Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Στα ίδια επίπεδα παίζουν ,γ αυτό δεν σχολίασα περαιτέρω 😁

Κιομως επρεπε τα υλικα (πετρα) να ειναι πιο φτηνα επειδη ειμαι στην κεντρικη ευβοια αρα πιο λιγα μεταφορικα εξοδα απο το νταμαρι !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, villasg είπε

Κιομως επρεπε τα υλικα (πετρα) να ειναι πιο φτηνα επειδη ειμαι στην κεντρικη ευβοια αρα πιο λιγα μεταφορικα εξοδα απο το νταμαρι !!!!

Τι να σου πω 😕

Δεν κάνω συχνά στρωσιματα με πέτρα Καρύστου επειδή εδώ Αθήνα δεν μου το ζητάνε συχνά οι πελάτες (συνήθως νησιώτες και επαρχιώτες μου τα ζητάνε αυτα)

Πάντως αν όπως λες είναι πιο κοντά το νταμάρι λόγω περιοχής  και έχει λιγότερα μεταφορικά,να το αναφέρεις ώστε να πετύχεις καλύτερη τιμή εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

να το αναφέρεις ώστε να πετύχεις καλύτερη τιμή εννοείται

δεν γινεται τιποτα , και απευθειας απο το νταμαρι (2)  που μιλησα μου εδωσε την τιμη που δινουν οι μαντρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στα παλικαρια εδω μεσα.

Να σας ρωτησω κατι;

Το πλυντηριο εχει ενα θεματακι, οπως βλεπετε εδω στις φωτογραφιες.

Γινεται να φτιαχτει; Μπορω να κανω κατι για αυτο;

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

 

IMG-20201122-192914.jpg


IMG-20201122-193013.jpg


IMG-20201122-192946.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουμε να αλλάξουμε τα ντουλάπια του μπάνιου που αν και μασίφ ξύλο, μετά από 30 χρόνια με μοναδικό αερισμό ένα μηχανάκι και 2-3 πλυμμήρες του πληντυρίου σάπισαν. Επίσης θα αλλάξουμε και το νιπτήρα που έχει μερικά μικρά χτυπήματα.

Λόγω της κατάστασης έλεγα να παραγγείλω κάτι φθηνό (300-400 ευρώ) και να τα συναρμολογήσουμε σιγά σιγά εμείς ώστε να μη μπει μάστορας στο σπίτι. Αν βέβαια παραδίδει κάποιος αυτό το διάστημα εκτός των μεγάλων αλυσίδων και μάλιστα κομμάτι-κομμάτι.

Μόνο σε ένα πράγμα κολλάω. Πως βγαίνει ο νιπτήρας. Είναι από αυτούς που στηρίζονται με το βάρος τους πάνω στα ντουλάπια. Από κάτω δεν έχει τρυπηθεί ο τοίχος για να μπουν βίδες. Όμως δείχνει να μη μετακινείται με τίποτα.
Πόσο μπορεί να ζυγίζει με διαστάσει 70x47; Είναι από πορσελάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

10 λεπτά πριν, Mr.Cornflakes είπε

Το πλυντηριο εχει ενα θεματακι, οπως βλεπετε εδω στις φωτογραφιες.

Γινεται να φτιαχτει; Μπορω να κανω κατι για αυτο;

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

Αρχικα ξυνεις να δεις απο πισω πως ειναι .
εαν ειναι οκ υπαρχει spray λευκο για συσκευες , αλλιως σιδηροστοκο τριψημο κλπ κλπ κλπ

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, villasg είπε

αλλιως σιδηροστοκο τριψημο κλπ κλπ κλπ

Περισσοτερες πληροφοριες πανω σε αυτο θα μπορουσα να εχω;

Αν υπαρχει καποιο link ή βιντεακι που να εξηγει ολα αυτα, θα ηταν πολυ χρησιμο.

Οταν λετε οκ τι εννοειτε; Να μην εχει σκουριασει;

Δεν εχω ιδεα, για αυτο ρωταω.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Η συνήθης ασφάλεια στον πίνακα για κουζίνα είναι 25Α, οπότε είτε 13 είτε 16 τραβάει ο φούρνος είσαι καλυμμένος.

Να πω εδώ πως δεν μιλάμε για Ελλάδα, Ολλανδία βρίσκομαι. Απ'οτι διαβάζω κάθε γκρουπ εδώ μπορεί να είναι μαξ 16Α το οποίο βλέπω ισχύει και στον πίνακα μου και για συσκευές πάνω από 3500W συνδέουν δύο μαζί. Το γκρουπ του φούρνου είναι συνδεδεμένο μαζί με το σαλόνι και την πρίζα για το στεγνωτήριο σε ένα ρελέ 40Α. Θα πάρω αύριο έναν ηλεκτρολόγο που δουλεύει εδώ να μου πει την άποψη του και θα ξαναγράψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mr.Cornflakes είπε

Καλησπερα στα παλικαρια εδω μεσα.

Να σας ρωτησω κατι;

Το πλυντηριο εχει ενα θεματακι, οπως βλεπετε εδω στις φωτογραφιες.

Γινεται να φτιαχτει; Μπορω να κανω κατι για αυτο;

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

IMG-20201122-192914.jpg


IMG-20201122-193013.jpg


IMG-20201122-192946.jpg

Και το δικό μου πλυντήριο στην ίδια κατάσταση βρίσκεται. Έχει πιάσει σκουριά και έχει ξεφλουδίσει την μπογιά και μάλιστα στο ίδιο σημείο.

Σκέφτομαι κάποια στιγμή να το φτιάξω αλλά δεν έχω κάτσει ακόμα. Θα ήθελα να βγάλω το καπάκι από το πλυντήριο, να τρίψω τα σημεία που έχουν φουσκώσει με συρματόβουρτσα και σκοτς μπράιτ να φύγουν οι σκουριές μέχρι να φανεί μέταλλο, και μετά να το βάψω με ένα ωραίο άσπρο σπρέι.

Ένα θέμα είναι τι θα γίνει στο σημείο της ένωσης της νέας βαφής με την παλιά γιατί ίσως να φαίνεται κάπως η διχρωμία.

Και ένα άλλο ότι δεν ξέρω αν βγαίνει το καπάκι. Αν δεν βγαίνει η διαδικασία θα γίνει πρακτικά αρκετά δύσκολη και ίσως ημιτελής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Θέλουμε να αλλάξουμε τα ντουλάπια του μπάνιου που αν και μασίφ ξύλο, μετά από 30 χρόνια με μοναδικό αερισμό ένα μηχανάκι και 2-3 πλυμμήρες του πληντυρίου σάπισαν. Επίσης θα αλλάξουμε και το νιπτήρα που έχει μερικά μικρά χτυπήματα.

Λόγω της κατάστασης έλεγα να παραγγείλω κάτι φθηνό (300-400 ευρώ) και να τα συναρμολογήσουμε σιγά σιγά εμείς ώστε να μη μπει μάστορας στο σπίτι. Αν βέβαια παραδίδει κάποιος αυτό το διάστημα εκτός των μεγάλων αλυσίδων και μάλιστα κομμάτι-κομμάτι.

Μόνο σε ένα πράγμα κολλάω. Πως βγαίνει ο νιπτήρας. Είναι από αυτούς που στηρίζονται με το βάρος τους πάνω στα ντουλάπια. Από κάτω δεν έχει τρυπηθεί ο τοίχος για να μπουν βίδες. Όμως δείχνει να μη μετακινείται με τίποτα.
Πόσο μπορεί να ζυγίζει με διαστάσει 70x47; Είναι από πορσελάνη.

Είχα το ίδιο πρόβλημα και πριν από 5-6 χρόνια το άλλαξα μόνος με έπιπλο και νεροχύτη μαζί που αγόρασα από leroy.Εμένα στηριζόταν πάνω στο έπιπλο ξεσύνδεσα βρύση και νερά και σηκώθηκε αφού ξεκόλησα και σιλικόνες που τον συγκρατούσαν και στα πλακάκια. Δεν στηριζόταν πουθενά με βίδες όπως και ο καινούργιος. Στηρίζονται πάνω στο έπιπλο και δεν χρειάζονται κάτι άλλο. Έτσι κι αλλιώς και ο νιπτήρας αλλάζετε γιατί είναι δύσκολο να βρεις έπιπλο με την ίδια υποδοχή νιπτήρα.

Αν πιάνουν τα χέρια σου δεν είναι μεγάλη φασαρία. Μόνο η σύνδεση της μπαταρίας  στο νιπτήρα από κάτω και η σύνδεση της αποχέτευσης έχουν κάποιον βαθμό δυσκολίας αλλά τώρα βάζουν αυτή τη σωλήνα ακορντεόν και είναι πολύ απλό. Το leroy νομίζω παραδίνει ιντερνιτικά αλλά δεν μπορείς να το δείς παρά μόνο από φωτογραφία.

4 ώρες πριν, Mr.Cornflakes είπε

Καλησπερα στα παλικαρια εδω μεσα.

Να σας ρωτησω κατι;

Το πλυντηριο εχει ενα θεματακι, οπως βλεπετε εδω στις φωτογραφιες.

Γινεται να φτιαχτει; Μπορω να κανω κατι για αυτο;

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

IMG-20201122-192914.jpg


IMG-20201122-193013.jpg


IMG-20201122-192946.jpg

Συνηθισμένο πράγμα στα πλυντήρια μετά από κάποια χρόνια. Αν δεν μπορείς να το δεις ξύνεις τα σαθρά με σπάτουλα παίρνεις ένα σπρέυ και του ρίχνεις.  Σαν καινούργιο δεν πρόκειται να γίνει παρά μόνο αν το πας σε φαναρτζή αλλά δε συμφέρει κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mr.Cornflakes είπε

Οταν λετε οκ τι εννοειτε; Να μην εχει σκουριασει;

Δεν εχω ιδεα, για αυτο ρωταω.

Εννοείται πως έχει σκουριάσει ξύνεις χρώμα και σκουριά και μετά βάφεις.

Εμένα όταν μου έτυχε, έβαψα με πινέλο, το σπρέι θέλει καλή μόνωση με ταινία και χαρτιά για να μην κάνεις χάλια όλο το χώρο.

Ότι και να κάνεις, καινούριο δεν θα γίνει, οπότε μην το κάνεις και έργο ζωής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

εχω τοποθετήσει μια αντλία θερμότητας στο μπαλκόνι με αντικραδασμικα πέλματα . Ένα μέρος της αντλίας είναι λίγο εκτεθειμένο εκτος καλυψησ Μπαλκονιού και φοβάμαι μήπως κουνιέται. Τι μπορώ να βάλω γιαννα το προστατέψω να μη κουνιέται σε ενδεχόμενο άνεμο; Δέσιμο; Έχετε κάτι να προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Justelene235 είπε

Καλημέρα σας,

εχω τοποθετήσει μια αντλία θερμότητας στο μπαλκόνι με αντικραδασμικα πέλματα . Ένα μέρος της αντλίας είναι λίγο εκτεθειμένο εκτος καλυψησ Μπαλκονιού και φοβάμαι μήπως κουνιέται. Τι μπορώ να βάλω γιαννα το προστατέψω να μη κουνιέται σε ενδεχόμενο άνεμο; Δέσιμο; Έχετε κάτι να προτείνετε;

Αυτοί που έκαναν την εγκατάσταση πρέπει, αν όντως χρειάζεται, να την στερεώσουν για να μην κουνιέται.

Στο βιβλίο με τις οδηγίες εγκατάστασης συνήθως λένε πώς πρέπει να στερεωθεί αν είναι εκτεθειμένη σε δυνατούς ανέμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Καλημέρα σας,

εχω τοποθετήσει μια αντλία θερμότητας στο μπαλκόνι με αντικραδασμικα πέλματα . Ένα μέρος της αντλίας είναι λίγο εκτεθειμένο εκτος καλυψησ Μπαλκονιού και φοβάμαι μήπως κουνιέται. Τι μπορώ να βάλω γιαννα το προστατέψω να μη κουνιέται σε ενδεχόμενο άνεμο; Δέσιμο; Έχετε κάτι να προτείνετε;

Πως να κουνηθει; Ειναι αρκετα κιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...