταφορα και εχω κολλησει πολλα πράγματα. Έφτιαξα και ψησταριά απο παλαιο θερμοσίφωνο.

Επισης μασκα ηλεκτρονική για να βλεπεις και να ειναι εύχρηστη. Τωρα αν δεν εχεις ασχοληθεί πότε με το αθλημα να ξέρεις οτι θελει χρονο να μάθεις να κολλάς σωστα οπως και τι τεχνικές θα κανεις για πετύχεις ενα καλο γαζι.

Για να φτιαξεις σόμπα ξεχνατο, Ειναι δυσκολη κατασκευη για αρχαριο, θέλεις επίσης παγκο, μέγγενη, εργαλια οπως σκύλες και και γωνιόμετρα κλπ. Γιατι δεν κανεις σομπα απο βαρελι?, Εχει πολλες κατασκευές τετοιες στο ιντερνετ αν ψαξεις. Δες μια ευκολη και οτι κομματι χρειαστείς θα πας σε μαγαζια που κανουν πωλήσεις λαμαρινών και σιδήρου και θα τους πεις τι κομμάτια θέλεις και ποσα χιλιοστά να σου κόψουν. Καλη τυχη!

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, 360city said:

συγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα αλλα μας εχουν ****ηξει στην δουλεια

μην το κουραζεις πολυ..

αν ειναι ενωση μεσα σε κλειστο χωρο ιδιως ντουλαπα, απλα ομοιομορφο σε μηκος ξυσιμο των καλωδιων, στριψιμο τα σωστα ζευγαρια, θερμοσυστελωμενο κ τελος

οχι μονωτικη... δεν ειναι για ολες τις δουλειες  ;)

Δε νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός στο χρόνο απάντησης :)

Ο ηλεκτρολόγος είχε βάλει μονωτική ταινία, και είναι έτσι εδώ και 8 χρόνια χωρίς κάποιο πρόβλημα. Απλά τα καλώδια είναι πολύ μεγάλα μέσα στο κουτί (εξέχουν) και θέλω να τα κόψω και να τα φτιάξω όμορφα.

Μπορώ να κάνω κόλληση, αλλά δε ξέρω αν έχω αμόλυβδη και στο σημείο που είναι, θα φάω όλες τις αναθυμιάσεις στη μάπα.

Εσύ όμως λες χωρίς κόλληση καθόλου έτσι; Απλά περιστρέφω τα 6 καλώδια μεταξύ τους και τα βάζω σε θερμοσυστελλόμενο;

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Καλησπέρα. Αν θες να εχεις μια απλη ηλεκτροκολληση για οικιακή χριση, παρε μια inverter μικρή μεχρι 120Α. Με ηλεκτρόδια 2mm (να ειναι καλη μάρκα τα ηλεκτρόδια) κολλάς γενικά σχεδον τα παντα. Η inverter ειναι DC και εχει πιο εύκολο ξεκίνημα και τοξο. Εγω ειχα παρει μια στα 90ευρω και την εχω ακομα. Ειναι πολυ μικρη και ευκολη στην μεταφορα και εχω κολλησει πολλα πράγματα. Έφτιαξα και ψησταριά απο παλαιο θερμοσίφωνο.

Επισης μασκα ηλεκτρονική για να βλεπεις και να ειναι εύχρηστη. Τωρα αν δεν εχεις ασχοληθεί πότε με το αθλημα να ξέρεις οτι θελει χρονο να μάθεις να κολλάς σωστα οπως και τι τεχνικές θα κανεις για πετύχεις ενα καλο γαζι.

Για να φτιαξεις σόμπα ξεχνατο, Ειναι δυσκολη κατασκευη για αρχαριο, θέλεις επίσης παγκο, μέγγενη, εργαλια οπως σκύλες και και γωνιόμετρα κλπ. Γιατι δεν κανεις σομπα απο βαρελι?, Εχει πολλες κατασκευές τετοιες στο ιντερνετ αν ψαξεις. Δες μια ευκολη και οτι κομματι χρειαστείς θα πας σε μαγαζια που κανουν πωλήσεις λαμαρινών και σιδήρου και θα τους πεις τι κομμάτια θέλεις και ποσα χιλιοστά να σου κόψουν. Καλη τυχη!

Αυτό ήθελα να πως και εγώ και μάλιστα θα μπορούσε και από μία φιάλη υγραερίου.Είχε φτιάξει μία ο πεθερός μου τούρμπο ήτανε αν την άνοιγες από κάτω. Αν πιάνουν λίγο τα χέρια του και με μία ηλεκτροκόληση  όπως είπες δεν είναι δύσκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Καλησπέρα. Αν θες να εχεις μια απλη ηλεκτροκολληση για οικιακή χριση, παρε μια inverter μικρή μεχρι 120Α. Με ηλεκτρόδια 2mm (να ειναι καλη μάρκα τα ηλεκτρόδια) κολλάς γενικά σχεδον τα παντα. Η inverter ειναι DC και εχει πιο εύκολο ξεκίνημα και τοξο. Εγω ειχα παρει μια στα 90ευρω και την εχω ακομα. Ειναι πολυ μικρη και ευκολη στην μεταφορα και εχω κολλησει πολλα πράγματα. Έφτιαξα και ψησταριά απο παλαιο θερμοσίφωνο.

Επισης μασκα ηλεκτρονική για να βλεπεις και να ειναι εύχρηστη. Τωρα αν δεν εχεις ασχοληθεί πότε με το αθλημα να ξέρεις οτι θελει χρονο να μάθεις να κολλάς σωστα οπως και τι τεχνικές θα κανεις για πετύχεις ενα καλο γαζι.

Για να φτιαξεις σόμπα ξεχνατο, Ειναι δυσκολη κατασκευη για αρχαριο, θέλεις επίσης παγκο, μέγγενη, εργαλια οπως σκύλες και και γωνιόμετρα κλπ. Γιατι δεν κανεις σομπα απο βαρελι?, Εχει πολλες κατασκευές τετοιες στο ιντερνετ αν ψαξεις. Δες μια ευκολη και οτι κομματι χρειαστείς θα πας σε μαγαζια που κανουν πωλήσεις λαμαρινών και σιδήρου και θα τους πεις τι κομμάτια θέλεις και ποσα χιλιοστά να σου κόψουν. Καλη τυχη!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω συγκεκριμένο σχέδιο στο μυαλό μου .

Αν αποφασίσω να το δοκιμάσω ξέρω οτι θα παιδευτώ ΠΟΛΥ στις λεπτομέρειες.

Απλά αν η συγκόλληση γίνει σωστά τα υπόλοιπα θα γίνουν δύσκολα ή πιο δύσκολα.

Εννοείται θα κάνω δοκιμές πριν, να μην ξεκινήσω απο το μηδέν πάνω στην σομπα.

Λες ότι η inverter θα με διευκολύνει σε σχέση με την αρχαία (αν δουλεύει) που έχω?

5mm λαμαρίνα με τα 120A είναι οκ ε?

 

Επεξ/σία από nixi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nixi είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω συγκεκριμένο σχέδιο στο μυαλό μου .

Αν αποφασίσω να το δοκιμάσω ξέρω οτι θα παιδευτώ ΠΟΛΥ στις λεπτομέρειες.

Απλά αν η συγκόλληση γίνει σωστά τα υπόλοιπα θα γίνουν δύσκολα ή πιο δύσκολα.

Εννοείται θα κάνω δοκιμές πριν, να μην ξεκινήσω απο το μηδέν πάνω στην σομπα.

Λες ότι η inverter θα με διευκολύνει σε σχέση με την αρχαία (αν δουλεύει) που έχω?

5mm λαμαρίνα με τα 120A είναι οκ ε?

Αν τελικά το κάνεις θα σου πω ότι τουλάχιστον το καπάκι να ψάξεις να ρωτήσεις παλιούς κατασκευαστές μήπως βρεις  ειδικό πυρίμαχο σίδερο.

Έχω μία γύφτικη που τις λέγανε παλιά στο εξοχικό που είχα αγποράσει  πριν 25 χρόνια περίπου από ένα απλό κατασκευαστή που έφτιαχνε σόμπες. Αυτός μου είπε ότι στις υπόλοιπες πλευρές είχε απλή λαμαρίνα από πάνω που δέχεται τις μεγάλες θερμοκρασίες είχε ειδικό πυρίμαχο σίδερο πάχους 1 εκατοστού περίπου ,όχι μαντέμι για να έχει αντοχή και σε περίπτωση που πέσει νερό επάνω επειδή σε τέτοιες περιπτώσεις το μαντέμι μπορεί να ραγίσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2020 στις 9:18 ΜΜ, villasg είπε

Σιλικονη απο κατω φουλ και τσιμεντωσε

Ο θερμοστατης δεν ειναι κατι το ειδικο .
Βγαλε τον και πανε παρε ενα με το ιδιο μηκος .
Σωληνας κουφιος με υδραργυρο μεσα ειναι

παρε και στον Κομηνη , αλλα πιο καλα να πας εκει με το δειγμα σου https://www.kominis.gr/

Πήγα στον Κομήνη και βρήκα έναν παρόμοιο, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2020 στις 9:03 ΜΜ, marios1515 είπε

στο πλυντηριο πιατων το καλαθι σκουριασε, ξερετε καιποιον τροπο επιδιορθωσης, υπαρχει καποια μπογια που να αντεχει στο νερο?

https://www.a-mpallas.gr/index.php/component/virtuemart/view/productdetails/virtuemart_product_id/128/virtuemart_category_id/27.html

Υπάρχουν μαγαζιά που κάνουν πλαστικοποιηση. Ενδεικτικά αυτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Δε νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός στο χρόνο απάντησης :)

Ο ηλεκτρολόγος είχε βάλει μονωτική ταινία, και είναι έτσι εδώ και 8 χρόνια χωρίς κάποιο πρόβλημα. Απλά τα καλώδια είναι πολύ μεγάλα μέσα στο κουτί (εξέχουν) και θέλω να τα κόψω και να τα φτιάξω όμορφα.

Μπορώ να κάνω κόλληση, αλλά δε ξέρω αν έχω αμόλυβδη και στο σημείο που είναι, θα φάω όλες τις αναθυμιάσεις στη μάπα.

Εσύ όμως λες χωρίς κόλληση καθόλου έτσι; Απλά περιστρέφω τα 6 καλώδια μεταξύ τους και τα βάζω σε θερμοσυστελλόμενο;

Ευχαριστώ και πάλι

Δε θα κερδισεις κατι με κοληση μονο για τη κ**λα. Λογικα ειναι μονο για τηλεφωνο; Και προσοχη με το συστελομενο αν εχεις θερμοπιστολο καλυτερα απο αναπτηρα ειναι τοξικες αναθυμιασεις. Φλογιστρο σε ντουλαπα δρ θα βαζα. Μπορεις να βαλεις και ρεγκλετα αλα δεν εχεις καποιο κερδος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, ΠάρηςΓ said:

Δε θα κερδισεις κατι με κοληση μονο για τη κ**λα. Λογικα ειναι μονο για τηλεφωνο; Και προσοχη με το συστελομενο αν εχεις θερμοπιστολο καλυτερα απο αναπτηρα ειναι τοξικες αναθυμιασεις. Φλογιστρο σε ντουλαπα δρ θα βαζα. Μπορεις να βαλεις και ρεγκλετα αλα δεν εχεις καποιο κερδος

Άρα λές καλύτερα θερμοπίστολο (έχω πρόσβαση σε ένα) και καλύτερα όχι αναπτήρα;

Τα καλώδια θα μπούν μέσα στο κουτί στον τοίχο (το οποίο είναι στην πλάτη μιας ντουλάπας), άρα ρεγκλέτα δε θα χωρέσει για 2 6αδες καλωδια που θέλω και δεν είμαι σίγουρός αν η ρεγκλέτα κάνει για τη δουλειά που θέλω...Τέλος πάντων, επειδή δε θα χρησιμοποιήσω ρεγκλέτα έτσι κι αλλιώς, ας μη μονοπολώ το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπογιά σε τζάμι?

Δοκίμασε με ξύστρα για τα τζάμια, αυτήν την κόκκινη και άμα έχει αρκετό πάχος η μπογιά, θα την ξύσει.

Ή δοκιμάζεις διάφορα διαλυτικά. πχ thinner, ασετόν κλπ. Από την στιγμή που είναι γυαλί δεν θα πάθει κάτι από τους διαλύτες οπότε δοκιμάζεις ό,τι θες μέχρι να βρεις αυτό που θα διαλύσει την μπογιά

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...