Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Για πλυντήριο γύρω στα 8 κιλά και 350-450 ευρώ τι μάρκα προτείνετε από προσωπική εμπειρία; Και ποιες να αποφύγω σίγουρα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι και να πάρεις απέφυγε τα πολλα ηλεκτρονικά οπως οθόνες κουμπάκια και λοιπά σκατουλακια.. Σου μιλάω εκ πείρας.

Να ειναι οσο ποιο απλο γίνεται. Συνήθως αυτά που ειναι πολύπλοκα η ζημιά θα γίνει πρώτα στην πλακέτα η οποία ειναι και το ποιο ακριβό εξάρτημα μετά στο πλυντήριο και πολλές φόρες δεν αξιζει η αγορά καινούριας λόγο κόστους.

Επισης οταν δεν χρησιμοποιήσουμε το πλυντήριο το βγάζουμε από την πρίζα ώστε να μην ειναι υπο τάση συνεχεία η πλακέτα.

Έχω ενα bosch (το ίδιο βγαίνει και σε Brandt) 7kgr εδώ και 15 χρονιά και ακόμα λειτουργεί άψογα. Έβγαλε ένα θέμα με τα αμορτισέρ του αλλά το επισκεύασα (μόνος μου, καθότι ειμαι γνωστής). Μικρα service επίσης όπως καθαρισμός του τυμπάνου και της αντλίας και φίλτρων χρειάζονται για να κρατάμε το πλυντήριο μας σε καλή κατάσταση.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα  εβαψα  ενα παλιο χριστουγεννιατικο δεντρο με σπρει κιμωλιας και σπρει ακρυλικο, το αφησα εξω 2 μερες αλλα μολις το βαζω μεσα στο σπιτι μυριζει πολυ εντονα .Εχετε καμια ιδεα πως να φυγει η εντονη μυρωδια απο το σπρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/02/2019 at 18:17, paylidis said:

Υπάρχουν δάπεδα αυτοκόλλητα pvc που μοιάζουν με ξύλο-laminate. Είναι λίγο πιο ακριβά από τα laminate αλλά τώρα τελευταία τα προωθούν πολύ. Έχουν κόλλα πάνω τους αλλά πι πωλητεσ προτείνουν να μπει και επιπλέον κόλλα. Για τα τετραγωνικά που θέλεις θα σου βγουν κανένα 70αρι σε γνωστές αλυσίδες μαστροχαλαστων

Ψάχνω να βρω κάποιο καλό σε Τι αλλά και σε καλή τιμή. 

Έχω μπερδεύτη με τόσα που έχω δει. 

Έχετε να μου προτείνετε κάτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, freelove said:

Ψάχνω να βρω κάποιο καλό σε Τι αλλά και σε καλή τιμή. 

Έχω μπερδεύτη με τόσα που έχω δει. 

Έχετε να μου προτείνετε κάτι?

 

Μετά από 2 δοκιμές σε σπίτια φίλων σε αυτό τον 1.5 και βάλε χρόνο από το τότε μυνημα μου θεωρω ότι είναι προτιμότερο το λαμινειτ όπως είχα πει εξαρχής κιόλας. 
 

στου ενός το σπίτι ξεκόλλησαν τα pvc στο παιδικό δωμάτιο και μπροστά στην εξώπορτα και το σχέδιο που είχε βάλει δε το βρίσκει πλέον. Αποτέλεσμα να αφαιρέσει του παιδικού για να μπαλώσει την είσοδο και να βάλει λαμινειτ στο παιδικό.
 

άλλος φίλος που έβαλε σε κατάστημα δεν έχουν ξεκολλήσει παρά μόνο σε μια άκρη αλλά ξέβαψαν και έγιναν σα μουσαμάς παλιος
 

Σε κόστος ήταν και στις δυο περιπτωσεισ μέτρια (ούτε πολύ φθηνά ούτε ακριβά). Επίσης φθηνο και καλό που ζητάς σε αυτή την ζωή δε πρόκειται να βρεις τίποτα...

αν θες τη γνώμη μου βάλε ένα μέτριο λαμινειτ είναι έτη φωτός καλύτερο από pvc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, freelove είπε

Laminate τι έχεις να προτείνεις? Το σοβατοπι πλακάκι πρέπει να φύγει σε αυτή τήν περίπτωση 

Ναι κανονικά φεύγει ειδάλλως κόλλας από επάνω το σοβατεπί του λαμινειτ και στοκαρεις από πάνω το κενό αλλά δε θα μου άρεσε ιδιαίτερα οπτικά γιατί θα ήταν χοντρό. Από λαμινειτ έχω πολύ καλή άποψη για τα ελληνικά της Alfa wood 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, freelove είπε

Έχεις κάποιον μάστορα να αναλάβει εξολοκλήρου 1 διαμέρισμα 95τμ με laminate να μου προτείνεις 

Όχι. Μόνος μου τα πέρασα σε 2 σπίτια που έβαλα. Δεν είναι πολύ δύσκολο αλλά κουραστικό θα το έλεγα καθως καταπονεί πολύ μέση και γόνατα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, freelove είπε

Laminate τι έχεις να προτείνεις? Το σοβατοπι πλακάκι πρέπει να φύγει σε αυτή τήν περίπτωση 

Και εγώ φτηνιάρικο από praktiker είχα βάλει μόνος σαν τον paylidis πριν 15+ χρόνια και είναι μέχρι σήμερα σαν καινούργιο

IMG_2004.JPG.c0af42350917f880caf179208fa35152.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμία βούρτσα/εξάρτημα που μπορώ να βάλω σε δράπανο η τροχό για να καθαρίσω παλιό/ταλαιπωρημένο/βρώμικο μωσαϊκό?

Προφανώς έχει δοκιμαστεί σκούπα/σφουγγαρίστρα αλλά δεν κάνει καμία διαφορά.

Είναι περίπου ~55τμ ο χώρος και προφανώς δύσκολο να το κάνεις με το χέρι..

 

IMG_20201129_210646.jpg

3 λεπτά πριν, @topos είπε

Υπάρχει καμία βούρτσα/εξάρτημα που μπορώ να βάλω σε δράπανο η τροχό για να καθαρίσω παλιό/ταλαιπωρημένο/βρώμικο μωσαϊκό?

Προφανώς έχει δοκιμαστεί σκούπα/σφουγγαρίστρα αλλά δεν κάνει καμία διαφορά.

Είναι περίπου ~55τμ ο χώρος και προφανώς δύσκολο να το κάνεις με το χέρι..

 

IMG_20201129_210646.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, @topos είπε

Υπάρχει καμία βούρτσα/εξάρτημα που μπορώ να βάλω σε δράπανο η τροχό για να καθαρίσω παλιό/ταλαιπωρημένο/βρώμικο μωσαϊκό?

Προφανώς έχει δοκιμαστεί σκούπα/σφουγγαρίστρα αλλά δεν κάνει καμία διαφορά.

Είναι περίπου ~55τμ ο χώρος και προφανώς δύσκολο να το κάνεις με το χέρι..

 

IMG_20201129_210646.jpg

 

Αν είναι όλο μικρές τρυπούλες θέλει μηχανή και τρίψιμο από επαγγελματία.

*Πιθανό κάποιος άλλος να ξέρει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Αν είναι όλο μικρές τρυπούλες θέλει μηχανή και τρίψιμο από επαγγελματία.

*Πιθανό κάποιος άλλος να ξέρει καλύτερα.

Σχετικά λείο είναι, απλά στην κατάσταση που το βλέπετε.

Plan b έχουμε στα υπόψη να το βάψουμε αλλά όπως κ να έχει θα πρέπει να καθαριστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, @topos είπε

Σχετικά λείο είναι, απλά στην κατάσταση που το βλέπετε.

Plan b έχουμε στα υπόψη να το βάψουμε αλλά όπως κ να έχει θα πρέπει να καθαριστεί.

Υπάρχουν καθαριστικά ισχυρά, σαν αυτό 

https://www.megacyclestore.gr/clinex-terrazzo-katharistiko-proion-gia-patomata-tipou-terrazzo-kai-mosaikon

Προσοχή στη χρήση γιατί διαβρώνει, το αφήνεις για πολύ λίγο και μετά νερό πολύ για ξέβγαλμα. Όταν στεγνώσει θα δεις το αποτέλεσμα.

Υ.Γ. απόλυτα λείο θα έπρεπε να είναι.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...