Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Για να βάλω τα μπουζί, βλέπω πως χρειάζομαι: 14mm Spark Plug Socket 12 Point. Πως λέγονται βρε παιδιά όλα αυτά τα αλαμπουρνέζικα για να αρχίσω να ψάχνω;

 

Τί είχες πάρει τελικά. Πάντως εάν πάρω, θα πάρω το φθηνότερο δυναμόκλειδο που θα βρω.

Εγώ επέλεξα μετά από ερώτηση σε γνωστό στην εταιρεία Norbar που φτιάχνει μόνο δυναμοκλειδα

80 ή 100€ έδωσα , ρόλο παίζει μέχρι πόσα nm θες να το έχεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Όλο το άσπρο που φαίνεται στη φωτογραφία είναι στόκος. Δεν πρόκειται να κρατήσει αυτό με τις οδοντογλυφίδες.

Υπάρχει κάποιο υλικό δυο συστατικών είχα δει κάπου/κάποτε. Δεν ξέρω αν κάνει όμως, και πρέπει να ψάξω πάλι για να το βρώ.

Οκ κάνε ότι νομίζεις, ρώτησες σου απαντήσαμε δικό σου είναι το ντουλάπι :) Άλλο πράμα ο στόκος άλλο οδοντογλυφίδες με ξυλοκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Όλο το άσπρο που φαίνεται στη φωτογραφία είναι στόκος. Δεν πρόκειται να κρατήσει αυτό με τις οδοντογλυφίδες.

Υπάρχει κάποιο υλικό δυο συστατικών είχα δει κάπου/κάποτε. Δεν ξέρω αν κάνει όμως, και πρέπει να ψάξω πάλι για να το βρώ.

Η κολλα ειναι πιο δυνατη απο το ξυλο, μπορεις και πριονιδι με κολλα να βαλεις αυτο κανουν και οι μαραγκοι. Οσους μαραγκους ξερω επαγγελματιες και χομπιστες ολοι λενε πως ειναι πιο δυνατη η κολλα απο το να βιδωσεις 2 ξυλα. Αν βαλεις 2 συστατικων το θεμα ειναι να πιανει και η βιδα μετα να μη χαλαει

Οπως το βλεπω παντως μπορεις απλα να βαλεις πιο χοντρες βιδες.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, mechpanos said:

Δεν έχω εμπειρία από τέτοια, αλλά το πυκνωτάκι είναι μάλλον μόνο για την εκκίνηση, δεν νομίζω να έχει να κάνει με το άναμμα σβήσιμο όσο με το να μην σηκώνει πολλά Α και σου ρίχνει τις ασφάλειες. Οπότε σε κανονική λειτουργία, θεωρητικά δεν παίζει ρόλο. Θα πρότεινα να φωνάξεις έναν έμπειρο ηλεκτρολόγο σε υποβρύχιες αντλίες/ποτιστικά συστήματα κλπ, να σου πει τι φταίει και να σου το φτιάξει υπεύθυνα. Δεν πιστεύω το "κουτί" που λες, να είναι κανένα inverter και να σου έβαλε καινούργιο αλλά να το ρύθμισε λάθος (αν και δεν παίζει inverter για αντλία, αλλά ποτέ δεν ξέρεις)!!!

Πολύ πιθανό να είναι για την εκκίνηση γιατί όπως είπα το πότε θα σταματήσει να δουλεύει και το πότε θα πάρει μπρος ελέγχεται από πρεσοστάτη. Αυτό στην εικόνα είχε καει(που μέσα έχει εναν πυκνωτή). Αυτός που το άλλαξε είναι εγκαταστάτης αντλιών οπότε ξέρει. Μου είπε για σωλήνα πως μάλλον έχει τρυπήσει και δεν ανέβαζε πίεση και την τσέκαρα. Να έχει χαλάσει η αντλία και να μην μπορεί να ανεβάσει την προηγούμενη πίεση  πιστεύω θα μας το είχε πει. Για αυτό έβαλα και εδώ μηπως υπάρχει κάποια άλλη ιδέα.

20210128_220154.jpg.fab01d7ee3c329b737ebd412b48f10a6.jpg

Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση αν και δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος. Μόλις εγκατέστησα έναν εντοιχισμένο φούρνο siemens. Ανάβοντας τον διαπιστώνω ότι ο ανεμιστήρας ψύξης ανάβει κ αυτός ενώ ο φούρνος είναι κρύος. Ακόμη και μόνο στην ένδειξη με τη λάμπα να γυρίσω ανάβει και βγάζει κρύο αέρα. Επικοινώνησα με το σέρβις και μ είπαν να τον δουλέψω μια ώρα κ αν συνεχίσει να το κάνει θα στείλουν τεχνικό. Όταν ξαναπήρα τηλ μετά τη δοκιμή άλλος υπάλληλος μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι έτσι λειτουργεί μόνιμα και όταν κλείσει ο φούρνος κανένα τέταρτο για να κρυώσει. Έχει κάποιος κάποια ιδέα πανω στο θέμα; ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

.

Επεξ/σία από thodoris19891
Λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Amaretos said:

Οκ κάνε ότι νομίζεις, ρώτησες σου απαντήσαμε δικό σου είναι το ντουλάπι :) Άλλο πράμα ο στόκος άλλο οδοντογλυφίδες με ξυλοκολα

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί παρεξήγησες τόσο πολύ αυτό που έγραψα. Απλά θεώρησα ότι δε φαινόταν καλά από τη φωτογραφία το πρόβλημα μου και είπα να κάνω μια διευκρίνιση.

Το θέμα είναι ότι ο στόκος μπαίνει, τον αφήνω να στεγνώσει και μετά βάζω τις βίδες, μετά από λίγες μέρες έγινε αυτό (το έχω έτσι εδώ και κάποιους μήνες, αλλά προφανώς κάτι πρέπει να κάνω).

Αυτό που ίσως δεν κατάλαβα, είναι τρόπος που λες να βάλω τις οδοντογλυφίδες.

Αν βάλω 1-2 οδοντογλυφίδες στην τρύπα που είναι για τη βίδα, αφήσω την ξυλόκολλα να στεγνώσει και μετά βιδώσω τις βίδες, τότε δε θα ανοίξει/χαλάσει ο στόκος;

Αυτό νόμιζα ότι εννοείς στην αρχή, απλά θεώρησα οτι ο στόκος θα φύγει και σε αυτήν την περίπτωση γι αυτό πίστεψα ότι είχες καταλάβει από τη φωτογραφία ότι το γυρω γύρω άσπρο ίσως ήταν κάτι άλλο του ντουλαπιού πέρα από το στόκο.

 

Άρα, για να το ρωτήσω καλύτερα...ο στόκος δε θα φύγει με τις οδοντογλυφίδες; Το πρόβλημα το κάνουν οι βίδες (γιατί δε μπορούν στην ουσία να βιδώσουν πάνω στο στόκο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2021 στις 11:58 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Στα περισσότερα συνεργεια αν τους πεις για δυναμοκλειδα και ροπες θα σε παρουν στην καλύτερη στο ψιλο και σε πιο ακραίες καταστασεις ισως αρπάξεις μερικες ψιλες. 

Περα απο αυτο αν δεις και κατω λεει πως να το κανεις με το χερι για καποια μηχανηματα οπως γραφουν και τα κουτια.

Τωρα αν γουσταρεις να εχεις δυναμοκλειδο οκ αλλα ποτε δε φτάνει ενα χωρια οτι θελει καλιμπραρισμα μετα απο καμποση χρηση/καιρο.

Μη το πεις παραέξω. Δυναμόκλειδο για μπουλόνια ή μπουζί δεν βάζουν, αλλά αν σου σφίξει καπάκι χωρίς δυναμόκλειδο ή κάποια άλλα μέρη το πήρες στο χέρι το μοτέρ. Εκτός αν έχεις τόσο καλό μάστορα εσυ που σφίγγει κεφαλές με το μάτι... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Μη το πεις παραέξω. Δυναμόκλειδο για μπουλόνια ή μπουζί δεν βάζουν, αλλά αν σου σφίξει καπάκι χωρίς δυναμόκλειδο ή κάποια άλλα μέρη το πήρες στο χέρι το μοτέρ. Εκτός αν έχεις τόσο καλό μάστορα εσυ που σφίγγει κεφαλές με το μάτι... 

Εχω συζητήσει με αρκετούς και ο καθενας μου λεει δικες του δικαιολογίες γιατι δεν χρησιμοποιει. Ηξερα ατομο που ο πατέρας του ειχε service εξουσιοδοτημένο για μια γαλικη μαρκα και μου λεει πως αυτος αναγκασε να χρησιμοποιουν δυναμοκλειδο για καπακια κτλ.που λες γιατι το καναν με το χερι. Πολλοι ισχυρίζονται πως ειναι τοσο εμπειροι που δε χρειάζονται.

Στο συνεργείο να που παω ακομα και μπουλόνια τα κάνουν με δυναμοκλειδο. Αλλα δεν ειναι ο κανονας

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί παρεξήγησες τόσο πολύ αυτό που έγραψα. Απλά θεώρησα ότι δε φαινόταν καλά από τη φωτογραφία το πρόβλημα μου και είπα να κάνω μια διευκρίνιση.

Το θέμα είναι ότι ο στόκος μπαίνει, τον αφήνω να στεγνώσει και μετά βάζω τις βίδες, μετά από λίγες μέρες έγινε αυτό (το έχω έτσι εδώ και κάποιους μήνες, αλλά προφανώς κάτι πρέπει να κάνω).

Αυτό που ίσως δεν κατάλαβα, είναι τρόπος που λες να βάλω τις οδοντογλυφίδες.

Αν βάλω 1-2 οδοντογλυφίδες στην τρύπα που είναι για τη βίδα, αφήσω την ξυλόκολλα να στεγνώσει και μετά βιδώσω τις βίδες, τότε δε θα ανοίξει/χαλάσει ο στόκος;

Αυτό νόμιζα ότι εννοείς στην αρχή, απλά θεώρησα οτι ο στόκος θα φύγει και σε αυτήν την περίπτωση γι αυτό πίστεψα ότι είχες καταλάβει από τη φωτογραφία ότι το γυρω γύρω άσπρο ίσως ήταν κάτι άλλο του ντουλαπιού πέρα από το στόκο.

 

Άρα, για να το ρωτήσω καλύτερα...ο στόκος δε θα φύγει με τις οδοντογλυφίδες; Το πρόβλημα το κάνουν οι βίδες (γιατί δε μπορούν στην ουσία να βιδώσουν πάνω στο στόκο);

Δες αυτόν εδώ τον 2ο τρόπο που τον κάνει καβιλια, την βουτάει σε ξυλοκολα πρώτα και την βάζει. Εγώ σου είπα οδοντογλυφίδες γιατί λογικά είναι μικρες οι τρύπες, μπορείς να την μεγαλώσεις και εσύ να φύγει και λίγος στόκος που έχεις βάλει ήδη.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thodoris19891 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση αν και δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος. Μόλις εγκατέστησα έναν εντοιχισμένο φούρνο siemens. Ανάβοντας τον διαπιστώνω ότι ο ανεμιστήρας ψύξης ανάβει κ αυτός ενώ ο φούρνος είναι κρύος. Ακόμη και μόνο στην ένδειξη με τη λάμπα να γυρίσω ανάβει και βγάζει κρύο αέρα. Επικοινώνησα με το σέρβις και μ είπαν να τον δουλέψω μια ώρα κ αν συνεχίσει να το κάνει θα στείλουν τεχνικό. Όταν ξαναπήρα τηλ μετά τη δοκιμή άλλος υπάλληλος μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι έτσι λειτουργεί μόνιμα και όταν κλείσει ο φούρνος κανένα τέταρτο για να κρυώσει. Έχει κάποιος κάποια ιδέα πανω στο θέμα; ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

.

Καλήμερα εχω κουζίνα Pitsos. Και σε εμενα το ιδιο κανει. Και την λαμπα να αναψω ξεκιναει ο ανεμιστήρας ψύξης. Δεν νομίζω οτι εχει πρόβλημα ο φούρνος σου απλα ειναι ετσι η λειτουργιά. Οταν μαγειρευω και κλεισω τον φουρνο παλι παιζει ο ανεμιστήρας για λιγη ωρα για να κρυωσει ο φουρνος και να μην μυρισει τοσο με τις οσμες του φαγητού. 😉 Καλορίζικος λοιπον και ευχομαι να εχεις παντα καλα ψησίματα.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχω συζητήσει με αρκετούς και ο καθενας μου λεει δικες του δικαιολογίες γιατι δεν χρησιμοποιει. Ηξερα ατομο που ο πατέρας του ειχε service εξουσιοδοτημένο για μια γαλικη μαρκα και μου λεει πως αυτος αναγκασε να χρησιμοποιουν δυναμοκλειδο για καπακια κτλ.που λες γιατι το καναν με το χερι. Πολλοι ισχυρίζονται πως ειναι τοσο εμπειροι που δε χρειάζονται.

Στο συνεργείο να που παω ακομα και μπουλόνια τα κάνουν με δυναμοκλειδο. Αλλα δεν ειναι ο κανονας

 

Δεν αντιλέγω έχει κάτι "μάστορες" έξω... Αντε να πω υπερβολή να το κάνει σε μπουλόνια, αλλά σε μπλοκ όμως δε νομίζω να βρει εύκολα πελάτη πάλι. Εμένα ο μηχανικός μου που σιγά 2 άτομα είναι προσωπικό κι έχει τρία που έχει πάρει το μάτι μου στο μαγαζί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2021 στις 9:23 ΠΜ, Petros Electron είπε

Καλήμερα εχω κουζίνα Pitsos. Και σε εμενα το ιδιο κανει. Και την λαμπα να αναψω ξεκιναει ο ανεμιστήρας ψύξης. Δεν νομίζω οτι εχει πρόβλημα ο φούρνος σου απλα ειναι ετσι η λειτουργιά. Οταν μαγειρευω και κλεισω τον φουρνο παλι παιζει ο ανεμιστήρας για λιγη ωρα για να κρυωσει ο φουρνος και να μην μυρισει τοσο με τις οσμες του φαγητού. 😉 Καλορίζικος λοιπον και ευχομαι να εχεις παντα καλα ψησίματα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον. Να σαι καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2021 στις 11:34 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Το θέμα είναι ότι ο στόκος μπαίνει, τον αφήνω να στεγνώσει και μετά βάζω τις βίδες, μετά από λίγες μέρες έγινε αυτό (το έχω έτσι εδώ και κάποιους μήνες, αλλά προφανώς κάτι πρέπει να κάνω).

Αυτό που ίσως δεν κατάλαβα, είναι τρόπος που λες να βάλω τις οδοντογλυφίδες

Στα λέει πολύ σωστά και ξεκάθαρα ο φίλος @Amaretos παραπάνω. Ο στόκος δεν είναι κόλλα. 

Για να το κάνω ακόμα πιο σαφές και λιανά : Σου λέει ουσιαστικά, να πληρώσεις την υφιστάμενη οπή με ένα "αντίστοιχο" υλικό (ξύλο), το οποίο προκειμένου να παραμείνει στη θέση του, θα χρειαστεί και κάποια συγκολλητική ουσία (ξυλόκολλα). Με τον τρόπο αυτό, αποκαθίσταται (όσο μπορεί κανείς δηλαδή, να θεωρήσει ότι κάτι τέτοιο γίνεται στο εκατό τοις εκατό) η ομοιογένεια του υλικού σε εκείνη την περιοχή. Δημιουργείς τρόπον τινά, μια υγιή επιφάνεια. 

Το βίντεο δεν το είδα, φαντάζομαι όμως πως λίγο πολύ, ακολουθεί τα όσα σου περιέγραψε και παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει στηρίξει κάποιος μεταλλική ντουλάπα στο μπαλκόνι του στον τοίχο ;

Θέλω να πάρω μία, αλλά επειδή έχουμε πολύ συχνά έντονο αέρα, φοβάμαι μη φύγουν όλα κάτω καμιά δόση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...