Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι είδους σχετικά πυκνό δέντρο ή θάμνο να βάλω ως φράχτη ανάμεσα στην μονοκατοικία μου και μια διπλανή πολυκατοικία αντί για να πάω σε σιδεράδικο κλπ ...που ταυτόχρονα να βοηθάει αισθητικά ώστε να μην την πολυβλέπω την πολυκατοικία μέσα απ'το σπίτι;; (Να φτάνει σε ύψος τα ~3 μέτρα)

Μίλησα με έναν κηπουρό και μου είπε να μην βάλω σε καμιά περίπτωση Λέιλαντ (που έβλεπα σε πολυκατοικίες) γιατί είναι δύσκολο δέντρο που έχει μεγάλες απαιτήσεις στην φροντίδα του. Αγγελική ή Λιγούστρο ή κάτι τέτοιο πρότεινε αυτός. Έχει κάποιος απο'σας κάποια γνώμη πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

ΥΓ. Είμαι στο σωστό τοπικ ή μπα;;

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ισχύει...τωρα πια έγινε...τι κάνουμε είναι το θέμα...

Τώρα αφού σου το έκοψε ημίμετρα. Πάρε μέτρα και πήγαινε σε ένα σιδερά να σου κάνει ένα Π από στραντζαριστό 3χ10 π.χ. βάλτο σφιχτά και εσωτερικά από τούβλο και σενάζι να μην έχεις ποτέ προβλήματα κατάρρευσης. Είναι μία πρόχειρη αλλά πολύ σταθερή κατασκευή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα

θελω ενα φτιαξω ενα καλουπι χυτευσης λιγο μεγαλο, γιατι τα εργοστασιακα απο σιλικονη ειτε δεν υπαρχουν σε μεγαλα μεγεθη η και αν υπαρχουν το κοστος θα ειναι πολλα ευρω.

 

Θα κανω ενα μεγεθος οχι μεγαλυτερο 40 Χ 40 οποτε ειναι μεγαλο.

Προβληματιζομαι τι υλικο να χρησιμοποιησω, γιατι αν δεν υπαρχει τελεια εφαρμογη θα χαλασει την συνολικη εικονα του υλικου που θα ριξω.

Θελω να πω, αν υπαρχουν διαρροες θα φαινεται, και λογω του ογκου δεν πρεπει να λυγιζει.

Σκεφτομουν να το φτιαξω με μελαμινη μιας ειναι και φτηνη.

Καμια καλυτερη σκεψη?

 

 

ΥΓ...... αυτο κανει 40 ευρω αλλα και παλι ειναι σχετικα κοντο.

Να το παω σε ξυλουργο να μου το φτιαξει?

kaloupi.jpg

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μελαμίνη με τίποτα. Είναι σαθρό ξύλο και δεν μπορείς ούτε αυλάκια να κάνεις ούτε βίδες να βάλεις στο πλάι.

Αν αυτό που έχεις στην φωτογραφία κάνει 40€ πάρτο. Δεν υπάρχει περίπτωση να πας να σου το φτιάξουν και να πληρώσεις λιγότερα.

Η μόνη επιλογή να πληρώσεις λιγότερα είναι να πάρεις τα ξύλα και την κατασκευή να την κάνεις μόνος σου. Κόντρα πλακέ ή κάποιο μασίφ ξύλο. Θα σου βγουν τα υλικά πχ 10-20 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tornado είπε

καλησπερα

θελω ενα φτιαξω ενα καλουπι χυτευσης λιγο μεγαλο, γιατι τα εργοστασιακα απο σιλικονη ειτε δεν υπαρχουν σε μεγαλα μεγεθη η και αν υπαρχουν το κοστος θα ειναι πολλα ευρω.

 

Θα κανω ενα μεγεθος οχι μεγαλυτερο 40 Χ 40 οποτε ειναι μεγαλο.

Προβληματιζομαι τι υλικο να χρησιμοποιησω, γιατι αν δεν υπαρχει τελεια εφαρμογη θα χαλασει την συνολικη εικονα του υλικου που θα ριξω.

Θελω να πω, αν υπαρχουν διαρροες θα φαινεται, και λογω του ογκου δεν πρεπει να λυγιζει.

Σκεφτομουν να το φτιαξω με μελαμινη μιας ειναι και φτηνη.

Καμια καλυτερη σκεψη?

 

 

ΥΓ...... αυτο κανει 40 ευρω αλλα και παλι ειναι σχετικα κοντο.

Να το παω σε ξυλουργο να μου το φτιαξει?

kaloupi.jpg

Απ'τη στιγμη που το θες για χυτευση , θα βρεχεται , οποτε πας αποκλειστικα σε κοντρα πλακε θαλασσης. Με λαμαρινα εχεις σκεφτει να κανεις κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Τι είδους σχετικά πυκνό δέντρο ή θάμνο να βάλω ως φράχτη ανάμεσα στην μονοκατοικία μου και μια διπλανή πολυκατοικία αντί για να πάω σε σιδεράδικο κλπ ...που ταυτόχρονα να βοηθάει αισθητικά ώστε να μην την πολυβλέπω την πολυκατοικία μέσα απ'το σπίτι;; (Να φτάνει σε ύψος τα ~3 μέτρα)

Μίλησα με έναν κηπουρό και μου είπε να μην βάλω σε καμιά περίπτωση Λέιλαντ (που έβλεπα σε πολυκατοικίες) γιατί είναι δύσκολο δέντρο που έχει μεγάλες απαιτήσεις στην φροντίδα του. Αγγελική ή Λιγούστρο ή κάτι τέτοιο πρότεινε αυτός. Έχει κάποιος απο'σας κάποια γνώμη πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

ΥΓ. Είμαι στο σωστό τοπικ ή μπα;;

Δες απο κοντα πιο σου αρεσει και διαβασε για το καθε φυτο. Θελει προσοχη ποσο πυκνα θα γινουν. Εκει που εμενα ειχε λιγουστρα και ηταν μπελας. Μεγαλωναν γυρω σστα 4-5 μέτρα σα δεντρο εως τα καλωδια της δεη. Αν δε τα τριμαρεις συχνα βγαινουν εκτος ελεγχου. Παντως ειναι πολυ ανθεκτικο το λιγουστρο. Μπορει να το κοβεις και να μη νιωθει τιποτα να ξαναβγαινει. Θελει προσοχη και στη ποικιλια δεν ειναι ολα τα λιγουστρα ιδια για παραδειγμα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, troi.g είπε

Απ'τη στιγμη που το θες για χυτευση , θα βρεχεται , οποτε πας αποκλειστικα σε κοντρα πλακε θαλασσης. Με λαμαρινα εχεις σκεφτει να κανεις κατι?

Οκ λοιπόν κόντρα πλακέ θαλάσσης αλλά μου λείπουν εργαλεία,  πως θα κάνω τα αυλακια? 

Με λαμαρίνα αποκλείεται να είναι στεγανο.

Θα το έπαιρνα εκείνο με 40 ευρώ αλλά είναι κοντό. 

Δηλαδή ένας ξυλουργός πόσο θα μου πάρει? 

 

 

Το ξανά σκέφτηκα και αποφάσισα να το φτιάξω μόνος μου. 

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tornado είπε

Οκ λοιπόν κόντρα πλακέ θαλάσσης αλλά μου λείπουν εργαλεία,  πως θα κάνω τα αυλακια? 

Με λαμαρίνα αποκλείεται να είναι στεγανο.

Θα το έπαιρνα εκείνο με 40 ευρώ αλλά είναι κοντό. 

Δηλαδή ένας ξυλουργός πόσο θα μου πάρει? 

 

 

Το ξανά σκέφτηκα και αποφάσισα να το φτιάξω μόνος μου. 

Για τα κομμάτια φίλε έχεις ακριβή μέτρα πας σε ένα leroy τώρα που άνοιξαν τα δίνεις και σου τα κόβει. Τα αυλάκια είναι το πρόβλημα θέλεις ρούτερ να τα ανοίξεις για να έχεις σωστό αποτέλεσμα. Δεν νομίζω εκεί να κάνουν κάτι τέτοιο αλλά κάνε μία ερώτηση και ποτέ δεν ξέρεις. Κόντρα πλακέ θαλάσσης ανάλογα τις θες να βάζεις μέσα μπορείς να επιλέξεις και μικρότερο πάχος για λιγότερο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Για τα κομμάτια φίλε έχεις ακριβή μέτρα πας σε ένα leroy τώρα που άνοιξαν τα δίνεις και σου τα κόβει. Τα αυλάκια είναι το πρόβλημα θέλεις ρούτερ να τα ανοίξεις για να έχεις σωστό αποτέλεσμα. Δεν νομίζω εκεί να κάνουν κάτι τέτοιο αλλά κάνε μία ερώτηση και ποτέ δεν ξέρεις. Κόντρα πλακέ θαλάσσης ανάλογα τις θες να βάζεις μέσα μπορείς να επιλέξεις και μικρότερο πάχος για λιγότερο κόστος.

το ξυλο το ελυσα, φυσικα θα ειναι κοντρα πλακε θαλασσης,

τωρα το υπολοιπο πακετο στο πως θα υλοποιηθει περιπου το εχω και αυτο στο μυαλο μου.

Απο την αλλη εβδομαδα θα αρχισω να το υλοποιω.

Αλλωστε αν το φτιαξω μονος μου, θα μου παει μαξ ενα 20αρικο οποτε το κοστος ειναι μικρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει άποψη κανείς για ανασηκώμενα αλουμίνια ποια είναι καλύτερα από τα Europa 8000 ή τα alumil S560?

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Mpiftekis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καζανάκι του μπάνιου το κουμπί άλλες φορές πατιέται απευθείας μέχρι κάτω χωρίς να ρίξει νερό και άλλες ρίχνει αλλά κολλάει στην επαναφορά του.
Έλεγξα τα σωληνάκια και είναι όλα κομπλέ. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πιάσει άλατα κάπου ο μηχανισμός και κολλάει. Αλλάζεις τον μηχανισμό και καθαρίζεις. Εχει διάφορες ποιότητες για ολες τις τσέπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cosmonaut21 είπε

Στο καζανάκι του μπάνιου το κουμπί άλλες φορές πατιέται απευθείας μέχρι κάτω χωρίς να ρίξει νερό και άλλες ρίχνει αλλά κολλάει στην επαναφορά του.
Έλεγξα τα σωληνάκια και είναι όλα κομπλέ. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Εδώ είσαι. Άλλαξε την πρώτη μικρή μαύρη φούσκα που βλέπεις.

https://youtu.be/19xoy9IkimI?t=74

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο Παπους.. Η δώσε 7-10 ευρω (τοσο κοστιζουν..) και άλλαξε το όλο γιατι αν ειναι προπολεμικός ο μηχανισμός μπορει να σου βγάλει πρόβλημα σε κατι αλλο. Η φώτο ειναι ενδεικτική.

large_20200706183500_michanismos_aeros_gia_kazanakia_elafriou_typou_13_1317.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Το μηχανισμό τον είχα αλλάξει πριν περίπου 2 χρόνια και πρώτη φορά την ακούει τόσο γρήγορα. Έχω και άλλον καβάτζα όπως και ανταλλακτικά οπότε θα δοκιμάσω πρώτα την αλλαγή της μικρής φούσκας και θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...