Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έφυγε η κρεμάστρα που είχα στον τοίχο και επιχειρώ να την ξαναβάλω στη θέση της. Καθώς τα ούπατ που ειχε έσπασαν και στράβωσαν έβαλα άλλα, χωρίς όμως να μπορεί να στερεωθεί όπως πριν. Όσο και να βίδωνα, δεν "έπιαναν" καλά τα ούπατ στον τοίχο. Καμια συμβουλή ως προς το τι κάνω λάθος; Παραθέτω σχετικές φωτο, για οποιαδήποτε διευκρίνηση, ρωτήστε με ό,τι θέλετε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  Απόκρυψη περιεχομένων

img_20201206_181500.jpg.b2d8e0ad1e8cf5d9a86c01de2c0ca64f.jpgimg_20201206_181504.jpg.27dc52c170729382c08b93252350705a.jpgimg_20201206_181509.jpg.fba352835c1eb0430621e2211af1e20b.jpgimg_20201206_182321.jpg.0252a6626834768547329c45602195de.jpgimg_20201206_182325.jpg.3de6d1a80f8563134075103555297e37.jpgimg_20201206_182344.jpg.e3c6827ef0e578b232aea09de503f287.jpgimg_20201206_182348.jpg.5ced87346fa228997c9f1b16345ffe31.jpg

 

Έχει "ανοίξει" η τρύπα και δεν πιάνουν τα παλιά που είχες. Ή θα βάλεις πιο μεγάλα ή θα κλείσεις τις τρύπες και θα ξανατρυπήσεις ή θα τρυπήσεις λίγο πιο πάνω (ή κάτω ή δεξιά/αριστερά) τόσο όσο η κρεμάστρα να σκεπάσει τις παλιές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 minutes ago, Doubt said:

Έχει "ανοίξει" η τρύπα και δεν πιάνουν τα παλιά που είχες. Ή θα βάλεις πιο μεγάλα ή θα κλείσεις τις τρύπες και θα ξανατρυπήσεις ή θα τρυπήσεις λίγο πιο πάνω (ή κάτω ή δεξιά/αριστερά) τόσο όσο η κρεμάστρα να σκεπάσει τις παλιές.

Ειναι σχεδον 2 ποντους η τρυπα, παιζει τετοιο μεγεθος σε ουπα; Θα παω αυριο  να κοιταξω, απλα για να ξερω. Ευχαριστω!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τοίχο απο ytong, μπορούν να τοποθετηθούν απευθείας με κολλα πλακιδίων, πλακάκια; απαιτείται κάποια ειδικη κόλλα; απαιτούνται να σοβατιστούν τα ytong ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Καθώς τα ούπατ που ειχε έσπασαν και στράβωσαν έβαλα άλλα, χωρίς όμως να μπορεί να στερεωθεί όπως πριν.

Αν τα καινούρια ουπατ είναι πολύ χαλαρά και μπορείς να τα βγάλεις, βγάλε τα και βάλε πιο μεγάλα.

Διαφορετικά μπορείς να χώσεις γύρω από τα ουπατ μερικές οδοντογλυφίδες.  Βάλε 5-10 σε κάθε τρύπα.  Με το που θα μπέι και η βίδα θα σφίξουν.

22 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Σε τοίχο απο ytong, μπορούν να τοποθετηθούν απευθείας με κολλα πλακιδίων, πλακάκια; απαιτείται κάποια ειδικη κόλλα; απαιτούνται να σοβατιστούν τα ytong ;

Δεν είμαι μάστορας.  Αλλά σε ανάλογη περίπτωση (αν δε κάνω λάθος) σκέτη κόλα πλακιδίων έβαλε ο μάστορας.  Χωρίς σοβάντισμα.  Ακόμα και τα ytong με κόλα πλακιδίων νομίζω τα κόλλησε.

Και κάτι χαλασμένους σοβάδες στην πυλωτή που ήθελα να φτιάξω, κόλλα πλακιδίων μου έδωσε να βάλω!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Σε τοίχο απο ytong, μπορούν να τοποθετηθούν απευθείας με κολλα πλακιδίων, πλακάκια; απαιτείται κάποια ειδικη κόλλα; απαιτούνται να σοβατιστούν τα ytong ;

Και βέβαια μπορούν.Έχω βάλει απευθείας πριν 10-15 χρόνια σε ένα μικρό κομμάτι σε εξωτερική βεράντα μάλιστα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.Αν είναι έξω θα πάρεις μόνο καλή κόλα πλακιδίων για εξωτερικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έφυγε η κρεμάστρα που είχα στον τοίχο και επιχειρώ να την ξαναβάλω στη θέση της. Καθώς τα ούπατ που ειχε έσπασαν και στράβωσαν έβαλα άλλα, χωρίς όμως να μπορεί να στερεωθεί όπως πριν. Όσο και να βίδωνα, δεν "έπιαναν" καλά τα ούπατ στον τοίχο. Καμια συμβουλή ως προς το τι κάνω λάθος; Παραθέτω σχετικές φωτο, για οποιαδήποτε διευκρίνηση, ρωτήστε με ό,τι θέλετε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

img_20201206_181500.jpg.b2d8e0ad1e8cf5d9a86c01de2c0ca64f.jpgimg_20201206_181504.jpg.27dc52c170729382c08b93252350705a.jpgimg_20201206_181509.jpg.fba352835c1eb0430621e2211af1e20b.jpgimg_20201206_182321.jpg.0252a6626834768547329c45602195de.jpgimg_20201206_182325.jpg.3de6d1a80f8563134075103555297e37.jpgimg_20201206_182344.jpg.e3c6827ef0e578b232aea09de503f287.jpgimg_20201206_182348.jpg.5ced87346fa228997c9f1b16345ffe31.jpg

 

Επαθα το ιδιο προσφατα και το εφτιαξα με οτι υπηρχε στη ντουλαπα με τα εργαλεια ! 

ειχα 6αρια ουπα οποτε εβαλα 8αρια τα οποια ηταν κι αυτα λιγο "χαλλαρα".. 

οποτε γεμισα τις τρυπες με ακρυλικο στοκο,φυτεψα τα ουπα μεσα και τα αφησα μια μερα να στεγνωσουν,καινουριες βιδες 8mm λιγο μακρυτερες και τελος ! 

σηκωνει ανετα τα 2 μπουφαν της μηχανης και οατι κρεμασει η κυρα ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bobptz είπε

Αν τα καινούρια ουπατ είναι πολύ χαλαρά και μπορείς να τα βγάλεις, βγάλε τα και βάλε πιο μεγάλα.

Διαφορετικά μπορείς να χώσεις γύρω από τα ουπατ μερικές οδοντογλυφίδες.  Βάλε 5-10 σε κάθε τρύπα.  Με το που θα μπέι και η βίδα θα σφίξουν.

Δεν είμαι μάστορας.  Αλλά σε ανάλογη περίπτωση (αν δε κάνω λάθος) σκέτη κόλα πλακιδίων έβαλε ο μάστορας.  Χωρίς σοβάντισμα.  Ακόμα και τα ytong με κόλα πλακιδίων νομίζω τα κόλλησε.

Και κάτι χαλασμένους σοβάδες στην πυλωτή που ήθελα να φτιάξω, κόλλα πλακιδίων μου έδωσε να βάλω!

 

59 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Και βέβαια μπορούν.Έχω βάλει απευθείας πριν 10-15 χρόνια σε ένα μικρό κομμάτι σε εξωτερική βεράντα μάλιστα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.Αν είναι έξω θα πάρεις μόνο καλή κόλα πλακιδίων για εξωτερικό χώρο.

thanks! 

Δεν μου τυχε ποτέ και είπα να ρωτήσω. Οχι μέσα θαναι ο τοίχος, για να χωρίσει ένα μεγάλο μπάνιο σε 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/12/2020 στις 5:42 ΜΜ, Cosmonaut21 είπε

Το σώμα του καλοριφέρ στο μπάνιο έπειτα από 20+ χρόνια έχει ξεφλουδίσει και έχει πιάσει σκουριά σε σημεία.
Προτείνεται τρίψιμο-βάψιμο ή αντικατάσταση;
Μιας και όπως καταλαβαίνετε πρόκειται για μικρό σώμα, η τιμή που μου είπαν σε μαγαζί με υδραυλικά είναι 30ευρώ. Πιο πολύ σκέφτομαι είναι μην κάνω καμιά πατάτα στην αφαίρεση του παλιού γιατί δε θέλω να έρθει υδραυλικός στο σπίτι αυτή την περίοδο.
 

αν το σωμα δουλευει κανονικα και δεν εχεις διαροη τοτε τριψτο με γυαλοχαρτο και βαψτο. Ρωτα ενα καλο χρωματοπωλειο για επιλογη υλικων. Πανω απο 15 ευρ δε θα δωσεις αλλα προφανως θα πρεπει να ασχοληθεις καποιες ωρες. Προσεχε μη περασεις πολυ μπογια σε σωληνωσεις/βαλβιδα (περιξ αυτης). Μπορει το σωμα να κανει 30 ευρ αλλα πρεπει να πληρωσεις και υδραυλικο οποτε εγω προσωπικα για την εποχη 15 ευρ να περασω και την ωρα μου. Αν θες να βγαλεις το σωμα για να βαψεις καλα και τη πισω μερια τοτε ξεχνα το: 9/10 περιπτωσεις ατομων που περνουν τηλ ακυρες ωρες υδραυλικους ειναι γιατι πηγαν να το παιξουν μποπ ο μαστορας (το ιδιο με τις βρυσες)

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε κάποιο "καλό -  έξυπνο τρόπο" να συνδυάσω υλιακό με λέβητα φυσικού αερίου;

Καταρχήν και ο λέβητας ΦΑ ζεσταίνει νερό και φυσικά ο ηλιακός. Να τραβάει νερό ο λέβητας από τον ηλιακό ή να πάρω έναν ηλιακό τριπλής ενέργειας και να ζεσταίνει ο λέβητας και το νερό του ηλιακού αν χρειάζεται;

sorry αν σας μπέρδεψα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δεύτερο πιο σωστό μου ακούγετε.. Αν εχεις χώρο καλύτερα να εχεις ενα boiler τριπλής ενεργείας (Ηλιακος-λεβητας-αντιστασης, η ηλεκτρική αντισταση ειναι προερετικη) και με εναν θερμοδιαφορικο θερμοστατη κανεις ελεγχο. Χρειαζεσαι και κυκλοφοριτη για την κυκλοφορία ηλιακου-boiler. Προτιμώ τα ηλιακά πανελ και το boiler γιατι σε πολυ παγωμενο καιρο εχεις απώλειες αν εχεις ηλιακό καθως το boiler του ειναι παντα εκτεθειμένο στον καιρο.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, greg4 είπε

Έχετε να προτείνετε κάποιο "καλό -  έξυπνο τρόπο" να συνδυάσω υλιακό με λέβητα φυσικού αερίου;

Καταρχήν και ο λέβητας ΦΑ ζεσταίνει νερό και φυσικά ο ηλιακός. Να τραβάει νερό ο λέβητας από τον ηλιακό ή να πάρω έναν ηλιακό τριπλής ενέργειας και να ζεσταίνει ο λέβητας και το νερό του ηλιακού αν χρειάζεται;

sorry αν σας μπέρδεψα!

 

Ψάξε για "solar kit", π.χ. αυτό

Η ιδέα είναι ότι με 2 θερμοστατικές βαλβίδες, παίρνεις πρώτα νερό από τον ηλιακό αν είναι αρκετά ζεστό (αναμεμειγμένο με κρύο για να σου έρθει σε μια λογική θερμοκρασία), και αν δεν είναι αρκετά ζεστό το περνάει από τον λέβητα για να ζεσταθεί όσο ακόμα χρειάζεται. Οπότε έχεις φουλ χρήση του ηλιακού όλο το χρόνο και ο λέβητας μπαινει στο παιχνίδι μόνο όταν είναι ανάγκη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα παιδιά εχω κάποιες ερωτήσεις,

είμαι σε φάση αλλαγής κουφωμάτων ειχα σχεδόν καταλήξει σε αλουμίνια, επάλληλα Europa 8000και ανοιγομενα eos60, 12700 (τα 11000 μου τα καλύπτει το εξοικονομώ) μου είπε φιλος οτι ο μηχανικός του προτεινε PVC, έχουν αντοχή ρε παιδια στο χρόνο; το σπίτι το βλέπει ήλιος και ειμαι 6-7 χλμ απο θάλασσα δεν εχω θεμα με αλατια δλδ, έχω ακούσει κιτρινίζουν και δεν έχουν την ιδια αντοχή με τα αλουμίνια. τι λέτε; αξίζει να παω σε pvc να γλιτώσω κάνα φράγκο;

επισης επειδή στο σπίτι εχει συρόμενα μεσα στον τοίχο αλλα θα τα καταργήσω εκείνο το κενό γεμιζει με κατι; ο μηχανικός μου είπε σφραγιζει χωρις να μπει κατι και ο αερας λειτουργεί σα μόνωση.

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαλαμε στο μπανιο απο αυτα τα καθετα σωματα που ειναι και καλα για να βαζεις και πετσετες. Το πανω μερος δεν ζεσταινεται καθολου ομως. Η εξαερωση γινεται ξεβιδωνοντας απο καθε καθετο σωληνα απο πανω? Στα κλασικα σωματα γνωριζω, αλλα οχι σε αυτα.

 

thx

Edit: επειδη βαριομουν να περιμενω, πηρα ενα κλειδι και ολα οκ. :P 

Τωρα ζεσταθηκε μεχρι πανω

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, someone- είπε

καλησπέρα παιδιά εχω κάποιες ερωτήσεις,

είμαι σε φάση αλλαγής κουφωμάτων ειχα σχεδόν καταλήξει σε αλουμίνια, επάλληλα Europa 8000και ανοιγομενα eos60, 12700 (τα 11000 μου τα καλύπτει το εξοικονομώ) μου είπε φιλος οτι ο μηχανικός του προτεινε PVC, έχουν αντοχή ρε παιδια στο χρόνο; το σπίτι το βλέπει ήλιος και ειμαι 6-7 χλμ απο θάλασσα δεν εχω θεμα με αλατια δλδ, έχω ακούσει κιτρινίζουν και δεν έχουν την ιδια αντοχή με τα αλουμίνια. τι λέτε; αξίζει να παω σε pvc να γλιτώσω κάνα φράγκο;

επισης επειδή στο σπίτι εχει συρόμενα μεσα στον τοίχο αλλα θα τα καταργήσω εκείνο το κενό γεμιζει με κατι; ο μηχανικός μου είπε σφραγιζει χωρις να μπει κατι και ο αερας λειτουργεί σα μόνωση.

Τα pvc στην αρχή της κυκλοφορίας τους είχαν πρόβλημα.Τα τωρινά δεν υστερούν από το αλουμίνο εκτός από την εμφάνιση. Μπορώ να πω σε θέμα  μόνωσης είναι και καλύτερα από τα αλουμίνια εκτός από την πολύ ακριβή σειρά αλουμινίων που έχει εσωτερικά μόνωση και θερμοδιακοπή.

Κατήργησα και εγώ μία συρόμενη μπαλκονόπορτα και έβαλα παράθυρο με p.v.c στο κενό έβαλα ντάουν 5άρι και το σφράγισα. Απίστευτη διαφορά.Ντουλάπα μέσα από το κενό που παλιά μύριζε μούχλα τώρα δεν μυρίζει τίποτε. Τα άλλα αλουμίνια με τη διαφορά θερμοκρασίας ιδρώνουν και καμιά φορά τρέχει νερό το pvc ποτέ. Για μένα είναι μία πολύ καλή φθηνότερη λύση υστερεί μόνο σε εμφάνιση.Το είχα πάρει και σε εποχή προσφοράς από το leroy σε πολύ χαμηλή τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...