Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/1/2021 στις 6:51 ΜΜ, Thanasis Kon είπε

Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι ειτε το βεντιλατερ ειναι ανοιχτο ειτε οχι τα ξυλα καιγονται με αποτελεσμα το σπιτι να γινεται φουρνος. Αυτο πιστευω γινεται επειδη απο καπου ''μπαζει''

Πιθανόν από τον ίδιο τον ανεμιστήρα μπάζει αέρα  αν το φαν δεν έχει αυτόματο ταμπερ . Για να δώσει αέρα απο κάπου τραβάει Από άνοιγμα  που τραβάει μπαίνει ο αέρας καθ όσον έχει ενα άνοιγμα τουλάχιστον φ100  απ οσο μπορώ να καταλάβω απο την φωτο Εχει σαν αυτό ? ηλεκτρικο ταμπερ αερα  η εστω και ημιαυτοματο με το βαρακι οπως ειχαν οι σομπες παλια ? το οποίο θα είναι ρυθμισμένο τόσο όσο να μένει ανοιχτό την ώρα που σταματάει το φαν για να μην σβήσει η φωτιά και να ανοίγει στο φουλ όταν ξεκινά ο ανεμιστήρας  θα μπει στη είσοδο του αέρα Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι γιατί έβαλες φαν Το προβλέπει ο κατασκευαστης του λέβητα? και αν ναι το έβαλε εξουσιοδοτημενο συνεργείο του κατασκευαστή - εισαγωγέα του λέβητα   η όποιος οτι νάνε Συζήτησετο με αυτόν που έβαλε το φαν 

 

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ίσα ίσα που το κλείσιμο του αέρα σε αυτές τις συσκευές δημιουργεί μεγαλύτερη θερμοκρασία γιατί εκμεταλεύονται όλη τη θερμότητα η οποία μένει εσωτερικά και δεν φεύγει από το μπουρί ή την καμινάδα .

Μια πυρκαγιά μπορεί να προληφθεί ή να σβήσει με την αφαίρεση οποιουδήποτε από τα στοιχεία στο τρίγωνο της φωτιάς. Για παράδειγμα, η κάλυψη μιας φωτιάς με αντιπυρική κουβέρτα αφαιρεί το οξυγόνο από το τρίγωνο και μπορεί να σβήσει την φωτιά.

https://el.wikipedia.org/wiki/Τρίγωνο_της_φωτιάς

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, hp8 είπε

Μια πυρκαγιά μπορεί να προληφθεί ή να σβήσει με την αφαίρεση οποιουδήποτε από τα στοιχεία στο τρίγωνο της φωτιάς. Για παράδειγμα, η κάλυψη μιας φωτιάς με αντιπυρική κουβέρτα αφαιρεί το οξυγόνο από το τρίγωνο και μπορεί να σβήσει την φωτιά.

https://el.wikipedia.org/wiki/Τρίγωνο_της_φωτιάς

Το ξέρω φίλε πως σβήνει η φωτιά αλλά αλίμονο αν σε ένα λέβητα ή ξυλόσομπα  σβήναμε κάθε φορά που ζεσταινόμαστε τελείως τη φωτιά. Μετά έπρεπε να μπούμε στη διαδικασία να την ανάψουμε από την αρχή γιατί δεν ανάβει με ένα κουμπί όπως στο πετρέλαιο και στο αέριο όπως είπα. Για αυτό προσαρμοζόμαστε και βάζουμε τα ξύλα που απαιτούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Το ξέρω φίλε πως σβήνει η φωτιά αλλά αλίμονο αν σε ένα λέβητα ή ξυλόσομπα  σβήναμε κάθε φορά που ζεσταινόμαστε τελείως τη φωτιά. Μετά έπρεπε να μπούμε στη διαδικασία να την ανάψουμε από την αρχή γιατί δεν ανάβει με ένα κουμπί όπως στο πετρέλαιο και στο αέριο όπως είπα. Για αυτό προσαρμοζόμαστε και βάζουμε τα ξύλα που απαιτούνται.

στο παρακάτω  αναφέρθηκα και οχι στις γνωσεις σου :D

Ίσα ίσα που το κλείσιμο του αέρα σε αυτές τις συσκευές δημιουργεί μεγαλύτερη θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 λεπτά πριν, hp8 είπε

στο παρακάτω  αναφέρθηκα και οχι στις γνωσεις σου :D

Ίσα ίσα που το κλείσιμο του αέρα σε αυτές τις συσκευές δημιουργεί μεγαλύτερη θερμοκρασία

Εντάξει δε θα μαλώσουμε απόψεις καταθέτουμε.🙂

Το κλείσιμο αέρα σε ένα ξυλολέβητα ή σε μία ξυλόσομπα γίνεται για οικονομία στο καύσιμο και όχι να ρίξουμε τη θερμοκρασία άμεσα , γιατί αυτές οι συσκευές είναι φτιαγμένες με τέτοιο τρόπο που από κάπου θα παίρνουν έστω και λίγο οξυγόνο  να μην σβήσει παντελώς η φωτιά.

Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς τέτοια συσκευή αν όχι σου λέω ότι όταν ανάψουν καλά τα ξύλα και κλείσουμε τον αέρα για αρκετό χρόνο θα παράγουν περισσότερη θερμότητα επειδή εκμεταλεύονται όλη την ενέργεια η οποία δεν έχει πλέον εύκολη διαφυγή από την καμινάδα - μπουρί. Σταδιακά αρχίζει να μειώνεται η ζέστη όσο το ξύλο αρχίζει να σβήνει οπότε δεν μπορούμε να επιτύχουμε άμεσα μείωση της θερμοκρασίας στο χώρο για αυτό είπα ρυθμίζουμε την ποσότητα ξύλων που θα βάλουμε.

Καλημέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς τέτοια συσκευή

Γεννήθηκα στο χωράφι  Δεν υπήρξα ποτέ γκάγκαρος :D κι ας μένω στην πρωτεύουσα   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Thanasis Kon είπε

Έχω δει τις λειτουργίες. Ο κυκλοφορητης είμαι ρυθμισμενος να ξεκινάει από τους 45 βαθμούς.Το θέμα μου είναι ότι ο λεβητας όταν κλείνω την πόρτα συνεχίζει να έχει φωτιά ενώ κανονικά θα έπρεπε να μην έχει λόγω έλλειψης οξυγόνου. 

Πάντα θα έχει φωτιά , ωστε να σου διατηρεί και το κάρβουνο . Στίς πόρτες έχεις αλλάξει το υαλοκορδόνι ;

Λογικό είναι , μόνο και μόνο απο τον ελκυσμό της καπνοδόχου .

Το σκεπτικό σου είναι λάθος γιατι εάν έχει μεγαλή θερμοκρασία και συνεχώς κάνεις διακυμάνσεις το νερο σε θερμοκρασία , μετά θα σου κάνει υγροποιήσεις. 

Όπως σου είπα το απόλυτο είναι το buffer να μπεί. Ώστε όταν ζεσταθεί αρκετα το διαμέρισμα και κόψει απο το θερμοστάτη , η υπόλοιπη ενέργεια να αποθηκεύεται σε δοχείο αδράνειας .

Διάβασε εδώ: http://hottowel.gr/doxeia-adraneias-buffer-tanks/

Ένα διαμέρισμα εξυπερετεί ο λέβητας ; 

 

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Πάντα θα έχει φωτιά , ωστε να σου διατηρεί και το κάρβουνο . Στίς πόρτες έχεις αλλάξει το υαλοκορδόνι ;

Λογικό είναι , μόνο και μόνο απο τον ελκυσμό της καπνοδόχου .

Το σκεπτικό σου είναι λάθος γιατι εάν έχει μεγαλή θερμοκρασία και συνεχώς κάνεις διακυμάνσεις το νερο σε θερμοκρασία , μετά θα σου κάνει υγροποιήσεις. 

Όπως σου είπα το απόλυτο είναι το buffer να μπεί. Ώστε όταν ζεσταθεί αρκετα το διαμέρισμα και κόψει απο το θερμοστάτη , η υπόλοιπη ενέργεια να αποθηκεύεται σε δοχείο αδράνειας .

Διάβασε εδώ: http://hottowel.gr/doxeia-adraneias-buffer-tanks/

Ένα διαμέρισμα εξυπερετεί ο λέβητας ; 

 

Πρόκειται για μονοκατοικία περίπου 120τμ.

Οκ ευχαριστώ θα το τσεκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα guys.

 

Επισκευη τηλεορασης F&U 32αρας που εχουν χαλασει τα ledbars του φωτισμου ποσο πιστευετε αξιζει να δωσει κανεις;

Σε εναν τεχνικο που ρωτησα μου ειπε 60 ευρω, πηρα και στην Αμοιριδης-Σαββιδης αλλα δεν λενε ποσο, θελουν να την κοιταξουν πρωτα και εχουν και χρεωση 10ευρω στη διαγνωση. Φανταζομαι επειδη ειναι αντιπροσωπεια θα ειναι ακριβοτερα.

Η TV δεν ειναι δικη μου ειναι της μανας μου και δεν μπορει να δωσει πολλα για νέα τηλεοραση αλλ ααναρωτιεμαι αν αξιζει να φτιαχτει με 60 ευρω ή να της παρω μια φτηνη παλι στα 100 να κανει τη δουλεια της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sheik είπε

Καλημέρα guys.

 

Επισκευη τηλεορασης F&U 32αρας που εχουν χαλασει τα ledbars του φωτισμου ποσο πιστευετε αξιζει να δωσει κανεις;

Σε εναν τεχνικο που ρωτησα μου ειπε 60 ευρω, πηρα και στην Αμοιριδης-Σαββιδης αλλα δεν λενε ποσο, θελουν να την κοιταξουν πρωτα και εχουν και χρεωση 10ευρω στη διαγνωση. Φανταζομαι επειδη ειναι αντιπροσωπεια θα ειναι ακριβοτερα.

Η TV δεν ειναι δικη μου ειναι της μανας μου και δεν μπορει να δωσει πολλα για νέα τηλεοραση αλλ ααναρωτιεμαι αν αξιζει να φτιαχτει με 60 ευρω ή να της παρω μια φτηνη παλι στα 100 να κανει τη δουλεια της

πιθανότατα παιρνεις την ίδια ίσως και καλύτερη με 100-120.. εγω δε θα την εφτιαχνα... βαλτην αγγελία σμπρωξε την κανενα 30αρι καποιος μπορει να χρειάζεται καποιο ανταλλακτικό απο αυτήν (π.χ. πανελ) και θα σου βγει μια η άλλη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, sheik είπε

Καλημέρα guys.

 

Επισκευη τηλεορασης F&U 32αρας που εχουν χαλασει τα ledbars του φωτισμου ποσο πιστευετε αξιζει να δωσει κανεις;

Σε εναν τεχνικο που ρωτησα μου ειπε 60 ευρω, πηρα και στην Αμοιριδης-Σαββιδης αλλα δεν λενε ποσο, θελουν να την κοιταξουν πρωτα και εχουν και χρεωση 10ευρω στη διαγνωση. Φανταζομαι επειδη ειναι αντιπροσωπεια θα ειναι ακριβοτερα.

Η TV δεν ειναι δικη μου ειναι της μανας μου και δεν μπορει να δωσει πολλα για νέα τηλεοραση αλλ ααναρωτιεμαι αν αξιζει να φτιαχτει με 60 ευρω ή να της παρω μια φτηνη παλι στα 100 να κανει τη δουλεια της

Για το αν θα συμφέρει η οχι εχει να κανει με την τιμή και την εργασια του ανταλλακτικού που θα βρεις. Στην Ελλάδα οι αντιπροσωπείες χρεώνουν τον "κούκο αηδόνι". Αν εχεις τις γνώσεις και την υπομονή στο ebay και στο aliexpress με 15-20 ευρω παίρνεις το σετ με τις ledταινιες τις αλλάζεις και ολα καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα το να ασχοληθω να το κανω εγω δεν παιζει. Αν οπως λες τα ανταλλακτικα είναι πανω κατω στα 30ευρω +20-30 η εργασια αρα νορμαλ τιμη την βλεπω τα 60ευρω δηλαδη.

Θα δω μηπως ομως κανω το παραπανω που ειπε ο φιλος, πωληση για ανταλλακτικα και αγορα αλλης budget. Ευχαριστω παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα 60 που σου ζήτησαν ειναι μια τιμια τιμη. Εχει δουλειά για να αλλαχθούν τα led και ειναι και λεπτοδουλεια. Ενα 35-40αρι εργασία ειναι νορμάλ..

30 για ανταλλακτικά να δοθεί και πάνελ δύσκολο να την παρει κάποιος, αλλα προσπάθησε το, εδω τηλεοράσεις 42-55 ιντζες πωλούνται σε αυτες τις τιμες για ανταλλακτικά. Αλλο px LG,SONY και Samsung και αλλο F&U.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω μια φωτεινή επιγραφή (3μ πλάτος, 0,47μ ύψος) η οποία φωτίζεται απο λάμπες T8 μήκους 1μ. Ήθελα να αντικαταστήσω αυτές τις λάμπες με αντίστοιχες led αλλά το μήκος των παλιών είναι αρκετά ασυνήθιστο και δεν βρίσκω (ειδικά σε ψυχρό λευκό). Οπότε λέω να αντικαταστήσω τις λάμπες με ταινίες led (υπάρχει χώρος για τροφοδοτικο). Σκέφτομαι να βάλω 3 σειρές (3 μέτρα έκαστη) ανά 15 εκατοστά. Πιστεύετε θα έχω το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα με αυτή την διάταξη και με την υπόθεση οτι έχω συνολικά τα ίδια lumens?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Καλησπέρα. Έχω μια φωτεινή επιγραφή (3μ πλάτος, 0,47μ ύψος) η οποία φωτίζεται απο λάμπες T8 μήκους 1μ. Ήθελα να αντικαταστήσω αυτές τις λάμπες με αντίστοιχες led αλλά το μήκος των παλιών είναι αρκετά ασυνήθιστο και δεν βρίσκω (ειδικά σε ψυχρό λευκό). Οπότε λέω να αντικαταστήσω τις λάμπες με ταινίες led (υπάρχει χώρος για τροφοδοτικο). Σκέφτομαι να βάλω 3 σειρές (3 μέτρα έκαστη) ανά 15 εκατοστά. Πιστεύετε θα έχω το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα με αυτή την διάταξη και με την υπόθεση οτι έχω συνολικά τα ίδια lumens?

Αν βαλεις LED Ταινίες Υψηλού φωτισμού 14.4W θα εχεις ωραιο αποτέλεσμα.

Ισως η διάχυση του φωτός να μην ειναι όπως ειναι με τις Τ8 άλλα προπάντων δεν θα ασχοληθείς ξανα με το να αλλάζεις καμμένες λάμπες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, Petros Electron said:

Αν βαλεις LED Ταινίες Υψηλού φωτισμού 14.4W θα εχεις ωραιο αποτέλεσμα.

Ισως η διάχυση του φωτός να μην ειναι όπως ειναι με τις Τ8 άλλα προπάντων δεν θα ασχοληθείς ξανα με το να αλλάζεις καμμένες λάμπες.

Ευχαριστώ. Και διάταξη όπως την ανέφερα?  3 παράλληλες σειρές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...