Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τα σώματα έχουν κοινή σωλήνα, μια πάει επάνω (η πιο καυτή) κ άλλη η επιστροφή και πάνω σε αυτές είσαι κ εσύ τότε το αυτόνομο το κόβω χλωμό...

Βέβαια η ερώτηση προς α) ιδιοκτήτη β) προς γραφείο κοινοχρήστων θα σου λύσουν τις απορίες. Βέβαια το γραφείο μπορεί απλά να βγάζει τα κοινόχρηστα και όχι να παίζει το ρόλο του διαχειριστή. Υπάρχει στο μποιλερ κάποιος διακόπτης που τον ανοίγουν; Ποιος το κάνει αυτό;

Το αυτόνομο ο καθένας το εκφράζει όπως θέλει...

Στο τέλος όταν έρθει ο λογαριασμός ποιος τον πληρώνει;

Αν ο επάνω βάζει το καλοριφέρ στο φουλ γιατί είναι κρύο(_!_) τότε το πετρέλαιο θα τελειώσει σε χρόνο μηδέν αν είναι φυσικό αέριο απλά θα είσαστε από τους καλούς πελάτες του παρόχου!

Αυτόνομο έλεγε κάποιος μια φορά το σύστημα όπου όταν άνοιγες την βαλβίδα κ άρχιζε η ροή ,απλά έπαιρνε με αυτοματισμό μπρος το μποιλερ χωρίς να πρέπει να πας κάτω στα υπόγεια να το ανάψεις!

Η Βάνα που έχεις είναι ρυθμιστικό ροής ούτε καν να δίνει σήμα . Αν την ανοίξεις απλά θα ζεσταθεί το σώμα του καλοριφέρ κ το κοκκαλακι σου. Ψάξε το όσο πιο γρήγορα μπορείς γιατί αν κάποιος με μαγκιά κ τόλμη το ανάβει για τόσες ώρες σε βλέπω να πληρώνεις κοινόχρηστα περισσότερα από ενοίκια!

Γιατί γέμισαν οι πολυκατοικίες με μπαστουνοβλαχους που κάνουν ότι θέλουν, βάζουν κλέφτες για τα θερμοσυφωνα ΚΟΚ κ οι υπόλοιποι απλά πληρώνουν για τις μαγκιες των άλλων.

Αν δεν είναι αυτόνομο τότε βγάλε άκρη πως συμφωνησαν για τις ώρες λειτουργίας. Αν είναι αυτόνομο κ εσύ απλά δεν το λειτουργείς καθόλου απλά πληρώνεις ένα μικρό ποσοστό υποχρεωτικά.

Καλά ξεμπερδεματα.

Όταν οι απάνω κάνουν μαγκιες στους απο κατω απλά πες τους αν κόψω την σωλήνα θα σου κοπεί η μαγκιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hp8 είπε

δεν είναι λίγο νωρίς για θέρμανση με αυτές τις θερμοκρασίες που έχουμε  για  18+ ώρες ? Για πια περιοχή μιλάμε? Τα δικά σου σώματα είναι ζεστά ? Κάτι άλλο πρέπει να γίνεται  πχ ζεστό νερό χρήσης ?  Τους άλλους ένοικους  τους έχεις ρωτήσει ? Διαχειριστής έστω και τυπικά  δεν υπάρχει? 

18 αν οχι 24, εγω δεν το εχω αναψει ακομα αλλα αν το πληρωνω ετσι και αλλιος να το ανοιξω ... , τα δικα μου σωματα ειναι κλειστα απο τον διακοπτη που ειναι πανω. Διαχειριστης ειναι γραφειο που ειναι κλειστο το σκ οποτε απο Δευτερας. Νερο δεν εχω ζεστο αλλα παιζει να μην ειναι συνδεμενο (να εχει μονο απλο θερμοσιφωνα). Το ποιο λογικο που βλεπω ειναι να εχει κεντρικη μενει να μαθω πως χωριζουν τα εξοδα. Φυσικο αεριο ειναι . (Υπαρχει περισπτοση να το εχουν κανονισει να δουλευει 24/7 και στο τελος να τα χωριζουν αναλογος τα τμ ? χαζο μου φαινεται )

Επεξ/σία από kwsthsz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συστήματα αυτονόμησης των κλασικών δισωλήνιων θερμάνσεων πολυκατοικιών με χρήση θερμοστατικών κεφαλών και κατανεμητών δαπανών σωμάτων υπάρχουν  πολλά χρόνια στην αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nvel είπε

συστήματα αυτονόμησης των κλασικών δισωλήνιων θερμάνσεων πολυκατοικιών με χρήση θερμοστατικών κεφαλών και κατανεμητών δαπανών σωμάτων υπάρχουν  πολλά χρόνια στην αγορά

Και πως δουλεύουν, υπάρχει κάποιος μετρητής ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nvel είπε

υπάρχει σε κάθε σώμα κατανεμητής δαπανών που επικοινωνεί ασύρματα με ένα hub που υπολογίζει τις χρεώσεις ανά διαμέρισμα

Αυτό ακριβώς. Είσαι στο σαλόνι ανοίγεις την βάνα στο καλοριφέρ του σαλονιού και ζεσταίνει μόνο αυτό. Χρεώνεται ανάλογα το πετρέλαιο που έχει κάει και ανάλογα τις θερμίδες που έχεις καταναλώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nvel είπε

υπάρχει σε κάθε σώμα κατανεμητής δαπανών που επικοινωνεί ασύρματα με ένα hub που υπολογίζει τις χρεώσεις ανά διαμέρισμα

Πολύ σωστά.

Αν υπάρχει κάτι τέτοιο πάνω στο σώμα, τότε μάλιστα. Φωτογραφία θα βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σας χρειάζομαι κάποιες συμβουλές για το παρακάτω θέμα?

Σε παλιά καλοριφέρ με συμβούλεψαν να αλλάξω τους διακόπτες. Τα καλοριφέρ είναι 9 αλλά έχουν βλάβη στα τέσσερα από αυτά  και είναι όλα βαμενα.

Γενικά το χερούλι απο τους διακόπτες εχει ξεφύγει και ανοιγοκλείνουν με πένσα. το ένα σώμα δεν έχει καθόλου νερό. .

Επίσης θέλω να αλλάξω το καλοριφέρ της φωτογραφίας και να βάλω πάνελ γιατι αυτό πιάνει πολύ χώρο στο συγκεκριμένο σημείο.  Αυτο είναι με 4 στήλες και 22 φέτες.

Μου πρότειναν διακόπτες FAR  η PINTOSSI και πάνελ KORADO (Τσεχικα).

 

 

 

20201106_135339 - Copy.jpg

20201019_140901 - Copy.jpg

20201019_140958(0) - Copy.jpg

Επεξ/σία από vaha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vaha είπε

Για σας χρειάζομαι κάποιες συμβουλές για το παρακάτω θέμα?

Σε παλιά καλοριφέρ με συμβούλεψαν να αλλάξω τους διακόπτες. Τα καλοριφέρ είναι 9 αλλά έχουν βλάβη στα τέσσερα από αυτά  και είναι όλα βαμενα.

Γενικά το χερούλι απο τους διακόπτες εχει ξεφύγει και ανοιγοκλείνουν με πένσα. το ένα σώμα δεν έχει καθόλου νερό. .

Επίσης θέλω να αλλάξω το καλοριφέρ της φωτογραφίας και να βάλω πάνελ γιατι αυτό πιάνει πολύ χώρο στο συγκεκριμένο σημείο.  Αυτο είναι με 4 στήλες και 22 φέτες.

Μου πρότειναν διακόπτες FAR  η PINTOSSI και πάνελ KORADO (Τσεχικα).

20201106_135339 - Copy.jpg

20201019_140901 - Copy.jpg

20201019_140958(0) - Copy.jpg

 

Καλησπέρα, το συγκεκριμένο διαμέρισμα είσαι στον τελευταίο όροφο της πολυκατοικίας; Ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή.

Τι εννοείς ότι τα 4 από τα 9 σώματα έχουν βλάβη? Είναι σκουριασμένα, έχουν τρυπήσει ή δεν ζεσταίνουν?

Πως είσαι σίγουρος ότι μόνο το ένα σώμα δεν έχει νερό και όχι και τα υπόλοιπα; Στο λέω αυτό γιατί μπορεί να είναι και πρόβλημα που προέρχεται ίσως και απο το λεβητοστάσιο.

Τέλος ποιο είναι το ύψος του καλοριφέρ της εικόνας που θες να αλλάξεις 65cm ή 90cm;
Καλοί διακόπτες οι Far, καλά σώματα τα Korado σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα ποιοτικά με αυξημένο κόστος όμως αυτή τη στιγμή πρέπει να μας ενημερώσει αν ζεσταίνουν όλα τα σώματα και αν το πρόβλημα σου προέρχεται από τους διακόπτες ή από την κενντρική θέρμανση.

Επεξ/σία από cger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω

1. ναι ειναι στον τελευταίο όροφο και με κεντρικής θέρμανσης ( την θέρμανση δεν την έχουμε ανάψει ακόμα)

2. τα σώματα ζεσταίνονται όλα εκτός απο αυτό που δεν εχει νερό.(δεν ζέσταινε και ο διακόπτης είναι μπλοκαρισμένος δεν ξερω αν ειναι ανοιχτός) εδώ ίσως να υπάρχει πρόβλημα στο διχτυο αλλά για το διαπιστώσω πρέπει να λειτουργήσει ο διακόπτης.

3. στα 4 σώματα  απο τα 9 οι διακόπτες εχουν σκουριά και τα πόμολα να είναι έξω.. έβαλα σπρέι και τα ανοιγοκλείνω με πένσα.

4 το ύψος είναι μαλον στα 65 γιατι απο πανω εχει παράθυρο. Δεν είμαι εκεί τώρα για να το μετρήσω. Αλλά θα ξέρω αύριο με σιγουριά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...