Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, katbo είπε

Ο στόκος σπατουλαρίσματος για τοίχο κάνει και για ξύλο; Φτιάχνω μια ξύλινη κατασκευή και ξέμεινα από ξυλόστοκο. Να βάλω από τον άλλο για τον τοίχο ή να ψάξω μαγαζί να πάρω ξυλόστοκο;

Αν λες για έτοιμο ακρυλικό, ναι κάνει. Σκόνη όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θερμοσίφωνας ηλεκτρικός σε στεγασμένο εξωτερικό χώρο (ταράτσα)... θα έχει μέλλον ζωής; Πλευρικά θα είναι στο Βοριά και θα τρώει λίγο βροχή!

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zoranb είπε

Θερμοσίφωνας ηλεκτρικός σε στεγασμένο εξωτερικό χώρο (ταράτσα)... θα έχει μέλλον ζωής; Πλευρικά θα είναι στο Βοριά και θα τρώει λίγο βροχή!

Δεν φαίνεται και πολύ καλή ιδέα.. ως επικίνδυνη αν λάβεις υπόψη το ρεύμα και πως δεν είναι φτιαγμένος για τοποθέτηση έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω την ανοιξη να αντικαταστησω το δικτυο υδρευσης μου,ειναι καπου 25 μετρα το κομματι που μεσολαβει μεταξυ του τουμποραματος του σπιτιου με το τουμποραμα που ερχεται απο τον δρομο,ουσιαστικα διασχιζει την αυλη μου.Ποιο υλικο θα ηταν καλυτερο να βαλω?Δεν θα ηθελα τουμποραμα γιατι σκαει πολυ ευκολα τον χειμωνα(κανει πολυ βαρυ χειμωνα μιας και μενω πολυ βορεια,το -10 το πιανει πολυ ευκολα) και γαλβανιζε σωληνα λογω διαβρωσης.Ειναι οι πολυστρωματικοι σωληνες μονοδρομος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, miucce είπε

θελω την ανοιξη να αντικαταστησω το δικτυο υδρευσης μου,ειναι καπου 25 μετρα το κομματι που μεσολαβει μεταξυ του τουμποραματος του σπιτιου με το τουμποραμα που ερχεται απο τον δρομο,ουσιαστικα διασχιζει την αυλη μου.Ποιο υλικο θα ηταν καλυτερο να βαλω?Δεν θα ηθελα τουμποραμα γιατι σκαει πολυ ευκολα τον χειμωνα(κανει πολυ βαρυ χειμωνα μιας και μενω πολυ βορεια,το -10 το πιανει πολυ ευκολα) και γαλβανιζε σωληνα λογω διαβρωσης.Ειναι οι πολυστρωματικοι σωληνες μονοδρομος?

εγω που θα βαλω καινούρια σωληνα στην παροχή απο το δρομο μεχρι το σπίτι και θα διασχίζει την αυλη ο μάστορας μου είπε θα βαλουμε μονωμένη πολυστρωματικη και θα την βαλω μεσα σε σιδεροσωληνα γιατί θα κουμπώσει πανω στον τοιχο της περίφραξης.

Επεξ/σία από someone-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν φαίνεται και πολύ καλή ιδέα.. ως επικίνδυνη αν λάβεις υπόψη το ρεύμα και πως δεν είναι φτιαγμένος για τοποθέτηση έξω.

Δεν έχεις άδικο, αλλά τί να κάνω, υπάρχουν ηλ.θερμοσίφωνες για τοποθέτηση σε εξωτερικό χώρο;
Και εάν δεν υπάρχουν, μήπως να έβαζα το boiler από ένα μικρό ηλ. θερμοσίφωνα;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, someone- είπε

εγω που θα βαλω καινούρια σωληνα στην παροχή απο το δρομο μεχρι το σπίτι και θα διασχίζει την αυλη ο μάστορας μου είπε θα βαλουμε μονωμένη πολυστρωματικη και θα την βαλω μεσα σε σιδεροσωληνα γιατί θα κουμπώσει πανω στον τοιχο της περίφραξης.

Πολυ καλη ιδεα αυτη ετσι παιρνεις και τα ωφελη της πολυστρωματικης συν την σιδεροσωληνα για κραδασμους πέτρες η οτιδηποτε αλλο. Βέβαια δεν ξερω αν θα ειναι πολυ εργονομικο σε περιπτωση βλαβης στο μελλον αλλα μαρεσε σαν ιδεα. Προφανως το κανει συχνα ο μαστορας και δουλευει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, miucce είπε

θελω την ανοιξη να αντικαταστησω το δικτυο υδρευσης μου,ειναι καπου 25 μετρα το κομματι που μεσολαβει μεταξυ του τουμποραματος του σπιτιου με το τουμποραμα που ερχεται απο τον δρομο,ουσιαστικα διασχιζει την αυλη μου.Ποιο υλικο θα ηταν καλυτερο να βαλω?Δεν θα ηθελα τουμποραμα γιατι σκαει πολυ ευκολα τον χειμωνα(κανει πολυ βαρυ χειμωνα μιας και μενω πολυ βορεια,το -10 το πιανει πολυ ευκολα) και γαλβανιζε σωληνα λογω διαβρωσης.Ειναι οι πολυστρωματικοι σωληνες μονοδρομος?

Από τις πιο ανθεκτικες σωλήνες για παγετό είναι η PPR. 

Φτηνή και γρήγορη στην εγκατάσταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, miucce είπε

Πολυ καλη ιδεα αυτη ετσι παιρνεις και τα ωφελη της πολυστρωματικης συν την σιδεροσωληνα για κραδασμους πέτρες η οτιδηποτε αλλο. Βέβαια δεν ξερω αν θα ειναι πολυ εργονομικο σε περιπτωση βλαβης στο μελλον αλλα μαρεσε σαν ιδεα. Προφανως το κανει συχνα ο μαστορας και δουλευει. 

φιλε μου η πολυστρωματικη θα ξεκινάει απο το ρολοι θα παει μονοκόμματη 10 μετρα ευθεία χωρις ένωση. μετα θα κανει στροφή οπου εκει θα μπει γωνία πρεσαριστη και εξωτερικά λογικα θα μπει γωνια σιδεροσωληνα απο εκει θα μπω λεβητοστασίο να ανέβει στον οροφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, someone- είπε

φιλε μου η πολυστρωματικη θα ξεκινάει απο το ρολοι θα παει μονοκόμματη 10 μετρα ευθεία χωρις ένωση. μετα θα κανει στροφή οπου εκει θα μπει γωνία πρεσαριστη και εξωτερικά λογικα θα μπει γωνια σιδεροσωληνα απο εκει θα μπω λεβητοστασίο να ανέβει στον οροφο.

Τώρα που θα κάνεις όλη τη φασαρία , δές εάν χρειάζεται και μειωτή πίεσης να βάλεις , ώστε να προστατεύσεις την υπάρχουσα εγκατάσταση . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, miucce είπε

θελω την ανοιξη να αντικαταστησω το δικτυο υδρευσης μου,ειναι καπου 25 μετρα το κομματι που μεσολαβει μεταξυ του τουμποραματος του σπιτιου με το τουμποραμα που ερχεται απο τον δρομο,ουσιαστικα διασχιζει την αυλη μου.Ποιο υλικο θα ηταν καλυτερο να βαλω?Δεν θα ηθελα τουμποραμα γιατι σκαει πολυ ευκολα τον χειμωνα(κανει πολυ βαρυ χειμωνα μιας και μενω πολυ βορεια,το -10 το πιανει πολυ ευκολα) και γαλβανιζε σωληνα λογω διαβρωσης.Εινγαι οι πολυστρωματικοι σωληνες μονοδρομος?

Τουμποραμα/πολυαιθυλενιο θα εβαζα μαύρη για ποσιμο. Ακομα και η ευδαπ τετοια σωληνα εχει κατι δε θα ξέρουν; Για πολυστρωματικη χωρια που δεν αντεχει uv αν δε το προστατευσεις δεν εχει νοημα πιστευω. Ολα σκανε σε παγο θελει προστασια. 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Τώρα που θα κάνεις όλη τη φασαρία , δές εάν χρειάζεται και μειωτή πίεσης να βάλεις , ώστε να προστατεύσεις την υπάρχουσα εγκατάσταση . 

ναι ναι μου το πρότεινε ο υδραυλικός να το βάλω.

23 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τουμποραμα/πολυαιθυλενιο θα εβαζα μαύρη για ποσιμο. Ακομα και η ευδαπ τετοια σωληνα εχει κατι δε θα ξέρουν; Για πολυστρωματικη χωρια που δεν αντεχει uv αν δε το προστατευσεις δεν εχει νοημα πιστευω. Ολα σκανε σε παγο θελει προστασια. 

υπέρμαχος του τουμποραματος ο Παρης απ οτι θυμαμαι και απο παλιες συζητήσεις, καλως η κακώς άκουσα τον μηχανικο και εβαλα σε ολο το σπίτι μονωμένη πολυστρωματικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, someone- είπε

ναι ναι μου το πρότεινε ο υδραυλικός να το βάλω.

υπέρμαχος του τουμποραματος ο Παρης απ οτι θυμαμαι και απο παλιες συζητήσεις, καλως η κακώς άκουσα τον μηχανικο και εβαλα σε ολο το σπίτι μονωμένη πολυστρωματικη.

Αλλο μέσα στο σπίτι και άλλο έξω. Και εγω μεσα στο σπιτι θα ηθελα πρεσσαριστη πολυστρωματικη με τα αξεσουαρ της ή ppr. Για έξω αν σου ειπε ο μηχανικος πολυστρωματικη βαλε αυτη τι μας ρωτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αλλο μέσα στο σπίτι και άλλο έξω. Και εγω μεσα στο σπιτι θα ηθελα πρεσσαριστη πολυστρωματικη με τα αξεσουαρ της ή ppr. Για έξω αν σου ειπε ο μηχανικος πολυστρωματικη βαλε αυτη τι μας ρωτας.

δε ρώτησα εγω, αλλος ρώτησε πιο πάνω..

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...