Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον ενημερώνεις σχετικα, εαν δεις και δε τον ενδιαφερει φερνεις μηχανικό και κανει γνωματευση, πας πολεοδομία κ σε ενα δικξγόρο και παιρνουν όλα το δρομο τους... (γιατι μπορει να γκρεμίζει πραγματα που επηρρεάζουν τη στατικότητα του κτηρίου)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, Alekos80 είπε

Καλημέρα,  το θέμα που αντιμετωπίζω είναι πως εδώ και ένα μήνα περίπου ο γείτονας μου έχει ξεκινήσει ριζική ανακαίνιση, ρίχνει τοίχους, αλλάζει πατώματα, κομπρεσέρ όλη μέρα.. στο δικό μου διαμέρισμα τώρα έχουν εμφανιστεί ρωγμές και το κακό της υπόθεσης είναι πως δεν έχει ούτε χρόνο που τελείωσα και εγώ την ανακαίνιση μου οπότε τώρα αυτές οι ρωγμές με πονάνε! 

Η ερώτηση μου είναι αν πρέπει να πω κάτι ή πιστεύετε ότι δεν θα βγάλω άκρη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Να του τα δείξεις και να ζητήσεις να αποκατασταθούν, είναι υποχρέωση του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Alekos80 είπε

Καλημέρα,  το θέμα που αντιμετωπίζω είναι πως εδώ και ένα μήνα περίπου ο γείτονας μου έχει ξεκινήσει ριζική ανακαίνιση, ρίχνει τοίχους, αλλάζει πατώματα, κομπρεσέρ όλη μέρα.. στο δικό μου διαμέρισμα τώρα έχουν εμφανιστεί ρωγμές και το κακό της υπόθεσης είναι πως δεν έχει ούτε χρόνο που τελείωσα και εγώ την ανακαίνιση μου οπότε τώρα αυτές οι ρωγμές με πονάνε! 

Η ερώτηση μου είναι αν πρέπει να πω κάτι ή πιστεύετε ότι δεν θα βγάλω άκρη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Βγάζεις 100 φωτογραφίες από όλες τις γωνίες, τις ρωγμές σου και τις εργασίες που κάνει αυτός.

Ταυτόχρονα τον καλείς, ταυτόχρονα καλείς και τον μηχανικό σου να σου κάνει μια εκτίμηση της ζημιάς, προφανώς και δεν θα έχει επηρεαστεί η στατική επάρκεια αλλά έχει άλλη βαρύτητα η παρουσία μηχανικού.

ΑΠΑΙΤΕΙΣ την αποκατάσταση, τι θα πει δεν θα βγάλεις άκρη;...
Εννοείται του ζητάς να σου επειδείξει Οικοδομική Άδεια - άδεια εργασιών μικρής κλίμακας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οκ, δεν χρειάζεται να έρθει σε αντιπαράθεση και τέτοια εχθρά με τον γείτονα. Ας μιλήσουν πρωτα. Μπορεί να ειναι καλοπροαίρετος και να του αντικαταστήσει τις ζημίες.

Αν δει οτι του κανει ιστορίες και σουξου-μουξου, τοτε ναι ας το κινηθει νομικά εχει καθε δικαίωμα και θα δικαιωθεί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να βαψω σαλονι και χωλ.Το σπιτι ειναι επαρχια με αρκετη υγρασια  τον χειμωνα στην ατμοσφαιρα. Απο πανω εχω κεραμοσκεπη. Το σπιτι εχει να βαφτει πανω απο 20 χρονια. Ηταν κλειστο ολο τον καιρο εκτος γιορτων. Διατειρειται σε αριστη κατασταση το υπαρχων χρωμα .Σαλονι 5χ3,7 μετρα. Χωλ 3,75χ1,85.ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ?  ΠΟΣΟ ΧΡΩΜΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ?  Θα βαφτει ασπρο πλαστικο. Καποιες προτασεις για οικονομικα χρωματα?  Και βεβαια θα χρειαστει ασταρωμα ποιο θα παρω?  ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΠΙΝΕΛΑ ΚΛΠ. Εχει και αλλα μερεμετια αλλα αργοτερα αυτα.  θα ανεβασω φωτο  για αυτα για να ζητησω την γνωμη σας.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, fire1 είπε

Παιδια θελω να βαψω σαλονι και χωλ.Το σπιτι ειναι επαρχια με αρκετη υγρασια  τον χειμωνα στην ατμοσφαιρα. Απο πανω εχω κεραμοσκεπη. Το σπιτι εχει να βαφτει πανω απο 20 χρονια. Ηταν κλειστο ολο τον καιρο εκτος γιορτων. Διατειρειται σε αριστη κατασταση το υπαρχων χρωμα .Σαλονι 5χ3,7 μετρα. Χωλ 3,75χ1,85.ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ?  ΠΟΣΟ ΧΡΩΜΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ?  Θα βαφτει ασπρο πλαστικο. Καποιες προτασεις για οικονομικα χρωματα?  Και βεβαια θα χρειαστει ασταρωμα ποιο θα παρω?  ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΠΙΝΕΛΑ ΚΛΠ. Εχει και αλλα μερεμετια αλλα αργοτερα αυτα.  θα ανεβασω φωτο  για αυτα για να ζητησω την γνωμη σας.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αν το σπιτι εχει υγρασία προτιμάται να το βαψεις οταν ο καιρός θα εχει ζεστάνει για να εχει φύγει η υγρασία και να εχουν στεγνώσει οι τοίχοι και τα ταβάνια. Όσο για το χρώμα αν δεις στις συσκευασίες των 3,5,10lt κλπ γράφει ποσά τμ ειναι η κάλυψη ανα λίτρο. Πχ μέσος όρος ειναι το 12m2/lt.

Επισης αν έχεις προβλήματα υγρασίας καλύτερα να μην χρησιμοποιήσεις απλό πλαστικό, άλλα ακριλικό.Ειναι λιγο ποιο ακριβό αλλα σαφώς έχει καλύτερη αντοχή στην υγρασία γιατί το απλό πλαστικό μπορεί να σου φουσκώσει η να σου ξεφλουδίσει.

Υπάρχουν και χρώματα που ειναι για υγρασίες, μούχλα όπως σε μπάνια, κουζίνες κλπ. Να ξέρεις οτι ο κανόνας για το βάψιμο για να έχεις καλο αποτέλεσμα πρέπει να έχεις κάνει πολύ καλή προετοιμασία της επιφάνειας που θα βάψεις.

Ένα αστάρι γενικής χρήσης ειναι το ακρυλικο το οποιο εμφανιζει πολυ καλες ιδιοτητες και εχει ευκολη εφαρμογη.

Εχε απλα στον νου σου αυτο που σου εγραψα για τον καιρο και να εχει στεγνώσει καλα το σπιτι, αλλιως θα σπαταλήσεις χρονο λεφτά και υλικά και δεν θα έχεις ενδεχόμενος το αποτελεσμα που θα ηθελες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας φίλοι μου, όπως λέει και το θέμα, έχω μπει στην λογική να ξεκινήσω μια ανακαίνιση του σπιτιού μου το οποίο είναι ένα διαμέρισμα 120τ.μ. του 1977. Αυτό βασικά που θέλω να κάνω είναι :

- Ρίξιμο 2 τοίχων (ένωση σαλονιού - καθιστικού) και μετατροπή του χώρου σε σαλονοκουζίνα.

- Αναικαίνιση και αλλαγή διαρύθμισης στο μπάνιο.

- Ξύλωμα παρκέ σε 2 δωμάτια,

- Πλακάκι σε όλο το σπίτι

- Λοιπές εργασίες που θα προκύψουν (βαψίματα, μερεμέτια κτλ)

 

Οι ερωτήσεις μου που μου έχουν προκύψει μέχρι στιγμής είναι...

- Έχω έναν πολιτικό μηχανικό για να μου βγάλει άδεια εργασιών και καινούργιο σχέδιο.

- Για να πάρω σχέδιο του χώρου - προτάσεις διακόσμισης κτλ η καλύτερη ειδικότητα που μπορώ να απευθυνθώ ποια είναι ; (δλδ να επαναπαυθώ στον πολ. μηχανικό ή μήπως πρέπει να μιλίσω σε αρχιτέκτονα ; )

- Επειδή πραγματικά δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα, μια μελέτη - πρόταση να μου πει βρε παιδί μου θα κάνουμε αυτές τις εργασίες και το κόστος θα είναι τόσο, χρεώνεται και εαν ναι ποια είναι μια λογική τιμή ;

- Τι συμβουλές μπορείται να δώσετε έστω και γενικές σε θέματα τα οποία ενδεχωμένως να προκύψουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικό ερώτημα....

Διαμέρισμα σε κτίριο με πόσους πάνω κάτω αριστερά δεξιά; Αυτά που θες να κάνεις προυποθέτουν τουλάχιστον 1μήνα στο νερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διώροφο κτίσμα με εμένα στον 1ο όροφο. Άρα κανέναν από πάνω, ένα από κάτω.

Σε ευχαριστώ κι όλας κάτι που ξέχασα να ρωτήσω είναι ποιος είναι ο εφικτός χρόνος αποπεράτωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκτυο ιντερνετ-τηλεφωνα να φτιαξεις σε ολο το σπιτι, θέρμανση, σωληνωσεις διπλες σε καθε σωμα (οχι μονοσωληνιο) ουδετερο σε καθε διακόπτη κλπ κλπ.

Ειναι πάρα μα οαρα πολλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώματα έχω απλώς θα βάλω τις σωλήνες να περνάνε από το πάτωμα και όχι χαλκό σωλήνες που έχω τώρα. Τα ηλεκτρολογικα είναι καινούργια απλώς θα γίνουν κάποιες αλλαγές λόγο μεταφοράς τοίχων, συσκευών κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Σώματα έχω απλώς θα βάλω τις σωλήνες να περνάνε από το πάτωμα και όχι χαλκό σωλήνες που έχω τώρα. Τα ηλεκτρολογικα είναι καινούργια απλώς θα γίνουν κάποιες αλλαγές λόγο μεταφοράς τοίχων, συσκευών κτλ

Σ' αυτό το σάιτ μπορείς να ανοίξεις δωρεάν λογαριασμό και να σχεδιάσεις το σπίτι σου με τις ακριβείς διαστάσεις και να κάνεις δοκιμές σχετικά με την διαρρύθμιση και να τα δεις και σε τρισδιάστατο. Απλά θέλει να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να εξοικειωθείς με τη χρήση του.

https://floorplanner.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Καλησπέρα σας φίλοι μου, όπως λέει και το θέμα, έχω μπει στην λογική να ξεκινήσω μια ανακαίνιση του σπιτιού μου το οποίο είναι ένα διαμέρισμα 120τ.μ. του 1977. Αυτό βασικά που θέλω να κάνω είναι :

- Ρίξιμο 2 τοίχων (ένωση σαλονιού - καθιστικού) και μετατροπή του χώρου σε σαλονοκουζίνα.

- Αναικαίνιση και αλλαγή διαρύθμισης στο μπάνιο.

- Ξύλωμα παρκέ σε 2 δωμάτια,

- Πλακάκι σε όλο το σπίτι

- Λοιπές εργασίες που θα προκύψουν (βαψίματα, μερεμέτια κτλ)

 

Οι ερωτήσεις μου που μου έχουν προκύψει μέχρι στιγμής είναι...

- Έχω έναν πολιτικό μηχανικό για να μου βγάλει άδεια εργασιών και καινούργιο σχέδιο.

- Για να πάρω σχέδιο του χώρου - προτάσεις διακόσμισης κτλ η καλύτερη ειδικότητα που μπορώ να απευθυνθώ ποια είναι ; (δλδ να επαναπαυθώ στον πολ. μηχανικό ή μήπως πρέπει να μιλίσω σε αρχιτέκτονα ; )

- Επειδή πραγματικά δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα, μια μελέτη - πρόταση να μου πει βρε παιδί μου θα κάνουμε αυτές τις εργασίες και το κόστος θα είναι τόσο, χρεώνεται και εαν ναι ποια είναι μια λογική τιμή ;

- Τι συμβουλές μπορείται να δώσετε έστω και γενικές σε θέματα τα οποία ενδεχωμένως να προκύψουν ;

Θα σε προτρέψω να κρατήσεις το παρκέ. Με μια συντήρηση θα γίνει τέλειο. Καμία αίσθηση με τα πλακάκια. Χώρια η αισθητική.

Το ίδιο αν έχεις μωσαϊκό.

Αναρωτιέμαι γιατί τα αφαιρεί ο κόσμος. Είναι τρελό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπως λεει ...hold your horses:

εκτος απο μηχανικο που θα πρεπει να σε συμβουλεψει για το ΑΝ γινεται θα πρεπει μετα να περιμενεις για αδεια.

Μετα εφοσον εισαι σε οικοδομη θα πρεπει να διξεις σεβασμο στη τουλαχιστον μια ψυχη που ζει στην ιδια οικοδομη δηλ σεβασμο στην ωρα κοινης υσηχιας (αρα σου 3$@ τις εργατοωρες) και καλο ειναι να τον/την ενημερωσεις. Σε πολλες περιπτωσεις αν υπαρχει παραβιαση ωραριου και ...ανεβουν οι τονοι, οι εργατες αναφερουν υπευθηνο εργολαβο (αν υπαρχει)-> αυτος μηχανικο-> αυτος μπορει να πουλαει τρελα->ιδιοκτητης

Επειτα οπως εχω γραψει και σε αλλο θεμα θα πρεπει να διαχειριστεις τα μπαζα. Αν εισαι για παραδειγμα δημο Αθηναιων οσο και αν τα μπαζα σου φαινονται παιχνιδι, τα προστιμα ειναι εξοφρενικα μεγαλα ενω το θεμα καδος ειναι περιπλοκο. Λιγοτερο προβλημα ειναι η ακαταστασια (σκονη/βρωμα) στους κοινοχρηστους χωρους αν και εχω δει μεχρι και μηνυσεις ή φασαριες = καθυστερηση στις εργασιες) για αυτο το απλο ζητημα.

 

Οποτε λυνουμε πρωτα αυτα τα πρακτικα ζητηματα και στη πορεια παμε στο σταδιο της υλοποιησης (τι λεκανη θα βαλω ή να παζαρεψω τιμη στα πλακακια), γιατι δεν ειναι σπανιο να κινηθουμε αναποδα και μετα ο προυπολογισμος παει...περιπατο

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ωραιο αποτλεσμα θες αρχιτεκτονα/διακοσμητη/μηχανικο που θα το χρυσοπληρωσεις λογικα.

Νομιζω αντι να σκαβεις τοιχους για καλωδια η μοντερνα λυση ειναι γυψοσανιδα παντου και περνας οτι γουσταρεις απο υδραυλικά/ηλεκτρικά/καλωδια. Ειναι μεγαλη ταλαιρωρία να σκάψεις τους τοιχους και θα φαινεται μετα. Σε κλασικο σπιτι ειναι μεγαλο προβλημα να περασεις καλωδιο σε σημεια που δεν εχει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...