Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πως να κουνηθει; Ειναι αρκετα κιλα

Έχω βάλει αντικραδασμικα πέλματα με ελατήρια. Η αντλία είναι 160 κιλά όμως με τα ελατήρια επειδή αποσβένουν κραδασμούς, ταλαντώνεται λίγο. Φοβάμαι εξαιτίας δυνατών ανέμων μην ανατραπεί( σε έσχατη περίπτωση). Σημείωση ότι  καλύπτεται κατά τα 2.5/3 από τοίχο μπαλκονιού απλά το 0,5/3 προεξέχει. Είναι τοποθετήμενη προς τον βορρά.

 

επισης αν έβαζα συρματόσχοινο από την πίσω πλευρά, στερεωμένο στον τοίχο του μπαλκονιού , φοβάμαι μη ξεκολλήσει  το τσιμεντο από έντονο άνεμο.   
 

Επεξ/σία από Justelene235
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όσο κάποιοι επιμένουν να μην βάζουν φωτογραφίες και περιμένουν με περιγραφές του τύπου "εξέχει το μισό τρίτο από έναν τοίχο μπαλκονιού και κάτι φοβάμαι" όχι μόνο να καταλάβουμε το πρόβλημα αλλά και να προτείνουμε λύσεις τόσο θα περιγράφουν και θα ξανααναλύουν χωρίς να γίνεται πρόοδος

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση: Η οικονομικοτερη χρηση για την αντλια θερμοτητας ειναι να ανοιγει και να κλεινει μεσα στη μερα ή να μενει συνεχως ανοιχτη σε σταθερη θερμοκρασια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, panostom είπε

Ερωτηση: Η οικονομικοτερη χρηση για την αντλια θερμοτητας ειναι να ανοιγει και να κλεινει μεσα στη μερα ή να μενει συνεχως ανοιχτη σε σταθερη θερμοκρασια;

Ανοίγει με τα πρώτα κρύα και κλείνει την άνοιξη.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panostom είπε

Ερωτηση: Η οικονομικοτερη χρηση για την αντλια θερμοτητας ειναι να ανοιγει και να κλεινει μεσα στη μερα ή να μενει συνεχως ανοιχτη σε σταθερη θερμοκρασια;

Αν εχεις μονωση καλη αστη ανοιχτη. Αν εχεις μονωση απλη και εισαι σπιτι ΣΚ και 20 το βραδυ δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panostom είπε

Ερωτηση: Η οικονομικοτερη χρηση για την αντλια θερμοτητας ειναι να ανοιγει και να κλεινει μεσα στη μερα ή να μενει συνεχως ανοιχτη σε σταθερη θερμοκρασια;

Εξαρτάται την χρήση και το θερμαντικό μέσο (σώματα, fan coils, ενδοσδπεδια κ.α.), διακύμανση θερμοκρασίας της περιοχής, κλπ...η απάντηση δεν είναι μονοσημαντη αλλά γενικά ισχύει σε κατοικίες αυτό που έγραψε ο συνάδελφος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2020 στις 5:47 ΜΜ, katbo είπε

Καλησπέρα. Στο μπάνιο μου οι τοίχοι αντί για πλακάκια έχουν πατητή τσιμεντοκονία και μετά από 5-6 χρόνια σε κάποια σημεία έχουν εμφανιστεί μαύρα σημάδια μούχλας λόγω ανεπαρκούς αερισμού. Έχω δοκιμάσει χλωρίνη, καθώς και το ειδικό σπρέι της Durostick, έχω λιώσει στο τρίψιμο αλλά σε κάποια σημεία δεν βγαίνει με τίποτα. Στο ταβάνι που είναι ο κλασσικός  σοβάς έφυγε αμέσως, στην πατητή όμως με τίποτα. Φοβάμαι ότι θα χαλάσει και η πατητή από το πολύ τρίψιμο. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

1606059464030σ.jpg

Από την άλλη πλευρά του τοίχου τι υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Doubt είπε

Από την άλλη πλευρά του τοίχου τι υπάρχει;

Εξωτερικός τοίχος, σοβατισμένος-βαμμένος. Σίγουρα είναι απο την υγρασία μες στο μπάνιο και τον ανεπαρκή αερισμό. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν καθαρίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katbo είπε

Εξωτερικός τοίχος, σοβατισμένος-βαμμένος. Σίγουρα είναι απο την υγρασία μες στο μπάνιο και τον ανεπαρκή αερισμό. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν καθαρίζει...

Το περίμενα...

Το πρόβλημα είναι πως το σημείο εκείνο (πάνω γωνία) είναι ψυχρό και κάνει εκεί συμπύκνωση η υγρασία. Το φυσιολογικό θα ήταν να σου μαυρίσει η κάτω γωνία, αν το πρόβλημα ήταν "εσωτερικό".

Αυτό που βλέπουμε στη φωτό είναι κάποια μικρή εσοχή; για τι διαστάσεις μιλάμε;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το περίμενα...

Το πρόβλημα είναι πως το σημείο εκείνο (πάνω γωνία) είναι ψυχρό και κάνει εκεί συμπύκνωση η υγρασία. Το φυσιολογικό θα ήταν να σου μαυρίσει η κάτω γωνία, αν το πρόβλημα ήταν "εσωτερικό".

Αυτό που βλέπουμε στη φωτό είναι κάποια μικρή εσοχή; για τι διαστάσεις μιλάμε;

Η συγκεκριμένη φωτό είναι μικρή εσοχή στον τοίχο που λειτουργεί ως θήκη για σαπούνια κλπ.  διαστάσεις ~40x20cm. Μαυρίλες υπάρχουν και σε άλλα σημεία της ντουζιέρας απλά εκεί δεν καθαρίζει με τίποτα. 

Ξαναλέω δεν ψάχνω τι το προκαλεί (ντουζιέρα είναι με άφθονη υγρασία και κακό αερισμό) αλλά πως θα το καθαρίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Klausx είπε

ilektriki-antistasi-vidoti.jpg

60mm καρυδάκι θέλει η συγκεκριμένη;

καρυδακι πως θα μπει εκεί μέσα. Μάλλον γερμανικό ή γαλλικό θέλεις;;;

Και αν δεν έχεις με μία πενσούλα σιγά σιγά θα κάνεις δουλειά.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Klausx είπε

ilektriki-antistasi-vidoti.jpg

60mm καρυδάκι θέλει η συγκεκριμένη;

μήπως σε βολέυει καλύτερα σωληνωτό καρυδάκι που χρησιμοποιούμε σε μπαταρία μπάνιου ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, papoys1 είπε

καρυδακι πως θα μπει εκεί μέσα. Μάλλον γερμανικό ή γαλλικό θέλεις;;;

Και αν δεν έχεις με μία πενσούλα σιγά σιγά θα κάνεις δουλειά.

 

2 λεπτά πριν, meletis_m είπε

μήπως σε βολέυει καλύτερα σωληνωτό καρυδάκι που χρησιμοποιούμε σε μπαταρία μπάνιου ; 

Δεν το έχω δει από κοντά, απλά μου είπαν ότι προσπάθησαν με γκαζοταναλια, γαλλικό σίγουρα δεν χωράει, έτσι όπως το βλέπω το πιο σωστό είναι σωληνωτό καρυδάκι, το μέγεθος ψάχνω λογικά είναι στανταρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katbo είπε

Η συγκεκριμένη φωτό είναι μικρή εσοχή στον τοίχο που λειτουργεί ως θήκη για σαπούνια κλπ.  διαστάσεις ~40x20cm. Μαυρίλες υπάρχουν και σε άλλα σημεία της ντουζιέρας απλά εκεί δεν καθαρίζει με τίποτα. 

Ξαναλέω δεν ψάχνω τι το προκαλεί (ντουζιέρα είναι με άφθονη υγρασία και κακό αερισμό) αλλά πως θα το καθαρίσω

https://www.skroutz.gr/s/23826893/Pattex-Κατά-της-Μούχλας-Spray-500ml.html

Το έχω δοκιμάσει και κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά θέλει προσοχή στη χρήση.

Υ.Γ. Το πιο πιθανό είναι σε μια βδομάδα να ξαναπιάσει μούχλα, σκέψου μήπως την καταργήσεις τελείως την εσοχή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...