Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Artakos είπε

Εάν δεν τα βρω θα φτιάξω,

Τι να σ λέω για τον μαστορα που κάνει συντήρηση...  Δεν άλλαξε τίποτα έκανε ψευτοκαθαρισμο και δεν ρυθμισε τον καυστήρα με τον αναλυτή γιατί δεν είχε Μ είπε, ούτε καν μέτρηση θερμοκρασίας καυσαερίων δεν εκανε,με το μάτι ρυθμίζει.. 

Κακώς τον πλήρωσες τότε και τον άφησες να φύγει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Κακώς τον πλήρωσες τότε και τον άφησες να φύγει.. 

Δεν τον πλήρωσα,κ εκεί την πάτησε αυτός, ήμουν στην δουλειά και λόγο οικειότητας και γνωριμίας υπήρχε εμπιστοσύνη, μόλις γύρισα με ζωσανε τα φίδια όταν είδα ότι δεν είχε τρυπήσει το σπιράλ για έλεγχο,

Άνοιξα μετά με 2 βίδες και τον καυστήρα και είδα ότι ούτε καθαρισμός ούτε  καν το μπεκ δεν είχε αλλάξει ο μάστορας,ούτε φλατζες πίσω από την πόρτα έβαλε ενώ του είχα πει ότι κόπηκαν και θέλω αλλαγή,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με πέτρες καρυστου .
Βασικά  θέλω να δω το κόστος των υπολοίπων υλικών για στρώσιμο 150m2 πέτρας ακανόνιστης .
Τιμή πέτρας ξέρω/εχω  τιμή μάστορα εχω , απλά θέλω να δω και τα υπόλοιπα υλικά που θα απαιτηθούν ώστε να υπολογίσω και εγώ τα χρήματά μου .
Εαν κάποιος έχει την σχετική γνώση ας μου πει ειτε σε€€ ειτε σε ποσότητες υλικών .

thanks
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, villasg είπε

Καλησπέρα , θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με πέτρες καρυστου .
Βασικά  θέλω να δω το κόστος των υπολοίπων υλικών για στρώσιμο 150m2 πέτρας ακανόνιστης .
Τιμή πέτρας ξέρω/εχω  τιμή μάστορα εχω , απλά θέλω να δω και τα υπόλοιπα υλικά που θα απαιτηθούν ώστε να υπολογίσω και εγώ τα χρήματά μου .
Εαν κάποιος έχει την σχετική γνώση ας μου πει ειτε σε€€ ειτε σε ποσότητες υλικών .

thanks
 

Από περιέργεια,τι τιμή σου βγήκε το υλικό για τα 150τμ και πόσο θα σου πάρει ο μάστορας για τοποθετηση;

Αν δεν θέλεις εδώ,πες μου σε pm

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Artakos είπε

Εάν δεν τα βρω θα φτιάξω,

Τι να σ λέω για τον μαστορα που κάνει συντήρηση...  Δεν άλλαξε τίποτα έκανε ψευτοκαθαρισμο και δεν ρυθμισε τον καυστήρα με τον αναλυτή γιατί δεν είχε Μ είπε, ούτε καν μέτρηση θερμοκρασίας καυσαερίων δεν εκανε,με το μάτι ρυθμίζει.. 

Ετσι ειναι συνηθως μη τρελενεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Στο μπάνιο μου οι τοίχοι αντί για πλακάκια έχουν πατητή τσιμεντοκονία και μετά από 5-6 χρόνια σε κάποια σημεία έχουν εμφανιστεί μαύρα σημάδια μούχλας λόγω ανεπαρκούς αερισμού. Έχω δοκιμάσει χλωρίνη, καθώς και το ειδικό σπρέι της Durostick, έχω λιώσει στο τρίψιμο αλλά σε κάποια σημεία δεν βγαίνει με τίποτα. Στο ταβάνι που είναι ο κλασσικός  σοβάς έφυγε αμέσως, στην πατητή όμως με τίποτα. Φοβάμαι ότι θα χαλάσει και η πατητή από το πολύ τρίψιμο. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

1606059464030σ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, κάηκε προχθες η κάτω αντίσταση του φούρνου μου και μιας και δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να την αλλάξω μόνος μου (θα κάνω μια προσπάθεια πάντως), άρχισα να κοιτάω για καινούργιο. Βρήκα ένα λοιπόν που φαίνεται να μην έχει καλώδιο για πρίζα αλλά γυμνά καλώδια, Ο παλιός έχει πρίζα που απ'ότι καταλαβαίνω πάει κατευθείαν στον πίνακα σε ένα κύκλωμα 16Α. Ο κιανούργιος φούρνος λέει 16Α σε ένα φυλλάδιο, ενώ σε άλλο είδα 13Α ενώ και για τα βατ βλέπω 2900 σε ένα και 3100 σε άλλο. Με βάση αυτά, είναι ασφαλές να προσπαθήσω να συνδέσω σε αυτό το κύκλωμα τον καινούργιο φούρνο ή απλά να πάρω κάποιον άλλο για πρίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, doctor_667 είπε

Καλησπέρα παιδιά, κάηκε προχθες η κάτω αντίσταση του φούρνου μου και μιας και δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να την αλλάξω μόνος μου (θα κάνω μια προσπάθεια πάντως), άρχισα να κοιτάω για καινούργιο. Βρήκα ένα λοιπόν που φαίνεται να μην έχει καλώδιο για πρίζα αλλά γυμνά καλώδια, Ο παλιός έχει πρίζα που απ'ότι καταλαβαίνω πάει κατευθείαν στον πίνακα σε ένα κύκλωμα 16Α. Ο κιανούργιος φούρνος λέει 16Α σε ένα φυλλάδιο, ενώ σε άλλο είδα 13Α ενώ και για τα βατ βλέπω 2900 σε ένα και 3100 σε άλλο. Με βάση αυτά, είναι ασφαλές να προσπαθήσω να συνδέσω σε αυτό το κύκλωμα τον καινούργιο φούρνο ή απλά να πάρω κάποιον άλλο για πρίζα;

Μην κάνεις πειράματα με τα ρεύματα,και ειδικά με το ρεύμα της κουζίνας.εφοσον δεν το κατέχεις είτε πάρε κουζίνα που να την ξέρεις,αλλιώς αγόρασε την και καλεις ηλεκτρολόγο για την σύνδεση της.οχι πειράματα και δοκιμές με τα ρεύματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, doctor_667 είπε

Καλησπέρα παιδιά, κάηκε προχθες η κάτω αντίσταση του φούρνου μου και μιας και δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να την αλλάξω μόνος μου (θα κάνω μια προσπάθεια πάντως), άρχισα να κοιτάω για καινούργιο. Βρήκα ένα λοιπόν που φαίνεται να μην έχει καλώδιο για πρίζα αλλά γυμνά καλώδια, Ο παλιός έχει πρίζα που απ'ότι καταλαβαίνω πάει κατευθείαν στον πίνακα σε ένα κύκλωμα 16Α. Ο κιανούργιος φούρνος λέει 16Α σε ένα φυλλάδιο, ενώ σε άλλο είδα 13Α ενώ και για τα βατ βλέπω 2900 σε ένα και 3100 σε άλλο. Με βάση αυτά, είναι ασφαλές να προσπαθήσω να συνδέσω σε αυτό το κύκλωμα τον καινούργιο φούρνο ή απλά να πάρω κάποιον άλλο για πρίζα;

Ένα τέτοιο φις χρειάζεσαι.

https://www.mrled.gr/fis-souko-arseniko-kaoutsouk-mauro.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, doctor_667 είπε

Καλησπέρα παιδιά, κάηκε προχθες η κάτω αντίσταση του φούρνου μου και μιας και δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να την αλλάξω μόνος μου (θα κάνω μια προσπάθεια πάντως), άρχισα να κοιτάω για καινούργιο. Βρήκα ένα λοιπόν που φαίνεται να μην έχει καλώδιο για πρίζα αλλά γυμνά καλώδια, Ο παλιός έχει πρίζα που απ'ότι καταλαβαίνω πάει κατευθείαν στον πίνακα σε ένα κύκλωμα 16Α. Ο κιανούργιος φούρνος λέει 16Α σε ένα φυλλάδιο, ενώ σε άλλο είδα 13Α ενώ και για τα βατ βλέπω 2900 σε ένα και 3100 σε άλλο. Με βάση αυτά, είναι ασφαλές να προσπαθήσω να συνδέσω σε αυτό το κύκλωμα τον καινούργιο φούρνο ή απλά να πάρω κάποιον άλλο για πρίζα;

Τη προηγούμενη εβδομάδα φωναξα ενα ηλεκτρολόγο . Το συνδεσε στην παροχη τοι τοιχου . 

Μόνο το καλώδιο πλήρωσα , θέλει ξεχωριστή γραμμή η κουζίνα 

Το ρεύμα δέν συγχωρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Τη προηγούμενη εβδομάδα φωναξα ενα ηλεκτρολόγο . Το συνδεσε στην παροχη τοι τοιχου . 

Μόνο το καλώδιο πλήρωσα , θέλει ξεχωριστή γραμμή η κουζίνα 

Το ρεύμα δέν συγχωρει.

Eίναι ξεχωριστή γραμμή όπως λέω στο μήνυμα, απλά αυτή τη στιγμή είναι μια πρίζα συνδεδεμένη. Αυτό που ρωτάω είναι αν είναι αρκετά 16Α ή αν και πάλι ιδανικά θα έπρεπε να είναι 20 ή 32 ξέρω γω. Βλέπω πχ άλλους φούρνους της εταιρίας (Indesit) και γράφουν 13Α στο φυλλάδιο αντί για 16Α σαν αυτόν που θέλω να πάρω. 

Επίσης αν είναι κάτι που έχει το παραμικρό ρίσκο, προτιμώ να φτιάξω τον τωρινό ή να αγοράσω έναν λιγότερο ενεργοβόρο μιας και σκοπεύω να πουλήσω το σπίτι στο επόμενο εξάμηνο και δεν θέλω να ξοδέψω υπερβολικά πολλά. 

Επεξ/σία από doctor_667
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Από περιέργεια,τι τιμή σου βγήκε το υλικό για τα 150τμ και πόσο θα σου πάρει ο μάστορας για τοποθετηση;

Αν δεν θέλεις εδώ,πες μου σε pm

7€ οι πλακες ακανονιστες αναμεικτες , μαστορας 1900 αλλα δεν ειναι ολα τα τετραγωνικα πατωμα , εχει τοιχους ( ανεβασμα στους 60 ποντους συνεχεια του πατωματος ) 10 σκαλοπατια , μαντρα , 4 κολωνες της μαντρας κλπ .
Απλη αυλη μονο να υπολογιζεις 12€ το τετραγωνικο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, doctor_667 είπε

Αυτό που ρωτάω είναι αν είναι αρκετά 16Α ή αν και πάλι ιδανικά θα έπρεπε να είναι 20 ή 32 ξέρω γω. Βλέπω πχ άλλους φούρνους της εταιρίας (Indesit) και γράφουν 13Α στο φυλλάδιο αντί για 16Α σαν αυτόν που θέλω να πάρω. 

Η συνήθης ασφάλεια στον πίνακα για κουζίνα είναι 25Α, οπότε είτε 13 είτε 16 τραβάει ο φούρνος είσαι καλυμμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, villasg είπε

7€ οι πλακες ακανονιστες αναμεικτες , μαστορας 1900 αλλα δεν ειναι ολα τα τετραγωνικα πατωμα , εχει τοιχους ( ανεβασμα στους 60 ποντους συνεχεια του πατωματος ) 10 σκαλοπατια , μαντρα , 4 κολωνες της μαντρας κλπ .
Απλη αυλη μονο να υπολογιζεις 12€ το τετραγωνικο

Ξέρω πόσο κοστίζουν ,απλά ήθελα να τα συγκρίνω με τις τιμές των μαστόρων των δικών μου που έχω 😁😁😋

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ξέρω πόσο κοστίζουν ,απλά ήθελα να τα συγκρίνω με τις τιμές των μαστόρων των δικών μου που έχω 😁😁😋

και ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...